• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Danot, pa gdje ja imam drva tamo samo može konj ili krava da prođe. Štore nema šanse u taj dio šume koja je na brijegu, visi, cesta nikakva uz među susjeda koji neda proširiti cestu, a na moj kraj se neda puno širiti jer je brijeg prevelik... Sa 732 sam već skoro tamo nadrapao jer mi se odronio dio ceste... tako je ovaj širok 1m pa bi mi dobro došao i pogon na prikolici na način kao što sam već opisao.

Samo me zanima da li je kardan od sredine traktora (onaj jedan jedini) spojen direkt na izlazno vratilo za priključke?

Firemanpeter, zašto bi okretao tu trap u kontra smjeru pa inverziju? mislio sam nakon ove trapi koja je na traktoru staviti još tu trap i priključiti na rudo pa između kardan. kužiš obje bi bile direkt jedna iza druge u istom smjeru okrenute, neznam ako si me shvatil...

Puknuti, naravno da je tomo dobar što se tiće prohodnosti, ali svi mi tražimo nešto više, a i to je cilj ovog foruma da si u ludim idejama pomažemo...

Uglavnom, ovako u komadu kao što je ovo na slici bi čovjek prodal vjerojatno za cca 2000 kn. dakle to je bez limarije, struje, motora ,hidrauličkog cilindra i hidrauličkog razvodnika. dakle, prednja trap komplet s kuplungom, sredina komplet i zadnja trap s paknama komplet e i felge s gumama bez utega (4 felge i 3 gume jedna je uništena)

Da li se to isplati tj. da li je dobra cijena?

PS: treba netko prednju trap komplet sa sredinom bez felgi i guma pa da podijelimo?
Naime, meni treba samo zadnja trap s kotačima + dvije felge koje bi montiral s gumama na zadnju trap sadašnjeg pe-18 radi stabilnosti (ali ne za u šumu jer bi bil preširok)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
nikak, jer može se samo blokirati prednji diferencijal, ali zadnja dva ne...
A brusilica, švas aparat, neko izboljšanje :scratch :rolfer::rolfer:
 
M

mjic.micko

Guest
nikak, jer može se samo blokirati prednji diferencijal, ali zadnja dva ne...
Imali tegove.Nisam siguran ali ulaz kardana na zadnji diferencijal je povezan sa mijenjacem sa gornje strane a na donjoj strani izmedju njega i zlaznog vratila ima jos jedan zupcanik koji promijeni smijer okretanja vratila ali neznam koji je odnos izmedju njih, velike su sanse da je 1/1 i onda bi to moglo da funkcionise kako treba zato cu ja to pogledati sutra jer je to umene sve otvoreno i mogu skuzit sta i kako
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Firemanpeter, zašto bi okretao tu trap u kontra smjeru pa inverziju? mislio sam nakon ove trapi koja je na traktoru staviti još tu trap i priključiti na rudo pa između kardan. kužiš obje bi bile direkt jedna iza druge u istom smjeru okrenute, neznam ako si me shvatil...

Zašto okrenuti trap prikolice? Zato što sa time dobiješ omjer redukcije 1:1. One obrtaje što dava izlaz kardana na traktoru to uzima prikolica preko njenog izlaza kardana i prebaci na kotače preko jednakih zupčanika (menjača) kao i na traktoru.
Samo bi trebalo stavit sve tri menjače u istu brzinu.

Zašto treba inverzija?
Zato što smo okrenuli trap prikolice.
 
M

mjic.micko

Guest
Jeli zna neko od cega odgovara alnaser zaPE18 na mom ga nema,nije mi ni bilo ovo izlazno vratilo sa zupcanikom pa sam ga morao pravit kod metalostrugara pa slat na termicku obradu u Staru Pazovu,
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Nisam siguran ali ulaz kardana na zadnji diferencijal je povezan sa mijenjacem sa gornje strane a na donjoj strani izmedju njega i zlaznog vratila ima jos jedan zupcanik koji promijeni smijer okretanja vratila ali neznam koji je odnos izmedju njih, velike su sanse da je 1/1 i onda bi to moglo da funkcionise kako treba zato cu ja to pogledati sutra jer je to umene sve otvoreno i mogu skuzit sta i kako

Ako se napravi kako sam ja reko u postu iznad, nema veze koliki su omjeri između tih tri zupčanika.
Istina da su ta tri zupčanika jako slične veličine ali da su baš jednaki :scratch prosto ne vjerujem.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Brzina izlaznog vratila u sporohodnoj je 750 o/min a u brzohodnoj je 1175 o/min.Ne spominje nigdje u kojoj od moguce tri brzine vec smo za sporu ibrzu tako da ija nisam bas siguran bas,da se ne desi kao kad bi naprijed bilo u 1. a nazad u 3. brzini pabi doslo do kidanja mjenjaca,sutra navece kad se vratim sa posla otici cu u radionicu da pogledam kako to sve izgleda u rukama

Ne spominje zato što izlazno vratilo zavisi samo od broja obrtaja reduktora. Reduktor je onaj koji goni izlazno vratilo.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!

Vrlo interesantno rešenje prikolice...podržavam izradu proto tipa!8)
Sve je moguće, ako se pristupi velike pažnje i truda!
Ajde da kažemo da sve klapa, i slažu se obrtaji kardana!
Nego kako izvesti menjanje brzine na trapu od prikolice??? Ipak je to nosač ključa(bez opruge),,,i tu je potrebna ljudska ruka(osećaj) da se uzubi...:scratch
U praksi bude to čupavo...

@mrga - naš forumaš @ssale ima PE-18 sa skrijanim prednjim kućištem, možda bi njemu trebalo...ali nažalost nesećam se kako se završila njegova popravka, i sva ta pizdarija koje je imao sa PE-18! I nisam ga video odavno na forumu...
Pozdrav Joe!:mrgreen:
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Zašto svi vlasnici TV-a koji se kunu u njegovu nevjerojatnu prohodnost maštaju o pogonskoj prikolici ?

SVI? Trenutno imam 3 TomoVinković-a na 420 imam blokadu oba diferencijala i nikad nisam tvrdio da ima nevjerojatnu prohodnost.Pogonsku prikolicu-poluprikolicu sam koristio za namjenski posao sa TV.Taj posao nisam mogao obaviti sa Goldoni-jem 30ps sa pogonskom poluprikolicom zbog 15ak cm širine .Tako da ni traktor od 300ps sa 3pogonske osovine nebi mogal ništa pomoć.Ne slažem se sa tvrdnjama da TVu u nekim slučajevima ne treba pogonska prikolica.
Vlasnici TVa koji ga upotrebljavaju na"kozjim"stazama(gdje širi traktor ne prolazi)mogu najbolje to potvrdit.
 
G

GROF

Guest
., lipi pozdrav mojim dragim forumašima!

., celo vrime lipo čitam vo vaše študiranje oko pogonske prikolice za traktora tomu!., narode moj!, postojala je tvornička prikolica pogonjena preko kardana traktora!!!?., ove dane idem hodočastit u tvornicu!., ako ikako budem mogal probaću potražit orginal nacrte toga pogona - transmisije ili kako se već zove???...
., pogonsku prikolicu imali su tvornički samo traktori tv-pe!!!., dok su ovi drugi imali samo traktorske transportere /takozvane!/., postojal je nekakov sistem klasične, jedonosovnske traktorske prikolice, orginal tomine!, nosivosti jedne tone sa pogonskom kardanom - osovinom!., pišem!., ako najdem orginal šeme, slike, crteže, ili nešto tome slično!., narode moj!, podiliću sa svimi VAMI pa onda idemo u proizvodnju i te "skalamerije"!!!...
., lipi pozdrav svima!., Bog!, čitamo se ...
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Imam jos jedno pitanje za vlasnike serije 700. Svugdje u svim podacima koji se uspiju pronaci za bilo koji traktor serije 700 pise da se motor vrti do 3000 min-1.
Sad ja na svojem imam orig brojac okretaja od teleoptika Zemun i on mi pokazuje max broj okretaja 2400 min-1. Posto sam mislio da ne radi dobro kod kuce imam stroboskop koji ima mogucnost mijeriti i diesel motore. Spojim na njega i mjeri mi 2350 min-1 tako da je i orig relativno tocan.
Jos da nadodam da su svi granicnici na motoru tvornicki plombirani.
Sad mene zanima dali su u tomo vinkovicu tih 3000 okr prekopirali sa sa specifikacija od DMB-a ili Lombardinija bez provijeriti koliko se motor stvarno vrti. Jer vjerovatno taj motor moze vrtiti i 3000 okr, ali na nekom agregatu za struju ili nekoj pumpi, dok za na traktor je blokiran na 2400 okr. Sad dali znate vi vlasnici na koliko se okrecu vasi motori, jer da nije kod mene nesto tvornicki krivo registrirano.
Na radilicu postavi brojač okretaja i ako je sve orginal pokazat će nešto preko 3000/min.Ja poslije svake generalne stavim maksimum na 2850/min.I to s razlogom.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Ovo sta Joe kaze bi bio najzajebaniji deo sa ta prokolica.
Ajde recimo vozis sa pogon samo na traktor, kad ti zatreba kardanka nemozes silazit sa traktor da promenis brzine na prikolica!!!
Mora da se napravi preko neka sipka, neki produzetak da se brzine saltali iz traktor, znaci ta sipka da bude na dofat sofera iz traktor!
Mislam da i oni transporteri PE-18 imaju takva sipka-produzetak, da bi rucica menjaca bude na dofat sofera:)

Edit:
GROFE, pa daj najdi bar slike od to cudo, zanima to nas....
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Pozdrav prijatelju Grofe
Kako te razumem, pogonske prikolice (o kakvoj mi tu pričamo) su imali samo PE- 18, drugi traktori toga nisu imali. Serija 400 imala je samo transportere.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav prijatelju Grofe
Kako te razumem, pogonske prikolice (o kakvoj mi tu pričamo) su imali samo PE- 18, drugi traktori toga nisu imali. Serija 400 imala je samo transportere.

Logički gledajući...kod PE-18 se najlakše može izvesti...samo treba doterati finese, da se sve to uklapa, i bude funkcionalno!
Ako GROF-reče da je takvo nešto već postojalo...onda je to moguće izvesti i sada...
Pozdrav Joe!:mrgreen:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Logički gledajući...kod PE-18 se najlakše može izvesti...samo treba doterati finese, da se sve to uklapa, i bude funkcionalno!
Ako GROF-reče da je takvo nešto već postojalo...onda je to moguće izvesti i sada...
Pozdrav Joe!:mrgreen:

Vau, pogodio sam u pravo... dečki čast mi je družiti se s vama... grofe brzo donesi te nacrte... mijenjam nacrte za buncek :supz:

E kako će se žena, otac, tast i ekipa smijati na te gluposti jer su me ionak proglasili malim djetetom jer se volim toliko igrati....ali ja idem dalje a njima :butthead:
 
G

GROF

Guest
Pozdrav prijatelju Grofe
Kako te razumem, pogonske prikolice (o kakvoj mi tu pričamo) su imali samo PE- 18, drugi traktori toga nisu imali. Serija 400 imala je samo transportere.

., TOČNO moj prijatelju Petre!...
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Dečki, majstori, stručnjaci,

Imam jedno pitanje vezano za TV pe-18. Na prodaju je jedan rastureni PE-18. Da li mogu uzeti zadnji kraj, razdvojiti ga na mjestu loma i napraviti od zadnjeg kraja prikolicu s pogonom za mo PE-18 kojeg imam doma? mislim onaj kardan koji imam kao izvod odostraga za frezu da li ima isti broj okretaja koji je i u sredini traktora na onom kardanu pa samo potegnem kardan sa zadnjeg kraja na prikolicu? Tako bi dobio pogon 6x6 ... da li je to moguće izvesti? Uh imal bi onda 3 šaltanja brzina tj svaka trap posebno...

Ovo je moja luda zamisao....
Za početak je dobra ideja tako sam nekad ja razmišljal.Dok nisam skužil da TVu ukrutiš zglog i staviš zglobove i volan na rukavce polomil bi prenos kod okretanja u krug na tvrdoj podlozi.Kod te iste radnje sa prikolicom pri uključenim prenosom mora postojat "mehanizam za kompenzaciju razlike brzine vrtnje" za to rješit mi je trebalo puno vremena.
 
L

lunic

Guest
Na radilicu postavi brojač okretaja i ako je sve orginal pokazat će nešto preko 3000/min.Ja poslije svake generalne stavim maksimum na 2850/min.I to s razlogom.

Vjerovatno ti je promaklo, ali vec sam napiso da sam izmjerio okretaje sa stroboskopom i pokazao mi je 2350 okr na ful gasu. Meni od sve ove priće mi nije bilo jasno zasto mi je traktor tvornicki podesen na te okretaje, a svugdje pise da se vrti na 3000 okr. Pa sam zato htio cuti i druge vlasnike da vidim na koliko se njihovi okreću.
Ovaj ostatak okr bi mi dobro dosao za voznju po cesti dok za oranje tako i tako nigdje mi ne trazi vise od 2000-2200 okr max.
Ali ipak hvala na odgovoru i ako budem dizao okretaje poslusat cu tvoj prijedlog i blokirati okr na 2850 min-1.
 
M

mjic.micko

Guest
Mrga nemoj se ti sekirat zbog naziva ( malo dijete)nisi jedini samo je malo problem sad kako rijesit saltanje te trece getribe da to bude funkcionalno u voznji da:ne zapinje za svasta,da je na dohvat ruke ITD.Steta sto nema tegove ja bi ih kupio,ovaj covjek stomi je prodo Tomicu jee budala prodao na otpad tegove.Jel kad ko to pravio ja razmisljam da napravim
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh