• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulični razvodnik - općenito!

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Stavio sam jači cilindar za skretanje kotača na traktoru,pa me zanima dali bi mogao stavit između pumpe i cilindra neku prigušnicu da "oslabim" ciilindar ??
Dali je moguče dobiti sa istom pumpom i tim nekim ventilom koji moram stavit da cilindar dobije na brzini uvlačenja i rastezanja ??
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Da,cilindar je večeg kapaciteta..Nešto sam prepravljao smještaj cilindra i drugačije sam ga smjestio,i sad bi htio da kad točkovi dođu do kraja,cilindar ne gura tolikom snagom..Ili ako dođe na neku prepreku kod motanja da nejde punom snagom,jer je po mjerama jednom deblji cilindar u odnosu na stari..
Razlog tome,nebi htio da mi jak cilindar trga rukavce..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ako hoćeš da ograničiš silu onda dodaj jedan eksterni sigurnosni ventil i podesi ga na sebi željeni pritisak odnosno silu motanja.
Ako ti točkovi dođu do kraja a cilindar ima mogućnost da još ide u tom pravcu onda je to malo zeznuto , bolje skrati cilindar na pravu mjeru.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ili stavi graničnike jer večim (debljim) celinderom povečal si kp/cm2 . i smanji zbog toga pritisak na sigurnjaku .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ali opet pri krajnjem položaju preopterećuje cijeli sistem upravljanja.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Nije vezano za razvodnik ali je pitanje o hidr.cilindru?
Jeli ovo cilindar za plug obrtac i kako se ovo spaja jer na slici je vidljivo da ima 4 ulaza

untitledsjdtfgsd.png
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Savo pa ti si bar magistar pripasivanja graničnici odrede krajnji položaj , sigurnjak propusti kad motaš volan a nemože dalje zato smanjuje pritisak ako ima kapacitet pumpe protok orste litražu celindera odredi kp/cm2 i dobije pritisak koji mora imati sigurnjak čisto školski . Adis celinder bi mogel biti od okretača ali spajanje neznam jel ima nekoliko sistema , blokiranje kockom blokiranje mehaničko isl .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma funkcionisalo bi to ali bi pri krajnjem položaju klip upotrebljavao svoju maksimalnu silu određenu pritiskom a i to je možda previše.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Zato se na iberdruk ventili adekvatno smanji maksimalni tlak hidraulike.
Jedino kaj je dobio sve im cilindrom je mekši i indirektniji volan, te preciznije upravljanje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa upravo o tome ti ja pričam , to adekvatno je opet previše za graničnike , a ako napraviš na ventilu da je ispod adekvatnog onda je to u nekom mekom terenu nedovoljno.
Skračivanje klipa na pravu mjeru je najbolje rješenje.Kraj moje rasprave.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Savo bit će da ne kontaš (kako bi celinder ostal nedirnut) graničnici su cijevi u celinderu i oko klipnjače istog .
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ako sam ja dobro svatio Željkija, cilindru se iznutra izregulira sa piksama potreban hod.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Savo jednostavno je. Ak je volan radio sa npr. 100bara, a staviš 40% debljega, za istu silu mu limitiraš tlak na 50 bara.
Naravno, trebalo bu dvaput više vrtiti volan, ali ju i lakše dok pumpa ne radi :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Iznutra piksa ne pusti celinder da se više izvuče a izvana da se više uvuče tak da ostane isti ako primjena ne uspije a dvije cijevi nisu puno para .
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Rješio sam problem ovako:
33353.jpg


Plastična piksa,koja ograničava hod cilindra.Nadam se da neče ošteti cilindar..
Još jedno pitanje..Dali je moguče na ovome cilindru napravit manju klipnjaču,a vanjski dio da ostane isti,znači upola tanja klipnjača od ove da bi bila ??
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Iznutra piksa ne pusti celinder da se više izvuče a izvana da se više uvuče tak da ostane isti ako primjena ne uspije a dvije cijevi nisu puno para .

Nemoraju dvije cijevi, samo jedna veca, a hod rasporedis navojem na sponama,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Na pol tanja, znači 4x sporija.
Marko, a kaj želiš dobiti? Nebu ti to dobro, jer se bude savijala radi ovakvog postavljanja spona (nisu u liniji, već savijaju klipnjaču).
 
Na vrh