• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

I

ivica

Guest
ako mislis hraniti isto 365 dana onda ti treba bala dnevno i oko 10ha kukuruzne silaze
 
I

ivica

Guest
oko 50ha + 15ha prirodnih livada ,trenutno 40 krava i 35 junica(od malih do bređih)
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
došao sam sa čitanjem do 7 stranice ove teme (doć ću i do kraja, ima tamo zanimljivih stvari), ali sad me zanima ovo:

koristio sam protamilk od sana za proteine, a sad mi kim nudi dosta povoljnije sojinu i suncokretovu sačmu pa me zanima jel to dobro miješat. čitao sam negdje da suncokretova sačma ima neke aminokiseline koje sojina nema i obratno.

znači li to da se dobro nadopunjuju i kakav bi trebao bit najbolji omjer između te 2 sačme 1:1, 1:2... kad ih miješam?

p.s. pitam za krave (proizvodnja miljeka) - simentalac
 
B

BARBA

Guest
Vidim da ima dosta pametnih ljudi koju se razumiju u hranidbu, pa da pitam za hranidbu teladi do 170kg koristim plivin premiks kukuruz, jecam i pšenicu. Pokazalo mi se dosta dobro. Ali vise me brinu problemi kod hranidbe s mlijecnom zamjenicom jer utoj pocetnoj dobi imam dosta gubitaka... hvala!!!!
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
235
Vidim da ima dosta pametnih ljudi koju se razumiju u hranidbu, pa da pitam za hranidbu teladi do 170kg koristim plivin premiks kukuruz, jecam i pšenicu. Pokazalo mi se dosta dobro. Ali vise me brinu problemi kod hranidbe s mlijecnom zamjenicom jer utoj pocetnoj dobi imam dosta gubitaka... hvala!!!!

imam i ja nekog iskustva s tom početnom hranidbom,a imao sam i nekih gubitaka prošle godine. kod zamjenice najviše treba paziti da ne bude hladna,al ni pretopla (oko 38 *C) a jel znaš zašto su ti ugibali, proljev ili nešto drugo?
je sam najviše problema imao sa bronhopneumonijom, to je zbog dosta lošeg smještaja,ali kad nemogu drukčije za sad..
 
B

BARBA

Guest
Ma neznam to mi i je najveci problem, dodju svi jedu normalno prva 3-5 dana a zatim ih par jednostavno prestane jesti nemaju temperaturu normalno dišu nemaju proljev i za 3-4 dana uginu....
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Vidim da ima dosta pametnih ljudi koju se razumiju u hranidbu, pa da pitam za hranidbu teladi do 170kg koristim plivin premiks kukuruz, jecam i pšenicu. Pokazalo mi se dosta dobro. Ali vise me brinu problemi kod hranidbe s mlijecnom zamjenicom jer utoj pocetnoj dobi imam dosta gubitaka... hvala!!!!

Pa nakon telenja ih 5 dana hraniš sa kravljim (materinim) mljekom.Onda dva dana mješaš sa zamjenicom i nakon toga pređeš potpuno na zamjenicu.U toj početnoj fazi nesmiješ im davati previše jer ima telaca koji neznaju granicu pa im je zato ti određuješ.Drži se uputa sa vreće od zamjenice.Kada ti tele napusti boks ( prodaš ga ili ugine) boks dobro očisti, popraši ga vapnom ili nekim dezinfekciskim sredstvom i ostavi dan-dva a tek onda u taj boks smjesti drugo tele.Ako ti telci ugibaju moralo bi biti nekih znakova na teletu....teško disanje,proljev,povišena temp....neshvatljivo mi je da ugine a da ne pokaže neke promjene....
 
B

BARBA

Guest
Ja telad kupim na farmi nemam svoju telad dovezem ih sve super dobiju elektrolit nakon prijevoza koji traje 4 sata, sve super bude a nemaju ni temperaturu ni proljev normalno došu jednostavno nece da jedu, i nakon par dana uginu, a jedino moze biti da ih zezne prijelaz sa mlijeka na zamjenicu jer ja nemam kravljeg mlijeka nego odmah pocnem sa zamjenicom naravno kolicinu i toplinu po uputstvu proizvođača!!! A najkrivlje mi je sto neznam sta mu je bilo zasto je uginulo jer sve radim po P.S.
 
Posljednje uređivanje:

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
235
Ja telad kupim na farmi nemam svoju telad dovezem ih sve super dobiju elektrolit nakon prijevoza koji traje 4 sata, sve super bude a nemaju ni temperaturu ni proljev normalno došu jednostavno nece da jedu, i nakon par dana uginu, a jedino moze biti da ih zezne prijelaz sa mlijeka na zamjenicu jer ja nemam kravljeg mlijeka nego odmah pocnem sa zamjenicom naravno kolicinu i toplinu po uputstvu proizvođača!!! A najkrivlje mi je sto neznam sta mu je bilo zasto je uginulo jer sve radim po P.S.

e to sam ti baš mislio napisat. najprije da je problem u tom prijelazu s mlijeka na zamjenicu.
ja kad kupim malu telad, ako su pili mlijeko, još im barem 10ak dana dajem mlijeko i postupno uvodim zamjenicu, prvi dan litru dvije, pa malo pomalo povećavam i onda ukinem mlijeko.,
ako samo prijeđeš odmah na zamjenicu moguće je da zbog toga ovi osjetljiviji uginu, jer nemaju u sirištu enzime koji su prilagođeni na probavu te zamjenice.

e da, ja još i svako tele kad dođe odma očistim od parazita i dam mu AD3E vit.a u mlijeko ili zamjenicu razmutim nekoliko kokošjih jaja kroz par dana. još jedna tajna koju sam naučio od starih majstora je to da im se daje nekoliko onih kockica (3-4) kvasca razmučenih u litri mlake vode, to je jako dobro za probavu.
e sad ako nemaš mlijeko onda neznam šta bi se moglo, možda da malo više razrijediš tu zamjenicu u poćetku,tako sam ja radio, nisam se baš pridržavo uputa i bilo je dobro, nikad mi nije nijedno uginulo od toga, osim od bronhopneumonije, to sam već piso da s tim jedino imam problema.
 
B

BARBA

Guest
Dovoljno su mi para pojela njihova ugibanja ako se stanje malo ne promjeni vracam se u stare vode a to je uzgoj svinja koji mi je bio 6x lakši od ovoga!! ma dobiju i antiparazitik i željezo i vitamine i selen sve im dajem ali neda se jedino da je to da postoji razlika u mlijecnoj zamjenici i mlijeku ali sumjnam u to jer jedu par dana imaju normalan izmet i sve i onda prestanu, nisu napuhani dajem im i jaja kad dodju tek samo kvasac nisam davao
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
235
Dovoljno su mi para pojela njihova ugibanja ako se stanje malo ne promjeni vracam se u stare vode a to je uzgoj svinja koji mi je bio 6x lakši od ovoga!! ma dobiju i antiparazitik i željezo i vitamine i selen sve im dajem ali neda se jedino da je to da postoji razlika u mlijecnoj zamjenici i mlijeku ali sumjnam u to jer jedu par dana imaju normalan izmet i sve i onda prestanu, nisu napuhani dajem im i jaja kad dodju tek samo kvasac nisam davao

hm..neznam. volio bi da ti mogu pomoći ali neznam kako. ali ako misliš da je ovo teško probaj nabaviti krave:lol: nemožeš nikud maknuti od kuće ako te nema tko zamjenit na mužnji kao mene.ja sam sad pokupio neke savjete ovdje na forumu u vezi hranidbe, pa ću pokušati tako, ako neide onda ću i ja odustati od krava sigurno
a što se tiće tova junadi kaže mi jedan poznanik da je kupovao iz rumunjske težine oko 200-250 kg, a cijena je čini mi se 17-18 kn/kg. znači za nekih 4 tis kn ga nabaviš i za ~8 mjeseci ti je za prodat (600 kg), a nema s njima nikakve muke, ni mlijeka ni zamjenice ni bolesti kao kod malih. mislim da ću ja to probati ove godine.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
235
ako vam krave krepavaju, a niste vi krivi ( ma di bi bili!?) možda je komšija!?
Ovako to rješavaju u Švicarskoj

ko je reko da mu krave krepavaju ovdje?
al ajde kad baš oćeš o tome, mom prijatelju je uginulo 7 od 12 krava u godinu dana i obdukcija je pokazala da je u premiksu bio neki element koji je uništio jetru. ko je tu kriv? on ili komšija?
 
M

MOCO

Guest
ko je reko da mu krave krepavaju ovdje?
al ajde kad baš oćeš o tome, mom prijatelju je uginulo 7 od 12 krava u godinu dana i obdukcija je pokazala da je u premiksu bio neki element koji je uništio jetru. ko je tu kriv? on ili komšija?

Ti očito nisi shvatio šaljivi ton posta!
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Mislim da smo se ovim pisanjem o hranidbi krava dosta udaljili od ove teme. Dalje ako bude kakvih pitanja oko ishrane možete pisati u temi: Hranidba stoke ili otvorite novu temu o ishrani krava.

A sad da se vratimo na silose i silažu.



Ako se silaža kvari uz zidove silosa, tu je onda problem u gaženju. Ali se kvarenje može uspješno spriječiti ako se povede malo računa oko zatvaranja silosa.
Na mojim slikama se vidi kakva je silaža uz zidove silosa i da uopšte nema pokvarene. A uz zidove uopšte nije gažena, traktor je prilazio najbliže nekih 40-ak cm do zida. Jer su zidovi drveni, stari i slabi.
Bitno je da se nakon zatvaranja silosa, najlon cijelom površinom dobro optereti. Ako nemože po cijeloj površini onda barem ovaj dio širine 50-ak cm do zida. Za opterećenje je najbolje koristiti: pijesak, zemlju, otpad silaže ili piljevinu.
Na taj način će se i taj ne ugaženi dio uz zid vremenom dobro sleći. A nakon otvaranja silosa ova masa na najlonu neće dozvoliti prodor zraka kroz gornji, rastresiti sloj silaže i tako će sprečiti zagrijavanje i kvarenje tog gornjeg sloja i ovih ne ugaženih slojeva uz zid.



Evo kako ja to radim već godinama i nemam problema, ne ulazi ni voda ni zrak, nema uopšte kvarenja na sastavu najlona.
zatvaranje-silosa.jpg

Silos je širine 5 m a najlon uzmem širine 8 m. Odsiječem sa jedne strane po dužini komad širine 1,5 m i postavim ga kao što se vidi pod br. 1.
Drugi komad širine 6,5 m postavim kao pod br. 2. Na dnu silosa ostavim 20-ak cm najlona tek toliko da ga silaža pritisne i da ne bježi dok se ne počne pravo puniti silos.
Kod zatvaranja silosa prebacim najlone kao što pokazuje strelica i na sastavu pritisnem vrećama pijeska.

Da nastavimo u ovoj temi u sastav šrota ide kukuruz,kiseli šrot,ječam,kostovit,smjesa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh