• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorivo ti ljuto ...

V

VTZ

Guest
branko kaže:
idealno bi bilo akumulator u zimskom razdoblju staviti na neki mini automatski punjac koji bi ga sam po potrebi dopunjaval (imam negdje jednu takvu shemu ali me volja elektronikom skroz prosla pa ga nikad nisam napravil). nastelas ga da se ukljuci cim padne napon ispod 13 v i hop bato idemo opet na 13,8 do 14 v pa tako do proljeca.

Ne morate se više truditi sa izradom automatskih punjača! Ja sam kod Peveca za 200 kn kupio Einhell 10 A Elektronik punjač, kojeg možeš ostaviti trajno priključenog na akumulator, i nikad ga neće prepuniti, zakuhati elektrolit, ili uništiti ga. S njime se mogu puniti i najmanji akumulatori, ali i veliki.

Osim samog ispravljača, on ima ugrađenu i elektroniku, koja u svakom trenutku regulira točno traženi napon punjenja 14,1 V (2,35 V po čeliji), i kad je accu pun, stuja punjenja padne na nulu.

To je točno ovakav punjač: http://www.conrad.de/Auto/ladegerat_afen_10.sap
 
K

krx pozega

Guest
Znači stvar je u parafinu...plavi dizel dobiva neku ludu boju..nisam se susretao dosad sa tim..ja sam također držao do teorije o smeću i vodi..biti će da je doista stvar u lakosmrzavajućem gorivu kojem sam i sam svjedok ove zime...
 
R

Ratarko

Guest
krx pozega kaže:
Znači stvar je u parafinu...plavi dizel dobiva neku ludu boju..nisam se susretao dosad sa tim..ja sam također držao do teorije o smeću i vodi..biti će da je doista stvar u lakosmrzavajućem gorivu kojem sam i sam svjedok ove zime...

Ako ti je samo jednom gorivo zamrzlo toliko da se stvorio parafin najvjerojatnije možeš baciti filter/e goriva ... kod mene je tako bilo.
 
K

krx pozega

Guest
Nije mi smrzlo...nego je natočeno štopalo tj. nakupilo se tog parafina...a jednom je bilo pred kraj rezervara pa ipet nije mogo upalit a bilo je naravno goriva...ma plavi dizel mi je ove zime dosta odneo živaca...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Ratarko kaže:
krx pozega kaže:
Znači stvar je u parafinu...plavi dizel dobiva neku ludu boju..nisam se susretao dosad sa tim..ja sam također držao do teorije o smeću i vodi..biti će da je doista stvar u lakosmrzavajućem gorivu kojem sam i sam svjedok ove zime...

Ako ti je samo jednom gorivo zamrzlo toliko da se stvorio parafin najvjerojatnije možeš baciti filter/e goriva ... kod mene je tako bilo.

siutacija kao i kod nas
 
V

VTZ

Guest
Parafin u nafti NE DA SE STVARA, on je jedan od prirodnih sastojaka nafte! Samo što je kod viših temperatura u otopljenom - tekućem stanju, a na hladnoći se počne skručivati i izdvajati iz nafte!

Parafin koji se u tonama koristi za izradu svijeća kupuje se od INA-e, jer se proizvodi u rafinerijama nafte! To su ploče, po težini i obliku slične betonskim pločama - opločnicima..

"U proizvodnom su programu Rafinerije nafte Rijeka rafinerija: ukapljeni naftni plin, primarni benzin, motorni benzini, petroleji, gorivo za mlazne motore, dizelska goriva, loživa ulja, brodska goriva, bitumeni, tekući sumpor, bazna ulja, motorna i industrijska maziva, mazive masti i parafin."

Zbog toga aditivi za naftu po zimi trebaju imati svojstva da spriječe izdvajanje parafina, i njegovo pretvaranje iz tekučeg u kruto stanje.
 
P

Picek

Guest
krx pozega kaže:
Nije mi smrzlo...nego je natočeno štopalo tj. nakupilo se tog parafina...a jednom je bilo pred kraj rezervara pa ipet nije mogo upalit a bilo je naravno goriva...ma plavi dizel mi je ove zime dosta odneo živaca...
jesi li bio primoran kupovati nove filtere? po kojoj cijeni?
može i na PM.. :?
 
B

Bobo

Guest
Danas Bobo dosao ne selo, i ide optimisticno upaliti 549, jer mozda nekim cudom onaj cilindar sto zeza, proradi...
549 se bez grijaca upali, radi super, sve dok ga Bobo nije isterao iz garaze... Onda je poceo opet onaj cilindar trokirati...
Ja popizdio, i reko: vrijeme je da krenem ozracivat traktor...

I tako, krenuo ja u pohode...

Otegnuo rezervoar, da mogu doci kljucem do brizgaljki... Traktor radi nekako cudno, ali radi, gas prima uz trokiranje... i dok je upaljen, odvrnem dovod do prve brizgaljke, skoro se ugasi, no odjednom se zvuk popravi i sve ok, dotegnem dovod na brizgaljku nadajuci se da sam od prve nasao u kojoj je brizgaljki problem...
Gasiram ja njega, drzim na visljim okretajima i super radi... "Kad si majstor sve je lako", pomislim si ja i krenem se provozat, a nisam it dvorista mogo izaci od trokiranja...

Nazad pred garazu i opet sarafanje!

Ovaj puta ozracim sve od pocetka do kraja, kresnem ga i radi sve savrseno... krenem se provozat, i opet trokira gad...

Do sad je vec zivaca oslo i vise nego sto je trebalo, i idem ja odvrnuti vijak ispod filtera da ispustim gorivo iz njega, i tamo je samo pri dnu bilo oko 1 dcl vode, sto je normalno... Palim traktor i gledam koji mu je vrag vise, gorivo nema vode, filter cist, ozracen sav...

I sta ja slijedece napravim... Odvrnem vod od filtera do visokotlacne pumpe, kad ono CRVENO SMEDJE NESTO CURI VAN?!?
ja poludio jos vise... Sve pohvatam u jednu kantu (oko litre) i kad vise nije curilo, nabijem ja bocu od coca cole na crijevo i rucno krenem pumpati... sto sve nije izaslo odande... pao mi mrak na oci

Ovo u boci je samo djelic onoga sto se u filterima krilo...

Obrisan neispravan link.

I ajd, junak sve napravio, krenulo cisto gorivo teci, i sve ja pospajam, opet otegnem dovod do zadnje brizgaljke da zrak ima kud izlaziti, i na kljuc... Tisina, tisina i krenuo se javljati i na dva cilindra uhvati, dotegnem dovod na trecu brizgaljku i sve radi savrseno, po peti put danas... zategnuo rezervoar nazad, traktor radi ko urica, pol sata ga ostavim radi super... prima gas, ne stuca...

Pospremim alat, i idem ga u supu uterat i on OPET POCNE TROKIRAT... Sjeo od muke na 539 i upalim ga bez grijaca, bez ikakve muke... i onda vidim da je prednja guma prazna te gasim i njega i pokusavam se smiriti... Tako sam ja ukratko proveo dan... LUDO I NEZABORAVNO
 
K

KRESO

Guest
stari moj bolje da si ostao doma ležati jer od danas imaš barem 5 sjedih dlaka :mrgreen:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
BOBO imt 549 ima rotacionu pumpu a u toj pumpi na samom ulazu goriva ima jedno fino sito.da bi došao do njega moraš skinuti cijev ili crijevo koje dovodi gorivo u pumpu.to crijevo je navrnuto na redukciju(mislim da je ključ 27)unutra ima opruga i ventil.moraš paziti da tise ne raspe .uglavnom moraš skinuti tu redukciju i ispod je to fino sito.moraš ga namočiti benzinom i ispiriti kompresorom.ako se ne usudiš sam to raditi zovi nekog majstora.bitno je da ti ne ispadne onaj ventilić iznutra.to sito je toliko fino da moraš paziti kad ga pereš da ga ne probušiš.ako si sve drugo napravio onda je sigurno sito začepljeno.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
kod tebe je pristupačno .na rakovici pumpa stoji okomito pa je problem.samo pažljivo odvrni da ventil ne ispadne.

Imao si vremena da ispravis sliku, ali nisi, pa je obrisana...

sve je u redu a ne vidim sliku nego samo kod .je li tebi u redu.
 
B

Bobo

Guest
Ne vidim ni ja sliku, ali sam ju uspio pogledati...

Procitaj upute za postavljanje slika preko imageshack stranice, nadopisao sam malo detaljnije upute, a ne bi trebalo biti problema vise...

A sto se toga tice, to sam danas skidao NAJMANJE 3 puta... Prvi put je tu curilo trunja nekog, crveno-smedja tekucina kao u onoj coca-cola boci... iscurilo je nekih 2-2.5l tog "cuda" i kasnije je krenulo normalno gorivo...

Tu nema nikakvo fino sito, nit ikakav ventil nisam primjetio...

Kad sam sve kompletno ozracio, traktor je preko pola sata radio u leru ok, da bi na kraju opet poceo trokirati...

Casicu sam prije par dana isprao, kao i sito na njoj... sad mi je jos jedino sumnjiva niskotlacna pumpa, jer se slican problem dogadjao na 539 prije par godina... morat cu ju skinuti i pretresti...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
mora biti sito unutra malo ga je teže iščupati ali trebalo bi biti tu.to je zadnja brana smeću i koječemu.nije valjda da to na nove traktore više ne stavljaju.
 
B

Bobo

Guest
@JD4755Gledaj, mozda mislis na onu maticu ispod... ja sam samo odvrtao onaj suplji vijak i skidao dovodnu cijev s pumpe, ono "oko" tocnije...

Onu maticu ispod nisam dirao, mozda je tu trik... Vrlo moguce da trunja tu ima, jer je trunje iz te cijevi dovodne curilo direktno u pumpu...

Eto, i onda ti toci gorivo koje ne odlezi pa dobijes vode 10 litara u rezervoar i onda imas ovakvih problema...

@ROKI: vidio sam sliku koju je JD postavio, i on je oznacio dovod u pumpu koji sam danas skidao bar 3 puta i nisam vidio nikakvo sito dolje... za koji dan cu opet na selo, pa cu sve raskupusati...
 
V

VTZ

Guest
Nisam 100% siguran, dali Bobo radi skrivenu reklamu za Coca Colu, ili ima skriven dodatni tank na traktoru, u kojeg toči lož-ulje.. :scratch

Mi koji vozimo Ruse nemamo takvih problema, ako utočim plavo, plavo izlazi i na drugoj strani.. :lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh