• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorivo ti ljuto ...

B

Bobo

Guest
Stos je u tome sto sam dobio lose gorivo, i kad je bilo uzmjesano s tim muljem, nista nisam vidio dok sam ga sipao... traktor je s tim gorivom orao i sve ok radilo... Kad je odstajao mjesec dva, treba njega upaliti da parkiram prikljucke pod suu, radi na dva cilindra a treci se buni, narocito na visim okretajima...

Reklame nema nikakve, a kad se toci ispravno gorivo, onda ovakvih situacija nemas...
 
R

ROKI

Guest
Molio bih našeg uvaženog administratora da objasni crvenilo nafte. 8)
 
B

Bobo

Guest
Ak mislis da vozim na lozu, gadno si se zaj...

Imam plavog i vise nego dovoljno, tak da ono... sve mi se cini da su filteri pohrdjali iznutra, i da je zato gorivo crvenkasto...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
tako je. onaj veliki (KLJUČ 27)moraš odvrnuti opruga će ga gurati van.kad skineš redukciju i oprugu vidjet ćeš sito unutra ide malo teže van budi pažljiv ili zovi majstora.voda ti na sreću nije došla do "glave " boš pumpe jer da je došla otkinuo bi glavu kod prvog startanja motora.samo polako ako budeš pažljiv neće ništa izletiti.
 
B

Bobo

Guest
Aha, dakle skinem "oko" i suplji saraf, i onda ono ispod...

Da li ce nesto izletjeti van bez obzira koliko pazljiv bio ili ako budem isao polako ce sve ostati na mijestu?


Da sam samo danas znao ono sto znam sad, svima bi bilo lakse...
 
Č

Čugi

Guest
Bobo kaže:
sad mi je jos jedino sumnjiva niskotlacna pumpa, jer se slican problem dogadjao na 539 prije par godina... morat cu ju skinuti i pretresti...

Mene čudi da nju nisi pretresao, meni je uvek, na 560 kad je loše gorivo, sito u noj bilo puno raznih sranja i time bio slab dovod goriva do Bosch pumpe (rotacione takođe), što je dalje pruzrokovalo mnoštvo nepravilnosti u radu.
 
B

Bobo

Guest
Gle, sumnjao sam u lose gorivo, sto se na kraju i ispostavilo da sam bio u pravu, bar mislim...

A posto je pumpa relativno nova (kao i cijeli traktor), ona mi je bila zadnja opcija...
 
K

krx pozega

Guest
Picek kaže:
krx pozega kaže:
Nije mi smrzlo...nego je natočeno štopalo tj. nakupilo se tog parafina...a jednom je bilo pred kraj rezervara pa ipet nije mogo upalit a bilo je naravno goriva...ma plavi dizel mi je ove zime dosta odneo živaca...
jesi li bio primoran kupovati nove filtere? po kojoj cijeni?
može i na PM.. :?

Nije ni se to dešavalo sa "fincem"...mf čim baca okret više od dozvoljenog pri paljenju ja odma dižem uzbunu...srce bi mi puklo da se njemu takvo šta dogodi...

...primjetio sam na gorivu prilikom vađenja i pretakanja da mijenjaju boju ili bolje reći svojstva, a u praksi su to osjetila ostala vozila koja bila izložena vanjskim temperaturama....upravo se dešava ovako kako je Ratarko objasnio..poštopa filtere ta kruta stvar parafin ili kakva već...uglavnom ja nisam imao potrebe mijenjati filtere pošto su relativno novi, ali sranje nastaje od filtera pa nadalje tj. nakon ozračivanja nema pomoći jer prvo što ulijeće je parafin ili šta već i u kakvom je gorućem (eksplozivnom) stanju...ja sam to riješio na drugi način i dalje točim najiskrenije DIZEL dok ne zatopli..jer uistinu nevidim drugo rješenje...druga stvar je kad imaš vozilo u GRIJANOJ garaži...to bi bilo najidealnije rješenje za ovaj problem koliko vidim...inače da budem jasan ja po zimi nikad nisam imao problema sa gorivom do sada...smeće i voda je u prvom redu krivica vlasnika toga je uvijek bilo u gorivima toga tipa...neka se nitko ne uvrijedi..

...Bobina priča je super edukativna i baš mi je drago što je to sve elaboratski opisao..poruka bi naravno bila da se pazi sa gorivom..kakvo se toči..kako se toči i iz čega se toči..od ove zime vrijedi pravilo i šta se toči...opreza uistinu nikad dosta ..pogotovo sa novim mašinama
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Po zimi nisam imao problema s plavim diesel-om, čistio sam snijeg i sve je ok.
Samo ja uvjek prije zime natočim skoro pun rezervar, tak da se nemože kondenzirati voda, jer ako je rezervar prazan može se dosta vode kondezirati, koja će se kasnije lediti na dnu.
 
V

VTZ

Guest
Sve je to točno, treba se paziti, ali postoji i faktor na kojeg teško da se može utjecati: to je količina parafina u nafti, koja bi prema sve strožim EU propisima trebala biti sve manja i manja.

Plavi dizel očito je kod nas gorivo koje se može "uraditi" iz derivata različite čistoće, i stoga uvijek može biti problema. Kad dođe prva zima s oštrim i niskim temperaturama, problema bi moglo biti još više.
 
B

Bobo

Guest
jd4755 kaže:
mora biti sito unutra malo ga je teže iščupati ali trebalo bi biti tu.to je zadnja brana smeću i koječemu.nije valjda da to na nove traktore više ne stavljaju.

Bio sam i danas na selu, i odvrtao sam onaj dovod goriva u pumpu (onu redukciju) i unutra je i bio feder, bas kako ste rekli...
NO, nikakvo sito nisam tamo vidio, ili nisam gledao na dobro mijesto...

Taman dosao susjed koji ima 539 s rotacijskom pumpom, i on mi rekao da sito nije tu, vec na onom poklopcu ispod pumpe:

Obrisan neispravan link.


On ga je mijenjao prosle godine i nije nista pomoglo, vec novu glavu morao kupiti za pumpu... Vjerovatno je i njega dotuklo super kvalitetno gorivo ;)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
ne vidim svrhu da bude tu dole.napajanje pumpe je s one strane a unutra imaju grafitna krilca koja služe kao još jedna pretpumpa.ako je ugrađeno sito može biti samo na napojnoj strani dole ne vidim svrhu.jučer nije spominjano ali imaš i na AC pumpi ispod one kupolice sito tu isto zna biti svega.nečistoća može dospijeti pod ventilić AC pumpe i onda traktor kad ga ozračiš malo radi normalno a malo trokira.vjerojatno sve pomalo zeza.trebalo bi krenuti od rezervoara redom.

Obrisan neispravan link.

evo slikao sam to sito. upaljač je radi dojma veličine
 
B

Bobo

Guest
Bas to s AC pumpom mi se prije par godina dogodilo na 539, i ja sam ovdje htio AC pumpu skidati, no nije mi sedalo, jer kad sam vidio kakvo gorivo je proslo kroz nju i filtere, bilo mi je dosta... na prazno pumpa radi ko blesava... odvrnem dovod od pumpe, i kad sam rucno pumpao ono smedje "gorivo" napumpao sam litru samo tako, iz pumpe pici ko ludo...

Kod mene ide rezervoar-> AC pumpa-> grubi filter->fini filter-> visokotlacna pumpa...

A ako kroz filtere prolazi gorivo bez poteskoca, cisto sumnjam da je rijec o niskotlacnoj pumpi, jer kao sto sam rekao, ona radi kao blesava...

A danas kad sam prckao po visokotlacnoj pumpi, nista nisam vidio, samo onaj feder. njega izvadio van, malo s njim mrljao po tom "bazencicu" gdje on stoji, ualio traktor i radio je kao novi... otisao do kraja sela i jedva se vratio, poceo je opet trokirati...

Susjed je, kazem na 539 (pumpa se slike) mijenjao neko sito i rekao mi je da je majstor odvrtao to dolje i da je to sito prao, no pumi nije bilo spasa, osim nove glave...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
pumpa može dobro raditi kad pumpaš ručno a da ne radi dobro preko bregaste.pukne rolna ili sl. i ona ne radi.probaj odvrniti holender(šuplji vijak)na izlazu ac pumpe kad motor radi pa vidi da li baca gorivo.stavio sam u prošli post sliku sita.
 
B

Bobo

Guest
A tako izgleda to sito...

Onda bi i moglo biti tamo...


Jooj, potrosit cu sve navoje koliko cu po tome sarafati ;)

Kad traktor radi, odvrnem i pici gorivo ko ludo... Pumpa radi 100%, i kad traktor radi, polugu na pumpi drzim gore i osjetim kako brijeg lupka o membrani... stare fore uvijek pale...


A ovo sito svakako moram probati izvaditi... Cime to mogu izvaditi? a da ga ne ostetim?

I da ponovimo, unutar tog sita se nalazi onaj feder, na koji si mi rekao da pazim?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
predlažem ti nešto što nije oštro a može ući unutra recimo olovka stisni uz bok i povuci.imaš onaj rub na situ možda nečim tankim zakačiti.to je plastika moglo bi se upecati.ventil ne može ispasti jer stoji okomito ali svejedno budi pažljiv.feder možeš slobodno izvaditi da ti ne smeta dok čupaš sito. on stišće ventil ispod i poslije ga uredno vrati.
 
B

Bobo

Guest
Ma feder sam danas vec vadio, nema s njim greske...

ja sam skuzio kad je sve na mijestu, i ja odvrnem onu redukciju, i oko federa se nalazi to sito, izvadim feder, i uzmem neko prirucno sredstvo i izvadim sito?


Jedva cekam da se opet vratim na selo...
 
C

case jx80

Guest
Re:

Bobo kaže:
E, ne mogu vjerovat kako se nisam sjetio ove teme...

Uglavnom, ja imam oko 6-7 buradi od 60 litara, i natrpam u auto-prikolicu 5-6 (kako financije dozvoljavaju) i odem na inu po gorivo.

Tocenje iz takvih buradi je OK, ali mi je dopizdilo kad moram svaki dan tocit po pun rezervoar, pa iz bureta pretaci u kanister, pa iz kanistera u traktor... pa si misli...

Htio sam jedno vrijeme uzet bacvu od 200 litara sa nekom (bilo kakvom) pumpom i da mogu ko covjek stavit crijevo u rezervoar i gotovo...

Ratarko, koliko kosta ovakva pumpa s kojom pumpas ulje, jer bi meni nesto slicno bilo idealno za gorivo ;)

Uglavnom, susjed mi je cak nasao i neku bacvu koja je bas za gorivo bila i koja ima na sebi ugradjenu neku pumpu, i kaze da je to nesto robusno (nije kao bacva za ulje, pa da ju mozes rukom udubiti). Receno mi je da i bacvu i oumpu dobijem za 200-tinjak Kn... Ja se sve nesto dvoumim.
ima i drugih rjršenja npr. mi imamo rezervar od 2500 litara i na izlazu spojena pumpa od centralnog grijenja!!!!!!!!!!
 
B

Bobo

Guest
Drago mi je cuti da ljudi imaju "sheme i sisteme" za pipanje goriva, no 1500 litara mi ne otrosimo u 3 godine, a toliku kolicinu goriva nemam gdje ni drzati...

Sliku moje pumpe si ocito vidio, i takve 4 bacve godisnje su i vise nego dovoljne...

Da imam vece potrebe za gorivom, imao bih i elektricnu pumpu i veci rezervoar...
 

Najnoviji postovi

Na vrh