• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

roby

Novi član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
19
Pozdrav svima :)
Evo malo mojih gusaka i pataka :)

Mošusne

1962772_10205410521330826_442222517138291056_n.jpg


Njemačke patuljaste

10009795_10205410520010793_4341390313960536001_n.jpg


Indijske trkačice

10389301_10205410521410828_1218288334461783808_n.jpg


Posavske domaće i kovrčave guske

10562974_10205410521090820_2453177536301276932_n.jpg


10441031_10205410518250749_2437804150745757393_n.jpg


Kovrčave guske

10516866_10205064717965958_6371216394211483512_n.jpg


Ove patke imam za prodat ako kome treba :)

mosusne-patke-slika-43132602.jpg


patke-indijske-trkacice-slika-43132288.jpg
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Da si bliže možda bi i uzeo još koju trkačicu i mošusnu, ali sitno. Trkačice već nabavio, a mošusne, kojih sam prije imao pedesetak, završile su u pećnici(kratka selidba). Trebao bi jedno dvije mošusne, samo da mi sjede na jajima trkačica, al to niti tebi niti meni vjerojatno ne bi odgovaralo, jer se meni ne da do križevaca, a i ima ih kod mene okolo, pa ću nabaviti na proljeće.

Blago tebi imaš potok, ja skupljam kišnicu pa sam im iskopao umjetno jezerce. Ali su sretne.
 

roby

Novi član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
19
Meni se nisu mošusne pokazale dobre za sjedenje na jajima od trkačica jer ih zdrobe,ja trkačice ležem ili pod kvočkom ili u inkubatoru,a ove godine su mi i same sjedile.
 

bozo112

Član
Tu od
28 Lis 2014
Poruka
66
Roby imaš ljepe patke i guske, a i vidim da imaju mjesta i trave u izobilju.Samo naprijed :(clap):
:(clap): :(clap):
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Da, to sa podbacivanjem pod mošusne i guske znam, imao sam loša iskustva, ali s jajima od kokoši.

Složio sam nekakav inkubator pa ću tamo ubaciti, a mošusne - nikada se ne zna.

Ali???? Prvi puta čujem da nekom trkačice sjede na jajima. Da, čuo sam od jednog lika da mu sjede, ali se jedng dana samo dignu i više ne fermaju jaja.

Dali su ti sjedile samo ili su i izvele mlade same ?

A pod kvočkom, pa zar pačja jaja ne treba više vlažiti što kvočke baš i ne rade ?
 

roby

Novi član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
19
Sjede one dobro pogotovo ako su starije,da izvele su pačiće same,a kad se jaja stave pod kokoš onda se prskaju ko i kad su u inkubatoru,ja obično prskam par dana prije leženja i dobro se izlegu.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Vidiš. To prvi puta čujem. Al u prirodi je sve moguće. Ovo za kvočku sam si mislio, mora se malo intervenirati.

Inače životinje su ti fenomenalne, ali najviše ti zavidim na potoku. Inače sam veliki ljubitelj vode, bavio se akvaristikom, utgajam u jezeru zlatne ribe....

Da imam potok, mislim da bih dofurao odmah bager da mi iskopa jedno 20 puta 7 minimalno.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Roby životinje su ti jako lijepe, da si bliže uzela bi koju mošusnu
koliko indijke trebaju biti stare da bi prokvocale?
mojqa ima fest godina pa nije sjedila,niti pokazuje namjeru
 

roby

Novi član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
19
Moje su imale 4-5 godina ,a znale su i mlađe se raskvocat,mislim da to ovisi o samoj patki hoće kvocat ili neće,nisu ni one sve iste ko i mi ljudi :D
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ona moja "luda" trkačica što sam poklonio je bila 2 godine stara, kod mene je bila nekih 6 mjeseci i u tom periodu se tri puta nakvocala, samo jednom izvela pačiće i oni su nestali nakon nekoliko dana!! Dok ovdje nisam saznao da se teško nakvocaju, ne bih ni znao!
Ali na wikipediji (na njemačkom) stoji da su te patke najbliže divljim patkama te trebaju jako puno prostora što je kod mene bio slučaj, možda je i to utjecalo na nagon razmnožavanja...
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
sve je moguće.............. baš ću vidjeti na proljeće utjecaj veličine prostora,jer imam mlade divlje patke, ako ne budu htjele sjediti onda im je pretijesno
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Eto kako na se priroda zeza. Ak imaš prevelik prostor, neznaš niti di su ti patke, niti jaja, a kamoli ako izleže pačiće jer se onda skrivaju. A tek grabežljivci...

A ak imaš manji prostor onda imaš sve pod kontrolom, ali je mala šansa da se raskvocaju.

Meni je ova varijanta s 400 m2 privlačnija, pa jaja u inkubator.
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Konačno odlučio, i krenut ću s otvaranjem OPG-a, koji će se naravno baviti guskama i lješnjacima(barem je tako zasada u planu, čitaj: mojoj glavi)...
par pitanja, pa da vidimo jel zna možda tko kakve informacije iz prve ruke-iskustva
OPG bi se bavio uzgojem guski tj. isključivo prodajom odraslih guski, ne guščića...
funkcionirao bi na principu da bi za početak nabavljali drugdje male guske(npr. poljoapoteka ili npr. nabavim od nekoga na placu tko ima veću količinu) dok ne oformim matično jato(zasada ih je 10 ukupno) kako bi dobivao jaja i inkubirao...tj. zaokružio kompletan proces proizvodnje guske...

Jel ima netko ovdje na forumu, da ima OPG(najobičniji, ne obrt,ne firmu,već običan OPG)...interesira me da li je dozvoljeno klanje doma ili mora ići direktno u neku klaonicu?
Dal navedeno zavisi o količini koja bi se godišnje proizvela/pripremila za tržište ili?
Zasada dobivam kontradiktorne informacije, npr. opg najobičniji prodaje purice (navodno 300 kom godišnje i sami doma riješe obradu prije nego puretina ode u restoran/krajnjem korisniku), jedni kažu može, drugi ne...sutra zovem nadležnog veterinara da čujem konkretne informacije...

Koja je procedura, npr. nabavim guščiće, odhranim i spremni su za tržište, recimo da moraju ići u klaonicu, kako to dalje funkcionira? Nabavim prijevoz do najbliže klaonice i odvezem, oni obave šta trebaju, i kasnije dođem i podignem guske i odvezem doma, u škrinju ili direktno potrošaču(zavisi kakav je dogovor, kad tko treba i slično)...koji papiri su ovdje potrebni?

Svaka informacija sa terena je dobrodošla...unaprijed zahvaljujem!!!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Nisi napisao da li misliš guske držati zajedno s lješnjacima. To neće ići jer će ti guske pojesti i lišće i koru lijeske. Tam metni koke, usput ti gnoje i jedu travu pa nećeš morat toliko kositi, a guske na drugo mjesto(nadam se da imaš dosta vode neke, jezero ili potok, inače nećeš imati baš puno oplođenih jaja.

Koliko ja znam, a susjed se bavi time na malo, nemoraš u nikakvu klaonicu, kolješ i čerupaš sam, ali ti matično jato moraju proći vet .pregled i morat ćeš ih cijepiti i nositi komadiće tkiva, tu i tam na lab. analizu..

Veterinar ti mora reći točno što i kada. To mu je dužnost. I nadam se da imaš veeeliki prostor s puuuno trave, inače si u startu na gubitku jer se, nažalost, guske kod nas baš i ne kupuju. Niti za meso, a perje zaboravi.

Ali ti iskreno želim da probaš i uspiješ:icon_super:, jer sam i ja o tome svojedobno razmišljao. Nekada je svako tko je imao neku vodu i veći komad poljane imao guske, a danas ih je na kapaljku ili drže ukrasne.

I probaj s dravskima, dobiješ poticaj od države i čuvaš autohtonu pasminu.
 
Posljednje uređivanje:

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Nisi napisao da li misliš guske držati zajedno s lješnjacima. To neće ići jer će ti guske pojesti i lišće i koru lijeske. Tam metni koke, usput ti gnoje i jedu travu pa nećeš morat toliko kositi, a guske na drugo mjesto(nadam se da imaš dosta vode neke, jezero ili potok, inače nećeš imati baš puno oplođenih jaja.

Koliko ja znam, a susjed se bavi time na malo, nemoraš u nikakvu klaonicu, kolješ i čerupaš sam, ali ti matično jato moraju proći vet .pregled i morat ćeš ih cijepiti i nositi komadiće tkiva, tu i tam na lab. analizu..

Veterinar ti mora reći točno što i kada. To mu je dužnost. I nadam se da imaš veeeliki prostor s puuuno trave, inače si u startu na gubitku jer se, nažalost, guske kod nas baš i ne kupuju. Niti za meso, a perje zaboravi.

Ali ti iskreno želim da probaš i uspiješ:icon_super:, jer sam i ja o tome svojedobno razmišljao. Nekada je svako tko je imao neku vodu i veći komad poljane imao guske, a danas ih je na kapaljku ili drže ukrasne.

I probaj s dravskima, dobiješ poticaj od države i čuvaš autohtonu pasminu.

Nisam dovoljno precizirao, al guske neće imat nikakve veze sa lješnjacima, tj. neće im biti niti blizu, tako da nema brige oko toga...mislim da neću stavljat nikakve životinje unutra, barem zasada jer mi je to zemljište udaljeno od kuće, pa ne stigne svaki dan netko par puta obilazit, a mene prije praktički 5h popodne nema doma...tak da teško ta varijanta, a guske bi bile smještene doma, odmah ispod kuće, di sam im sagradio 'kurnjak', ogradio im jedan mali dio, u planu je na proljeće ogradit puno više i omogućit im direktan pristup protočnoj vodi-potoku koji ide uz samu parcelu tj. kuću...za početak bi ovako nabavio tj. kupio od nekoga npr. 50 do 100 guski, pa bi vidio, dok ove moje ne počnu nest i tak bi iz svakog nabavljenog jata od drugih ostavio po par guski da oformim matično jato...

Tak znači, pitat ću baš veterinara, dal mogu tak...nisam znao za ove analize...danas zvao veterinara, on me uputio na veterinarskog inspektora, kojeg danas nisam uspio dobiti na telefon...pokušat ću sutra opet...

Šta se tiče površine sa travom, nije mi problem...više mi je kukuruz i ostale žitarice, jer smo ove godine sasvim neplanski imali po nekoliko tura pilića za doma i to jede i jede :) tako da ću morat u nabavu u 12-om mjesecu u veću količinu, dok ne dođe nova sezona...

Šta se tiče plasmana, pričao s nekim ljudima(vlasnici ugostiteljskih objekata-restorana) baš vezano za guske i kažu da bi mogao 50 komada bez problema plasirati, a i nitko ih ne hrani u mojem kraju, tak da konkurencije baš i nemam, inače ima potražnje za patkama i puricama...a plan je iskoristit meso, iznutrice, jetru, a šta se perja tiče, ima neka firma u OS mislim koja otkupljuje perje, doduše, nemam ih namjeru čerupat, pa ću vidit to za perje kako i šta...jer zakrvavljeno perje sigurno neće uzet...al eto...vidit ćemo, najteže ću krenut...

Hvala...nadam se pozitivnom ishodu priče...

Nisam znao za te dravske da daju poticaj...to ću valjda u Agenciji gdje se otvara OPG saznat...nadam se barem...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Jel nije cerupanje "na živo" po zakonu o zaštiti životinja u EU strogo zabranjeno?
Proizvođaču (mučitelju životinja) prijeti novčana kazna, a otkupljivaču čak i zatvorska kazna!!
Ne znam da li je RH već prihvatila taj zakon, ali će morati kao što je morala i Poljska koja je najveći proizvođač gušcijeg mesa i perja u Europi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh