• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Pozdrav svima. Naime danas kad sam lampirao pacija jaja(12. dan inkubacije) jedno od 9 jaja je nedevno uginulo. Mozda pre dan dva. Embrion je bio sav krvav dok je zumance bilo dosta gusto lepljivo. U cemu moze biti problem? Inace jaja su pod kvockom. Molim za pomoc :D
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
2530571100502413
 

Vagabundo

Novi član
Tu od
24 Stu 2018
Poruka
1
Pozdrav svima.

Molio bih vas informacija posto nemam apsolutno NIKAKVA iskustva sa guskama a želim ih držati.

1. Koje guske kupiti ( koje su najbolje za jelo, nosivost jaja i kolicina mesa...kao i način držanja)

2. Mogu li se držati skupa sa kokoskama? ( Nemam iskustva pa molim za razumjevanje ako su pitanja glupa) :)

3.Kada ih kupiti i u kojem omjeru ženki i muzjaka?

4. Treba li ih paziti ako su na otvorenom po dalu...ili se same vraćaju navecer u nastambu kao i kokoske?

Zahvaljujem na Vašim odgovorima!!
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
1 Kupiti one koje su dostupne u tvom kraju. Mislim da je dobro kupiti jednodnevne jer guske nisu jako osjetljive i lako se odgoje. Na tržištu je uglavnom mađarski kolos u bijeloj i sivoj boji i francuske maxi sepalm ima preko oglasa i dravske, posavske, labudaste i drugih.
2. Mogu, iako guskama treba veći prostor jer pasu i poželjno je da imaju neki bazen ili barem lokvu s vodom i dosta pašnjaka
3. Poželjan omjer za rasplod je jedan mužjak dvije do tri ženke.Gusani naginju monogamiji.
4. Ne posebno.Moje se kreću u krugu cca 100 m.

Ako kupuješ odrasle kupi iz jednog jata jer se teško, ako su iz različitih jata, navikavaju na suživot.
Jednodnevne se kupuju u proljeće od veljače do početka lipnja
 

DareVU

Novi član
Tu od
9 Ožu 2019
Poruka
4
Pozdrav svima Vama, novi sam na forumu.
Interesiraju me karakteristike saske patke; prehrana, težina, tov, nosivost, leženje (kvocanje).........
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ljudi jel vi vidite patke dok se gaze ?
Naime imam jedan par sad vec malo stariji od kojih smo jednom ili dvaput imali pacice pa nismo htjeli vise sluzili su za ukras vise
I sad na razmisljam da probam opet nesto izlec a patka nese jaja al ne vidim ih nikad da se gaze
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Znaci ja sam mislio da je patka prestala nest a u biti pol jaja koja snese su bez ljuske i naravno da ta loše zavrse
Dobivaju redovno ljuske od jaja,pustene su po vani cjeli dan idu na pašu šta još mogu napravit da joj se pojaca doza kalcija da bi prestala nest takva jaja?????
 

majkl

Novi član
Tu od
14 Kol 2019
Poruka
3
molim da mi neko napise.patke mi se pocele kljucati i to bas dobro?jednu su mnogo nagrdili izdvojio sam je.sta da im dam od hrane ili sta da sipam u vodu da prestanu to.inace namesao sam u hranu i vodu dikalcijum i to bas dobar procenat.dajte savete
 

majkl

Novi član
Tu od
14 Kol 2019
Poruka
3
patke su mi na otvorenom bas imaju veliki prostor imaju uvek svezu vodu hranu detelinu trave ma sve ko da su princeze smanjilo se to kljucanje ali jos uvek ne skroz.kako da razlikujem patku od pataka mislim kad gledam na njih sta je sta?????????e kupio sam jos i vitamine i to sam im juce umesao kao nemaju vitamina dovoljno.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ako su japanke onda je lakse jer je racak puno veci ako su domace po onom zavijutku na repu i ima po glasanju al meni je ovak lakse
 

majkl

Novi član
Tu od
14 Kol 2019
Poruka
3
ivane hvala na savetima dobro mi dodju saveti imam 24 komada evo danas vec mislim da se stabilizovalo kod njih.jeste ima vecih i verovatno su muski.sad ja sam pravim hranu za njih a na pocetku sam kupio jer sam jako male kupio pa sam hteo dobar koncentrat da mi ne zakrzljaju.pozdrav
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ma rasle bi one i bez koncetrata samo sporije, nisu bake nekad imale koncetrat nego šrot i koprive i travu zeleno i svasta nesta.
Jel ima neko da se onako dobro razumije u pasmine gusaka da mi objasni razliku izmedju landske sive, dravske sive,madarki i francuskih sivih jer sam nabavio neke guske sive boje nemamo pojma za pasminu pa istrazujem danima vec
 

valentin

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
48
Pozdrav, nabavio sam par kineskih labudastih gusaka, a uz njih imam i jato od 6 komada domaćih posavskih gusaka. Ove moje posavske redovno u proljeće sjede na jajima, ali je postotak valjenja jako mali...ove godine je bio zabrinjavajuce mali, od 50 jaja koja su bila nasađena pod guske izleglo se 3 guščića.... e sad, je li problem u gusaku ili nečemu drugom, ne znam. Pa me zanima vaše mišljenje... Labudaste guske sam nabavio zbog njihove smeđe boje i zanima me mogu li se križati te kineske labudaste s ovima posavskima....još me zanima da li te kineske labudaste sjede na jajima kao i moje domaće posavske.?...unaprijed hvala na odgovorima😊😄
 
Na vrh