• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Grijanje plastenika

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Denis jesi li živ ne javljaš kako je da nije to sve grunulo.

:icon_rofl:


Evo sad sam tek na pauzi :icon_mrgreen:

Kakav grunulo, eno sikće sve k'o singerica. :icon_wink:

Akumulator je jutros ostao na 50 stepeni u sve tri zone po vertikali (termometre sam postavio gore, u sredini i dole) predveče kad sam uključivao pumpe bili su na istom položaju :icon_wink:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
:icon_rofl:


Evo sad sam tek na pauzi :icon_mrgreen:

Kakav grunulo, eno sikće sve k'o singerica. :icon_wink:

Akumulator je jutros ostao na 50 stepeni u sve tri zone po vertikali (termometre sam postavio gore, u sredini i dole) predveče kad sam uključivao pumpe bili su na istom položaju :icon_wink:

A jel se pumpe ne uključuju same kad ih ti moraš uključivat,
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
A jel se pumpe ne uključuju same kad ih ti moraš uključivat,

Za sad sam ja automatika, a za dan dva ugrađujem zamijenu. :icon_mrgreen:

Napravit ću sistem da se pumpe same pale i gase kad treba, moje će biti samo da ložim. Sreća pa je ložište dovoljno veliko za panjeve.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
:icon_rofl:


Evo sad sam tek na pauzi :icon_mrgreen:

Kakav grunulo, eno sikće sve k'o singerica. :icon_wink:

Akumulator je jutros ostao na 50 stepeni u sve tri zone po vertikali (termometre sam postavio gore, u sredini i dole) predveče kad sam uključivao pumpe bili su na istom položaju :icon_wink:

Svaka cast za sredjeno grijanje. Ljudi rijetko ugradjuju akumulatore (spremnik, pufer) i za kuce a ti ugradio za plastenik. Napredan, nema sto.
Nemas miš ventil na izlazu iz spremnika zato ti je cijeli spremnik na istoj temperaturi, jesi to namjerno tako napravio? Inace bi sa miš ventilom dobio bolje raslojavanje, npr 65-45-25C gledajuci od gore prema dolje, kod grijanja kuca je to pozeljno...
Jeli spoj kotla i spremnika dio otvorenog sustava ili spremnik zagrijavas spiralom u njemu?
Nisam vidio koju pumpu imas i koja je ukupna duzina cijevi? Kolika je povrsina plastenika, koju temperaturu postignes, koliko puta lozis dok "napunis" spremnik, na koju temperaturu ga uspijes ugrijati, pumpa grijanja radi stalno ili je gasi termostat? Puno pitanja, mozda si vec i napisao prije ali ja nisam vidio.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Svaka cast za sredjeno grijanje. Ljudi rijetko ugradjuju akumulatore (spremnik, pufer) i za kuce a ti ugradio za plastenik. Napredan, nema sto.
.

Hvala!

Nemas miš ventil na izlazu iz spremnika zato ti je cijeli spremnik na istoj temperaturi, jesi to namjerno tako napravio? Inace bi sa miš ventilom dobio bolje raslojavanje, npr 65-45-25C gledajuci od gore prema dolje, kod grijanja kuca je to pozeljno...
Jeli spoj kotla i spremnika dio otvorenog sustava ili spremnik zagrijavas spiralom u njemu?
Nisam vidio koju pumpu imas i koja je ukupna duzina cijevi? Kolika je povrsina plastenika, koju temperaturu postignes, koliko puta lozis dok "napunis" spremnik, na koju temperaturu ga uspijes ugrijati, pumpa grijanja radi stalno ili je gasi termostat? Puno pitanja, mozda si vec i napisao prije ali ja nisam vidio

Miš ventil nisam stavljao. Kad se malo uđe u štos oko brzina pumpi sve legne na svoje.
Evo nakon skoro mijesec dana pogona mogu reći da sam cijelim sistemom zadovoljan. Ima još nekih sitnica koje ću korigovati, al' to ću raditi kad plastenik budem spremao za drugu kulturu, a nadam se da će to biti negdje polovinom petog.
Uspio sam konstantno dići spremnik na 85 stepeni. U tom režimu naveče oko ponoći naložim i miran sam do ujutro (nekih šest sati) sa razlikom temperature (vani-unutra) od 16 stepeni.
Spremnik je dio otvorenog sistema i nema spiralu. Pumpa između spremnika i peći je od cola (max 80W) i nju ću zamijeniti pumpom od 5/4 90W, a pumpa spremnik-grijani prostor je 5/4 max 140W. Površina plastenika je 210 m2, razliku temperature sam rekao ( 16 stepeni za sad, al' ću uz male prepravke to dići na razliku od 25)
Da zagriješ spremnik od 3000l sa 50 KW peći (koliko je moja), a da ne radi baš u full režimu treba ti najmanje četiri sata.
Ovih dana kad je ovako hladno i oblačno ložim otprilike svakih dva-tri sata osim poslije ponoći kad koristim energiju iz spremnika i zadnje loženje ( kako bi spavao :icon_mrgreen:) kad ne ložim šest sati.
Usput, bez spremnika nema grijanja. :icon_mrgreen: ( mogućnost uključivanja pumpe kad trebai i sključivanja kad ne treba, a da to ne utiče na loženje i rasipanje energije odnosno prokuhavanje peći ako ne treba grijati prostor kad je jedina opcija otvaranje plastenika i neisključivanje pumpe, fleksibilnost u intervalima loženja.....)
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
130404184628.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pitanje. Vidio sa u Mercatoru dizalicu topline zrak-voda. Daklem sa 1,3 kw strujike (čini mi se) i uz dodvod zraka iz okoline, digne toplinu vode na 60 stupnjeva. Ekvivalent struje i tople vode cca 1:4. Sad me zanima koliko klijališta se može ugrijati sa 5,5 kw? To jest 300 litara vode u sat vremena na 60 stupnjeva. Hvala.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Ekipa,

da li je itko od Vas pokušao napraviti plastenik u blizini postoječeg objekta (kuće, skladišta itd.) i spojio sistem centralnog grijanja za plastenik na već postojeću kotlovnicu u tom objektu.

naime, imam ogromno skladište od 600 m2 i kotlovnicu s peći kapaciteta 90-110 kW i iskoristio bih ju za provući cijevi par metara od objekta za grijanje plastenika 150 m2 za presadnice.

Da li itko zna trebaju li svejedno za to nekakve specijalne lokacijske, građevinske ili neke druge dozvole ?

Razvukao bih podno grijanje u plasteniku, pa ako tko ima iskustva ili neki dobar savjet bio bih zahvalan

lp

Dario
 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
pozdrav,

dali bi svi ti kilovati bili raspoloživi plasteniku ili bi se tom peći grijalo i skladište? misliš li zagrijavati cijeli plastenik ili samo tunele za presadnice, kakav je plastenik u pitanju ?
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
pozdrav,

dali bi svi ti kilovati bili raspoloživi plasteniku ili bi se tom peći grijalo i skladište? misliš li zagrijavati cijeli plastenik ili samo tunele za presadnice, kakav je plastenik u pitanju ?

hvala na brzoj reakciji.

Budući da je izvorni plan samo raditi presadnice...cijela stvar bi funkcionirala od negdje druge polovice 3 mjeseca do 01.05.

U tom periodu sva energija raspoloživa bi se koristila za plastenik, nebi se grijalo skladište.

Plastenik je dimenzija 6x25, ukupne visine 3 metra i sa duplom folijom... znači ukupna zapremnina pod plastenikom cca 400 kubika.

Grijao bih cijeli plastenik budući je plan presadnice na dvije etaže

To bi bilo za počeak,peć je dovoljno jaka pa bih kasnije kasnije ako sve bude ok povećao površinu plastenika.

Samo sad je pitanje, kako, koje cijevi, da li podno ili pod stolove samo itd.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
To sam ja uradio prošlu zimu,tunel za presadnice grijao jan,feb,mart a onda cijeli plastenik dogrijavao po potrebi.
Dovodne cijevi 1" a razvod po zemlji 1/2" ,dovod ukopan u zemlju i provučen kroz gibljivu el.cijev(crvena rebrasta unutra glatka),funkcionisalo odlično. :8):
 

Prilozi

  • DSC02489.jpg
    DSC02489.jpg
    61.2 KB · Pregleda: 330
  • DSC00074.jpg
    DSC00074.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 334
  • DSC00070.jpg
    DSC00070.jpg
    83.9 KB · Pregleda: 544

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
To sam ja uradio prošlu zimu,tunel za presadnice grijao jan,feb,mart a onda cijeli plastenik dogrijavao po potrebi.
Dovodne cijevi 1" a razvod po zemlji 1/2" ,dovod ukopan u zemlju i provučen kroz gibljivu el.cijev(crvena rebrasta unutra glatka),funkcionisalo odlično. :8):

Vidim na slici obične alkatenke, zar one mogu provoditi vruću vodu i prenositi toplinu na okolinu ? Ili te cijevi koristiš za nešto drugo ?
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Dobro vidiš,na slici su obične alkatenke i podnose vruću vodu ali trebao sam napisati da koristim otvoreni sistem za grijanje tako da u sistemu nemam pritiska osim koliko ga proizvodi onih 5metara visinskog nadtlaka iz ekspanzijske posude.
Dužina linije cca 60-80metara,prilikom grijanja plastenika odignuto cca5-10cm od zemlje.:(bow):
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Dobro vidiš,na slici su obične alkatenke i podnose vruću vodu ali trebao sam napisati da koristim otvoreni sistem za grijanje tako da u sistemu nemam pritiska osim koliko ga proizvodi onih 5metara visinskog nadtlaka iz ekspanzijske posude.
Dužina linije cca 60-80metara,prilikom grijanja plastenika odignuto cca5-10cm od zemlje.:(bow):

i taj sistem ti se pokazao dobrim ??

kolika je max temperatura koja smje po tim cijevima ? mislim da 0.5 bara pritisak koji ja imam u sistemu nije kritičan
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Nisam prelazio preko 60 st.,koliko je dobra naspram ostalih nisam upoređivao ali mi je bilo najjednostavnije i najbrže bilo za odraditi.
U rasadnik tunelima rezultat dobar a u cjelom plasteniku-jedna folia sam samo dogrijavao da biljke u hladnim noćima ne ozebu,za optimalno grijanje bih trebala veća peć,mislim da bih tvoja mogla to podmiriti,a nije neka velika investicija vrjedi pokušati.Ja ove zime ponavljam isto samo sa duplim najlonom a rezultat će biti vidljiv već u martu.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
ja sam imao alkatenske cijevi i to nije to doslovno, treba to zagrijat cijevi na 60-80, a onda alkaten skače na sve strane jer se širi. Ja bih išao odmah na cijevi od cola ili 5/4 i nekih 250m bi trebalo biti dosta. kupih ih sa narezanim navojima, krajeve i skretnice sam narežeš i spojiš, jednostavno i jeftino...
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
ja sam imao alkatenske cijevi i to nije to doslovno, treba to zagrijat cijevi na 60-80, a onda alkaten skače na sve strane jer se širi. Ja bih išao odmah na cijevi od cola ili 5/4 i nekih 250m bi trebalo biti dosta. kupih ih sa narezanim navojima, krajeve i skretnice sam narežeš i spojiš, jednostavno i jeftino...

kakve su to cijevi, čelične rebraste ili ?
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Pozdrav svima.Dugo nisam pratio forum i drago mi je vidjeti da je još aktivan.Za grijanje 150m2 plastenika ti je potrebno 20-30 kw ukoliko griješ crijevima sa poda.Alkatan nemoj koristiti jer je loše i opasno riješenje a osim toga za 3,5 kn možeš kupiti narebranu cijev koja je namjenjena grijanju plastenika.Neznatno je skuplja ali ti je potrebno upola manje metara.Rasada uzgojena podnim grijanje je neusporedivo kvalitetnija nego uzgojena termogenom.Ako je još šta zanima pitaj.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Pozdrav svima.Dugo nisam pratio forum i drago mi je vidjeti da je još aktivan.Za grijanje 150m2 plastenika ti je potrebno 20-30 kw ukoliko griješ crijevima sa poda.Alkatan nemoj koristiti jer je loše i opasno riješenje a osim toga za 3,5 kn možeš kupiti narebranu cijev koja je namjenjena grijanju plastenika.Neznatno je skuplja ali ti je potrebno upola manje metara.Rasada uzgojena podnim grijanje je neusporedivo kvalitetnija nego uzgojena termogenom.Ako je još šta zanima pitaj.

hvala ti na info.

Gdje se mogu nabaviti te cijevi za 3,5 kn ? I koliko ih ide u kvadrat. Nešto sam čitao negdje da trebaju 4 dužna metra cijevi po kvadratu prostora ?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
hvala ti na info.

Gdje se mogu nabaviti te cijevi za 3,5 kn ? I koliko ih ide u kvadrat. Nešto sam čitao negdje da trebaju 4 dužna metra cijevi po kvadratu prostora ?

bok. vidim da razgovarate o grijanju(vidim malo kasno kao uvijek). ja ti imam podno grijanje od cijevi koje se upotrebljavaju za podno u građevini. dobre su,čvrste, možeš hodati po njima samo nisu tako elastične kao rebraste. stare su 6 godina i do sada još funkcioniraju. pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh