• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Opor

Član
Tu od
27 Lip 2013
Poruka
50
Re: TOMO VINKOVIĆ

Pozdrav,
nakon kaj odgovorite Bodulu mogao bi netko i meni pomoći sa savjetom.
Kako stoje stvari sa utezima za Tomeka. Jesu li oni potrebni, poželjni, ili nepotrebni za vožnju drva iz šume. Pitam jer nemam nikakva iskustva sa time, a Tomek 523 je dosta lagan. Kada tu dodamo priolicu bez kočnica a punu drva može doči do problema.
Kažu da utezi pomažu i kod oranja koje planiram raditi sljedeče godine. Pretpostavljam da ima i razlike u težini utega. Koja bi težina bila za mog Tomeka najbolja. Na njuškalu sam našao ovo http://www.njuskalo.hr/dijelovi-traktore/uteg-utezi-tomo-vinkovic-oglas-4821914 ali nema navedenu kilažu.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: TOMO VINKOVIĆ

Evo malo slika i mera za prikolicu.Za šasiju su upotrebljeni U profili 10x5x306 cm dva komada,prečni nosači kasona 80x80x4mm dužina147cm 2komada 140cm 2 komada.Uzdužni U profil od kasona 120x50x5mm dužine 200cm 2x.Okvir kasona 50x50x3mm 2x250cm i 2x150cm.U profila sta pozadi razširena na 101cm i zavaren nosač luči 120x50x5mm dužine 137cm.Dužina rude do prvog prečnog nosača je 85cm plus kuka 10cm do centra rupe.Osovina je 75cm od kraja U profila.Sama osovina je skračena da ima sa gumama 150cm kao širina vanjska kasona.Vareno je sa EVB 50 i manje stvari sa jadran elektrodama.Dosta robe je od SIP 16 koja je bila nabavljena za razrez da se pravi ova.
5oxn.jpg

eew0.jpg

ls9k.jpg

09pv.jpg

uta7.jpg

9vae.jpg

q33r.jpg

maqf.jpg

c6zl.jpg
Na ovim slikama je samo spikano na kraju se varili celi vari.Do završetka ima još slika za sad je dosta.L.P.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: TOMO VINKOVIĆ

Rekao mi je jedan moj prijatelj iz like koji je do sad promjenio oko 6 TV,
Tomo bez utega na felgama ne vrijedi,jedino dopeljat malo sjena doma.
Kod oranja ti bu borba i s utezima a kamoli bez njih.
U Sumi isto bez utega nejdi i guma sa dobrom ripnom.
 

bodul20

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
188
Re: TOMO VINKOVIĆ

ja ću ti reć kako je meni bilo na mojem.doduše ja imam 730 ali nema veze.
ispod sica nema hidrauliku za plug jer nam nije potrebna jer ne obrađujemo zemlju i djed (bivši kapo) je bio to maknuo da bi traktor bio što lakši i da dođe do okretaja motor i da na kraju krajeva bude i manje opterećenje.do sad to nisam znao nego eto sad kad sam malo stariji i više sam naučio o tim stvarima shvaćam to.i uz to na stražnjim kotačima nije bilo utega nego samo na prvima (vjerojatno jer su već izlizane pa da malo bolje "drže").i eto dogodilo mi se da uz kubik i pol drva nisam mogao izać van iz tog mjesta na put.istina da su prvi kotači bili na kamenju jer se je micala gromača ili ti ga po štokavskom suhozid.i zemlja je bila mokra a zadnji kotači su vrtili.i onda smo ispraznili pola prikolice, malo u rikverc i uspio.i kasnije sam išao sebi peljat drva (2 kubika) što znači da je zemlja isto bila mokra tj vlaža i na jednom mjestu je stao i da ga ubiješ daj ovako daj onako nisam mogao.ali mi je jedan ovdašnji šofer koji ima jednocilindraša rekao da kad tako dođe da ga je najbolje stavit u 3. sporu.i tako sma ga stavio i otišao je naprijed.malo poleti ali za ga izvuć samo par metara naprijed ili metar dobro dođe.kasnije sam stavio utege i na istom mjestu sam osjetio kako mi pod sicom propada, kopa (nisam mjenjao brzinu) i onda je odjednom uhvatio neku podlogu i krenuo.
znači zaključci su sljedeći.
-čim je traktor lakši (a kod mene svaki uteg je 50 kg) manje je opterećenje i motor lakše dolazi do okretaja
-ako zaglibiš i neće naprijed prebaci u 3. sporu bez obzira imao utege ili ne


ako možeš živjet bez utega onda ih nemoj ni stavit.to je moj savjet.brže se troše i gume sa njima.jasno ako su ti potrebni onda nemamo o čemu raspravljat :) kako je kod oranja neću tj ne mogu pričat jer oko toga nemam iskustva ja mogu samo podijelit savjet za ove prijevozničke usluge :D
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Re: TOMO VINKOVIĆ

Tomo brez utega, ko kec brez desetke ili kava brez rakije.....:drink: Uh imaš pravo abarth822, ali ima ih koji ne puše,ne piju i ne kockaju.
 
Posljednje uređivanje:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: TOMO VINKOVIĆ

SSucur zaboravil si cigarete :drink:Što više utega toliko bolji grip i kod kočenja sa prikolicom (teže ga pogura) uglavnom sigurniji je za vuču i za u šumu.L.P.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Re: TOMO VINKOVIĆ

To nije bicikla pa manje da tezi, tvoj djed i nije bio bas pametan
a gume trebaju biti isto izlizane t.j istog dijametra, to mozes resiti naprimer da zamenis prednju levu sa zadnju desnu to je za kad vozis po asfalt da ne bude sav teret na jednom diferencijalu.
 

bodul20

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
188
Re: TOMO VINKOVIĆ

a ne?recimo to ovako.osnovna težina trakotra je oko 940 kg (ne znam sad u kilu točno).ako stavim 4 utega a svaki ima po 50 kg to je dodatnih 200 kg što iznosi 1140kg.a hidraulika ispod sica koju je također maknuo ima jedno 50-tak kg također što znači da moj sad teži oko 1100kg.znači da se maknu utezi imao bi 900 kilograma što je mnogo za operećenje.bez obzira bio on traktor ili bicikla.kako se ponaša auto kad u njega sjednu 4 odrasla čovjeka ili što bi se dogodilo da se radi sigurnosti podeblja cijela oplata auta i u njega ugradi iznutra kavez?teže ide zar ne? ako ta težina nema veze sa ičim zašto onda vozači na utrkama olakšavaju auta?zašto se proizvode nove tehnologije da brodovi budu čim veći a čim lakši?kamioni i busevi također.
želite li još? ;) vjerujem da je čovjek nakon 34 godine na brodu znao dobro što je radio. i to na pravim analognim brodovima di nije bilo nikakvih kompjutera u strojarnicama nego je sve morao sam radit i sve je morao znat po sluhu a ne gledat u neko svijetlo.
također da ne biste mislili da branim to samo zato jer mi je djed pitao sam jednog mehaničara staroga kova (r. 1928) i rekao mi je da je to zato jer motor lakše dolazi do okretaja i manje je opterećenje u kraju krajeva.
laku noć
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: TOMO VINKOVIĆ

Al ne pricamo o autu nego o radnom stroju i imas na odabir vise brzina pa si odaberes najoptimalniju za taj teret ili opterecenje.
Sto ti bude TV tezi to bus veci teret mogel spustat ili vuc ubrdo i imat ce jaci grip.
Vise ce ti pomoc nego odmoc i teze ce se prevrnut u nagibu.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Re: TOMO VINKOVIĆ

DA lakse je motoru, i nista vise u svim drugim pogledima gubis na osnovnoj funkcii traktora a to je vuča.
A definicija za vuču je maksimalna sila trenja proizvedena izmedju dve povrsine BEZ proklizavnja.
A brod treba da bude sto laksi da bi trenje u vodi bilo sto manje kako bi se lakse kretao kod auta je preracunato da maksimalna sila koja motor prenosi na tockove u odnos tezini samog auta da ne dodje do proklizavnja, trkacki auto ima one spoljere to su da bi proizvodili vertikalnu silu koja proizvodi vetar prilikom kretanja cij je zadatak da pritisce tockove na podlozi da ne bi dislo do proklizavanje.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: TOMO VINKOVIĆ

Postoji neki balans izmđu potrebe , potražnje i pažnje .
Da je sve u masi traktori bi imali po 15 tona .
F 1 bi za bolje ležanje u zavoju bila natočena olovom itd.
Odnos mase i snage nisu varijable za forum .
Kad nemreš uz brijeg odbaciš ruksak ili teret .
Ptice su razradile osobiti sustav rasterečenja prije poljetanja -sranje .
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Re: TOMO VINKOVIĆ

Opterećenje u kotačima i na traktor nije isto...., u svakom slučaju postaje zanimljivo.:icon_anal:
 

BaTeK

Član
Tu od
20 Pro 2008
Poruka
302
Re: TOMO VINKOVIĆ

Da se še malo javim....

Pri pluženju snega sem imao na kotačami 4x 50kg + lance za sneg (verige).
Rinio 20cm mokrega snega v hrib.
Ralico imam spredaj.

Še slika mojega klanca.
17639498.jpg


Podoben kup kot na zgornji sliki levo spodaj.

Ko sem naslednji dan na TV dal še 100kg utež na zadnjo hidravliko sem lahko porinil novi sneg (spet zapadlo 20cm) + tastari kup za 30 cm bolj stran.
17639499.jpg


Tako da uteži na TV pomagajo.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: TOMO VINKOVIĆ

Još malo slika od izrade kiperke,sad več liči na prikolicu.
tna0.jpg



hlak.jpg

6hlr.jpg

mszr.jpg

pa41.jpg

wdz8.jpg

9sf6.jpg

bojv.jpg

ut3x.jpg

29012013189.jpg
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: TOMO VINKOVIĆ

svaka čast za prikolicu, skoro pa original tehnostroj!!!!!

samo, jedno pitanje, trebao si napraviti ojačane stranice, da se "naboraju" jer su puno jače.......moje mišljenje
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: TOMO VINKOVIĆ

Hvala.Pločevina od stranica je 3mm debljine i prikolica je več godinu dana u upotrebi tak da su i stranice isprobane i dovoljno su jake.L.P.:drink:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
Re: TOMO VINKOVIĆ

Mislim da je ipak tiskarska greška , jel uopče postoji lim 3 mm pocinčani?
U slobodnoj prodaji.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh