• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 4x4

Alex1

Član
Tu od
11 Svi 2010
Poruka
90
Evo upravo sam promjenio ulje, ali fali mi do max crtice, malo je ispod sredine.
Ina super 5 je 15W-40, jel smijem mješati ulja i doliti ulje drugog proizvođača ali iste gradacije?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nemožeš reći da svi 539 pišaju, ja sam ih vidio sa jako puno sati bez generalke, i još su uvijek u dobroj kondiciji, možda i boljoj nego ovi novi......ovi novi su svi masni.......al oni od prije 20 ili 25 godina su puno puno bolji......možda je i bolje kupiti polovan dobar, za 1/3 cjene, nego potpuno novi......
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Evo upravo sam promjenio ulje, ali fali mi do max crtice, malo je ispod sredine.
Ina super 5 je 15W-40, jel smijem mješati ulja i doliti ulje drugog proizvođača ali iste gradacije?

Mineralna ulja nije toliko opasno miješati kao HC ulja. Ako pomiješaš izvorsku vodu sa dva izvora bit će neke promjene u okusu u odnosu na svaku pojedinačno, no ako pomješaš fantu i koka kolu bit će značajnije kemijske promjene.

Od Super 5 ulja niti jedan motor nije zaribal, pazi ni jedan. Isto tako, ako gladamo nuždu važno je samo jedno, da ulja ima, čije, kakvo, koliko staro, samo neka ga ima.

I šta sad znaš? Ništa, e upravo to, sve je na tvojoj procjeni. Ja osobno ne bi bio mirne duše (velika picajzla) da svojim vozilima mixam ulja u motoru, no sigurno je da ako pomješaš dva mineralna ulja iste gradacije neće se ništa strašno dogoditi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ak staviš INA Super 5 u 539 bude curil još bolje, pošto je 5-ica rijeđa od Super 3, imam doma 539 P iz 2001. curio je ko rešeto, ali doslovno, nek radi 2 min u mjestu, ispod njega lokva ulja promjera 15 cm.
Proljetos smo ga prekolili i majstor je riješio stvar, iznenadio se ugodno što se tiće korpe i kvačila, a neugodno što se tiće spoja na zvonu, ožasna obrada, al majstor je legenda i riješio je on to, još nije kap pustio. Unutra je ulje Super 3, to je za njega dobro ulje.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Ak staviš INA Super 5 u 539 bude curil još bolje, pošto je 5-ica rijeđa od Super 3, imam doma 539 P iz 2001. curio je ko rešeto, ali doslovno, nek radi 2 min u mjestu, ispod njega lokva ulja promjera 15 cm.
Proljetos smo ga prekolili i majstor je riješio stvar, iznenadio se ugodno što se tiće korpe i kvačila, a neugodno što se tiće spoja na zvonu, ožasna obrada, al majstor je legenda i riješio je on to, još nije kap pustio. Unutra je ulje Super 3, to je za njega dobro ulje.

Kakav je Super TURBO po tečnosti u odnosu na S5 koji je tečniji od S3. Prema podacima sva ulja imaju istu gustoću, no ne mogu procjeniti koje je tečnije.

Mišljenja sam kako je TURBO još tečniji od S5 iz razloga što je jedno od ulja kojem je dozvoljeno korištenje u motorima sa turbo punjačem, a tamo se traži tečnost da se skrati vrijeme do početka hidrodinamičkog podmazivanja, što nam je cilj, te zbog samih tolerancija pokretnih dijelova turbo punjača a i zbog kemijskih svojstava, kažem još jednom, ulja (za turbo motore) su u pravilu tečnija.

Dali je tako i sa Super TURBO uljem u odnosu na S5 i S3 ili sam krivo procjenio, zna li netko?
 

seljačina

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
123
Kakav je Super TURBO po tečnosti u odnosu na S5 koji je tečniji od S3. Prema podacima sva ulja imaju istu gustoću, no ne mogu procjeniti koje je tečnije.

Mišljenja sam kako je TURBO još tečniji od S5 iz razloga što je jedno od ulja kojem je dozvoljeno korištenje u motorima sa turbo punjačem, a tamo se traži tečnost da se skrati vrijeme do početka hidrodinamičkog podmazivanja, što nam je cilj, te zbog samih tolerancija pokretnih dijelova turbo punjača a i zbog kemijskih svojstava, kažem još jednom, ulja (za turbo motore) su u pravilu tečnija.

Dali je tako i sa Super TURBO uljem u odnosu na S5 i S3 ili sam krivo procjenio, zna li netko?

Sory stari moj al čemu filozofija. Turbo je najkvalitetnije od ta tri i ima više aditiva u sebi i motor ga teže "razbije" dakle bolje trpi opterećenja i temperature. Tečnost i radni strojevi su ti dvva različita pojma.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Evo upravo sam promjenio ulje, ali fali mi do max crtice, malo je ispod sredine.
Ina super 5 je 15W-40, jel smijem mješati ulja i doliti ulje drugog proizvođača ali iste gradacije?


možda griješim ali ja bim slobodno dopunio sa Super 3 ako ga ima doma i poslije dolijao Super 5 tako i tako trektor ce "izgubiti" malo ulja do druge promjene ko svaki IMT-i (i ne samo oni) samo treba redovito gledati nivo ulja u krajnoj crti nije lose da motor svako toliko dobije malo friškog ulja :D
 

Alex1

Član
Tu od
11 Svi 2010
Poruka
90
Nemam na 539 4*4 2008 god priključno crijevo za hidrauliku, sad će berba kukuruza, a trebat ću za dizanje kible. Nisam nigdje vidio na imtu odakle izlazi to crijevo i kako je izvedeno...
Ali vidio sam na maseu da ventil sa crijevom ovdje:

Jel zna tko kak bi se to dalo izvesti šta bi trebalo kupiti i gdje?

Slika ti je prevelikog formata... abrkili
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
U jebote koja slika :shock:
Kiper crijevo možeš kopčati kojekud ali na IMT-u je problem kaj prvo idu poluge u zrak, a tek onda ulje dolazi na to crijevo i kipa se kuglicom, ali to je več ionak opjevana priča i na forumu je mišljenje da bi to svaki forumaš moral znati.
Ali ako ti neznaš ja se bum iopet potrudil ;)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ovdje sa žutom bojom sam ti zaokružio na koji vijak trebaš staviti cijev sa priključkom za kipu,vidi se na slici samo pola vijka......i dobro pazi da kupiš odgovarajući, jer koliko znam ima 2 vrste.......




malo mi je iznenađujuće da novi imt 539 nemaju izvod za kipu, baš sam to primjetio u gudovcu na sajmu....
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
malo mi je iznenađujuće da novi imt 539 nemaju izvod za kipu, baš sam to primjetio u gudovcu na sajmu....[/QUOTE]
to je dodatna oprema, mozes mislit sta je onda serijska
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
pa čovječe, 75kn sam platio sam onaj "ženski" dio, jer sam morao zamjeniti na rusu, bile su obje križne gore, i cijev nije više od 100kn......znači, manje od 200kn na cjenu fergusona od 78 000kn je skoro zanemarivo.......a danas takav traktor treba imati najmanje 2 izvoda za kipu, najmanje.......
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
preko 10 000 eur, nikad nebih dao te novce za njega, vise sam za polovnjaka od tih novaca
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nemam na 539 4*4 2008 god priključno crijevo za hidrauliku, sad će berba kukuruza, a trebat ću za dizanje kible. Nisam nigdje vidio na imtu odakle izlazi to crijevo i kako je izvedeno...

Jel zna tko kak bi se to dalo izvesti šta bi trebalo kupiti i gdje?

Slika ti je prevelikog formata... abrkili

Jel ova ručica uz regulaciju hidraulika od paljenja prednje vuče???

Ja sam mislio da idu s lijeve strane ko na 549 :scratch:scratch


pa čovječe, 75kn sam platio sam onaj "ženski" dio, jer sam morao zamjeniti na rusu, bile su obje križne gore, i cijev nije više od 100kn......znači, manje od 200kn na cjenu fergusona od 78 000kn je skoro zanemarivo.......a danas takav traktor treba imati najmanje 2 izvoda za kipu, najmanje.......

Slažem se s tobom...svaki imt bi trebao imati izvod za kipu tvornički....pa jbt jel oni neshvačaju da danas jako puno priključaka radi pomoču ulja i napaja se iz traktora...
I kako kažeš morao bi barem imati jedan par dvoradnih izvoda, a što se tiće večih IMT-a od 530 2 para minimalno, koda bi to koštalo suho zlato njih u tvornici, a krajnji korisnik bi bio puno zadovoljniji.
 

Alex1

Član
Tu od
11 Svi 2010
Poruka
90
Jel ova ručica uz regulaciju hidraulika od paljenja prednje vuče???

Ja sam mislio da idu s lijeve strane ko na 549 :scratch:scratch
Neznam kako je na 549, ali ručica za uključivanje prednje vuče je na lijevoj strani
img20120917165624.jpg

Da se vratimo na prilkjučak za kipu, imam i s lijeve i s desne strane one čepove kao i na vrhu.
img20120917165642.jpg

img20120917165704.jpg

Ako sam dobro shvatio mogu stavit cijev za kipu na bilo koju stranu (najviše bi mi odgovaralo na desno).
Upravlja se polugom za dizanje i spuštanje poluga? Znači poluge prvo idu u zrak do kraja kad ne mogu više onda ide ulje na cijev za kipu i tako diže kiblu?
Nisam dosad ništa radio sa hidraulikom, osim dizanje i spuštanje poluga :D
Ja jedino imam tvornički priključak za zrak, od čega sam bacio rezervar i maknuo crijeva da se bezveze ne stvara tlak, još da ima mogučnost da se isključi klip za kompresor bila bi majka, ovak bezveze cijelo vrijeme radi. nije mi jasno kak su na 533 stavili polugice za isključivanje kompresora a na noviji 539 ne :(
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Upravlja se polugom za dizanje i spuštanje poluga? Znači poluge prvo idu u zrak do kraja kad ne mogu više onda ide ulje na cijev za kipu i tako diže kiblu?
Moći češ upravljati jedino ako ukrutiš poluge. Ako namjeravaš dignuti kiblu polugom za poluge, dići će se poluge u zrak ali neće biti dovoljno tlaka da diže drugi cilindar. Poluge se ukrućuju da nebi došlo do pucanja kućišta i da se ne čeka da se cilindar poluga napuni uljem. Ima i drugog rješenja da ne moraš ukrotiti poluge da bi dobio isti učinak, ali se treba malo pozabaviti sa prepravkom hidraulike.
 
Na vrh