• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,745
Znači da je unikat, ako se slučajno odlučiš za prodaju, možeš organizirati aukciju.:(giggle):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Nek te to ne brine. Tvoj je malo drugačije opremljen od ovoga na slici, jer je vjerojatno stariji/noviji. To su ti modifikacije prema serijama, no nemaju veze s osnovnom funkcionalnošću.
Ovaj na slici ima kočnice na ručkama, a šperu desno naprijed.
Ono kaj je na njima isto su mjenjači, a sve ovo drugo je nevažno.

Još jednom, kupac sam ti za njega, baš zato kaj je egzotika :)
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Šta je različito sem limarije?
Ovaj na slici ima drugačije izvedene poluge kočnica i poluge koje idu na mjenjač, ali ne vjerujem da je bilo nekih bitnih razlika u mjenjaču, odnosu brzina i slično.

Na kraju krajeva i prije su to radili na starim modelima (ručke sa okruglim i kockastim profilom), a svi dijelovi međusobno izmjenjivi.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
152
Pozdrav, imam Mutu 10ks, benzinac Acme motor. Neki dan sam je izvadio iz "zimskog sna", kupio novu svjecicu, promjenio ulje, natocio beznin i nece upaliti i nece. A prije pospremanja je sve bilo dobro. Pa ako mi moze neko reci sto bi moglo biti i navesti okvirnu cijenu popravka?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,745
Provjeri da li uopće ide gorivo do krburatora, zatim očisti ga ako ima kakve nešistoće i ispuši, zatim vidi da li uopće baca iskru, prodrmaj malo štopice od struje (ili već to što ima, vezano za proizvodnju iskre).:(grin):
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
917
Nek te to ne brine. Tvoj je malo drugačije opremljen od ovoga na slici, jer je vjerojatno stariji/noviji. To su ti modifikacije prema serijama, no nemaju veze s osnovnom funkcionalnošću.
Ovaj na slici ima kočnice na ručkama, a šperu desno naprijed.
Ono kaj je na njima isto su mjenjači, a sve ovo drugo je nevažno.

Još jednom, kupac sam ti za njega, baš zato kaj je egzotika :)

E jbg kad nismo blizi :(handshake):

Interesuje me da li imas jos neku knjigu o njoj?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Imam katalog dijelova. Upute, na žalost, nemam.
 

gogoo

Novi član
Tu od
15 Ožu 2015
Poruka
3
Pozdrav svima.
Imam menjač od mute (crveni), nedavno sam nabavio i motor od 8ks benzinac koji je skinut sa iste takve Mute. Sad bi ja to nekako da uklopim ali mi fali ona cev u kojoj se nalazi lamela i korpa, naravno fali i korpa i lamela, pa me zanima dali neko zna gde se moze kupiti ta cev ili kako se to vec zove?
Ako neko ima koju sliku sto se tiče tog dela izmedju motora i menjača dobro bi mi došla!
Unapred zahvalan!!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ajde pokušaću ja sa par slika da dočaram, valjda će biti jasno. :eek::

Ovo je slika mjenjača sa strane gdje se kači motor

mjenjac-motokultivator-gorenje-muta-slika-14362578.jpg


Motor sa priubnicom i lamelama spreman da se sa pet šarafa spoji sa mjenjačem.

motor-za-motokultivator5.jpg


I malo bliže kako to izgleda na kineskim dizelašima (isto je za bilo koji drugi).

motor-dizel-motokultivat.jpg


motor-dizel-motokultivat.jpg


Na kraju evo uputstvo i katalog. Loš je sken, ali će poslužiti da to sve sastaviš.

https://www.scribd.com/doc/228336982/Gorenje-Muta-LA300

Na sve spojeve ako nemaš originalne zaptivne elemente nanesi srveni silikon za motore da kasnije nema problema sa curenjem ulja iz mjenjača na koje se hvata prašina, sjemenke i ostalo što smeta. :)
 

gogoo

Novi član
Tu od
15 Ožu 2015
Poruka
3
Kao prvo, da se zahvalim na slikama.
Gledajući slike, vidim da mi fali sledeće: ploča na koju se šarafa motor, kompletna lamela zajedno sa onim delom što stoji na radilici i onim delom što štoji na zupčaniku na menjaču i ona prirubnica što se šarafa na motor.
Gde se to moze kupiti i koliko je to sve novaca?
Malo sam njuško po netu i vidim da lamela nije problem za naći, ali gde da nadjem ploču na koju se šarafa motor, da li to uopšte ima negde da se kupi? :mur:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Jedino rabljeni po oglasima.
Novi koštaju više nego kaj vrijedi cijeli MTK
 

gogoo

Novi član
Tu od
15 Ožu 2015
Poruka
3
Znam da mi se neisplati novo kupovati, ali polovno će biti teško naći. Već sam zvao par oglasa pa nemaju.
Ako neko slučajno ima od forumasa ove delove, ili zna gde bi se mogli kupiti, neka mi se javi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
152
Pozdrav, imao sam problema s mutom (acme 10ks benzinac) jer nije htjela upaliti, sad je to sve sredeno, kvar pronaden i uklonjen, ali sad se je pojavio problem ko da si sama daje gas, pa bih vas molio da mi velite zbog cega se to do dogada? Mogu sam to popraviti ili trebam voziti nekome ko to moze neastelati? I a znate koga u Zagorju da popravlja bas mute?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Motor nema veze s Mutom. Motor je Lombardini/Acme.U Zagrebu ti se popravcima bavi Agro Dom (kod Autobusnog kolodvora je trgovina, a u Jazbini u Dubravi im je radiona. Imaš još puno lokalnih meštrov u svojoj okolici, samo se moraš raspitati za njih.

Nisi rekel kaj je bil problem. Možda je netko pri popravku toga kvara napravil neki drugi.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
152
To sam i mislio. :icon_wink:
Popustil je sraf na glavi, tj. navoj je popustil i presao je dihtung glave. Trebalo je narezati novi navoj, i staviti novi sraf i dihtung. Sad pali ko metak, ali sad je pocelo ovo s gasom, budem poslikal dio koji mi se cini kriv za nekontrolirano pojacavanje/smanjivanje gasa.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Da nije pomaknuta poluga s regulatora ili savinuta ona štangica za vezu s fergazerom?
Na kojim okretajima se to događa: ne leru, na srednjim, na punom gasu, pod teretom ili bez?
Pogledaj valja li ti dotok goriva. Skini cijev goriva s fergazera i propuši ju prema tanku, pogledaj jel možda zaštopan filter (ako ga ima)...Može se dogoditi da smet prigušuje dotok goriva, pa se to onda tak manifestira.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Uljnu lamelu da ali nesto ih mora i pritisnuti o frikcione ploce da naprave prenos. Nisam ih otvarao ali slican sistem je i kod tomosa i ostalih manjih motora. Viselamelni sistem u ulju.
Na kraju sam zamijenio sajlu kuplinga, međutim problem je i dalje tu. Sajlu sam skroz otpustio, razdvoji mi tek kad stisnem ručicu do kraja, tak da se ona polugica vrača bez problema, al i dalje sve stane kod opterečenja. Jedino sam još primjetio da kad radi u leru i stisnem kuplung kao da hoće ugasiti motor. Jel ima tko slike kakav je raspored lamela, mada mislim da tu nisam niš zeznuo, i dal lamele od starosti mogu izgubiti svojstva, jar kad sam ih na jesen skinuo i odnio u dučan da kupim nove rekao mi prodavač da su ko nove i da ih ne trebam mijenjati. Više nisam pametan..
Što da dalje provjerim?
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Na ovoj strani u poruci #1010 imaš katalog, koliko vidim samo za unutrašnje je definisan raspored. Ojačana ode do motora, obična do mjenjača, a oko njih one tri potrošne (one su iste kako god da staviš). Mada nebi smjelo to da pravi problem.

Kakvo je ulje unutra, neko od forumaša je pisao da je jednom sipao motorno pa nije razdvajalo kako treba. Da li si probao da ih odmastiš, malo očistiš šmirglom površinu pa probaš ima li poboljšanja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Ako ga hoće ugasiti, znači da "druk lager" cvika.
 

Najnoviji postovi

Na vrh