• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulični razvodnik - općenito!

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
3000V405A00.jpg
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
A kako ti to zamišljaš, dok okreneš ta preklopna ventila, fina ručka je gore ili dole?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
druze,,,meni netreba povrat,,,znaci samo mi treba da sa brze spojke,,odnosno izlaza dijelim na dvije strane ,,,naizmjenicno koja mi treba,,,ili da ih pustim oba istovremeno..znaci razvodnik treba da ima jedan ulaz i dva izlaza,,,ako postoji tak nesto,,,posto neznam za to pitam,,,lijep pozzz

Teoretski je moguće to što ti hoćeš ali mani se ćorava posla , jednostavnije ti je da nađeš dodatni razvodnik sa dvije komande i postaviš kao pto je to @bobo uradio i radiš k'o čovjek , ovako ćeš samo da se mučiš i uložiš vrijeme i novac i opet ćeš biti sigurno nezadovoljan
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
sad si valjda resio kako ces bobo ti je ponovio x puta a savo ti je dao predlog sta je najbolje ajd na poso mani mudrolije pa aparat u sake i daj slike. ja mislim da smo ovo naucili napamet dosad:prayer:
 
D

DF-germany

Guest
ODUG OVAKVO NESTO PASE NARAVNO,,,ali dali ima ovako nesto sta ruckom kao u skipova,,,one rucke uspravno sto stoje,,kad je pomjerim ona preusmjerava ulje,,,a kad je pustim da se vrati u prvobiti polozajjj,,hvala za slike,,,pozzzz

Imaš kupiti razvodnika, ja sam gledao u trgovini traktorskih dijelova, ili da nađeš polovan sa nekog stroja.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
On je vjerovatno mislio da prođe sa ovakvom nekom kombinacijom

Slika je od člana @pjero
18062011464.jpg
 
B

Bobo

Guest
Ovo sam i ja sebi mislio napraviti npr ali odustao sam jer mi trenutno poluge ne trebaju u radu. Nabavio bih za poluge jednoradni razvodnik koji moze biti u plivajucem polozaju i onda jedan ili dva dvoradna u seriji s njim bas kao Pjero sto je uradio... Ovo je ODLICNA stvar i jaaaako dobro odradjena.

Ovo su u IMT-u odmah mogli odraditi kao ljudi ;)

Moj sistem je jeftiniji i jednostavniji ali rade ili poluge ili razvodnik. Pjerov je malo skuplji i kompliciraniji ali radi i jedno i drugo samo dok radi razvodnik nema finog hidraulika a ako za tim ima potrebe, prebaci se ventil i radi i fini ali nema razvodnika. Ako imas tocak na plugu, fini ti nije nikad za nista vise potreban i Pjerov sistem je odlicno i zamisljen i napravljen.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Da napomenem još i nakon više od godinu dana rada, još i dalje radi savršeno :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Nego... Ovi preklopni ventili znj kvalitete i iste takve cjene koliki pritisak i protok mogu izdrzati?

Vec dvije godine na kombajnu planiram "ukrasti" pomocu dva preklopna ventila ulje od cilindra za skretanje kako bih u mjestu, okretanjem volana otvarao cjev za kipanje. nakon sto cjev otvorim, prebacim preklopne ventile nazad i dalje normalno motam volan.

E, sad... Ne treba tu ne znam ja kakva sila da otvori tu cjev i kad je bunker pun a ja bih to rijesavao "direktno" dakle da ne pravim nikakve skare i neke izmisljotine, nego jednostavno cilindar i gotova stvar.

Da li ti obicni preklopni ventili (kao na Pjerovoj slici na prethodnoj stranici) mogu odradjivati ovaj posao ili tu treba nesto jace, nesto kvalitetnije?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nego... Ovi preklopni ventili znj kvalitete i iste takve cjene koliki pritisak i protok mogu izdrzati?

Vec dvije godine na kombajnu planiram "ukrasti" pomocu dva preklopna ventila ulje od cilindra za skretanje kako bih u mjestu, okretanjem volana otvarao cjev za kipanje. nakon sto cjev otvorim, prebacim preklopne ventile nazad i dalje normalno motam volan.

E, sad... Ne treba tu ne znam ja kakva sila da otvori tu cjev i kad je bunker pun a ja bih to rijesavao "direktno" dakle da ne pravim nikakve skare i neke izmisljotine, nego jednostavno cilindar i gotova stvar.

Da li ti obicni preklopni ventili (kao na Pjerovoj slici na prethodnoj stranici) mogu odradjivati ovaj posao ili tu treba nesto jace, nesto kvalitetnije?

Možda bi bilo bolje spojit kiper u seriju tj izlaz iz pumpe na ventil kipera pa na orb ili obratno :supz:
 
B

Bobo

Guest
Za spoj u seriju mi treba jos jedan razvodnik, ovo ono a ovdje ide cilindar, dva crijeva i dva preklopna ventila... malo varenja i posao odradjen.

Nije da moram u hodu otvarati cjev ili ne znam sto, jednostavno bi mi bilo ovo rjesiti na taj nacin samo ako ti ventili mogu drzati tu vrstu pritiska. Kod Pjera se preko takvog preklopnog ventila dize malcer na kranu pa vjerujem da ni kod mene ne bi trebalo biti problema. Znam da preklopni ventili kad-tad procure i ne dihtaju dobro pa bi mi se jedino moglo dogoditi da dok okrecem kombajn malo po malo i cjev da radi, ali vjerujem da se to skoro nece poderati jer ti ventili nece drzati tako velik pritisak ili se mozda varam?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
@bobo
već sam ti rekao , nemoraš uopšte da se opterećuješ tim preklopnim ventilima , dovoljni su ti i obični prolazni ventili , nemoraju da budu ''T'' ventili
Znači spoji cilindar volana i cilindar surle paralelno i između njih dvojice stavi po jedan prolazni ventil
Ponašat će ti se na sledeći način :
-došao si na mjesto žetve
-otvaraš ventile da otvoriš surlu
-motaš volan a u isto vijeme će da krene cilindar kojem je lakše (pretpostavimo od točkova) kada taj cilindar dođe do kraja onda mora da krene i onaj za surlu
-nakon što se srurla otvorila preklpaš (zatvaraš) ventile
-pošto su ti točkovi ostali u nekom krajnjem položaju samo ispraviš točkove i gas

Ako bi stavio T ventile , sve bi ti bilo isto samo bi točkovi mirovali za vrijeme otvaranja surle što tebi i nije nužno jer za vrijeme te radnje ti svejedno stojiš na mjestu
Jeftinije i lakše ti je sa običnim ventilima
 
B

Bobo

Guest
Pa da, vec smo o tome pricali ali sam ja to sve vec pozaboravljao jer se zanimam desetim stvarima...

Eto, jos jednostavnije rjesenje mog "problema".

Hvala!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Pa da, vec smo o tome pricali ali sam ja to sve vec pozaboravljao jer se zanimam desetim stvarima...

Eto, jos jednostavnije rjesenje mog "problema".

Hvala!

Kako vi to iskombinirate treba kurs da se to vozi i radi sa tim no pohvale na trudu ja više volim jednostavno a ne tupa rješenja ko kod rusa .:finga:
 
B

Bobo

Guest
Gle, da ubacujem jos jedan razvodnik u seriju, to mi nikako ne ide u prilog cjenom... orbitrol radi svoj posao, potrebno je samo par ventila, par "T racvi" i dva crijeva...

Ovo uopce nije komplcirano. Rusi bi ubacili jos jednu rucku i to pitaj boga gdje ;)

Ima na youtube-u jedan nemastoviti ciko koji je ovaj moj problem rjesio ubacivanjem jos jedne pumpe, jos jednog rezervoara za ulje, razvodnika, crijeva i jos uz to sve ima pre kratak cilindar pa je morao praviti sistem poluga iznad bunkera da mu se cjev dovoljno otvori... E ovo je "ruski" sistem.

Zasto da bude jednostavno kad moze biti komplicirano ;)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Gle, da ubacujem jos jedan razvodnik u seriju, to mi nikako ne ide u prilog cjenom... orbitrol radi svoj posao, potrebno je samo par ventila, par "T racvi" i dva crijeva...

Ovo uopce nije komplcirano. Rusi bi ubacili jos jednu rucku i to pitaj boga gdje ;)

Ima na youtube-u jedan nemastoviti ciko koji je ovaj moj problem rjesio ubacivanjem jos jedne pumpe, jos jednog rezervoara za ulje, razvodnika, crijeva i jos uz to sve ima pre kratak cilindar pa je morao praviti sistem poluga iznad bunkera da mu se cjev dovoljno otvori... E ovo je "ruski" sistem.

Zasto da bude jednostavno kad moze biti komplicirano ;)

Ha ha evo ja te kužim raz se 2 ručke sam platio 300 kn od el viličara radi na 560 no sva mišljenja cjenim ja također probam proći jeftinije bitno da radi i da je jednostavno za rad :drinkers::drinkers::drinkers:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Kako vi to iskombinirate treba kurs da se to vozi i radi sa tim no pohvale na trudu ja više volim jednostavno a ne tupa rješenja ko kod rusa .:finga:

Nemoj ti da podcjenjuješ ruska rješenja , nisi ti to još shvatio , uzmi u obzir da se njihova ''tupa'' rješenja koriste u najekstremnijim uslovima i dan danas
Kada smo već kod rusa i hidraulike , rusi su konstruisali sitem hidraulike koji ima sistem ''olakšavanja priklkjučka'' prije pola vijeka
Da su im komande grube to jeste ali funkciju ne podcjenjuj
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Da li ti obicni preklopni ventili (kao na Pjerovoj slici na prethodnoj stranici) mogu odradjivati ovaj posao ili tu treba nesto jace, nesto kvalitetnije?
Na tom trosmjernom ventilu piše 350 bar max tako da nebi trebalo propuštati što se tlaka tiče...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nemoj ti da podcjenjuješ ruska rješenja , nisi ti to još shvatio , uzmi u obzir da se njihova ''tupa'' rješenja koriste u najekstremnijim uslovima i dan danas
Kada smo već kod rusa i hidraulike , rusi su konstruisali sitem hidraulike koji ima sistem ''olakšavanja priklkjučka'' prije pola vijeka
Da su im komande grube to jeste ali funkciju ne podcjenjuj

Kolega ne podcjenjujem ruse 73 god sam kupio t 25 A1 nisam bio zadovoljan prodan sa 32 sata kupljen 3511 s imam ga još pred 10 god kupljen rabljeni mtz 80 imam ga nažalost još uz nekih 20 traktora koje sam imao ne mrzim ruse ali po meni vrijede novce koje koštaju nažalost takvo je moje mišljenje i skromno iskustvo :weedman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh