• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorivo ti ljuto ...

B

Bobo

Guest
@ratarko: dakle, ja sam htio usuti neki aditiv za prociscavanje goriva ili tako nesto... neka se smrzava ako bas hoce...

@VTZ: nije problem sto traktor nije slozen, vec sto traktor nije kraj mene, vec 15km daleko, tak da ga ne mogu svaki dan paliti... neki dan upalio i jedan i drugi i zagrijao ih... 549 sam provozao da mi ne pohrdjaju zupcanici u mjenjacu ;)

Problem kod mene je taj sto kad sam danas skinuo casicu, sta u njoj nije bilo, kao hladetina je izgledalo "gorivo" pa se ja cudim sto ne pali dobro i cudno radi... kakve sam lude srece ili je pumpa dobila ili se u boljem slucaju zablokirala brizgaljka, jer jedan cilindar odbija poslusnost... Tocnije, radi, ali kao da dobiva manje goriva... Cim otopli, skidanje visokotlacnih cijevi i propuhivanje kompresorom, skidanje filtera goriva i zamjena istog, pa cemo vidjeti sto onda kaze... ako i dalje bude "stekao" idu brizgaljke van na stol na prestelavanje pritiska, i u najgorem slucaju visokotlacna pumpa :(

A sto se VOLVo motora tice (kamionskih) oni su prelazili preko pola milijuna kilometara u svakakvim uvjetima bez ikakvih problema... ne postoji taj volvo kamionski motor koji nece okrenuti bar 600-700 000Km...

Taksist iz Nove Gradiske je bez diranja motora na mercedesu 123 okrenuo milju, i odvezao ga u njemacku u mercedes tvornicu i u zamjenu dobio novi mercedes ;)
 
V

VTZ

Guest
Joooj, kad malo čitam neke postove na ovome forumu, vidim da mnogi ljudi pojma nemaju, kao da su jučer rođeni..

Dizel goriva sadrže u sebi VOSAK ili PARAFIN, koji se prirodno nalazi u sirovoj nafti. Najviše ga je bilo u nekadašnjem D-2 (ljetnom dizelu), dok ga u D-1, i naročito plavom dizelu uopće nebi smjelo biti.

Na temperaturama iznad 0 i višim, on je u tekučem stanju, otopljen u nafti, i ne radi nikakve probleme. Budući da je sad potrajao period hladnijeg vremena, parafin se skrutio, izdvojio iz nafte i pao bliže dna tanka. Tamo ga je usisala pumpa, i začepio je čašicu i filter goriva. Ali dovoljno je samo zagrijati naftu, ili kada se zagrije vrijeme, parafin će se otopiti, i sve će opet raditi kao ranije.

A paljenje traktora, posebno dva puta na dan, ne znači apsolutno ništa. Ako vam ne treba, bolje je skinuti akumulator, i traktor ne dirati do proljeća!
 
R

ROKI

Guest
VTZ kaže:
Joooj, kad malo čitam neke postove na ovome forumu, vidim da mnogi ljudi pojma nemaju, kao da su jučer rođeni..

Dizel goriva sadrže u sebi VOSAK ili PARAFIN, koji se prirodno nalazi u sirovoj nafti. Najviše ga je bilo u nekadašnjem D-2 (ljetnom dizelu), dok ga u D-1, i naročito plavom dizelu uopće nebi smjelo biti.

Na temperaturama iznad 0 i višim, on je u tekučem stanju, otopljen u nafti, i ne radi nikakve probleme. Budući da je sad potrajao period hladnijeg vremena, parafin se skrutio, izdvojio iz nafte i pao bliže dna tanka. Tamo ga je usisala pumpa, i začepio je čašicu i filter goriva. Ali dovoljno je samo zagrijati naftu, ili kada se zagrije vrijeme, parafin će se otopiti, i sve će opet raditi kao ranije.

A paljenje traktora, posebno dva puta na dan, ne znači apsolutno ništa. Ako vam ne treba, bolje je skinuti akumulator, i traktor ne dirati do proljeća!

Tako je. A moj rus sve guta i nestaje na zimi. ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Čitam malo i odmah mi je sve jasno... Prošle zime sam vidio koliko kvalitetno gorivo dobivamo od ovih naših trgovaca...četvrtina čašice u Zetoru bila je led; dakle voda, osjećalo se i malo na snazi. Siguran sam da miješaju vodu ili nešto u naftu, do granice tolerancije, samo da bi imali veću zaradu, osobito sad kad cijene goriva stalno rastu.
Mislim da od toga i imate probleme sa paljenjem i filterima i sl...

Istina Roki, jedino Rus sve guta i pičiiiiiii... :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
VTZ kaže:
A paljenje traktora, posebno dva puta na dan, ne znači apsolutno ništa. Ako vam ne treba, bolje je skinuti akumulator, i traktor ne dirati do proljeća!



znači jer ja koristim zetor svaki dan , a on nema ni grijača ni ništ, možem mu ja stvit novi akumulator svaki dan ak hoču kad se on ohladi i ko šta kažeš parafin se stegne onda nema paljenja, ovak ak ga palim gorivo se zgrije sve cirkulira i ujutro kreše bez brige jer se nije sve jako stegnilo, to nema veze s akumulatorom.u praksi isprobano i dokazano :!:
ak ideš zbrajat imaš jako malo dana da se sve smrzava tak da neče upalit, drugo je sve ok i svima krešu bez problema
 
V

VTZ

Guest
zjockoo, čašica upravo i služi za to da se u njoj nakuplja voda, koja se tamo separira od nafte... U svakoj čašici na dizelašu naći ćete vodu, barem malo!

Ne smijete zaboraviti da je nafta također neka vrsta ulja (extra lako ulje), i kao takva ona je higoskopična, tj. navlači na sebe vlagu iz zraka.

Što se tiče aditiva protiv "smrzavanja", nije istina da ne postoje! Postoje, i jako dobro djeluju do nekakvih -15 -20 C. Možete se voziti i na najgore lož ulje, parafin se neće smrznut ukoliko ste stavili aditiv prema uputstvu proizvođaća.

Pošto ruski traktori moraju raditi i na puno nižim temperaturama, čitao sam uputstvo kako pripremiti gorivo i ulje za ektremno niske temperature. Nafta se mješa sa kerozinom, motorno ulje sa običnim benzinom, i Rus radi i u Sibiru! :roll:
 
B

Bobo

Guest
@Vtz: ovo u mom gorivu definitivno nije bio niti vosak, niti parafin, jer mi se ista stvar ove jeseni dogodila na 539... samo nije bilo samo u casici, nego skoro cijeli rezervoar toga govneta...

A sto se aditiva tice, nitko nije napisao da ne postoje, nego je ratarko rekao da je probao i da nema neke koristi od toga... mozda nije stavio dovoljno, ili nije bila kvaliteta...

Sve u svemu, gorivo je lose i ja tu ne mogu nista...

Ovih dana kad sam isao na selo malo upaliti i provozati traktore (da mjenjac ne pohrdja, jel ;) 8) ) najprije sam gorivo u rezervoaru pogledao, i bilo je u vrlo, vrlo tekucem stanju, jer je temperatura u ovom kraju bila izmedju +5° i +10°...
 
V

VTZ

Guest
bogec kaže:
VTZ kaže:
znači jer ja koristim zetor svaki dan , a on nema ni grijača ni ništ, možem mu ja stvit novi akumulator svaki dan ak hoču kad se on ohladi i ko šta kažeš parafin se stegne onda nema paljenja, ovak ak ga palim gorivo se zgrije sve cirkulira i ujutro kreše bez brige jer se nije sve jako stegnilo, to nema veze s akumulatorom.u praksi isprobano i dokazano :!:
ak ideš zbrajat imaš jako malo dana da se sve smrzava tak da neče upalit, drugo je sve ok i svima krešu bez problema

Ovo s mješanjem nafte prolazi samo kad nije previše hladno! Kad bi jednu noć zahladilo na -15 C, ujutro bi se filter zapunio voskom za 5 minuta! Puno bolje rješenje je nabaviti aditiv za naftu, promješati ga u rezervoaru, i ostaviti traktor da radi par minuta, da usisa pripremljenu naftu.

Problem je u tome što su posljednje zime bile blage, i ljudi su već zaboravili kako se nafta priprema za zimu!
 
R

ROKI

Guest
Nekad sam znao stavljati petroleja u IMT-533 kad su bile velike zime, a sad nekad stavim benzina. No kako su ove zime tople nema potrebe za benzinom. Jedna zanimljivost. Prije božićA sam orao sa IMT -533 i točio ložu jer za njega nemam knižicu za plavi dizel (da sad neobjašnjavam zašto nemam) i po cijele dane sam orao i nije mi uopće stezalo gorivo.
 
V

VTZ

Guest
Bobo, teško mi je komentirati nešto što nisam vidio!

Jedna zima potkraj 90-tih bila je izrazito oštra i hladna, često je bilo ispod -20 C. Meni je u rezevoaru od jeseni ostalo nafte D-2 ili lož-ulje (bit će prije da je bilo ovo drugo)... Nisam planirao paliti traktor, a onda je jedan frend zaglavio u snjegu, i molio me da ga dođem izvuči. Vozio sam se par kilometara, a onda se parafin nabrao i VTZ je ipak stao :roll: Tako da je morao doći još jedan traktor, i izvlačiti obojicu.

Vic je u tome da sam doma u garaži imao aditiv za naftu, ali nisam ga natočio prije zime, jer nisam ni planirao zimsku vožnju.
 
B

Bobo

Guest
Gledaj, vjerujem da aditiv moze samo pomoci, a odmoci nikako...

A ovo moje gorivo lose, ja objasnjavam na ovaj nacin:

Cisterna dovezla gorivo, i osto otraznje nije bilo, voda se slegla na dno. osto nitko nije kupovao gorivo, ja sam dobio svu vodu i trunje s dna tanka, te jos uvijek imam to gorivo u traktorima... iz 539 sam ispustio onaj losi dio, dok se 549 nije bunio, skroz do sada...

U casici na 549 imam isto sto je bilo i na 539 jesenas... voda pomijesana s nekom sluzi, i to se bojim dirati, jer bas gadno izgleda... cini mi se da sam navukao tog krsa u filter goriva, i sad ili se puma zastopala, ili visokotlacno crijevo ili jedna brizgaljka...

kazem, kad ubuduce budemo kupovali gorivo, cekat ce par dana u bacvi i ono prvo s dna cu ispumpati iz nje, a cu znati da bar u bacvi nema vode i krsa... Tako inace svi preporacaju, no posto do sada nisam imao ama bas nikakvih problema s gorivom, nikada nisam ostavljao gorivo da "odlezi"
 
V

VTZ

Guest
Bobo, brizgaljka je mogla dobiti i zrak, ako se začepio filter sa tim smećem kojeg spominješ! Prvo pokušaj samo odzračiti vod od te brizgaljke! Ja ovdje u Vž kraju nemam problema s kvalitetom goriva, nakon 4-5 godina zna se nakupiti sitni crni talog ispred filtera, to očistim i opet sam bez brige.

Ali ove godine sam tankao motor, slučajno na jednoj maloj lokalnoj pumpi u ISTRI! I problemi su počeli vrlo brzo, netko je i moj rezervoar (prvi puta) počastio sa vodom! ;) Vozio sam se, ali je trokirao i trzao još dosta dugo poslije toga...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sto se tiče volva, to sam rekao jer sam pročitao na forumu, a to je inače rekao BAJKI
evo link Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Sto se tiče volva, to sam rekao jer sam pročitao na forumu, a to je inače rekao BAJKI
evo link Obrisan neispravan link.

Mario ma nije problem ... razumijem te.
Veliki broj kamiona u prosjeku pravi 200.000 kilometara na godinu .
Da ne može napraviti milion kilometara svaki bi radio generalku zamalo u garantnom roku ;)

Suljos bi ti mogao reći više o tome ali ovo je tema o gorivu pa da ne srdimo bobu :blackeye

ON TOPIC NOW !

Kada mi je prvi dan smrzlo gorivo u čašici na MF-u ( bilo je minus 4 celzijevca a traktor vani ) vratio sam traktor polako u garažu ( sve je blicalo od sijalica i error kodova ) i zagrijao cijelu garažu a posebno filtere i rezervoar sa prijenosnim termogenom . Tada sam na benzinskoj crpki kupio aditiv protiv smrzavanja i po uputstvima ga sipao u rezervoar nakon što se sve gorivo odmrzlo . Pisalo je da ide decilitar na 100 litara goriva . Sipao sam ga 2 dcl direktno u 2/3 rezervoara a ostali decilitar sam stavio sekundu poslije pri ulijevanju ostalih 100 litara plavog dizela . Idući dan sam radio sa traktorom u transportu i potrošio oko 100 litara goriva , nije bilo problema ali prvenstveno zbog toga jer je traktor bio u garaži cijelu noć .
Par dana kasnije mi se najavio serviser na izmjenu ulja u motoru i htio sam uvesti traktor u garažu ( opet je ostao vani preko noći ) ali mi se gorivo i taj puta smrzlo u čašici ( puna čašica parafina ) ... Opet sam uz sve crvene i žute popaljene sijalice na kontrolnoj ploči uvezao traktor u garažu i dok je serviser došao sve se odmrzlo . U čašici nakon odmrzavanja nije bilo ničega stranog , samo čisti plavi dizel ... bez vode i nečistoće .

Moj zaključak je da gorivo ima nisku točku ledišta a tako su mi rekli i u INI kada sam se raspitivao .
Napravio sam još jedan test par dana kasnije kada ni je došla nova isporuka goriva .
Napunio sam dvije boce od Jamnice pune plavog dizela . Jedna je bila od te prve kritične isporuke goriva a druga je bila puna ovoga " zimskoga " plavog dizela ... Ostavio sam ih vani preko noći . U prvoj se stvorilo oko pola litre parafina a druga je bila bez parafina . U drugoj boci se moglo primijetiti malo nečistoće na dnu , gorivo nije baš najčistije :-(
 
V

VTZ

Guest
Mario, to je općepoznata stvar, da se svaka mašina najviše troši dok je hladna, sve dok ne postigne optimalnu radnu temperaturu!
Ne radi se samo o Volvu, isto vrijedi i za traktore, i za motore! Pored toga, svaki akumulator ima neki broj anlasanja, nakon kojeg će se istrošiti. Vjerojatno se radi o tisuću ili više, ali činjenica je da svaki start nepovratno "rauba" akumulator. Troše se i četkice i piksne na anlaseru...Traktor je pametnije ostaviti da radi par minuta na leru, nego ga svaki čas paliti i gasiti..
 
B

branko

Guest
sto se tice kvalitete goriva mislim da je plavac koma, jer ja ga stalno trosim i ne tankiram nista drugo, uvijek kupujem manje kolicine goriva tj. za otprilike tjedan dana dok kroz zimu samo napunim rezervar pa dok se se isprazni a to bude obicno na proljece, svake godine pred jesen mijenjam sve filtere i ulje i ovu sad jesen nisam mogao izvaditi van uloske :evil: jer su na dnu skroz zahrdjali pa sam ih morao cupati van klijestima a casica od filtera je do polovice bila ispunjena nekakvom smedjom, mutnom tekucinom po ostalim svojstvima nalik na vodu :scratch :scratch . znaci gorivo mi ne stoji dugo u bacvici (100 l) vec je ovo sranje u filteru nastalo jedino od plavca :twisted: :twisted: .
 
B

Bobo

Guest
Ma, najbolje UVIJEK prodju oni koji nemaju kod kuce skladiste goriva, nego im ja pumpa blizu... kod kuce eventualno 50 litara drze, da slucajno na INI nestane goriva...

Mi uvijek kupujemo gorivo dva-tri puta godisnje (obicno po 300-350l), te uvijek u roljece krecemo "spremni, sa barem 150l u zalihama...

sad znam da moram gorivo malo ostaviti da se odstoji, pa s dna bacve ispumpati krs i eventualnu vodu i onda kasnije nemam brige...
 
Č

Čugi

Guest
Odoh malo u Off, ali kad ste se već dotakli i akumulatora, evo malog prikaza pada snage potrebne za pokretanje motora u odnosu na pad temerature. Temp. je u Fahrenheit-ima. Ja sam moje davno poskidao, a gorivo nisam ni gledao, verovatno je "steglo".

[attachment=0:39bfe]BH-60%20Chart.jpg[/attachment:39bfe]
 
B

branko

Guest
Čugi kaže:
Odoh malo u Off, ali kad ste se već dotakli i akumulatora, evo malog prikaza pada snage potrebne za pokretanje motora u odnosu na pad temerature. Temp. je u Fahrenheit-ima. Ja sam moje davno poskidao, a gorivo nisam ni gledao, verovatno je "steglo".

to ti je normalno ali isto tako ti je normalno i samopraznjenje koje kod novog akumulatora iznosi otprilike 1% dnevno dok kod starijih moze dosegnuti i 50 pa i vise posto, idealno bi bilo akumulator u zimskom razdoblju staviti na neki mini automatski punjac koji bi ga sam po potrebi dopunjaval (imam negdje jednu takvu shemu ali me volja elektronikom skroz prosla pa ga nikad nisam napravil). nastelas ga da se ukljuci cim padne napon ispod 13 v i hop bato idemo opet na 13,8 do 14 v pa tako do proljeca. zbog tog samopraznjenja (koje BTW nastaje zbog unutarnjeg otpora akumulatora) ti i na garantnom listu pise da garancija vrijedi samo u slucaju da od proizvodnje pad prodaje nije proslo vise od 6 mjeseci, da se razumijemo to se odnosi na mokro punjene akumulatore i zbog toga se sad vecinom proizvode suho punjeni akumulatori koje je potrebno formirati (nadolijati s sulfatnom kiselinom) prije upotrebe.
 
Č

Čugi

Guest
Znam za to, moj otac se bavi elktrotehnikom i sličnim stvarim ;) ,ali ga nisam hteo maltretirati da mi to pravi, akumulatori su mi na punjaču koji je opet na tajmeru, i pali se i gasi sam nekoliko puta dnevno, dok je noću tajmer podešen da ga drži isključenog.
 

Najnoviji postovi

Na vrh