• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulični razvodnik - općenito!

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: Hidraulični razvodnik

Ako ti utovarivač propušta pod teretom nema pomoči za razvodnik
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Re: Hidraulični razvodnik

Neče utovarivač dizati kako treba
več smo 3 pumpe promjenili i zadnji put smo mjenjali gumice na razvodu i vratili jednu staru pumpu i dizao je super samo je ponovo valjda probilo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dali klasični dvoradni razvodnik može raditi samo na jedan izvod??

Dali se javlja neka velika sila, recimo pri spuštanju kipera prema sigurnosnom?


Stari razvodnici su imali preklpke za biranje načina rada (dvosmjerni/jednosmjerni), a novi to nemaju!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,218
Da, može.

Pumpa radi na iberdruku tijekom spuštanja.

Na Sameu ti se to da otvoriti.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Spojiš jedan izlaz razvodnika u povrat, tako da neće otvoriti sigurnosni.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Kak radi dvoradni razvodnik npr. dvosmjerni cilindar? Ručica ili komanda u srednjem položaju - ulje iz pumpe slobodno kruži preko razvodnika bez otpora nazad u rezervoar. Ručica u položaju recimo A - osovina prekida slobodni protok ulja na izlaz i usmjerava ulje preko izlaza A u jednu od komora cilindra i puni tu komoru. istovremeno ovara drugi kanal kako bi ulje iz druge komore cilindra moglo biti vračeno u rezervoar. isti proces je kad je ručica u položaju B. U slučaju jednoradnog cilindra možeš recimo izlaz A spojiti na cilindar, a izlaz B spojiš nazad u povrat u rezervoar jer u tom ti slučaju nema druge komore u cilindru koja bi istiskivala ulje iz donje komore nego se ono prazni slobodnim padom. i nemaš nikakvog opterećenja u razvodniku. ja sam to tak napravil na svom kranu, i sve funkcionira. doduše i ja sam prije samo blokirao b izlaz ali me je smetalo da se kod svakog spuštanja otvara sigurnosni.
 

Prilozi

  • 001.jpg
    001.jpg
    26.6 KB · Pregleda: 214

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
spretne ruke mogu unutra probušiti rupicu tako da nema potrebe za dodatnim crijevom i svim popratnim kerefekama


vaš velečasni
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Znači može, no s obzirom da je taj jednoradni cilindar izrazito malog kapaciteta (pick-up na balirci) mislim da tih par sec nebude škodilo.
Jedino kod kipanja prikolice je veči problem, ali se ugasi traktor...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ako još nemaš razvodnik onda je najbolje uzeti točnih karakteristika kakvi ti treba ..
razvodnici se ne djele na "(kako ih vi zovete ) jednoradne i dvoradne ..ima ih desetak vrsta .
vaš velečasni
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Znam puknuti!
Meni je samo bitan protok, odnosno da nebude manji protok razvodnika nego je pumpin protok ulja!
S ostalim karakteristikama razvodnika i nisam toliko upoznat, ali ono osnovno za normalan rad mislim da znam.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ovako, počeli smo kolegi slagat hidrauličnu instalaciju na njegov IMT 567.
Danas je kupljen razvodnik s dvije dvoradne komande, 40l protoka i max 180 bar-a pritiska.

Evo par slika kak bude to odokativno izgledalo.




Tlačni vod bude uzet sa kiper izvoda, a povrat budemo stavili također na poklopac hidrulike na onaj imbus šeraf gore, mislim da bi to moralo biti dobro.




E sad par stvari oko samog razvodnika.




Znači, tlačni vod se spaja na izlaz "P", a slobodni povrat na izlaz "T", ovaj treći izlaz "G" nas u ovom slučaju ni ne zanima, a neznam ni čemu bi služio?!
Svi izlazi idu s redukcijom 3/8", sad samo čekamo da majstor napravi sva potrebna crijeva pa onda budemo sve ugradili i pospajali.

I još jedno pitanje. Sigurnosni ventil je ovaj pored ručica za upravljanje??
Dal je on naštelan tvornički ili treba nekoga zvati s manometrom da ga dođe naštelati??
Brine me zato jer je kontra matica na sigurnjaku bila otpuštena pa sam ju samo lagano pritegnuo, no ništa nisam dirao sam sigurnosni.

I zanima me još jedna stvar.
Ulaz i izlaz razvodnika, odnosno tlačni i povratni vod "P i T". Bili su plastični čepovi sastrane umjesto kojih su sad ove 3/8 spojnice, ali zanima me dal ovi imbus čepovi iznad bočnih ulaza/izlaza, dal su to isti vodovi??? Pa da spojim i ulaz/povrat također odozgora pošto budu sve priključnice pod kutem 90° da se ne mučim s ovima sastrane, samo da zamjenim mjesta čepovima??
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Kanali su isti možeš zamjeniti no jer ima dodatnu pumpu ili bude očenaš kad stisneš kuplung a poluge padnu ili ih budeš vezal u gornjem položaju i zakaj ti treba jer IMT ima mali protok .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Znači, može se zamjeniti ako bude potrebno!

Nema dodatne pumpe i razvodnik se napaja preko kiper izvoda i ne vidim čemu stiskati kvačilo do kraja?? Stisneš do pola, traktor staje, mjenjaš brzinu...hidraulika i dalje normalno radi.
Kod izbacivanja bale barem netreba gasiti kardan, samo se smanje okretaji.

To kolegi slažem, on bude balirao.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Meni je kuplung dobro naštelan ali u brijegu kad baliram a bala pri kraju treba stisnati kočnice kuplung do pola ponekad pomoči ručnom ako malo prejako stisnem kuplung balirka stane teško pokrenut sa punom a kod stišnjenog kuplunga poluge puno brže padnu radi protoka i opet im puno više treba da se dignu jer puni protok i cilindar traktora moraš uključiti kipanje da brže digne poluge malo ubrzaš ako vežeš poluge sve u svemu sra,,,od posla kad ugradiš kiper ventil to je druga pjesma i još ostaje problem malog protoka pumpe oko 18 litara usporedbe radi koliko Imt vrti omotač sa 2200 o /min Zetor ga vrti sa 750o/min .Još dodaj da ti balirka trese traktor naročito na kraju bale pa je dosta teško pogodit dokle stisnati kuplung .(sorry na dugom tekstu)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Sigurnoni nije problem stegneš ga do kraja .
Sigurnosni imaš na pumpi u getribi, ovaj je nepotreban .

vaš velečasni
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Točno Puknuti samo mene drugo brine kak ima jedan jednoradni izlaz mislim da je za pikap drugi je dvoradni pa ako takav treba balirka ima dvoradne celindere koji drže komoru to zna biti do 300 bara onda ovaj razvodnik bi mogel propuštati jer mi se čini slab za taj trajni pritisak .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Željac, kod nas je sve ravnica tak da nebude problem kaj se toga tiće. No dok ne probamo nebudemo znali.
Mislim da ovo s hidraulikom bude solidno šljakalo, ne prebrzo i nema tu naglosti, ali bude poslužilo.

Jedan bude jednoradni izlaz za pick-up, a ovaj drugi dvoradni je za komoru, s tim da iako su dvoradni cilindri balirka ima zakačke na vratima tako da nije potrebno sistem držati pod tlakom. Samo zbog tih zakački je i kupljena balirka, bez tog je nebi kolega ni uzeo, tako da i tu nebude problem, Dvoradni cilindri služe samo zbog tih zakačkih da ih zaključaju dok se vrata spuste, takav je neki sistem.
Dok sve pospajamo budemo probali da vidimo kak točno to funkcionira.

Puki...hvala na ovom u vezi sigurnosnog.
U traktoru je lani stavljena nova pumpa i sve odlično funkcionira.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Jel misliš ukrutiti poluge ili češ pričekati da se podignu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh