• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Juce sam primetio da jedna od divljih patki ima crn izmet. Nije proliv, normalnog oblika i nekada u manjim kolicinama i potpuno crno. Zna li neko sta bi to moglo biti? Normalno se ponasa i jede, a u vodu sam im OLIGOVITPlus(vitamini, minerali i aminokiseline) i Enrocin kapi 10%.Da li je to opasno ili prolazno??
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Ja sam dve guske nasadio ali mislim da nista nece biti od toga jer sam do pre oko mesec dana imao jos dva guska i mislio sam da ih ostavim sve ali su se tukli pa sam dva guska odstranio(rusili su jedan drugog sa guske pa mislim da nisu oplodili guske). Treca guska se gazi i nadam se da ce uskoro da pronese, pa makar ona nesto da izlegne.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ja imam neke domaće mješane(al ima ih sam u tri boje pa pretpostavljam da su od neke tri pomješane pasmine)jednog racka al je predebel pa imam u planu nabavku mladoga i imam dvije race ,stara raca je prošle dvije godine sjedila i obadva puta je zeznula :icon_axe: al ove nije,a mlada je od prosle i nije al mozd bude
 

kbszeljko

Član
Tu od
7 Pro 2013
Poruka
53
Imao sam ja više patki dok mi prošle godine lisica nije uletela i napravila haos, jaja su ukusnija od kokošijih, kako reče ZJ, na tanjiru su odlične, nisu mnogo zahtevne, spavaju u snegu bez problema :lol: , traže slobodu kretanja, onda mnogo bolje-češće nose jaja....

A, reci m i molim te sa koliko mjeseci bi trebale početi nositi i kako nose?
Zimi? Ljeti?
Jasno, ako znaš nešto o tome.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
To vam ovisi o pasmnini,moje domace snesu prek 30-40 al se rijetko raskvocaju a japanke vele da snesu jedno leglo 11-17 jaja pa se raskvocaju
 

Ivex234

Novi član
Tu od
10 Sij 2018
Poruka
9
Pozdrav ... Novi sam na forumu od jučer..... Imam par pitanja... znači imam tri patke japanke dvije patke i patka... Sad skuzio sam prije 3 dana da se "ganjaju" i patak obavi svoj dio posla
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Pa sve zavisi kad ce poceti da nose, moje obicno pocnu pocetkom februara, a od ljudi sam cuo da krenu tek aprila. Gnezda su po meni najbolja da se u cosak nasloni daska i ispod ubaci slame i ogradi ciglom. Takodje sa spoljne strane stabi ciglu da se ne bi srusila daska. Gnezdo ispod bi trebalo biti dimenzija cca 30x50. Kutija ne valja jer je laka i prevrnuce se. Videces da ce pre nego se nasade pocnu da cupaju perje u gnezdo i mesaju ga sa slamom. Kada se nasade nece ustajati i gnezdo je tad vec puno perja. Leze oko 35 dana, mada se desi da bude i duze i do 38, tako da bez brige i bitno je da je niko ne uznemirava dok lezi, pa odvoji muzjaka. Gnezda treba da budu odvojena. same ce ustajati kad treba da jedu i piju, nekad i vise puta na dan. Obicno su napolju oko 20 minuta, mada se desi da ustanu i na sat ili dva. Jajima se nista nece desiti jer ih uvek kad ustane pokrije perjem koje zadrzava toplotu.
Ako je potrebno gnezdo ti mogu slikati. Ako sta jos treba pitaj slobodno.
Pozdrav!
 

Ivex234

Novi član
Tu od
10 Sij 2018
Poruka
9
Hvala na odgovoru.... za gnijezdo sam uzeo drvenu gajbicu od jabuka i to sam stavio u veću drvenu gajbu koja ima na vratima žicu da kad krene lezati da mogu zatvorit vrata i gledat jeli sve uredu i da ju patak ne ometa .. i to sve sam stavio u kokosinjac gdje budu preko noći.. a sto se tiče nošenja jučer je jedna snijela jaje, ali nasred kokošinjca pa sam uzeo i stavio ga u tu gajbu sa sijenom.... i jutros kad sam ih pušto nisam vidio jaje.. mislio sam da su ga razbile i malo sam proceprko slamu a one njega sakrile pod slamom u ćošku te gajbice:D::D:,,, pa se sad nadam da ce ubrzo i druga pronijet da mogu imat male...... e sad me zanima jel one nose svaki dan ili ne .... i možete mi slikati svoje gnijezdo ako vam nije teško..

Hvala!!:icon_e_wink:
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Obicno nose svaki dan, mada postoje periodi kada ne nose nekoliko dana, ali opet pocnu i obicno se posle toga nasade. Bolje ih stavi u neku zasebnu manju prostoriju ili bar ogradi deo od 2-3 metra kvadratnaa i tu da lezi na miru i stalno mora imati hrane i vode. Ako si u manjku sa mestom nasadi najbolje jednu i mozes staviti dosta jaja, ja sam jednom 17 i svi su se izlegli. Kad sam ih pustio napolje pa kad trce za majkom kao da ih je milion :D

Slike nisam mogao da postavim, nisam najvestiji sto se toga tice.
Evo sa neta: http://dwpicture.com.au/picture.asp?picture=110806

Znaci najbitnioje je da bude zaklonjeno i da bude odvojena da joj ko ne smeta, pogotovo muzjak. Mozes je pustiti i ponekad da izadje napolje da se okupa, ako imas neki bazencic, a ako ne nikom nista.
 
Posljednje uređivanje:

Ivex234

Novi član
Tu od
10 Sij 2018
Poruka
9
18600[/ATTACH][/ATTACH] evo ako se ocita slika tako sam im stavio ... Pa eto moja je jucer jedno snijela ali danas nema nista :(think):
 

Prilozi

  • 20180118_161520-1.jpg
    20180118_161520-1.jpg
    30 KB · Pregleda: 44

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Tek je pocela sa nosenjem, verovatno ce sutra. Da li si siguran da je patkino (ako su zajedno sa kokosima). Njihova jaja su dosta krupnija od kokosijih I uglavnom su prva 2-3 zelenkasta. Glezdo je super, samo dodaj jos malo slame. Obicno snesu 10-15 jaja, nekad vise I tad se nasade. Jaja sakupljaj I svakog dana ih okreci na drugu stranu. Grafitnom olovkom upisi datum na njima, tako da kad ih nasadis da stavis samo sveza jaja tj da ne budu starija od 20ak dana.
 

Ivex234

Novi član
Tu od
10 Sij 2018
Poruka
9
Hvala na odgovoru.... Je je pacije je kada je snijela skupili su se oko njega i cuvale ga od kokosi:(inlove): evo malo slika
 

Ivex234

Novi član
Tu od
10 Sij 2018
Poruka
9
Evo ako se ucitaju
 

Prilozi

  • 20180119_133548.jpg
    20180119_133548.jpg
    26.1 KB · Pregleda: 55
  • 20180119_133352.jpg
    20180119_133352.jpg
    49.2 KB · Pregleda: 58
  • 20180119_133604.jpg
    20180119_133604.jpg
    32.8 KB · Pregleda: 53
  • 20180119_133600.jpg
    20180119_133600.jpg
    27.7 KB · Pregleda: 53

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Moze se desiti da sad i prekinu da nose jer je jako hladno, ali ne brini, kad se malo prolepsa vreme nosice normalno, a mozda i nastave sada. Vidi se da su starje, a starije su bolje i briznije majke od mladjih.
 

Ivex234

Novi član
Tu od
10 Sij 2018
Poruka
9
Pa da njima je sada 7 mjeseci ... Jos nisu nikako ni nosile.... A i patak je poceo nedavno gazit.... Nadam se da ce na proljece biti malih
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Jel si ih kupio kao male ili?
Te kao naocare oko ociju moje dobijaju tek sa oko 3-4 godine tako izrazene. pa sam zato mislio. Moje imaju 8 meseci i jos nemaju uopste, osim muzjaka.
 

Ivex234

Novi član
Tu od
10 Sij 2018
Poruka
9
Da da kao male sam kupio ..... Patak je to tek nedavno poceo dobivat i razjacao se malo....
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Pa ja sam mislio da su oko 2 god stare, sve kontam da si ih takve kupio xD. Eto, svaka je za sebe.
Samo kad seces krila patkama ne moras celo krilo. Ja isecem 4 pera i to svako drugo, tako da se ni ne primeti i samo na jednom krilu, dok muzjaku nisi ni morao da seces.
Pozz
 

Najnoviji postovi

Na vrh