• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulični razvodnik - općenito!

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ne mislimo ukručivati poluge, jer jednom akd se podignu budu podignute stalno sve dok se posao ne završi.
Potjera se ulje kroz razvodnik i ono konstantno kruži tjekom cjelog posla i poluge su stalno u zraku, ne smetaju za rudo i kardan.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Bolje bi ih bilo ukrutiti jer ti moraš kocku podići do kraja da bi dobil izlaz ulja na rasporednik čim bude gas na leru poluge bude malo popuštal jer imt nema manžete nego karike u celinderu tak da bude problem kad budeš malo moral podići pikap a on nebude odmah reagiral (radi okretanja ili neke neravnine i sl ) u biti vidjet će se u radu nesmijem reći nekaj loše protiv hidraulika da me ne bi Muhač:mur::mur:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Neču ni ja nikaj tvrditi dok se nebude isprobalo u radu.

Ako bude trebalo budemo ih ukrutili.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Samo ih zavežeš sa štrikom i ok e da i izmisli nekakvu zaštitu za kardan nekakav lim ispod kardana zašarafiš na ona dva šarafa od nosa reduktora inaće omata na kardan jer je nizak na IMT-u .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Znam, budemo vidjeli ko bude potrebno budem ih ukrutil.

Kaj se tiče zaštite mislim da nebude potrebno zato jer je ispod kardana donja poteznica pa ona nebude dozvolila da masa dođe do kardana.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Meni ona i stvara problem jer kad idem u rikverc jer kad je bala gotova moraš malo rikverc da bi mogel napred nakon ispuštanja bale jer ako bala ne ode malo natrag ne možeš zatvorit komoru (puštaš ju na balu ) .
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ne mislimo ukručivati poluge, jer jednom akd se podignu budu podignute stalno sve dok se posao ne završi.
Potjera se ulje kroz razvodnik i ono konstantno kruži tjekom cjelog posla i poluge su stalno u zraku, ne smetaju za rudo i kardan.

Poluge obavezno ukrutite onim gornjim dijelom automatske kuke, ili ugradite kiper ventil. IMT kipa tj. tjerat će ulje u razvodnik jedino kad se poluge ukrute na mehanički način, jer kad digneš kockicu do kraja, upre ti se polužje hidraulika u tanjurasti zupčanik diferencijala, i tek tad tjera ulje za kipanje. Kad traktor stoji to je ok, a zamisli da se voziš tako? Poderat ćeš diferencijal, i to donje kučište klipnjače hidraulika. (ne znam kak se taj dio stručno zove)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
nitko nema viška novaca ali investicija od tih 400 kuna može biti itekak isplativa ....

vaš velečasni
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma govoril sam ja kolegi da bi bilo najbolje da ima preklopni ventil...al sad mu je to malo puno za platiti sve skupa pa nek proba ovak, ja mu složim kaj bude delalo.
Kad nema tog ventila ispod 600 kn, samo na više. Jedino u Srbiju da se ode, tam su po 25-30€

Budem mu napomenul ovo za poluge u skroz gornjem položaju, to mi uopće nije palo napamet da mu rečem.

Ja kad budem sebi slagal to sve skupa na 565 budem obavezno nabavil preklopni ventil, makar išao u Srbiju po njega.


Znači, velite kad se poluge dignu do kraja da upru u tanjurasti zupčanik?? Pa nisam nikad to primjetil da nekaj struže ili zapinje negdi...moramo i to isprobati ili smisliti nekakvo ukručenje da nedozvoli da se poluge dignu do kraja.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Dizati kockicom ili kuglicom je za mene ista stvar (osim što kockica ima veći hod), jer oba dvije svojim kretanjem pomiču glavni reg. ventil na pumpi i on šalje ulje prema gore. Hidraulika radi prvo ono što joj je lakše, imam stražnji utovarivač, s jednim cilindrom, i on ok radi bez kiper ventila. Kuglicu dignem, i prvo se podiže cilindar utovarivača, a nakon njega poluge traktora, do željene visine, al kad je kipanje u pitanju obavezno radim ili s kiper ventilom ili stavim automatsku kuku, onaj gornji dio. Rezultat je isti.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Isti rezultat, samo kockica bez ukrućenja može da učini priličnu štetu, a kuglica ne.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Moj kolega je na 549 polomil poklopac hidraulike kipal IMT-eovu prikolicu sa kuglicom i ukručenim polugama bilo dosta tereta tako da je bolje imati kiper ventil i blok ventil tako taj prastari sistem ima dva sigurnjaka .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
jer kad digneš kockicu do kraja, upre ti se polužje hidraulika u tanjurasti zupčanik diferencijala, i tek tad tjera ulje za kipanje. Kad traktor stoji to je ok, a zamisli da se voziš tako? Poderat ćeš diferencijal, i to donje kučište klipnjače hidraulika. (ne znam kak se taj dio stručno zove)
Ništ nikam ne zapinje kad su poluge do kraja u zraku.

Kuglica ima (ako je pravilno naštelan hidraulik) određenu visinu dizanja. Poluge se podignu do tud i ulje više nejde prema gore.
kockice nemaju određenu visinu dizanja i kad njih povučeš prvo klip podigne poluge do kraja, a tek onda (ako nema ulje kam) sigurnjak odradi svoj posel.
Normalno da je ukručenje poluga kvalitetnije rješenje jer su manje mogučnosti da pukne poklopac hidraulika.

Kaj se sigurnjaka na razvodniku tiče, ja bi njega ipak poštelal na nekavih 120, 130 bara (nevjerujem da je balirki potrebno više) pa nek se onda aktivira i ulje pretače nazad u kučište.
To je dupla sigurnost, a sigurni i kvalitetnija nego kaj je ventil koji je na pumpi.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
To je točno da kuglicom naštelaš visinu dizanja, al prek nje ne radi kipanje ako poluge nisu ukručene, Znači dižeš kockicu i tad se poluge dižu dalje i ukrute u diferencijalu ili? Poklopac hidraulika puca baš zbog toga što se ta poluga na koju je vezana klipnjača upre u diferencijal.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
Jasno da možeš i sa kuglicom ako blokiraš poluge ....

Onaj rep koji je na cilindru zapne u kučište difa i poklopca, a ne u tanjurasti.
Zato i je tu razrezano tak jako, na drugoj slici.



 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A kaj onda ne štima kod kolege na 567 jer mu kockice uopče ne reagiraju??

On diže kuglicu do graničnik kad radi operacije s hidraulikom (oranje, tanjuranje i sl.), a kad treba kipati mora otpustiti graničnik da digne kuglicu do kraja da potjera ulje u kiper izvod.

Jučer sam to isprobavao kod njega i vidim da jedino tak reagira. Neznam gde je kvaka, a lani je skidan poklopac i hidraulika reparirana, vjerojatno nisu nekaj dobro namjestili.

Kod mene na 565, radi kiper tak da kuglicu uopće netrebam i dirati, samo s kockicom kipam, čim se poluge dignu do kraja ulje potjera u kiper izvod i mogu s kockicom štelati visinu dizanja sanduka ili ga držati u mjestu!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
Nije dobro poštelano polužje za kockicu.
to se da i izvana poštelati
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Onda sam ja opet u pravu...odmah sam mu rekel da je majstor nekaj zeznul kod montaže.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
Da nebudete majstora naganjali bezveze, samo da priupitam.
Kockice se isto daju štelati, jel ste ih podigli do kraja ili koristite samo onaj mali hod?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma isprobal sam sve, otpustim graničnik i dignem ih do kraja "obadvije", ali hidrulik upće ne reagira dok se kuglica ne digne, kipanje pogotovo.

Velim još jednom, znam kak kod mene na 565 sve to uredno funkcionira i jasno mi je sve u detalj što se tiće vanjštine hidrulika, ali kod kolege na tom 567 ne funkcionira, a u unutrašnjost hidrulike se ja ne razumijem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh