• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

FiatAgri serija 90 (55,60,65,70,80,85,90,100,110,115,130,140,160,180)

B

BAGERISTA

Guest
Svi modeli kojio su označeni HI-LO,i imaju naljepljenog zeku sa strane,,,imaju polovične brzine,,,i jako su dobre kad voziš,,,imaš pla brzine da se još više razletiš u brdo,,,,a i ako ti zafali,,,,vratiš pola,,, pa onda tek cijelu...:supz:

Ilijadr

Danas ču stavit slike od traktora iznutra jer si me bio pita;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Ajmo redom neke stvari sam sazna,,,neke čekam još odgovore...

Ovaj traktor ča ga ja imam,,,nači govorimo o 80/90dt,hi-lo,,,,je traktor koji ima mijenjač sa još polovičnim brzinama.
Te polovične brzine,,,se mijenjaju preko ventila kojeg se manualno uključuje,,na invertoru,s time da se poluga invertora,pomakne prema sebi(desno,pola brže,ljevo nazad u normalu).mijenjanje se more prebacivat samo s gasom,,nači nije potrebno stiskat kvačilo,,a ako šofer oče,,more i s kvačilom,(po želji).

Brzine su nači 24+12 za naprijed,i 12 rikverca..jedino za napred se more uključivat polovične brzine.
Piše na haubi :)
Znači Hi-Lo na "šamaranje", poput šaltanja grupe na nekim kamionima. Ide li to i u rikvercu (naravo, da je bez funkcije)?
Nego, jel cukne pri prebacivanju i možeš li brzinom pomicanja ručice odrediti brzinu prebacivanja?

Kod ovog traktora,,,nači svi modeli koji imaju HI-LO mijenjač,nije bitna konjaža,ili serija NE MOGU SE,I NESMIJU ŠLEPAT AKO MOTOR NE RADI.(upaljen)...

Isto tako se traktor nemože,i nesmije parkirat ako ručna nije dignuta,ne radi sigurnosti,,koja je i po meni normalna,,,več traktor ako i staviš u brzinu i invertor,za naprid,,,i ugasiš motor,traktor če nakon nekog vremena krenut,,ako ručna nije gore,,,,,jedino ako se ga metne u rikverc,,Jer tu HI-LO ne radi može držat ali nije preporučljivo.........
Smiju se šlepati, samo treba reduktor (grupa) ubaciti u ler. ;)
Parkirati ga isključivo u rikvercu na invertoru. Nemre mu škoditi, jer se tu nema kaj pomaknuti. Baš poput običnih traktora.
Nego, jel pišti kad ga ugasiš bez ručne kočnice aktivirane?

Ovaj model kojeg ja imam,,,ima svo ulje zajedno,,,jer je to bila serija di je več newholand,bio u principu podvozije,,,samo je ostala limarija od fiata,,,,ali je zato udaren znak od newholanda ispred na karoseriji i sve po podvoziju i dijelovima dole....Ovo je crveni newholand..tako ga zovu u italiji...............
Nači ulje se mijeri iza sa mijeračem koji je odiza s desne strane toplinka.......

Serije koje imaju odvojeni mijenjač,od diferencijala,,,,su one,,kako je jedan kolega pisa i imaju s desne strane čep,u principu ključ isti koji je i za odvidat za ispustit ulje(čep)..
Ti koji imaju odvojeno ulje imaju na mijenjaču i filter ulja,,,za koji je neko s ove teme govorija...u pricipu,,,svim fiatima koje je godište otprilike 88kad se je presta delat fiat,i počeja koperacija s new holandom,,,,su još uvijek odvojena ulja,nači imaju čep,,,ostalo naprid,,,su spajali.........
Ovaj je tvoj je onda od novijih jer nema pregradu. Sretnik! :)
Ovi s pregradama su prikladniji za brda, no kod tebe brda ionak nema.

U zadnji dio traktora ide 55litara ulja,,,u prednji diferencijal,oko7+glavčine..nači ulja i para da se pomoliš...........

Kod mog modela je pločica di stoji da je traktor izrađen i predviđen,i montiran prednji utovarivač,,,s time da su i obadvije hidraulične punpe mijenjane i pojačane.............

Ovo bi bilo za sad koliko sam se sijetija,,,,a pisat če se i dalje......
Obično je pumpa volana ona koja tjera ulje u powershift, pa je zato veća. A kak znaš da su pumpe mijenjane kasnije - obično se za neka tržišta isporučuju traktori s većim kapacitetom pumpe ("Megaflow" kod NH-a). Ili je pumpu hidraulike mijenjal dealer pri ugradnji utovarivača.
Imaš dobar, rekel bi, unikatni traktor u HR. Opet sretnik! :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovaj je tvoj je onda od novijih jer nema pregradu. Sretnik! :)
Imaš dobar, rekel bi, unikatni traktor u HR. Opet sretnik! :)

Joooooooj mene...:)))
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,515
Imaš dobar, rekel bi, unikatni traktor u HR.
Možda i je dobar, ali to kaj je unikat mu baš i nije prednost :scratch, ili možda je :?
Da je moj ( a ja volim unikate), stajal bi pod staklenim zvonom :D

Oni koji znaju, sad znaju zakel nisam ono metnul tu. Sumnjal sam na nekaj takvoga, da je unikatni primjerak ;)
 
B

BAGERISTA

Guest
Piše na haubi :)
Znači Hi-Lo na "šamaranje", poput šaltanja grupe na nekim kamionima. Ide li to i u rikvercu (naravo, da je bez funkcije)?
Nego, jel cukne pri prebacivanju i možeš li brzinom pomicanja ručice odrediti brzinu prebacivanja?


Smiju se šlepati, samo treba reduktor (grupa) ubaciti u ler. ;)
Parkirati ga isključivo u rikvercu na invertoru. Nemre mu škoditi, jer se tu nema kaj pomaknuti. Baš poput običnih traktora.
Nego, jel pišti kad ga ugasiš bez ručne kočnice aktivirane?


Ovaj je tvoj je onda od novijih jer nema pregradu. Sretnik! :)
Ovi s pregradama su prikladniji za brda, no kod tebe brda ionak nema.


Obično je pumpa volana ona koja tjera ulje u powershift, pa je zato veća. A kak znaš da su pumpe mijenjane kasnije - obično se za neka tržišta isporučuju traktori s većim kapacitetom pumpe ("Megaflow" kod NH-a). Ili je pumpu hidraulike mijenjal dealer pri ugradnji utovarivača.
Imaš dobar, rekel bi, unikatni traktor u HR. Opet sretnik! :)

Ne trza,,,ako ga mijenjaš kako triba,,,ali tu igra ulogu i ulje(starost,istrošenost)
Ne ovaj moj je baza dole od newholanda,,i ti tad više nisu imali odvojen mijenjač i diferencijal(ulje),nači zadnja serija fiata,,,,88-.
Moreš ti njega ubacit koliko očeš u brzinu ugašenog,,,,ali bez ručne če krenut........tako kažu,malo veči stručnjaci od nas:blackeye.
A da se more šlepat nemore,ako motor ne dela(nije upaljen)ko ni na kamionu,ode mijenjač,u papar...samo šta kamion skineš kardan i gas,,,,a ode se frigaj.a i kad je sve u leru mijenjač se okreče je tako..ako ga vučeš(šlepaš)........ako me još pamčenje služi.
A ima još strojeva..koji imaju princip,da nema šlepanja..
 
Posljednje uređivanje:

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
ako se ne varam, ni Vario mjenjači se ne smiju šlepat ali ne znam ni zašto bi netko išao šlepat traktor s kojim ne možeš skretat.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne smije se šlepati zato da serviser mora doći u polje i naplatiti ekstra trošak na kvadrat ..smješno .
Pazi samo da ne spustiš u leru komad brijega ili s hrpe sjenaže jer ode mjenjač u papar :lol:.
Oprosti bagerista nemam posla s tobom ali moram ovo kometirati da ne bi još netko nasjeo na ovo .
 
B

BAGERISTA

Guest
ako se ne varam, ni Vario mjenjači se ne smiju šlepat ali ne znam ni zašto bi netko išao šlepat traktor s kojim ne možeš skretat.

Ovo mi baš nije jasno,,,,skretat možeš,,,,zašto nebiš moga.:?::?:
A za vario,neznam neko če več znat..:?:?

Za ovog su tako rekli,pa sad,zlu ne trebalo nikom,,...:drinkers:
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
zanima me dali ti mjenjači imaju podmazivanje mjenjača preko motora ?
 
B

BAGERISTA

Guest
Kažu da imaju,:roll:,,,pa ako imaju,nemore se šlepat,,,barem tako je u pravilu,,..

Sad kako ko oče,za mene se nemore šlepat,,,,a drugima kako paše,,,:?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Da razjasnimo dilemu.
Taj mjenjač je identičan onome bez powershifta. Ako i ima podmazivanje pumpom, to je podmazivanje povratom ulja iz volana. Dakle, malim tlakom a ne vlastitom pumpom za podmazivanje. Velim ako, tlačno se podmazuje SAMO mjenjač, ali ne reduktor (grupe), diferencijal, kočnice i finalni reduktori. Tak je pri meni, na Sameu.
Dakle, ako ga moraš šlepati, kak sam ti rekel već prije, prebaci ručicu reduktora u ler. U tom slučaju se getriba (invertor i glavne 4 brzine) nebudu okretali. Ak se hoćeš potpuno osigurati, ubaci invertor u rikverc a mjenjač u prvu brzinu, i onda bude mjenjač potpuno blokiran.
Osim toga, šlepanje je na kratke udaljenosti i malom brzinom, a pri rotaciji zupčanici bacaju dosta ulja za podmazivanje pokretnih dijelova, tim više jer je mjenjač rasterećen.
Nedaj Bože da ti to treba, ali znaj da može.

Glede parkiranja: ubaci ga u prvu (najnižu) brzinu i invertor prebaci u rikverc. Kak je powershift samo za naprijed, u rikvecu je kruta veza motora i mjenjača, te nemre nikak krenuti. Bila bi druga priča da imaš električni reverzer (power shuttle) ispod volana. Taj ne drži bez motora niti na jednu stranu.
Zabrane koje pišu odnose se na vozače koji voze tuđe traktore i koji u pravilu ne vode brigu o ničemu. Za korisnika koji zna kaj radi, to nije prepreka.

Najveći problem pri šlepanju velikih traktora je okretanje volana. Hidrostatički volani rade i kad motor ne radi, ali se jako teško okreću. I to se može, samo treba traktor biti u pokretu.

Eto, nadam se da sam malo pomogel.
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
Da razjasnimo dilemu.
Taj mjenjač je identičan onome bez powershifta. Ako i ima podmazivanje pumpom, to je podmazivanje povratom ulja iz volana. Dakle, malim tlakom a ne vlastitom pumpom za podmazivanje. Velim ako, tlačno se podmazuje SAMO mjenjač, ali ne reduktor (grupe), diferencijal, kočnice i finalni reduktori. Tak je pri meni, na Sameu.
Dakle, ako ga moraš šlepati, kak sam ti rekel već prije, prebaci ručicu reduktora u ler. U tom slučaju se getriba (invertor i glavne 4 brzine) nebudu okretali. Ak se hoćeš potpuno osigurati, ubaci invertor u rikverc a mjenjač u prvu brzinu, i onda bude mjenjač potpuno blokiran.
Osim toga, šlepanje je na kratke udaljenosti i malom brzinom, a pri rotaciji zupčanici bacaju dosta ulja za podmazivanje pokretnih dijelova, tim više jer je mjenjač rasterećen.
Nedaj Bože da ti to treba, ali znaj da može.

Glede parkiranja: ubaci ga u prvu (najnižu) brzinu i invertor prebaci u rikverc. Kak je powershift samo za naprijed, u rikvecu je kruta veza motora i mjenjača, te nemre nikak krenuti. Bila bi druga priča da imaš električni reverzer (power shuttle) ispod volana. Taj ne drži bez motora niti na jednu stranu.
Zabrane koje pišu odnose se na vozače koji voze tuđe traktore i koji u pravilu ne vode brigu o ničemu. Za korisnika koji zna kaj radi, to nije prepreka.

Najveći problem pri šlepanju velikih traktora je okretanje volana. Hidrostatički volani rade i kad motor ne radi, ali se jako teško okreću. I to se može, samo treba traktor biti u pokretu.

Eto, nadam se da sam malo pomogel.

Ovo je samo diskusija,,,pa krenimo redom...;)
Jedino mi ovo pije vodu kod parkiranja,(ča sam podeblja),,jer je tako i jedan talijan (koji inače slaže,u newholandu)reka da se more na taj način parkirat,traktor,,i to bi trebalo držat,baz ručne,,,,,ali ne pod velikim opterečenjem(dali,DA-ILI NE)ja probat nije teško..ali kažem,jedini način.a Vijeruj mi da ču lako otkrit,,,to bar nije problem,(imam traktor o kojem pričamo,,,a i imam ga di parkirat nizbrdo.)8)otkrit čemo misterij......:shock:

Ja kad sam pisa u postovima prije vidim da se ne razumijemo na ono ča sam napisa,,.zato se i ne zamaram jer jednostavno nismo ni mi ovdje najpametniji,,,pa nisu ni serviseri,a kamoli neko treči koji kaže trreče...ali kad sve zbrojiš oduzmeš,,,nađeš sebi zlatnu sredinu..i dođeš do onog,,,di mi trebamo doč..:)

Ako se radi o mijenjaču,,,(koji se podmazuje punpom tako kažu)onda se nebi smio šlepat.(ako motor nije upaljen):scratcha kako se ovaj podmazuje,i to se treba vidit,,,ako je kako ti kažeš,,onda opet stoji pitanje,,koja se osovina u njemu vrti kad je sve(i redukcije i brzine i invertor )u položaju ler-a....:scratch,i dali če nešto ostat suho,,prilikom šlepanja..ili če se podmazivat putem okretanja zupčanika,,,koji je u položaju rikverca i prvoj brzini,to je več druga priča...........
Otom potom,kažem zlu ne trebalo,,,..
 
Posljednje uređivanje:

case mxm

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
65
BAGERISTA jeliimaš klasićno ukljućivanje kardana znaći povučeš rućicu(kvačilo) i sa drugom ukopćaš kardan? a jel cjev od ventila za zeca i kornjaču ulazi u kučište s desne strane tamo gdje se rastavlja na pola? pitam te to jer sam s kumom rastavljo f 115 koji ima hi-lo mjenač pa je možda sličan sistem?
 
B

BAGERISTA

Guest
BAGERISTA jeliimaš klasićno ukljućivanje kardana znaći povučeš rućicu(kvačilo) i sa drugom ukopćaš kardan? a jel cjev od ventila za zeca i kornjaču ulazi u kučište s desne strane tamo gdje se rastavlja na pola? pitam te to jer sam s kumom rastavljo f 115 koji ima hi-lo mjenač pa je možda sličan sistem?

Da kod mene je klasično uklučivanje,,,,nači pod ljevom rukom je kvačilo,,,i polugom do sebe uključuješ kardan prema dole,a prema gore je uključen preko brzina..............
poluga do nje je za prednju vuču.........

Pod cijev misliš,,na cijeli ventil,,,on je s ljeve strane na mijenjaču,kad gledaš odiza prema naprijed...
ov je ventil..


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

A ovo je poluga birača,hi-lo


Uploaded with ImageShack.us
 
B

BAGERISTA

Guest
Modeli serie 90..:p


55/90 3 cil Asp
60/90 3 cil Asp
65/90 4 cil Asp
70/90 4 cil Asp
80/90 4 cil Asp
85/90 4 cil Turbo
90/90 5 cil Asp
95/90 6 cil Asp
100/90 6 cil Asp
110/90 6 cil Asp
115/90 6 cil Asp
130/90 6 cil Turbo
140/90 6 cil Turbo
160/90 6 cil Turbo
180/90 6 cil Turbo
 
I

ilijadr

Guest
Modeli serie 90..:p


55/90 3 cil Asp
60/90 3 cil Asp
65/90 4 cil Asp
70/90 4 cil Asp
80/90 4 cil Asp
85/90 4 cil Turbo
90/90 5 cil Asp
95/90 6 cil Asp
100/90 6 cil Asp
110/90 6 cil Asp
115/90 6 cil Asp
130/90 6 cil Turbo
140/90 6 cil Turbo
160/90 6 cil Turbo
180/90 6 cil Turbo

sta bi sa slikama unutar kabine?Nasao sam nekog fiata,oko N.Godine idem da pogledam.Covek kaze da je rec o Fiatu od 85ks,5 klipova motor,15 brzina i nije hi-lo menjac.Verovatno je mislio na Fiat 880/5?82' je godiste.Da li je 880?I sta mi mozes reci o 880/5 DT?
 

Najnoviji postovi

Na vrh