• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
kako prepoznati musko i zensko pace.tj koliko po izvodjenju pocinje da se prepoznaje muzjak od zenke
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
ja prepoznam kad operjaju što je što jer patak ima zavrnut rep malo a patke ravan
 

anser

Član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
60
jagodinac, patka je glasnija(ono karakteristicno kva-kva), dok je patak tih tj kao da sisti. Kada porastu patak ima na repu 2 uvijena pera.

Mene cudi sto guska nije legla, a jos uvek se gaze. Mislim da ne bude od njih nista, vec 5 dana nije snela, a nosila je svaki drugi dan.
 

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
Jedno pace ima naduveno oko i ne vidi na njega i oko je puno gnoja.jel zna neko sta trebam da mu stavim u oku da bi progledalo ili sta vec da mu radim.hvala
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Jagodinac, ja bih ih drzala samo na starteru neka dva tjedna, a onda napravi ogradicu i na travu (ako ostane ovako toplo) Ja sam tako s mojima prosle godine, legli su se taman u ovo doba. Onda im mozes staviti i plitku posudu s vodom unutar ograde pa nek brckaju pomalo.
Sta je s ovim sto ima gnojno oko? Je li bolje i sto si mu davao?
 

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
Oni mi od cetvrtka jedu starter,a pacetu sa okom dajem hloranfenikol ali ne vidim rezultat,na edno vidi a na drugo ne
 

Blonda

Član
Tu od
15 Tra 2015
Poruka
30
Mi ovih dana bili u poslu pa se slabo javljam...

Imala sam veseo vikend... Naime, ona bijela tovna patkica kojoj je natečen prst, vidjeh da to nikako ne prolazi... Ništa, u četvrtak sam lijepo namakala joj nožicu u toploj vodi,zatim skinula onu krastu/leziju na prstu.. Nije ni trepnula, s tom krastom izvukla sam kao dvije debele niti nečega što se držalo za krasticu... Odmah je krenula jako tamna krv koja je ubrzo prestala nakon što sam ranu dezinficirala sa 3% hidrogenom i obilato namazala Geokortonom. Onu oteklinu koja je bila vidljivo prepuna gnoja, probila sam dezinficiranom iglicom i istisnula sve van... To se samo slijevalo.... Međutim, nakon 15 minuta, opet joj se napunila ta oteklina..

Nazvala sam veterinarku od psa i objasnila što sam napravila, rekla je sve super i da će mi dati antibiotik nek dođem.. Inače ženskica je predraga i sama kaže da se ne kuži baš u ptice no napisala mi je recept za Geomycin prašak.

Trenutno ju tretiram time.. Dajem joj u vodi i još malo joj šusnem u kljun svaki dan...

Guskice.. siva divno napreduje.. Malac je već mrcina i raste kao gljiva poslije kiše... Međutim, drugi kolos po kojeg sam išla nakon što mi je prvi uginuo - počinje pokazivati iste simptome...

Neznam jesam li više ljuta, jadna ili što... Naime, nakon tjedan dana što je druga malička super napredovala, danas je počela šepati.. Vidim, i nju nožica boli i slabo se oslanja... teško hoda...Svi simptomi isti kao i kod one malene koja mi je uginula nakon tjedan dana...

Pa ljudi moji, dali ja nešto krivo radim ili je problem u uzgajivaču?!! U tjedan dana drugi maleni kolos koji ima problem s nožicom.. Pazim da im stelja nije mokra, imaju veliku kutiju da mogu trčati po njoj, žarulju, svježu vodu, smjestu starter za patkice (ista je kao i kod uzgajivača).. Svaki dan im donesem travice, a i izađemo kad je lijepo i sunčano pa same pasu.. Ne dugo i ne po lošem vremenu da se ne prehlade (sad su stare točno 18 dana)! Budu desetak minuta u travi, no ja sjedim pored njih, i kad im je dosta same mi se popnu u krilo i odmaraju...

Odmah sam im ubacila veću dozu Muvisel praška u vodu kao i Geomycin...
Imate li još neki predlog što bih mogla napraviti, odnosno neki lijek za koji bih mogla tražiti recept veterinarku?

Paničar u meni već vidi najgori mogući ishod.. Pa nemogu vjerovati, uz sav trud što mi se događa.. :(sweat):
 
Posljednje uređivanje:

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Jagodinac, to je tek 4 dana, ja bih pricekala 2 tjedna. Radije ih pricuvaj i osnazi za to vrijeme pa onda van (mislim preko dana)

Blonda, sve 5, ali drzi se veterinarkinih uputa, nemoj pretjerati sa geomycinom.
Sto se tice guskice, ne vjerujem da ti krivo radis, uginula bi obje. Ali ne mora biti ni do uzgajivaca, nekad je jednostavno tako kako je...
Sto vise titras nad njima, to ce biti osjetljivije.
Sad su vec skoro 3 tjedna, ogradi ih vani i nek uzivaju.
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Liza neslažem se da nije do proizvođača imam loše iskustvo sa patkama
koje sam kupio tu nedaleko od sebe od renomiranog proizvođača i od prvog dana problemi nisu mogle na noge patkice kupovao sam razno razne dodatke prehrani
pa je prošlo pa su im se noge počele krivit prema unutra pa su neke sirotice stajale same sebi po nogama opet veterinar vitamini ali pomoći nije bilo jednostavno loša genetika i što god da im daš i da napraviš nemožeš pomoći životinji
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Evo mog jezerca. Oko njega su poslagane stare hrastove planjke (uglavnom neiskoristive) i ovo je sve okolo bilo posipano s 10-tak cm šodera, a sve u nadi da neće biti blata!
Oooo da!! Moš mislit!!!
jezerce ide iz dubokog prema plićem.
 

Prilozi

  • unnamed (4).jpg
    unnamed (4).jpg
    68.3 KB · Pregleda: 177
  • unnamed (5).jpg
    unnamed (5).jpg
    70.4 KB · Pregleda: 178
  • unnamed (6).jpg
    unnamed (6).jpg
    52.4 KB · Pregleda: 206

anser

Član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
60
Guska jos nije legla, ali nocu lezi na jajima, ne znam da se ne pokvare tako. Jutros je snela jos jedno jaje, posle nedelju dana..
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Bojim se da ništa od toga ako ona samo noću leži na jajima
trebao si joj ostavit samo jedno jaje pa kad sjedne za pravo podbacit ostala
jer skroz dok nosi neće sjest
 

Blonda

Član
Tu od
15 Tra 2015
Poruka
30
Dragi svi.. nas je napustio i drugi kolos...

u roku dva dana, isti simptomi, šepanje na nožicu, slabost da nemože stati na nju, malaksalost... jučer malena nije mogla ni stati na noge.. uz sav trud - ona nije dočekala jutro... :(

Molim Vas informaciju.. znate li gdje bih mogla kupiti 3tjednu guskicu da mi sivi nebude sam? Možda griješim, no jednostavno ne želim više od osobe gdje sam uzela ove malene ... Koliko god to možda nekome glupo zvuči, ja sam ih uzela za ljubimce, i na taj način promatrala.. i nije lako kad mi dvije guskice uginu u roku tjedan dana...

Zaista sam se trudila (vidi se po sivom koji raste kao gljiva poslije kiše)... no isti simptomi na oba kolosa u roku tjedan dana? Ili smo baksuz ili nešto ne štima... :(
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Blonda žao mi je zbog guskice mislim da je u pitanju genetska neka mana kao kod mojih pataka
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Propuh, da li su ti takve patkice od rođenja ili to skužiš tek nakon cca 3 tjedna?
Pitam zato što se i meni dva-3 puta desilo da mi patkice budu kao šepave, ali ne mislim da je to zbog genetike, već zbog hrane.
Hranim ih na starteru za piliće ili pačiće, ali nakon kakva 3 tjedna počnem im mješati sa šrotom, te u tom periodu kada im počinjem mješati starter sa šrotom, ako im ne dajem dodatno vitamine/travu/kostovit čini mi se da postanu rahitične. Jednostavno pre brzo rastu a dobivaju premalo vitamina i minerala. Zato mi se najbolje pokazalo da male patkice što prije van na travu i zemlju, da si iz prirode pokupe ono što im treba a ne dobe u hrani.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Moguci uzrok je kukuruz koji je pun mikotoksina te oni djeluju negativno na zivotinju koja ih jede,,
Ja svim svojim zivotinjama mjesam sa srotom anti-toksin i zasad je sve dobro,,
 

anser

Član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
60
Bolje je za svu zivinu da se sto ranije puste na travu/otvoren prostor jer one u priridi nadju sve sto im treba za rast i zdrav zivot. Ja sam moje pacice drzao zatvorene samo 3-4 dana jer nije bilo bas najlepse vreme. Za sada super rastu. Gusku cesto vidjam da lezi, sada kada je ustala pogledao sam jaja i uopste se nisu zagrejala, mozda i bude nesto od njih, ako se smiluje da legne :)
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Blonda :(

Slazem se sa svima koji kazu cim prije na travu. Ja sam nasla zenu koja kaze da joj kukuruz 100% nije tretiran, i samo od nje uzimam srot.

btw, glede jezerca, izderale su foliju, propuh ili poslusaj ninci pa kupi tu pravu foliju ili betoniraj. Ovo je bila bacena lova.
(kol'ko para tol'ko muzike)
 

Najnoviji postovi

Na vrh