• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulična pumpa

MrkiMedoDrugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2015
Poruka
14
Kako pripasati pumpu na motor

Lijepi pozdrav

na ovom forumu sam rijetko, ali kad treba uvijek nađem dobar savjet za neki mehanički problem.

Potrebna mi je pumpa koja bi tjerala jedno 8l/min ulja na cca 6 bara, po par sati.

Koliko se meni cini hirauličnoj pumpi bi to trebao biti kikiriki, recimo ovoj:

http://www.trgo-agencija.hr/pumpa-h...1500okr-min-max-pritisak-220-desni-smjer.aspx

Isto snaga motora po formuli koja je bila tu na temi, a i drugdje trebalo bi mi 100-150w. Negdje sam procitao da mi za taj potok/tlak treba pola ks sto opet nije Bog zna sto.

E sad ono sto me muci je kako se pripasavaju motori na te pumpe? Vidio sam da ima raznih osovina u ponudi, ravne, konusne 1.8, konusne 1.5, zvjezdaste i jos sto drugih cuda?

S kojom od tih osovina bi bilo najlakse/najjeftinije pripasati motor ili busilicu za pogon? Trebam li paziti na to kad kupujem pumpu?

Ima li ova pumpa koju sam linkao lezajeve ili ne? Ako ima i ako se stavlja remnica kakva remnica ide gore?

Znaci dvije varijante pogona mi se vrte u glavi, jedna je remenom, a druga izravno, sto je jednostavnije izvesti, i kakva osovina treba na pumpi biti? Od motora trenutno imam jacu busilicu cca 800w stare gradnje, i motor iz krepanog direktnog kompresora (znaci nestandardno kuciste). Ako treba mogao bih i motor kupiti sa standardnim kucistem, ali bi trebao biti jednofazni, i to bi sve skupa dosta poskupilo pricu.

I konacno sto znace one grupa 1 grupa 2, 3. To su neki standardi velicine kucista, osovina ili cega?

Puno hvala!
 

MrkiMedoDrugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2015
Poruka
14
znaci ono kaj je nacrtano na bokocrtu, to nije taj lezaj koji treba?

drugo podpitanje su bile razlicite vrste osovina konus 1.8, konus 1.5, zvjezda, cilindricne, koja mi treba?

Da li bi ju mogao pripasatri na busilicu (treba mi mala snaga)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Odes na autootpad uzems servo pumpu, ima remenicu, nije velikog protoka, izdrzljiva, protok stimas brzi ili sporiji motor, i sa remenicama, Najjeftinija varijanat,
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
spojke za koje sam ti da link su 1:8 ..ako misliš vrtjeti bušilicom onda uzmi neki celindrični prihvat na pump , naročito ako misliš bušilicu stezati običnom steznom glavom ...vjerujem da te se bude iznenadili problemi vezani uz pogon obične ručne bušilice
 

MrkiMedoDrugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2015
Poruka
14
Sto bi me moglo docekati kod rucne busilice? Pretpostavljam da je problematicno postaviti pumpu i busilicu u isti smjer, i koliko dugo moze busilica durati? Ima li jos toga kriticnog?

busilica mi se mota po glavi jer ju imam, a i za pocetak mogu lakse istitrati pravi broj okretaja koji mi treba (ma dvije meh brzine busilica plus malo podesavanja na gumbic).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Tlak imas nekoliko x 6 bara- vise nego dovoljno, a protok, to sebi reguliras okretajima pumpe, (motor 1400, i na remnicama usporis 4x, na pumpi svjedno dodje veca, na motor stavis manju, i sad ako neko ima podatak koog su protoka ove pumpe, al misliom da bi to bilo ok,)
 

MrkiMedoDrugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2015
Poruka
14
znas li jesu li te pumpe uvijek desne ili ih ima liojevih i desnih? Kako stoje s omjerima remenica na autu idu li tamo 1:1 ili su obicno neki drugi omjeri?

hvala!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
pa nebitno ti je jel lijeva il desna samo je okreneš...

99% sam aiguran da servo na autu radi do 60bara i da ima do 20 lit protoka...
ak ti treba više protoka sam manju remenicu staviš na nju...
 

MrkiMedoDrugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2015
Poruka
14
Malo sam se jos raspitao, servo pumpe za moju namjenu s guscim uljima nisu idealne jer obicno nisu zupcaste, ali s obzirom da takvu pumpu od golfa, mercedesa i sl na njuskalu mogu dobiti za cca 100-200kn sa remenicom - mislim da cu uzeti jednu takvu pa ce neko vrijeme durati, a poslije cemo vidjeti.

Hvala svima na savjetima!
 

MrkiMedoDrugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2015
Poruka
14
a tak , zašto nisi išo u ovom smjeru?
https://www.youtube.com/watch?v=PsLGX-RbKuQ

te "gravity fed" centrifuge umjesto centrifuga koji rade na tlak tekucine su bolje ali i bolje kostaju.

ja sam radio sisitem centifuge , motor wešmašine i plastični rotor , iznajmim ako želiš testirati (poslje prodam patent i ostalo ) ..xd

rado bih cuo iskustva / pogledao slike i sl. Osobno bih imao zort od plasticnog rotora :D

Zasto prodajes?

ima tu na forumu tema o o voznji na fritezu pa mozemo o tome dalje tamo
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Imam par pitanja.Pumpa hidraulike na TV 730 je navodno 4.2 cm3.Kako izračunati njen protok?
Drugo pitanje.Imam cilindre dimenzija 50 mm klipnjača 80 mm unutarnji promjer i 500 mm hod.Mislim da budu sporo dizali ti cilindri zbog male pumpe.Koliko veču pumpu bih smio staviti na traktor od 30 konja ili da tražim druge cilindre.
Ima u trgo-agenciji pumpe 15 cm3 i 22 litre protoka za oko 500kn Jel bi ona bila dobra.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Pomnoži kubikažu sa brojem okretaja pa dobiješ protok pumpe.


Izračunaj volumen cilindra pa pogledaj koliki protok trebaš da brzina bude ok .

Imaš površinu cilindra, ak znaš koliku silu trebaš onda izračunaj potrebni pritisak .

Kad imaš protok i pritisak ,pomnoži, podijeli sa 600 i dobiješ snagu koja ti treba za sve to .

ugrubo , kojekakvi koeficijenti i efikasnosti na stranu sad
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Puknuti mogao bi staviti koju sliku, jesi li zadovoljan kako radi centrifuga i koristio si asinkroni ili kolektorski motor?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
asinhroni , slike , možda ..ali nisma baš skupio neko iskustvo oko toga ..a možda sam samo previše očekivao
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Centrifuga za čišćenje maslinovog ulja ti se vrti na cca 7000 o'min, možda ipak bolje kolektorski motor staviti.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Na vrh