• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

FiatAgri serija 90 (55,60,65,70,80,85,90,100,110,115,130,140,160,180)

case mxm

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
65
ja imam case jxu 1100u i unutrašnjost kabine je gotovo ista znaći mjenjač reverzer a prednja vuča špera i kardan imaju elektro uključivanje i ja nemam hi-lo mjenjač (30km/h)!!kuk na tom fiatu f 115 ima elektronsko šaltanje zeca i kornjače,i ušlo je špene u ventil i nije htio ić u rikverc mi smo raskopali taktor (kabina dolje na pola razdvojili)i došli do poklopca gdje ulazi cjev od hi-lo ventila i ti rastavili i zaključili da je sve u redu onda smo skinuli ventil i vidli u njemu grešku,pa mislim da i ti imaš na tom djelu traktora hi-lo zato sam te pito kud ide cjev s ventila od hi-lo!! jer na tom f115 bio reverzer napred ili nazad na nizbrdici nemora ručna bit potrgnuta i neće krenut također se smije šlepati
 
B

BAGERISTA

Guest
Eto opet dobro čut,,,,i drugo mišljenje,,,,pa ne škodi...
Da sam pisa,jesam uvezi ručne,,,,di čovijek kaže,,,,ako motor nije upaljen,,da postoji mogučnost,da traktor krene bez obzira ča je u brzini..(dali da ili ne,,,ja sutra vozim s mojim nešto,,pa čemo otkrit i to.,,)
A ako se smije šlepat,,,ili ne,vidit čemo šta piše u knjizi,,pa i nju da provijerimo,,,,,,,samo da mi dođe.(od čovijeka sazna da se nesmije,pa sad kome više vijerovat),.

Ako sam dobro razumio,,,ti si rastavljao traktor,,,a na kraju je bio problem u cijevi koja vodi u ventil..:scratch:nažalost,tebe koštalo po žepu,,,,ali eto dobro je znat,,,i da si čovik pa si reka,,,da i drugi imaju ideju ča pogledat,,,ako se desi isto..(nedaj bože nikome):(:(

Jesi još šta mijenja na njemu kad je bio na pola,,,,i koliko je sati ima traktor..:!:
Čudi me da je špene,,kad ide preko filtera,,,i od kud je došla..:scratch:scratch
 

case mxm

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
65
da rastavljli smo sve bezveze nije bio problem u cjevi nego u ventilu ušo je komad ko neke plastike od kuda nismo uspjeli zaključit! je promjenili smo lamelu još bi vozila ali kad je več bio na pola izmjenili smo! ima 10000 sat 93 godina! kod njga kad ubaci u rikverc reverzer isklljuči struju na ventilu od zeca a pošto je ventil zašteko nije htio u rikverc predpostavljam da i ti nemaš brze tj.zeca urikverc!
 
B

BAGERISTA

Guest
Nemože niko,(ko ima ovakav volan ),,pa i to je jedan od razloga,,.8)
 
B

BAGERISTA

Guest
Da samo j....no teško,,,,..i pitanje dali če još nešto cedit,,,,,ali kad se dođe do toga,,,niko ni ne pita,,,a kamoli da misli na to..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Da samo j....no teško,,,,..i pitanje dali če još nešto cedit,,,,,ali kad se dođe do toga,,,niko ni ne pita,,,a kamoli da misli na to..

Pa tako je to nekako,sila ne pita:rolleyess:

Kad mi je na kombajnu otišao ležaj na motoru,trebalo ga nekako šlepat dimo,a isto hidraulični volan:lol::mrgreen:
 
B

BAGERISTA

Guest
Isproba sam na zmaju780,,,,ne da su mi ruke popucale,,,nego je bila privatna teretana........
A na njemu volan od autobusa,,pripasan,,,,a još preša iza,,,,,,,,,,,ludilo..:):?:?tako da se lakše okreče..:rolfer:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
...

Ako se radi o mijenjaču,,,(koji se podmazuje punpom tako kažu)onda se nebi smio šlepat.(ako motor nije upaljen):scratcha kako se ovaj podmazuje,i to se treba vidit,,,ako je kako ti kažeš,,onda opet stoji pitanje,,koja se osovina u njemu vrti kad je sve(i redukcije i brzine i invertor )u položaju ler-a....:scratch,i dali če nešto ostat suho,,prilikom šlepanja..ili če se podmazivat putem okretanja zupčanika,,,koji je u položaju rikverca i prvoj brzini,to je več druga priča...........
Otom potom,kažem zlu ne trebalo,,,..
Izgleda da se ne razmemo, pa da pojasnim: na tom traktoru imaš tri mjenjača, jedan iza drugog:
Najprije do motora je inverter s polovičkama naprijed (pri tebi Hi-Lo). On se uvijek vrti kad se motor vrti i kad nije stisnut kuplung. Iza njega je glavni mjenjač s 4 brzine. Na njemu su stalno uzubljeni zupčanici koji se na osovini vrte na igličastim lagerima. Vjerojatno se oni podmazuju povratnim tlakom ulja iz pumpe. Nisu kritični za podmazivanje, jer se pri šlepanju uopće ne vrte AKO je reduktor u neutrali.
Zadnji je reduktor (birač grupe). Na njemu su također stalno uzubljeni zupčanici, ali nema sinkrona. Oni su uronjeni u ulje i ne podmazuju se tlakom.
Dakle, ako je ovaj reduktor u neutrali, vrti se samo osovina koja ide na diferencijal (osovina kuglastog zupčanika), a zupčanici na njoj stoje.
Diferencijal, kočnice i finalni (planetarni) reduktori se ionak podmazuju zapljuskivanjem.
Eto.
Eto!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Samo da ja vas pitam jel vi pričate o šlepanju na prazno kad je motor ugašen (npr. da ga se pokvarenog šlepa doma s polja ili s polja k majstoru :) ) ili pričamo o šlepanju traktora s namjerom da ga se upali pomoču brzina (npr. greška alnasera ili akumulatora)???
 
B

BAGERISTA

Guest
da rastavljli smo sve bezveze nije bio problem u cjevi nego u ventilu ušo je komad ko neke plastike od kuda nismo uspjeli zaključit! je promjenili smo lamelu još bi vozila ali kad je več bio na pola izmjenili smo! ima 10000 sat 93 godina! kod njga kad ubaci u rikverc reverzer isklljuči struju na ventilu od zeca a pošto je ventil zašteko nije htio u rikverc predpostavljam da i ti nemaš brze tj.zeca urikverc!

Nemam,,,,ne,samo za naprid je zeko...i tako je kod svih..
Da nije bilo ove greškice,,,još bi on dela bez greške..........pa neka neko kaže da nisu dobri traktori
 
B

BAGERISTA

Guest
Samo da ja vas pitam jel vi pričate o šlepanju na prazno kad je motor ugašen (npr. da ga se pokvarenog šlepa doma s polja ili s polja k majstoru :) ) ili pričamo o šlepanju traktora s namjerom da ga se upali pomoču brzina (npr. greška alnasera ili akumulatora)???

Pričali smo kad motor ne readi,,,da se nebi smijelo šlepat....a onda se sve izokretalo,,,tako da ni ja više ne kužim dali upaljen ili ugašen......:weedman::weedman:
Nači kad je motor ugašen.tu je priča počela..........:shock:
 
B

BAGERISTA

Guest
Izgleda da se ne razmemo, pa da pojasnim: na tom traktoru imaš tri mjenjača, jedan iza drugog:
Najprije do motora je inverter s polovičkama naprijed (pri tebi Hi-Lo). On se uvijek vrti kad se motor vrti i kad nije stisnut kuplung. Iza njega je glavni mjenjač s 4 brzine. Na njemu su stalno uzubljeni zupčanici koji se na osovini vrte na igličastim lagerima. Vjerojatno se oni podmazuju povratnim tlakom ulja iz pumpe. Nisu kritični za podmazivanje, jer se pri šlepanju uopće ne vrte AKO je reduktor u neutrali.
Zadnji je reduktor (birač grupe). Na njemu su također stalno uzubljeni zupčanici, ali nema sinkrona. Oni su uronjeni u ulje i ne podmazuju se tlakom.
Dakle, ako je ovaj reduktor u neutrali, vrti se samo osovina koja ide na diferencijal (osovina kuglastog zupčanika), a zupčanici na njoj stoje.
Diferencijal, kočnice i finalni (planetarni) reduktori se ionak podmazuju zapljuskivanjem.
Eto.
Eto!


Svako tvrdi svoje,,,pa ču ja ostat pri svom,,,za mene nemože,,pa ko kako sebi protumači,,,a i daj bože,da nikom ne trebalo..:shock::shock:
A za ostalo,,,,nije problem,,,ovo je diskusija,,,,,pa smo tu da diskutiramo,,,nek si uzme ko kako oče,,,ja sam sebi uza kako bi po meni trebalo bit..:p

Eto..:lol:
 
B

BAGERISTA

Guest
(npr. greška alnasera ili akumulatora)???

Potvrdit ču za ono šta nije niko napisa,,,,,(a možda i je);)pa sad nek se smije i misli ko kako oče...

Ovaj traktor,,,ako je parkiran na nizbrdici,mora imat povučenu ručnu kočnicu,jer nakon par minuta,šta je ugašen i s brzinama ubačenim prema naprijed( i da imaHI-LOmijenjač) traktor če krenut sam.Sve se mijenja ako je traktor ubačen s invertorom u rikverc,,,tada če traktor ostat mirno parkiran......(jer HI-LO u rikvercu je ugašen)

Ako se želi traktor upalit,,,,a ima bateriju praznu,,,ili mu ne radi elektropokretač,,,moguče ga je upalit samo s vučom unazad..ili guranjem unazad s ubačenim brzinama.....

Toliko o misteriju,,..8)
Idemo dalje.....:lol::lol::lol:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Nema misterije. Sve si točno napisal.
Nije to samo tak na tvojem traktoru. Tak je i na drugim markama koje imaju Hi-Lo samo za naprijed (Carraro npr.)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa jel je taj HI-LO uvijek uključen kad je reverzer prema naprijed???'
Nekužim, pa to se mora nekad i isključit, kaj ne???
Pa nekak mora moči uzubit getribu da ga se cukne metar-dva napred da upali...hmm
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Pa jel je taj HI-LO uvijek uključen kad je reverzer prema naprijed???'
Nekužim, pa to se mora nekad i isključit, kaj ne???
Pa nekak mora moči uzubit getribu da ga se cukne metar-dva napred da upali...hmm

Ne, ne mora. To su ti dva višelamelna kuplunga, sa stalno ušaltane dvije brzine. Tlak ulja uključuje jedan ili drugi kuplung, s tim da u trenutku šaltanja jednog uključuje, a drugi još uvijek drži , tak da u prijelaz oba kližu (radi razlike brzina od nekih 20%). Dok ima tlaka ulja, uvijek je uključen jedan kuplung (bilo Hi ili Lo). Kad motor ne radi, nema tlaka ulja i ti su kuplungi razdvojeni (ne voze). Zato ga moreš vleći koliko hoćeš (i uništiti brtve) a motor se nebu pomaknul.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
lijepo objasnjeno. dali takav sistem ima i winner serija sa hi-lo mjenjacem?
koliko cukne traktor prilikom prebacivanja iz lo u hi? u transportu pri vecim brzinama? bagerista?
pretpostavljam da nebi trebao prejako upravo zbog takvog sistema?
 

Najnoviji postovi

Na vrh