• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Higijena staje i mužnje krava

L

Lamborghini R2

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

ne znam kamo smjestit ovo pitanje al mislim da je ova tema za takvo nesto...
imam 10 krava i za sad 5 ih se muze 5 ne.
u drugom mjesecu dali smo mljeka za 3500 kn..rijecki pik je isplatio samo 2300,a 1200-je navodno neki gubitak zbog lošije kvalitete...imate li i vi slična iskustva?
muzilica se pere svakodnevno westfalia-inim preparatima,kako i laktofriz..krave su na sjenaži i sjenu,i pehrinim briketima 19%,staja čista..za dezinfekciju sisa trenutno ništa ne koristimo..da li to ima kakvih velikih učinaka u kvaliteti?gdje i po kojoj cijeni se takvi preparati nabavljaju?il u cemu bi bio problem..mastitisa i tih gluposti nema..krave su u dobroj kodiciji...molim za savijet.
hvala!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

Lamborghini R2 kaže:
ne znam kamo smjestit ovo pitanje al mislim da je ova tema za takvo nesto...
imam 10 krava i za sad 5 ih se muze 5 ne.
u drugom mjesecu dali smo mljeka za 3500 kn..rijecki pik je isplatio samo 2300,a 1200-je navodno neki gubitak zbog lošije kvalitete...imate li i vi slična iskustva?
muzilica se pere svakodnevno westfalia-inim preparatima,kako i laktofriz..krave su na sjenaži i sjenu,i pehrinim briketima 19%,staja čista..za dezinfekciju sisa trenutno ništa ne koristimo..da li to ima kakvih velikih učinaka u kvaliteti?gdje i po kojoj cijeni se takvi preparati nabavljaju?il u cemu bi bio problem..mastitisa i tih gluposti nema..krave su u dobroj kodiciji...molim za savijet.
hvala!

ovako ajd nam napiši sa te zadnje analize sve parametre, mlječnu mast, bjelančevine, suhu tvar, somatske stanice i mikroorganizme, samo po tome čemo konkretno znat zbog čega imaš lošiju kvalitetu, a sukladno tome čemo odmah znat šta treba napravit i kako pomoči, u nečem je kvaka kad si dobio lošiju kvalitetu
 
L

Lamborghini R2

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

evo tih podataka.friskih
4,095 % m.m
2,980 & bje.
8,245 %s.t.b.m
315,444 br.s.s
1.869,688 br.m.o

i zeznuo sam se kanta i (laktofriz) se peru svaki drugi tan temeljito,dok se svaki dan oplahuje vrucom vodom.Sad ako i to igra ulogu.?
sisne gume su obične,pa ima li efekta uzimat silikonske?i je li to isplativo?
Isto tako muzilica je lupljena kao polovna pa je i kanta još onaj stari tip,valjda aluminij,i nema tako glatku površinu kao rostfrei.,možda je i u tom kakav trik?
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: higijena staje i mužnje krava

Prema viđenom proteini su ti jako slabi, a i mikroorganizmi su ti ekstremno visoki a to je vjerovatno uzrok ovom što si naveo da laktofriz temeljito perete svaki drugi dan, moja mama pere svaki dan s deterđentima koje koristi za pranje muzilice plus napravi dezinfekciju s otopinom izosana tak da nikad nemamo probleme s mikroorganizmima.Ako se ne varam ispravak vrijednosti za 2 kvalitativni razred-u koji ti spadaš je 30% od vrijednost 1 kvalitativnog razreda što govori da se pri osnovnoj cijeni od 2,5 kune gubi 0,75 kn.
Nadam se da sam nekaj pojasnio :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

LamborghiniR2

Imaš sličan problem ko i ja, al ja sam mikroorganizme uspio natjerati na oko 75-100.000 i tako sam pretežito 1. razred, al se zna desiti i da bude 2. razred, što se tiče proteeina - tu igra ulogu iskrana, ja sam sad počeo hraniti s graškom pa budem vidio analizu za idući mjesec, tj kakvi budu rezultati! :!:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: higijena staje i mužnje krava

Ne zna dal u vašem obroku imate zastupljenu neku proteinsku komponentu tipa sojine ili suncokretove sačme, ili mljevenio stočni grašak(moje krave ga nisu rado jele pa smo ga izbacili) koji značajno utječe na količinu proteina u mlijeku; ako nemete probajte mi vidjet čete da se bude situacija značajno popravila :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

gmiža kaže:
Ne zna dal u vašem obroku imate zastupljenu neku proteinsku komponentu tipa sojine ili suncokretove sačme, ili mljevenio stočni grašak(moje krave ga nisu rado jele pa smo ga izbacili) koji značajno utječe na količinu proteina u mlijeku; ako nemete probajte mi vidjet čete da se bude situacija značajno popravila :D

a kak kod mene jedu mljeveni grašak, ok to je bilo kombajnirano grašak i zob :D kravama treba da se naviknu na neku hranu

i djeca vole sva sladoled, a neče npr zelje koje je korisno
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: higijena staje i mužnje krava

a kak kod mene jedu mljeveni grašak, ok to je bilo kombajnirano grašak i zob kravama treba da se naviknu na neku hranu

i djeca vole sva sladoled, a neče npr zelje koje je korisno
Prije par godina na nagovor referenta smo kupili grašak i ja sam to fino samljel i ukomponiral u obrok kak ga i inače slažem ali one to nisu htjele niti probati :mrgreen:
moram reč da i meni je taj mljeveni grašak imal čudan miris ak se to može tak nazvat, prije bi rekel da mi je to smrdilo :lol:
Dok sojinu sačmu jedu ko mutave :p
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: higijena staje i mužnje krava

po mojim saznanjima kravam se može maksimalno do 0,2% dići mliječnost,i to putem dodavanja lako probavljivih ugljikohidrata,a ne proteina..proteini u mlijeku su izrazito genetsko predisponirani.. ili nas krivo uče? :scratch
 
L

Lamborghini R2

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

a da li se ta sojina sacma može dobiti u vrećama il samo u rinfuzi?koja joj je cijena?
I po različitim tiskovinama piše kako to povačava mlječnost i kvalitetu?znači to je točno?
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: higijena staje i mužnje krava

Možeš kupiti u vrečama od 25 i 50 kg, cijena varira od 3,85 do 4,3 kn za kilu.
 
L

Lamborghini R2

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

Kada samo kupili muzilicu (westfalia)dobili smo 3kompleta običnih sisnih guma,sad me zanima jel se te gume mogu zamjenit silikonskim?
i ako slučajno neko zna cijenu kante-bez pulsatora...od 20-27litara?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: higijena staje i mužnje krava

Lamborghini R2 kaže:
Kada samo kupili muzilicu (westfalia)dobili smo 3kompleta običnih sisnih guma,sad me zanima jel se te gume mogu zamjenit silikonskim?
i ako slučajno neko zna cijenu kante-bez pulsatora...od 20-27litara?
Naravno da se mogu zamijeniti silikonskim..
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Re: higijena staje i mužnje krava

Nemoj stavljati silikonske gume na kantu, jer su silikonske gume za sistem strojnog pranja, znači izmuzišta i mljekovodi ili bi možda igralo na onaj sistem što sam čuo da ima gdje se nekak i kante mogu tako nekak prati,
silikonske su gume puno mekše i s tim osjetljivije od gumenih i nakon par puta pranja sa četkom češ ih zagrebati i tu če ti se uvijek zadržavati mikrači i poslije nečeš moć oprati kak treba, a i silikonske su u bj. u trgovini gdje ja kupujem gotovo duplo skuplje od običnih.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: higijena staje i mužnje krava

MIslim da ti najbolje pričekat gudovec za kantu od 20-27 litata, mislim da od 20 l u gumex eko u Ivanić gradu dođe nekih 4000 i neš sitno ali sa pultatorom.
Što se tiće silikonskih guma meni je reko tip iz Westfalije da mogu normalno ič i na muzilice na kante, da im je vijek trajanja 4 puta duži nego običnim, a ovo oko grebanja prvi put čujem i mislim da ta tvrdnja ne stoji. Cijena im je duplo veča nego običnim ali upravo zbog 4 puta dužeg vijeka trajanja one su isplativije-veli westfalijin stručnjak.
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Re: higijena staje i mužnje krava

Moj ujak ima 2 krave. kada ti se žensko tele oteli ostavi ga sebi i "odgoji" ga u najboljim uslovima i daj mu mlijeka ujutro u podne i navečer.
kada naraste da more jest daji mu onu smješu za tela i slame ili sijena ne znam teko je moj ujak uradio i krava mu daje po 15 l mlijeka na dan
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: higijena staje i mužnje krava

joj,nemoj davat takve savjete!

15 litara mlijeka dnevno je za današnja vremena obi proizvodnja u koje se ulaže skoro i više nego se dobije,ako se računa trud i potrošeno vrijeme... ovdje ima proizvođača koji proizvode i 40-50 litara mlijeka po kravi dnevno a ti se ubaciš s ovakvim komentarom...
 
L

Lamborghini R2

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

to sam bas ja htio komentirat..kako je to vrlo mala proizvodnja za današnje standarde..
 
H

Helena

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

To vam je još uvijek stvarnost BiH, velika većina još uvijek drži da je krava s 15 l dnevne proizvodnje rentabilna i dobra krava ,velika većina neželi vjerovati da prvotelka kvalitetne genetike i ishrane proizvodi 30l dnevno .
 
I

ivica

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

Helena kaže:
To vam je još uvijek stvarnost BiH, velika većina još uvijek drži da je krava s 15 l dnevne proizvodnje rentabilna i dobra krava ,velika većina neželi vjerovati da prvotelka kvalitetne genetike i ishrane proizvodi 30l dnevno .
ma nije to problem samo kod vas ,ja imam susjede koji to nemru shvatiti a imaju gdje vidjeti ,jednostavno ne vjeruju da s malo ulozenog krava vraca duplo ,ja imam 6 prvotalki simentali sa zakljucenom laktacijom preko 7000 lit ,a voluminoza mi nije bas najbolja ,moram jos dosta poraditi na kvaliteti ,neki bi jos hranili krave sa sjenom i mrlo srota bez ikvog premiksa a onda se bune da im je mljeko slabo placeno i da krave ne doje
 

Najnoviji postovi

Na vrh