• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Konačno dobre vijesti!!!!
Lisica nije bila bijesna! To je to za mog maloga!! Ne moram mu čak ni krv vaditi, bar su mi tako rekli na telefon, a pismeno ću dobiti sve poslije Božića!
Hvala Bogu, imat ću lijep Božić!!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eto,samo treba pokazati zube.

Neka dugo živi, pravi je hrabri čuvar pernate živine.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Da nije bilo tvojih savjeta, ne bih to sigurno tako brzo riješio!! HVALA!!
Da, za razliku od njegove mame koja bi ja mislim prije pomogla lisici nego kokošima, on je čuvar svega što mu kažem i pokažem...
Nekad me stvarno fascinira njegova inteligencija!
Jučer sam mu rekao da čuva mačku (malu koju sam nedavno pokupio s ulice) i da joj ne da na ulicu! To je bio show kako ju tjera od kapije...

Hvala još jednom, jahobica!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Izlegle se na žićbo, od 11 jaja 7, ali je jedna odmah uginula jer se išla šetati, a nije se stigla smjestiti pod lampu, smrzla se. Onda je bilo -4 kod mene. Malo sam im nacepal trave, i odmah su se prionule na posao. Zato sam ih i uzgojio, da mi budu kosilice u voćnjaku, da nemoram ja kositi. Jučer prije snijega sam pokrio jednu površinu sa najlonom, da kad prestane padati snijeg mogu počupati malo trave za njih. Luda mama , bi ih već sad furala van, ali nezna da je vani mećava, pa zeza unutra, bojim se samo da se ne počne protezati po peradarniku, jer bu onda lampu potrgala.Čul sam da njima treba jedno 15 dana dok ne opernate , pa mogu van, valjda bu i zatoplilo do tada.
dyqe6s.jpg
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Sama je sjela u studenom, kad je još bilo toplo i skužil sam da joj je tih 11 kom bilo previše, jer je stalno jedno jaje virilo pa ga nije grijala
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Izlegle se na žićbo, od 11 jaja 7, ali je jedna odmah uginula jer se išla šetati, a nije se stigla smjestiti pod lampu, smrzla se. Onda je bilo -4 kod mene. Malo sam im nacepal trave, i odmah su se prionule na posao. Zato sam ih i uzgojio, da mi budu kosilice u voćnjaku, da nemoram ja kositi. Jučer prije snijega sam pokrio jednu površinu sa najlonom, da kad prestane padati snijeg mogu počupati malo trave za njih. Luda mama , bi ih već sad furala van, ali nezna da je vani mećava, pa zeza unutra, bojim se samo da se ne počne protezati po peradarniku, jer bu onda lampu potrgala.Čul sam da njima treba jedno 15 dana dok ne opernate , pa mogu van, valjda bu i zatoplilo do tada.
dyqe6s.jpg

Za to su ti bolje guske, one to do korijena sve pobrste, ako ga ne spunku van.

Ali lijepe su ti :)
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Tu su mi malo pobegle na snijeg, ali sam im očistio jedno 50 m2 da pasu. Pasu ko lude, cijeli dan su vani, a navečer ih same odfuraju u peradarnik. Tamo sam im ostavio šrota, jedno 700 gr, misleći da će po noći (ima svjetla) pojesti sve, ali su svih 8, 2 velike i 6 malih pojele samo trećinu. To sam primjetio i kad su bile same guske, da ne jedu baš šrot , kao kokoši, recimo, već više preferiraju pašu i puuuno vode. I obožavaju se prati.
Jedino su kokoši bolje majke, kad mali zacvile ova sjedne, pričeka ih, smjeste se ispod nje i griju se i po 20 minuta (naravno Hrvatica) Sassex još nisam imao prilike promatrati. Guske ih baš i ne šljive previše, jedino po noći provode vrijeme ispod nje u peradarniku. Ja sam pristalica prirodnog uzgoja, ako je snjela jaja, izlegli se pilići ispod kvočke ili guske, onda ih mora paziti i voditi sama. Jedino sam im pomogao sa grijalicom kad je bilo onih -16 za novu godinu.

2sbprpv.jpg
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Sa malim zakašnjenjem svima želim Sretnu Novu 2015. godinu! :)

donmarco
stvarno su ti preslatke guskice, ako ćeš slučajno imat još jaja, javi, zainteresiran sam jer bi htio baš ovakve sive imat, nigdje ih nisam uspio nabavit prošle godine, 3 mi se izvaljale, al naravno bijela prevladava, slične tvojoj guski...

Nova godina, vrijeme je za nove pobjede, pa krenimo redom, imam par pitanja, pa ako može neki savjet od iskusnijih članova foruma.
Imam 10 guski koje su se počele parit, iliti kak mi kažemo 'mrijestit' :) Za jednog jedinog mogu sa 100% sigurnošću reći da je muško(kukma na glavi-očit po tome i uvijek gore :) )
Na koji način ovih preostalih 9 razlikovat, tj. skužit koji su 'parovi'? :) Kukma odvojena sa još dvije pretpostavljam da su guskice.
Na koji način točno raspoznat gusaka/gusku, po glasanju ih nikak ne mogu skužit, a inače vidim da imaju ove za koje smatram da su guske, kao neke ajmo reći 'produžene gaće'(to mi više djeluje kao neki utor, jastuk kojim valjda pokriju jaja ako sjednu?), ispod, jel to pravi znak da su to guskice(ženske) ili?
Pokušao bi ih nekako odvojit(fizički djelomično već jesam), no htio bi ih nekako razlikovat, na koji način ih Vi obilježavate? Neke gumice oko noge, a da ih ne stišću previše?, jel ih pošpričete nekom bojom po perju ili?
Kakvo gnijezdo i od čega im napravit? Dal na pod gdje spavaju i kud se kreću stavit samo slamu/sijeno ili? Napominjem da je prostorija di spavaju odvojena, tj. kao boksevi su između, pa će i na taj način bit odvojene kako bi se na miru mogli mrijestit jer čim određeni(pretpostavljam gusaki) vide ovog s kukmom, kako je na guskici, odmah na njega i ovaj se onda prevrne s nje i normalno da jaja neće biti oplođena pa ih i zbog tog razloga odvajam...
Koji omjer gusaka/guski stavit, 1:2, 1:3, 1:4 ili?
Unaprijed zahvaljujem svima na odgovorima!
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
O razlikovanju po spolovima se je negdje pisalo,ako ima torbicu između nogu 90% je žensko,također gusani su krupniji i višiji i za razliku od ženki oni se hoče međusobno šorat. Za označavanje se mogu koristit i neke gumice oko noge,a mogu se i pošpricat nekom bojom po krilima .Stelja je uvijek dobra ali mogu i bez nje.Iskusni gusani mogu imati i 4-6 gusaka za gaženje,ali za mlade koji nisu toliko iskusni najbolje su 2-3 guske.
Nadam se da sam pomogao.
 

bozo112

Član
Tu od
28 Lis 2014
Poruka
66
Pozdrav,zanima me kad bi otprilike mošusna patka trebala početi nositi,stara je 6.mj.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Koji omjer gusaka/guski stavit, 1:2, 1:3, 1:4 ili?
Unaprijed zahvaljujem svima na odgovorima!

Guske su specifinče. To znači, kad si on nađe jednu guskicu, za njega tada ne postoji niti jedna druga. Gusak nije ko kokot, da će baš svaku htjet. I kad se guska i gusak povežu, to ti je nerazvojno, za njega druge tada ne postoje. Tak da omjer mora biti 1:1, i moraš njima ostaviti izbor, tj. da si nađu sami par.
Barem sam ja to uspio tako povezati sa svojima tj. iz iskustva kažem, a i stariji iskusniji kažu isto tako.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Guske su specifinče. To znači, kad si on nađe jednu guskicu, za njega tada ne postoji niti jedna druga. Gusak nije ko kokot, da će baš svaku htjet. I kad se guska i gusak povežu, to ti je nerazvojno, za njega druge tada ne postoje. Tak da omjer mora biti 1:1, i moraš njima ostaviti izbor, tj. da si nađu sami par.
Barem sam ja to uspio tako povezati sa svojima tj. iz iskustva kažem, a i stariji iskusniji kažu isto tako.

a kaj ako se gusak "poveže" s patkom?? ako s oproštenjem koknem patku, jel bu se zaljubil nazad u svoju guskicu?
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
E sad nakon patka, ne znam, vjerojano hoće.
Mi smo imali par, i guskica je bila bolesna pa smo ju morali ''kuknut''. Gusak je nakon toga dobrih tjedan dva svaki dan kriještal i tražil ju po cijelom dvorištu, kasnije je skužio da je nema, ali poslije toga niti jedna druga mi nije bila za prav. Jednostavno mu je bilo bolje samom.

Dobro ja imam svega 4-10 guski na godinu, tak da ne mogu tvrditi za nekoga ko se bavi veliko na time, kak će tamo reagirati ako ih prisilno zatvoriš i povežeš.
 
Na vrh