• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Trebas naci nekog tko zna pregledat jaja pod lampom. Ako su samo tri bila oplodjena onda ti svakako ne valja muzjak. Nema ti svrhe ocekivati mlade ako nisu jaja oplodjena. Nisi naveo dal si stavljao u inkubator ili pod gusku. Mozemo samo nagadjati zasto se nije izleglo vise jer ne znamo koliko je bilo oplodjenih. Ako je bilo vise onda je greska u lezenju. Mozda su se podusili, mozda nisu dobro grijana, imas previse mozda.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Puno toga nisi rekao, prvo, dali imaju pristup kakvoj vodi, jezercu, potoku... nemora biti da nevalja muzjak. Ako se nesto izleglo, znaci da je oplodio, ali treba imati na umu da je za uspjesnu oplodnju jaja vodene peradi vrlo bitan faktor voda.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Labudaste skoro nikad ne sjede na jajima, možda jedino da ih pustite da nose jaja i onda ih ne kupite al koga god znam da ih je imo lego ih je u inkubatoru ili pod kvockom... I iskreno da vam kazem velika je steta krizat ih s domacim posavskima jer se nepovratno gubi autohtona pasmina a kad jednom dode onaj nabor na glavi i rog od labudaste guske nema povratka... I kazu da im je meso losije kvalitete al to ne znam iz prve ruke da bi vam znao rec...ispada da su vise ukrasna rasa
Ako ste prije od tog gusaka/gusana imali guscice a sad ne guske su lose sjedile ako ne onda on vjerojatno ne valja,i treba gledat jaja iz kojih se nis nije izleglo kad ih bacate da vidite jel su zatusci ili cisteci jer to je velika razlika
Kazu i da bez vode imaju oplodenost oko 50 % a s vodom 80 ali ne znam iz prve ruke još ove sta sad imam su od ove godine nagodinu cemo vidjet kak se budu legle..i usput koliko budu te vase guske teske ociscene?
 

valentin

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
48
Jaja lezem pod guskama. Svaka guska ima svoje gnijezdo na svojemu mjestu i sama si snese jaja i na njih sjedne. Prosjek je 10ak jaja po guski ( neka koje jaje vise, neka manje). Ja rednovno lampiram jaja otprilike 10.dan leženja i jaja budu neoplođena, znači mućci. Ove godine je bilo i dva, tri koja su se ugušila u jajetu.
Znači smatrate da posavske guske ne bi trebalo križati s labudastima? Meni je gospođa od koje sam kupio rekla da sjede na jajima, ali ja sam također cuo da ne sjede na jajima pa pitam hahahha....
Iskreno, nikad ih nisam vagao, ali budu oko 4 kg.
Također, guske imaju kadu zakopanu u zemlju i u njoj uvijek bude vode, tako da ne znam.... ali nikad ih nisam vidio da se pare u vodi, nego pored vode 😊
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ako su mucki onda je gusak kriv i treba ga mijenjat,a možete naravno krizat ali je ogromna šteta jer gubite autohtonu pasminu i to za trajno jer ostanu obilježja labudaste na mladima jako dugo, moj prijatelj proljetos kupio od nekog djeda 5 komada kao starinskih domacih i lijepe su sarene ali se vidi na njima da su izmješane i nije to to više... Jedino ako su za klanje onda nije neki problem sta su mješani ali za rasplod je dobro da su u cistoj rasi pogotovo autohtonoj...
Takve lijepe bijele i bijelo sarene guske sam ja imo ali bile su prevec agresivne sad imam one sive francuske dosta su vece i puno mirnije,kazu da sjede nadam se da je istina jer ih samo hvale a kad se nesto previse hvali postane sumnjivo.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Japanke/mosusne iz 7. Mjeseca ove godine IMG-20191013-WA0002.jpeg Guske- nadam se gusak i dvije guske,par za sad imam za trecu mislim da je guska al nisam siguran trebalo bi ju „uhvatit i stisnut😂” da budem siguran IMG-20190924-WA0000.jpeg
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Jel patkama treba voda za kupanje?
Kako znas kod guske jel musko ili zensko izgledaju isto
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ako su za tov uopće ne treba ako su za rasplod bilo bi dobro al ne treba(npr. Japanke se legu ko lude cak i ak nema vode)
Za guske obicno ljudi nagadaju kao gusak ima duzi vrat krupniji je al jedina sigurna metoda je sta sam gore napisao „uhvatit i stisnut” , uhvati se guska i negdje kod guzice se stisne i onda se vidi spolovilo samo ja se to ne usudim sam bojim se da ju ne ozlijedim
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Imao sam problema s kanibalizm
Pa zato pitam.. a nemam prostora za odvajanje bas
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Evo pacica.. 5 tjedana stari.. jedu sve sta im se nade na putu.. zanima me imaju li oni problema sa kokcidiozom, cime ih je najbolje hraniti..
 

Prilozi

  • DCFA5886-9A70-4E44-AB8A-3CE683B26966.jpeg
    DCFA5886-9A70-4E44-AB8A-3CE683B26966.jpeg
    168.3 KB · Pregleda: 9

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Sad bi mogli i povremeno po dvorištu malo setat past po par sati i lagano malo zelenila ubacit u ishranu al ne previše odma da ne bi dobili proljev(ja dajem i jednodnevnoj peradi osim pura njima se ne usudim) ako se ne varam to su klasične bijele tovne one brzo narastu (cca 3 mjeseca) i budu dosta velike (moje su bile sve preko 3 kg prosle godine)
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Dao sam im smjesu za nesilice, je li to ok? Covjek mi je rekao da ce se mocklat za 5 tjedana.. ja racunam prije bozica malo.. prozdrljie su dosta, nisam nikada patke imao do sad pa sam novi u tome.. 3 kg to je dosta.. neke imaju zuti kljun neke svijetliji, jel to oznaka spola ili?
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ja sam spol gledo po zavijutku na repu, a bolje da jedu smjesu za tov pilića nego za nesilice razlikuju se malo(vjerovatno ima i za patke al je za piliće kod nas posto univerzalni)
 
Na vrh