• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Nezavršena ploča za fiksiranje temeljnog ležaja.
View attachment 308

Kažeš da je nezavršena ploča. Znači treba još izsječi neke veče rupe za ulje. Kakve rupe se običajno naprave? Vjerovatno samo koji cm manje od tvorničkih, u stvari da se izsječe koji cm od tvokničkih stjena (zida) bloka?
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
kontam
zanimljiv traktor ali lagan za tu snagu tako da nije nesto,moze se on otezati ali nije to to
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Netko je pitao za zamjenu letećeg bez rastavljanja;samo se skine karter i zamjeni košta 45 kuna al treba vidit koja je specijala.Ako je radilica pojedena bilo bi ju dobro brusit.Treba pogledat zašto se potrošio .Ako je od rada onda super obnoviš i ide dalje.Ako ne treba nać razlog (loše ujle,pumpa ,zaštropani kanali filter tlačni ventil okrenut ležaj...Kad ostane dobar leteći ležaj bez ulja pukne radilica ,kad ostane loš leteći bez ulja (prolupa) uništi radilicu ponekad i klipnjaču.
ja sam pitao

A razlog prolupavanja spored mene je:
za vreme generelke nisu promjenili element pumpe koji je bio dosta potrosen i traktor uvek su palili dolevanjem naftu u usisni ventil i do kraj gas, dok motor pri start istrosi tu veliku kolicinu nafte klipnjaca je pod jakim opterecenjem i mozda zato prolupao leteci ili caura klipa.:scratch
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
368
Kažeš da je nezavršena ploča. Znači treba još izsječi neke veče rupe za ulje. Kakve rupe se običajno naprave? Vjerovatno samo koji cm manje od tvorničkih, u stvari da se izsječe koji cm od tvokničkih stjena (zida) bloka?

Jednu u sredini za cijev usisa ulja .15ak rupa 12mm razvrtane s gornje strane da ulje lakše otječe dolje.Nivo ulja ostaje isti količika raste za 1dcl.Ako previše izrežeš ploču oslabiš je.
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
368
ja sam pitao

A razlog prolupavanja spored mene je:
za vreme generelke nisu promjenili element pumpe koji je bio dosta potrosen i traktor uvek su palili dolevanjem naftu u usisni ventil i do kraj gas, dok motor pri start istrosi tu veliku kolicinu nafte klipnjaca je pod jakim opterecenjem i mozda zato prolupao leteci ili caura klipa.:scratch

Zašto je poslije generalne paljen dodavanjem nafte? Nafta mu ispere cilindar,ako želiš veću konpresiju možeš mu dodati par kapi ulja u tu istu rupu ali najbolje ništa.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Zašto je poslije generalne paljen dodavanjem nafte? Nafta mu ispere cilindar,ako želiš veću konpresiju možeš mu dodati par kapi ulja u tu istu rupu ali najbolje ništa.

Zato sto nije palio normalno jer element bosch pumpe je bio sjeban nacisto, samo naljevanjem je palio
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
368
Kako to da element pumpe nije radio za startanje a poslje je ?

Kod RUGGERINIja RD 901 bio je otkinut vrh dizne (stare 15ak radnih sati) kad ga "zaljuljaš"6-7 puta upali ali ne radi na minimumu .Opće nije raspršival naftu u maglicu.A po ničem drugom se ni vidjelo da nešto ne štima. Ni dimil snagua je bila normalna zvuk isto.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Kako to da element pumpe nije radio za startanje a poslje je ?

E poslije radio je al samo pod veliki gas rucica gasa je bila do pola a radio je na minimalni obrtaj, i cijelo vreme mora da se molis boga da ti ne ugasne u sred vinograd jer pali na spagu i nema akumulator.
Al sad je druga prica sve je ispravno i pali ko raketa
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Zašto je poslije generalne paljen dodavanjem nafte? Nafta mu ispere cilindar,ako želiš veću konpresiju možeš mu dodati par kapi ulja u tu istu rupu ali najbolje ništa.

Kod RUGGERINIja RD 901 bio je otkinut vrh dizne (stare 15ak radnih sati) kad ga "zaljuljaš"6-7 puta upali ali ne radi na minimumu .Opće nije raspršival naftu u maglicu.A po ničem drugom se ni vidjelo da nešto ne štima. Ni dimil snagua je bila normalna zvuk isto.
bertolini , kad ga ljuljaš povlačiš ga toliko da radilica dođe do točke kada pumpa počne uštrcavati , ako ne laje pes u blizini čuje se cik ,cik !
Dakle svaki put uštrca max. dobavu , još i više kao daš čok .
Zar nije to isto kao da ga zaliješ naftom ?
To zaljevanje ima neke granice , ne 3.-4 kapljice ali ne i 0,3 dcl .
Talijan govori da uliti ulje , no mi smo balkanci :partyman:
http://postimage.org/image/1d0d7uwhw/
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
edosoko , ja sam boldao dio texta koji je bitan u dijelu gdje bertolini govori kako zaljevanje naftom ispire cilindar .Pretpostavljam da hoće reć kako to dodatno štetno djeluje na motor i eventualno smanjuje brtvljenje pa tako još više otežava paljenje .
Moje sjede več znaju da zalijan motor (naftaom) pali ko mina .
Njihanjem ako se razumijemo kako izgleda ta radnja možeš uštrcati gorivo jer ako ga dobro natežeš čuje se kako ti kažeš "škripanje" tj uštrcavanje goriva .
Ta uštrcana nafta isto djeluje na motor kao i ona koju zaliješ .
njihani motor lakše upali upravo radi tog razkoga - ustrcane nafte .
Ima nešto mako grijanja ..i to pomaže .
Isto se dešava kad koristimo dekompresor ,vrti ga na prazno ali itekako šprica naftu .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
edosoko , ja sam boldao dio texta koji je bitan u dijelu gdje bertolini govori kako zaljevanje naftom ispire cilindar .Pretpostavljam da hoće reć kako to dodatno štetno djeluje na motor i eventualno smanjuje brtvljenje pa tako još više otežava paljenje .
Moje sjede več znaju da zalijan motor (naftaom) pali ko mina .
Njihanjem ako se razumijemo kako izgleda ta radnja možeš uštrcati gorivo jer ako ga dobro natežeš čuje se kako ti kažeš "škripanje" tj uštrcavanje goriva .
Ta uštrcana nafta isto djeluje na motor kao i ona koju zaliješ .
njihani motor lakše upali upravo radi tog razkoga - ustrcane nafte .
Ima nešto mako grijanja ..i to pomaže .
Isto se dešava kad koristimo dekompresor ,vrti ga na prazno ali itekako šprica naftu .
Potpuno podržavam.
Bilo da je zalijan uljem ili naftom lakše pali jer mu to povečava kompresiju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
kako utvrditi da leteći ležai imaju lufta i da ih treba mjenjati ?
Slab pritisak ulja ili kad rastaviš, ako nisu bijele boje nego su bakrene boje.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Slab pritisak ulja ili kad rastaviš, ako nisu bijele boje nego su bakrene boje.

Ili vrtis zamajac levo-desno i po oset utvrdices da ima luft, al to nije bas sigurno da leteci ima luft jer moze bit i caura klipa
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Ili vrtis zamajac levo-desno i po oset utvrdices da ima luft, al to nije bas sigurno da leteci ima luft jer moze bit i caura klipa
A moreš i vleči za klipnjaču, pa ako imaš dobar oset možda osetiš, ali ni to baš nije sigurno :rolfer:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Tomo vinković PE-18

Poštovani, pratim Vaš forum već duže vrijeme i imam samo riječi pohvale...

E dok sam ja stigal do 754 strane... a informacija više nego vjerojatno u ex bjelovarskoj tvornici Tomica.

Imam za vas jedno stručno pitanje:

Kakvo je vaše mišljenje o tomo vinkoviću PE-18 (1974. god.)?

Naime potreban mi je jedan mali traktorić za obradu vinograda. Već posjedujem TV 732 iz 1986. god (e makina, nebi ga dal za niš na svijetu), ali mi je preširok.

Da li je PE-18 sposoban raditi sa svojom frezom i metar širokim roto malčerom?

Naime, pogledao sam ih cca 7 komada i svi se teško šaltaju (mislim na brzine prednje i zadnje getribe, reduktor ide ok). Da li je to normalno da je potrebno lagano otpuštati kuplung za promjenu brzina? Ponekad uskoči čisto lagano, ali ponekad i nekoliko puta treba kuplung lagano otpustiti da zavrti kardan.

E a volan s onim zupčanikom, čovječe za lomiti prste i ruke...

Favorit je jedan s dva pluga (okretač jednobrazni i klasični jednobrazni), gajbom, nove sve 4 gume, novim akumulatorom, generalkom na motoru prije 30 cca sati za cca 7000 kn.

Mislim da je cijena u redu...

Zahvaljujem unaprijed.:?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Mrga, a zakaj ne suziš svojega? Pa to nebi trebal biti problem. U najmanju ruku, nabaviš kraće proširivače ili ih izbaciš.
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
368
edosoko , ja sam boldao dio texta koji je bitan u dijelu gdje bertolini govori kako zaljevanje naftom ispire cilindar .Pretpostavljam da hoće reć kako to dodatno štetno djeluje na motor i eventualno smanjuje brtvljenje pa tako još više otežava paljenje .
Moje sjede več znaju da zalijan motor (naftaom) pali ko mina .
Njihanjem ako se razumijemo kako izgleda ta radnja možeš uštrcati gorivo jer ako ga dobro natežeš čuje se kako ti kažeš "škripanje" tj uštrcavanje goriva .
Ta uštrcana nafta isto djeluje na motor kao i ona koju zaliješ .
njihani motor lakše upali upravo radi tog razkoga - ustrcane nafte .
Ima nešto mako grijanja ..i to pomaže .
Isto se dešava kad koristimo dekompresor ,vrti ga na prazno ali itekako šprica naftu .

Ljuljanje između injektne iGMT ubrizgava naftu na 200 bara (ja iman na spomenutom RUGGERINIju220bari) i napravi maglicu koju zbiti zagrijani zrak pali.Ja sam naveo da fali vrh dizne znači nema maglice mora ga se ljuljat da upali (živu naftu) Pokušajte upalit LOMBARDINIja bez vrha dize pa ćete čuti zvuk a na ovome po zvuku se ni moglo razaznat niš.A što se tiče uljevanja nafte proučite oktansku i cetansku vrijednost nafte i ulja pa ćete vidit od čega će nastat veća detonacija a što će sporije izgorit k tome ulja se stavlja 3-4 kapi i čepić nazad da se lagano cjedi u usis to samo ako je nužno.Detonacije udubljuju meki metal na ležaju .
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Mrga

To što se šalta tako taj PE 18, to ti je normalno za njega jer nema opruge na nosaču ključa nego je taj nosač fiksan. Ako si ikad gledao kako je taj nosač napravljen onda ti je jasno o čemu govorim.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh