• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

Blonda

Član
Tu od
15 Tra 2015
Poruka
30
Patkoljupci... dajte mi recite, jeste li ikad kontaktirali neke veterinare za perad..? Imate li prijedlog po na području Zagreba za perad, tj.. dali je to isti veterinar koji je i za pse? Mi imamo divnu veticu za mace i pse, ali ne kuži se baš u ptice.. pogotovo u patkice i slično... :)
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Veterinar je veterinar i trebo bi znat o zivotinjama osnovne stvari bilo da su koje vrste zivotinje samo sto je to problem u gradovima sto nema stoke i zivadi a veterinarima je ispod casti uc u svinjac ili medju zivad ili drugu stoku pa im je cistije i kulturnije rezat "nokte" pudlicama i ostalim psima i mackama,,,,
Blonda odi negdje na neko selo u vet. stanicu i popricaj sa njima o stvarima koje te zanimaju jer oni se susrecu sa domacim zivotinjama i njihovim bolestima za razliku od ovih u gradu,,,
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Joj Mato, ja sam na selu, pisala sam na kozarstvu, mozda se sjecas.
Vet mi pregledao kozu i rekao da je to narmalna priprema za jarenje, da ce brzo i da cekam. Onda dosla baba iz sela i rekla mi da ne budalim, da se koza tjera.
Tako da... selo, grad sve je to isto, ili naletis na pravog ili ne :(

Evo ja danas imam ranjenika. Malo ju je uhvatio pas, I TO MOJ PAS. Slomio joj je nozicu, pa smo lijepo pospricali Bivacinom, stavili udlagu i zamotali. Sad lezi u kuci u kutiji, nadam se da ce prezivjeti.
Nije bas strucno umotano, ali bitno da ne mice nogicu :)

724sco.jpg
 
Posljednje uređivanje:

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Propuh, da li su ti takve patkice od rođenja ili to skužiš tek nakon cca 3 tjedna?
Pitam zato što se i meni dva-3 puta desilo da mi patkice budu kao šepave, ali ne mislim da je to zbog genetike, već zbog hrane.
Hranim ih na starteru za piliće ili pačiće, ali nakon kakva 3 tjedna počnem im mješati sa šrotom, te u tom periodu kada im počinjem mješati starter sa šrotom, ako im ne dajem dodatno vitamine/travu/kostovit čini mi se da postanu rahitične. Jednostavno pre brzo rastu a dobivaju premalo vitamina i minerala. Zato mi se najbolje pokazalo da male patkice što prije van na travu i zemlju, da si iz prirode pokupe ono što im treba a ne dobe u hrani.

Ma negdje sa 3 tjedna su im se počele nego krivit ninci
hranio sam ih i ja sa smjesom za piliće/pačiće i pod smjesom krenuli problemi
sa njima tako da je definitivno genetika kriva a sutra im je sudnji dan idu sve u škrinju
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Moguci uzrok je kukuruz koji je pun mikotoksina te oni djeluju negativno na zivotinju koja ih jede,,
Ja svim svojim zivotinjama mjesam sa srotom anti-toksin i zasad je sve dobro,,

Mato što im daješ kakav anti-toksin?
smatram da je do kukuruza da bi i ostala perad imala probleme ali kod mene samo patkice te imaju probleme stare patke nemaju stare koke nemaju pilenke od mjesec i pol dana nemaju
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Glavu na panj ako kolješ sjekirom ili prerežeš ako ideš nožem
ošuriš i čerupaj
 

Blonda

Član
Tu od
15 Tra 2015
Poruka
30
Joj Liza, nadam se da koka bude dobro... :(

Kak inače funkcionirate u odnosu psi-perad? Ja moram priznati da sam zadovoljna, moji znaju da ih nesmiju dirati i to je amen.. Bez problema zajedno s njima ušećem među njih.. patke budu malo uplašene, no gusak se dođe i pomaziti s njima i sve super .. a psi samo dijele puse:) (svaki ima oko 40 kg)..

Naš udovac indijske trkačice nikako nije zadovoljan s mojim odabirom bijele tovne patke... Sirota, em pada na onu nožicu,em ju patak tuče!

Pa izludit ću s njima.. Patak se zagledao u susjedovu šarenu patku, neznam ni koja je to vrsta... kako je opet bježao k susjedi da naskakuje tu svoju miljenicu, susjeda mi je darovala tu patku i vratila ju zajedno s napaljenim patkom.. Njih dvoje su nerazdvojni.. Al zato smrad svako malo kad prođe pored bijele zaleti se i kljunom ju udara u glavu, prima ju za vrat... Ma zlo živo! Jeste se susretali s time da mužjak patak jedne vrste mlati patku druge vrste?

Jel moguće da je to zbog njene bijele boje? Ili ga iritira što je ona ozlijeđena pa miruje? Onu nogicu sam morala sama sanirati, nažalost,veterinarka mi je nabavila kremu po preporuci kolega, al ona sama nije radila s peradi.. Ja sam joj nogicu skalpelom otvorila, očistila ranu,dezinficirala.. Pazim da pije svaki dan Geomycin i mažem joj sa Flogo masti tu oteklinu.. (Naknadno sam vidjela da joj patak neda ni jesti ni piti pa očito nije ni pila antibiotik!Sad joj svakodnevno više puta donesem posebno u posudici hranu i vodu s Geomycinom).. Sama oteklina je puno manja, još uvijek je natečeno, al osjetno manje
Danas sam prvi put i pustila indijke iz nastambe među druge patkice, zajedno s gusakom koji je inače s njima u nastambi, ali ga šećem svaki dan... Uglavnom, gusak pazi patkice kao oko u glavi, a one se ne udaljavaju od njega.

Ono zlo od muškog patka im je probalo prići no mali gusak ga je tako najurio da se sve prašilo :D Morat ću poraditi na tome da gusak uzme i ovu bijelu pod svoj okrilje i štiti ju od nastrljivog patka...

Evo fotki našeg pernatog društva, kao i slika nove šarene koja je stigla.. Jel možete procijeniti koja je to vrsta?
 

Prilozi

  • 11200612_10153246923502310_2424563112649002276_n.jpg
    11200612_10153246923502310_2424563112649002276_n.jpg
    66.6 KB · Pregleda: 304
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    51.5 KB · Pregleda: 227

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Blonda, inace funkcioniramo ovako

v5k6x5.jpg

2817asm.jpg


Imam jos jednu kuju, ovcarku mjesanku i sve ok, ali ovaj treci vrag ne podnosi ni perad ni koze ni mace, vezan je. A koke i patke, naviknute na ove dvije dobrice, pa pridju i k njemu... a on zgrabi. Vec mi je ubio japankinog muzjaka. Sad ceka da muz zavrsi box i ide u njega :icon_confused:

Moj je bijeli patak mlatio japanku, sad su ok, njih troje u boxu. Mozda previse pazis, pusti ih, moraju oni stvorit neku hijerarhiju... naviknut ce se svi na sve. Sve ce se oni sami dogovorit, ne petljaj se previse, samo koliko bas moras. Ti im i tako ne mozes nametnuti svoje zakone.

Lijepo ti je to pernato drustvo
 

Blonda

Član
Tu od
15 Tra 2015
Poruka
30
Ajme Liza divni suuu!! :(inlove): Kako je ovaj miran i koke si griju nogice na njemu.. predobro!!! :D Mišeki mali.. Kako je koka danas?

Budem ih pustila na miru da, bitno da postoji šansa da ju prihvate u svoje društvo jer mi ju je tako žao... Sirota se prvo namučila s ovom nogicom, i sad kad je konačno pomalo počela hodati, ovaj ju tuče.. :(

Jel možeš procijeniti koja je ono vrsta šarene patke?

S koliko starosti mogu već procijeniti spol gusaka? Razmišljam si ozbiljno da dok Perica (jer se nadamo da je dečko :D) poraste da mu onda uzmemo curu, odnosno da pričekamo sa uzimanjem druge guske dok ovaj ne poraste kako nam se nebi desilo da imamo isti spol,tj dva muška da se ne pokolju...
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Koka je otisla :icon_sad:

Ja ti se ne kuzim bas puno u patke, ali meni to lici na ruansku zenku.
A o guskama ne znam bas nista, sorry.
Naici ce vec netko tko zna
 

Blonda

Član
Tu od
15 Tra 2015
Poruka
30
Žao mi je za koku Liza :(

Patkica se složila s mužjakom i ne mrdaju jedan od druge..Al zato je mladi gusak Perica uzeo pod svoje krilo sirotu bijelu tovnu koju mužjak patke tuče... I sad ju on štiti, patak se ne usudi približiti :icon_e_biggrin:
 

anser

Član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
60


Evo mojih guski.
Guska jos uvek nije legla, sada ima 15 jaja.
Zna li neko hoce li uopste leci?
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
O kako su lijepiii... Najljepsi su tako mali i zuti, dok ne pocmu dobivat perje. pozelim odmah novu turu :icon_e_biggrin: Bit ce valjda, samo da ova moja ne prestane nest.
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Ako slučajno netko treba, Guskina jaja za nasad(sakupljana od 01.05.), raspoloživo 15-20 komada ili zelena kokošja jaja, sadrže manje kolesterola, moguće i za nasad spremiti, prema dogovoru, trenutno raspoložive za jelo, slobodno se javi na PM

2v1rs5j.jpg


oti0x1.jpg


i matično jato snimljeno ujesen prošle godine

2vb5w74.jpg
 

baranjac

Član
Tu od
7 Tra 2015
Poruka
58
pozdrav imam cherry valley domace patke.prvo mi je patak jeo jaja pa sam ga odvajao preko noci,uspio sam skupit 13jaja ,patke nesu preko noci i sad su i one pocele jesti jaja.hranim ih srotom,dobiju zelene trave,dajem im vitamine muvisel u vodu,imaju kadu za kupanje ne znam sta je uzrok.
 

Najnoviji postovi

Na vrh