• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
hb11
Fino su se uklopile sa travom :) Čime ih sve hraniš?
Inače, šta se dravske tiče, dobro si informiran da će ući u zaštićene pasmine...za ovaj dio nisam znao(detalje), al ajde, barem nešto...
Iznutrice, nogice...isto računao u kg ili nekako posebno ili?

uzgojitelj
Trebale bi sve, a sad, dal ima neka koja više sjedi, u tom dijelu nisam kompetentan, meni svega jedna guska prošle godine sjedila, no nažalost ništa...tako da sam prek inkubatora išao i to nažalost ručnog... moje(guske) su nakon cca 9-10 mjeseci počele nest...
 

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
Ja sam upravo danas video da se moje pekinske patke gaze:D

Nadam se uskoro prvim jajima:)

I ako zna neko sa koliko meseci one pocinju da nose?Moje su izlezene 01.05.2015
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Imam guska i 2 guske. Jedna guska je od prosle godine, kupio sam je kao gusce i odrasla je sa mosusnim patkama. Nju je gazio patak i kada je snela 20ak jaja onda se nalegla ali je nisam pustio da lezi jer se nista ne bi izleglo. Ove godine sam joj kupio drustvo, guska i gusku. Zanima me da li bi se guske nalegle pre ako bih im na gnezdu ostavio 2-3 jajeta a ostala da skupljam jer tako radim i sa patkama? Guske su od skoro pocele da se gaze.. Ne znam koje su rase a podsecaju me na dravske guske od clana roby.
 
Posljednje uređivanje:

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Danas sam pronasao jedno mekano jaje kod guski. To je snesla ova ovogodisnja. Jel bi pocela da nosi normalana jaja ako bih im samleo malo kukuruza i pomesao sa stocnom kredom? Imaju namestena gnezda ali je snesla na sred prostorije.
 

valentin

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
48
Danas sam pronasao jedno mekano jaje kod guski. To je snesla ova ovogodisnja. Jel bi pocela da nosi normalana jaja ako bih im samleo malo kukuruza i pomesao sa stocnom kredom? Imaju namestena gnezda ali je snesla na sred prostorije.

Tako je i moja prošle godine,to joj je bilo prvo jaje pa je onda sve ostalo fino nesla u gnijezdo i nalegla se
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Jel zna neko zasto starija guska cupa i jede perje mladoj? Ova mlada guska je skroz ocupana po vratu i grudima i skroz joj se vidi koza. Jos uvek nije snesla.
 

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
Pozz ljudi jesu li pocele nositi guske?
Ja sam dobio jednu gusku od prijatelja ali nisam bas siguran da li je guska ili gusan jer ima one dve kvrzice dole sto obicno imaju gusani ali nije agresivna kao moj gusan pa ako neko moze da mi kaze kako da znam.

http://i.imgur.com/JFDx3fC.jpg

Sa ove slike se vidi da gusani imaju ovde dve kvrzice ispod
 

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
Moj gusan je od aprila prosle godine
Da li je plodan i da li mogu jaja da stavljam u inkubator od guske koju on gazi?
I imam jedan problem. gusku koju sam naknadno doveo gusan juri i ne prima je uopste sta da radim?
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
jagodinac i moj gusak je mlad od prosle godine. Ne znam da li su jaja oplodjena jer sam cuo da neki gusci znaju odma prve godine da odrade posao kako treba a da neki ne umeju prve godine, ali i ti nauce kroz 2 godine da rade posao. Za svog guska mislim da ne zna kako treba da gazi guske jer jako brzo zavrsi i cesto promasi kloaku. Cuo sam i da se neki gusci vezu samo za jednu gusku a da druge ne prihvataju. Mozda je juri jer ste je skoro doveli tj mozda se smiri posle nekog vremena kada se upoznaju. Moja starija guska jako cupa ovu mladu i skroz je gola po stomaku i vratu. Mislim da je to zbog dosade jer su bile zatvorene jer je bilo jako hladno i snega pa ih nisam pustao.
 

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
Ja nisam imao guske uopste.
Sa njim su bile samo pekinske patke i on sa njima ide.
Sad sam mu doveo gusku,medjutim nikako da je prihvati samo je juri i cupa.
Verovatno je to zbog toga sto nije imao ni jednu pored sebe od malena.
Ja mislim da ce vremenom da se navikne i da budu zajedno
 

valentin

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
48
jagodinac i moj gusak je mlad od prosle godine. Ne znam da li su jaja oplodjena jer sam cuo da neki gusci znaju odma prve godine da odrade posao kako treba a da neki ne umeju prve godine, ali i ti nauce kroz 2 godine da rade posao. Za svog guska mislim da ne zna kako treba da gazi guske jer jako brzo zavrsi i cesto promasi kloaku. Cuo sam i da se neki gusci vezu samo za jednu gusku a da druge ne prihvataju. Mozda je juri jer ste je skoro doveli tj mozda se smiri posle nekog vremena kada se upoznaju. Moja starija guska jako cupa ovu mladu i skroz je gola po stomaku i vratu. Mislim da je to zbog dosade jer su bile zatvorene jer je bilo jako hladno i snega pa ih nisam pustao.

JA sam prošle godine nasadio jaja od mladih gusaka(znaci jednogodišnjih)i izlegli su se guščići.Jest da postotak valjivosti nije bio velik,ali se makar nesto izleglo usprkos tome da niti jedan puta nisam vidio gusana kako gazi guske!
I to se i ove godine događa.Uopće ne vidim da gazi guske.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
pozdrav forumaši

Dali mi možete reci dali sve patke imaju apetit kao mošusne (japanke).
Živim u gradu i trebale su mi "tihe" patke (sikču -tihe su...) da ne smetju mojim cijenjenim "susjedima"i nabavim patka i patku ,uskoro dobijem društvance sa slike









(Powered by frubar.net)

i malo pomalo društvo mi pojede sve u dvorištu,kupine.mlade vočke(-skinile koru),gožđe,počele jest ukrasno bilje...
a kad su završile kod mene počele letit ko golubovi pa kod susjeda pravit pizdarije...i nakraju završile u loncu

dakle dali su sve takvog apetita il ima nešto mirnijih a težih ,zaželio sam se pačetine...
 
Posljednje uređivanje:

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Mosusne su jedine patke koje su tihe jer sve ostale kvakcu ali ne mogu da se legu same tj nemaju majcinski instikt dok se mosusne legu ko mutave. Sve patke imaju apetit i sve ce da obrste sve po dvoristu sto je zeleno ili sto mogu da progutaju. Ako mosusne lete po komsiluku taj problem se resi tako sto porezes krila.Mozes samo sa jednog krila da im odrezes prvih 7-8 najduzih pera(letna pera) i tako ne mogu da lete jer nemajju nikakvu ravnotezu ali ne treba da odrezes pero do kože već ostavi 1-2 cm.
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Imam jedno hitno pitanje. Gusku sam pre par dana video kako zvace neki komadic stakla(mislim da je staklo zbog zvuka dok ga je zvakala). Ne jede i video sam je kako pokusava da povrati. Pre tri dana je pronela. Jel imao neki slican problem??
 

Fadil

Novi član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
2
Pozdrav raja. Vjerovatno se moje pitanje vec ponavlja ali ne mogu da nadjem odgovor. Imam ptaku i patka. Patka je pocela nositi jaja. Imam ih vec 6. Kada i kako da je nalezem? Da li ce ona sama to uraditi? Da li da ostavljam jaja u gnijezdu, kako cu primijetiti da zeli da se naleze itd? Hvala unaprijed na odgovoru.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Moje guske su počele nositi jaja. Kolko dugo mogu čuvat jaja prije nasađivanja? Kod kokoši je kao 14 dana, kod guski je vjerojatnoi i do 30 dana??!! Ja jaja pokupim i napišem datum na njih...imaju neka koja su malo zmazana...treba ih čistiti ili nije bitno? Pošto ću ih stavit pod gusku kad će sjesti...
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Pozdrav!
Fadil patka ce se naleci kada ona to bude htela ali zavisi i od vrste. Najbolje kvocaju mosusne i divlje patke ali ove obicne bele tovne nece nikada da se nalegu. Ja patkama ostavljam na gnezdu 3-4 jaja a ostala kupim a kad se patka nalegne ona ocupa puno perja u gnezdo i tada joj stavim ova jaja sto sam nakupio i mosusnim patkama stavljam do 15 a divljima do 13. Samo mosusne patke leze oko 37-38 dana a sve ostale vrste leze 28 dana.

hb11 jaja od guski pre nasadjivanja mogu se cuvati najvise 20 dana, a od kokosi do 10. Nema veze ako su jaja zamazana jer ce guska kad bude lezala svakako da ih isprlja. Guska se isto kad se nalegne ocupa perje.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Za guske ne znam...ali za kokoši sam siguran da su jaja ok 14 dana barem...samo ih držat na temp 8-15 stupnjeva, na mračnom i okretati barem jednom dnevno...valjam piliće već par godina i ziher su jaja dobra 14 dana...iako su najbolja jaja starosti od 2-10 dana...onda je najveći postotak valjivosti oplođenih jaja...
Guska nosi svaka 2-3 dana i dok snese 10-15 jaja treba joj mjesec dana tak da mislim da jaja vrijede sigurno 30 dana...al ne znam jer još nisam njih nasađival...tak ja mislim...
 

Najnoviji postovi

Na vrh