• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

B

Bobo

Guest
Mato, slusaj bogeca i neces znati kud s mlijekom!

Oprezno s njegovim savjetima ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja islim da ima velike razlike u šrotanju, samo zrno kukuruza je najbolje za našrotat, naravno sve ovisi koji hibrid, naravno da je prikladan za tu preradu, mi recimo šrotamo i jedno i drugo, s time da bikovi više jedu cijele klipove našrotane, a kak veli bogec, krave su finije i njima se mora paziti što jedu! :D
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
znači najbolje je šrotat samo zrno bez tekunice,koji omjer bi bio najbolji za šrotanje več navedenog
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
znači najbolje je šrotat samo zrno bez tekunice,koji omjer bi bio najbolji za šrotanje več navedenog

u omjeru od 100% , sastav je slijedeći ječam i zob 50%, kukuruz 50%, ili kukuruz 30% i soja ili grašak 20%

ništa nije precizirano jer koncentrirani dio ovisi o proizvodnji, stadiju proizvodnje, kategoriji životnje, satavu voluminoznog obroka, količini voluminoznog obroka...........

ovaj postotak gore je neki okvirni za početak
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bogec, koliko siješ zobi i kak ti uspjeva??

Mi smo to prije sijali, al je posebno osjetljiva žitarica pa nam i nije baš uspjevala pa smo prekinuli to sijati!
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
zob ti jako isušuje tlo te ne bi trebala doči na istu parcelu godinu za godinom a ovisi i o količini posijanog zrna te o vremenu i naravno roku sjetve
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moju bi uvijek trava pojela, mada smo prskali, al bilo je bezuspješno, mislim da je do zemlje!
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
postoje dvije vrste zobi što naravno znaš crna ti je ozima a žuta proljetna mi ti zob ne špricamo a imamo dost solidan prinos jedino pazimo na parcelu jer je svake godine sijmo :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
šta ja sad to čitam :shock: :shock: :shock:

zob je kultura koja u praksi ima najmanje zahtjeve, i u velikoj večini slučajeva uspjeva i na katastrofalnim tlima, podnosi monokulturu, u gustoj sjetvi ubije travu,pa kaj vas dvojica radite da zob ne uspjeva

šananaaaaaa kaj to delaš sa zobi :shock:

o kakvom je isušivanju riječ :shock:

ja sijem oko 7 rali čiste zobi što ozime što jare , i oko 3 rali u kombinaciji sa graškom za kombajniranje, inače zob je jako dobra za krava, izvrsno djeluje na peristaltiku crijeva, ima dobar sastav, i krave je rado jedu

kod mene zob uspjeva super, ma kod mene sve uspjeva
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
tako sam učio u školi a što sam naučio to znam a svaki savjet dobro dodje pod isušivanje tla mislim da zobi treba dost vlage da bi uspjevala te ne ostavlja dovoljno vlage u tlu za druge kulture koje dolaze poslije nje na tu parcelu
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
tako sam učio u školi a što sam naučio to znam a svaki savjet dobro dodje znači isušivanje tla nema veze s zobi

bogami da nema veze, zob je inače indikator tla, tj pokazuje u kojem je stanju tlo, a o tom sam pisao u nekoj temi o zobi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Blago tebi :mrgreen: , nego ja sijem jaru zob, tj sijali smo po 2 rali i uglavnom bi ju partizanka (ambrozija) pojela i prinos bi bio mlo slabašan, pa smo odustali, ali sve mi se čini da ju budem sijal nazad.
Vjerojatno je stari rijetko posijal pa je trava prevladala, a možda je bila i greška kod same pripreme tla, neznam, al naproljeće budem probal posijati barem ral, ak nabavim sjeme i to gušći sklop pa budemo vidli.

To kak veliš da zob ima najmanje zahtjeve, kod nas se pokazala baš supritno, neznam moram probati pak budem videl! :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
tako sam učio u školi a što sam naučio to znam a svaki savjet dobro dodje pod isušivanje tla mislim da zobi treba dost vlage da bi uspjevala te ne ostavlja dovoljno vlage u tlu za druge kulture koje dolaze poslije nje na tu parcelu

kada se jara zob sije, onda kad je u tlu večinom podosta vlage, i zob podnosi jako puno vlage, zahtjevi prema vlazi su slični drugim žitaricama ali podnosi više od drugih žitarica.
hmmmmmm ne ostavlja vlage, to nije ni uloga zobi da ostavlja vlagu, kad se zob kombajnira, u srpnju, dolazi na red iza pšenice, i u pravilu ama baš sva tla su oskudna vodom u tom periodu, tako da nema veze za sljedeču kulturu što je bila zob po količini vlage

zob je kultura koja ne iscrpljuje tlo, stoga je zahvalna a daje siguran prinos
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
bogec koliko ti siješ zobi kg/jutro (jer kod nas se sve računa u jutru zato ne zamjeraj),samu zob i u kombinaciji s drugim kulturama
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
bogec koliko ti siješ zobi kg/jutro (jer kod nas se sve računa u jutru zato ne zamjeraj),samu zob i u kombinaciji s drugim kulturama

cca 130 kg ovisno kak ispadne na parceli, malo gušće, ali zato nema prskanja

a u kombinaciji sa graškom 60kg zobi i 50kg graška

zakaj na istoj površini različiti podaci jer su različiti zahtjevi za vegetacijskim prostorom same zobi i u kombinaciji sa leguminozama, inače odstupanja u količini sjemena su moguča
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
ok, to s zobi sam shvatio ;) jer i mi sijemo toliku količinu na parcele , u vezi kukuruza:koji je bolje šrotati kravama znam da postoji više vrsta s obzirom na tvrdoču samog zrna(tvrdunac,polutvrdunac itd.)i da li ima to veze s proizvodnjom mlijeka i samom probavom. :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
ok, to s zobi sam shvatio ;) jer i mi sijemo toliku količinu na parcele , u vezi kukuruza:koji je bolje šrotati kravama znam da postoji više vrsta s obzirom na tvrdoču samog zrna(tvrdunac,polutvrdunac itd.)i da li ima to veze s proizvodnjom mlijeka i samom probavom. :scratch

eh ovako, ako se radi o kravama, a krave su preživači i imaju drugačiji sistem probave od npr svinja ili nas, za krave su najbolji ZUBANI, nikakvi tvrdunci, polutvrdunci i ostali bakrači, zubani su mekani kukuruzi i samim time krava troši najmanje energije za njihovu probavu, imau najlakše dostupne hranjive tvari.
znači za krave zuban i samo zuban
e sad če se pametni javiti i reči da su ovi drugi kvalitetniji i da imaju više proteina, i onda se meni smrkne pred očima :blackeye
naime iako po sastavu između određenih hibrida postoje razlike u postotku određenih tvari, to za krave ne prestavlja neki boljitak ako je tvrdunac bolji od zubana, naime bitna je pristupačnost hranjiva, a što se tiče proteina, proteini u kukuruzu su najlošijeg aminokiselinskog sastava od svih žitarica, ali baš najlošijeg, i onda ljudi briju na proteine u zrnu kukuruza, a kukuruz je ugljikohidratna biljka i njoj je namjena energija u što lakše probavijem obliku :D
eto ako sam uspio dočarat koji su kukuruzi najbolji za krave
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jesi, zuban je zakon za krave, takav tip samo sijem, a ove ostale nisam nikad niti videl kak izgledaju, tj. zapravo sam videl, al nema veze :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
a koji bi to bili herbicidi od kojih proizvđača(mislim na bc institut itd.) i koje bi ti preporučio za sadnju a i za silažu jer ove smo godine za silažu sijali(9 jutara )osiječki(točno se ne sječam koji) a za zrno bc 408(10 jutara jer više nemamo površina u najmu )
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
a koji bi to bili herbicidi od kojih proizvđača(mislim na bc institut itd.) i koje bi ti preporučio za sadnju a i za silažu jer ove smo godine za silažu sijali(9 jutara )osiječki(točno se ne sječam koji) a za zrno bc 408(10 jutara jer više nemamo površina u najmu )

mislio si valjd hibridi a ne herbicidi :scratch
ja za zrno sijem m34, bo8, k38 postrno, w05 za silažu u naknadnoj sjetvi, sve pioneer :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh