• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 504

miroslavs

Novi član
Tu od
9 Stu 2018
Poruka
12
Pozdrav ekipi!
Tražim pomoć ako netko zna odgovor?
Imam frezu IMT 504, pa sam htio provjeriti mjenjač jer ne mogu ubaciti u brzinu. Naišao sam na prvu nedoumicu a to je, kad sam skinuo poklopac i odspojio kuplung sajlu sa poluge spojnice (kat. br. 506.04.151) jer nisam pronašao nikakvu vezu između nje i njenjača, već samo oprugu koja vraća polugu?
Sad se pitam kako ta poluga funkcionira
Da li netko zna?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Prije nego si išao skidati poklopac i odspajati sajlu, bilo bi dobro da si provjerio zategnutost sajle.
 

miroslavs

Novi član
Tu od
9 Stu 2018
Poruka
12
Mislim da je sajla bila dobro zategnuta jer mi je odvajala od motora ali nisam mogao ubaciti u brzinu.
Ne znam kako polugica na kojoj je vezana sajla aktivira kuplung?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Da li si kontrolirao ulje u mjenjaču ? Probaj otpustiti onaj gornji inbus vijak (izgleda ko čep, isti je ko donji koji je za kontrolu ulja). Ispod to vijka je još jedan vijak na kacavide i njega malo otpusti pa probaj mijenjati brzine (samo da vidiš da li ima kakve promjene).


Kvačilo je lamelasto a sastoji se od šalice, lamela, potisna ploča, opruga. Kad stisneš ručicu kvačila oslobodiš potisnu ploču (na kojoj je zupčanik) i on staje.
 

miroslavs

Novi član
Tu od
9 Stu 2018
Poruka
12
a na koji način funkcionira ručica kvačila kad poluga ispod poklopca nema nikakvu fizičku vezu sa kvačilom? Nije mi jasno kako to funkcionira?
Kad sam odspojio sajlu sa poluge, dalje nema nikakva veza osim oprugica koja vraća polugu??
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Kad si izvadio sajlu kvačila sa poluge na samom kvačilu, i ona mala opruga ti vraća polugu nazad, e sad kad (probaj rukom) direktno na polugu kvačila stisnuti je prema kućištu. Znači ti si probao stisnuti (ali samo prazan hod poluge) dok si sabio malu oprugu. I tek tu treba stisnuti jače da bi oslobodio potisnu ploču.

Rukom direkt na polugu ide teško !:(devil):
 

Kawah123

Novi član
Tu od
9 Velj 2017
Poruka
28
I moj pozdrav svima .Imam sličan problem na 506 ls.Naime ,mašinica je originalna ,normalno korištena i isto tako održavana.Još na proljeće prilikom pokušaja frezanja vrta,nisam mogao ubaciti u brzinu :zapravo ,poluga za ubacivanje u brzinu može ući u sva tri položaja (zapravo 4 s neutralnom),ali kad je početno opteretim motičice se ne vrte . Onda je podignem na crtalo da malo zavrti i tako je nakon par pokušaja osposobim i dalje frezam normalno .Ako stanem u neutral da očistim motičice od recimo trave opet se javi isti problem .Inače može tako frezati u trećoj brzini dok ne potroši svo gorivo .Što mogu napraviti ?
 

miroslavs

Novi član
Tu od
9 Stu 2018
Poruka
12
Ako sam te razumio poluga stisne poklopac ispod zeger osigurača a poklopac stisne glavnu osovinu koja je pritegnuta sa maticom??
Ako gledam princip rada kuplung sajle, ona kad se stisne kuplung vuče polugu prema van a ne stiska kuplung. Nešto mi ne štima.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Mogao bi biti problem prezategnutosti sajle kvačila pa proklizava, ili nedekvatno ulje u mjenjaču.

Probat ću sa par slika prikazati rad kvačila.

Skroz otpuštena poluga.

IMG-20181110-170805-1.jpg


Poluga u položaju bez praznog hoda.

IMG-20181110-170842-1.jpg


Položaj poluga kad je stisnuta ručica kvačila, da točno je poluga izvlači (cilindar u kojemu je opruga) i tlači oprugu kvačila.

IMG-20181110-170949-1.jpg


Mogao bi stisnuti "hvala", za crtanje rada kvačila.:8):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Fale ti idjelovi i čudiš se da neće u brzine ?:icon_fU:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
More bit da se otpustio vijak koji drži zategnutu oprugu kvačila, a tog vijka nema na ovoj slici.

IMG-20181111-141612-1.jpg
 

miroslavs

Novi član
Tu od
9 Stu 2018
Poruka
12
A gdje dođe taj vijak, jer ja sam pronašao u poklopcu jedan dio, kao da je puknuo vijak M8 duljine 19mm, ali nisam znao gdje je on bio a ni sad mi nije jasno kako je bio pričvršćen?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Taj vijak koji fali na slici ( dođe ispod onog poklopčića sa ušicom) a zašarafljen na radilicu i drži oprugu zategnutom.

Taj vijak koji spominješ da si našao u poklopcu (nije od tuda) ?
Poslao sam ti broj na pp.
 

miroslavs

Novi član
Tu od
9 Stu 2018
Poruka
12
To sve ispod poklopčiča je kod mene OK, jer sam izvadio zeger da pogledam što je ispod poklopčiča. Da li je možda taj komad vijka sastavni dio poklopčiča?
 

miroslavs

Novi član
Tu od
9 Stu 2018
Poruka
12
Pozdrav!
Ovo radim prvi puta pa ne znam jesam li u pravu?
Imbus vijak "1-gornji" služi za zatezanje vijka koji fiksira brzinu, (ispod je
vijak za veliki ravni odvijač kojeg nisam uspio odvrnuti).
imbus vijak "2-donji" služi za kontrolu ulja u mjenjaču, (kod mene
se pojavilo malo ulja kad sam nagnuo motor prema otvoru).
Vijak "3-ispod" za ravni odvijač kojeg također nisam uspio odvrnut, a
vjerojatno služi za ispuštanje ulja iz mjenjača???
Da li sam u pravu?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Da tako je, ako bude potrebno otpuštati gornji vijak (na šrafciger) možeš lagano udariti po njemu (pazivši da ne zajebeš utor).
Ulja bi trebalo biti do navoja kad je mtk vodoravno (znači fali ti malo ulja).
 

Najnoviji postovi

Na vrh