• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad lanac olabavi obicno se cuje kako klepti(lupa) po razvodnoj kuti.Najvise se primjeti kad se gas smanjuje i dodaje.

Da to sam cuo od nekog kome je to lupalo.
Meni se sad jos nis ne cuje pa nebum nis diral osim kaj sam alergiican kaj masti na tom dihtungu i sve je masno naprjed uzas za vidit nakon duzeg rada bez pranja!:(sweat):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to je kod nas retkost da se otpusti lanac. bilo je dva tri slucaja ali samo prilikom baliranja sa presom. ona ga trza i jedino kod traktora koji to rade se desilo na dva ili tri slucaja. ovako jos nikome.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
to je kod nas retkost da se otpusti lanac. bilo je dva tri slucaja ali samo prilikom baliranja sa presom. ona ga trza i jedino kod traktora koji to rade se desilo na dva ili tri slucaja. ovako jos nikome.

Da nije tak cesto nego na traktorima koji rade puno i svasta i nakon ohoho godina.
Al gle pa svi ti traktori imaju vise od 30god. Pa mora nekad i lanc doc na naplatu.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
cuj sve dodje na remont jednog dana. lanac nije taj vecinom koji je otpustio nego spaner sto ga zateze. iskoci iz zubica na kojima se spanuje i otpusti. prosle godine smo radili 533 generalku i menjali lanac nov. veruj mi da je nov duzi od starog.do kraja je spaner doteran da bi zategao. zato ga obicno pecnem tacku sa co2 da nemoze vise nazad [da se otpusti] i vise nema problema. to sam video od jednog starog mehanicara .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,309
cuj sve dodje na remont jednog dana. lanac nije taj vecinom koji je otpustio nego spaner sto ga zateze. iskoci iz zubica na kojima se spanuje i otpusti. prosle godine smo radili 533 generalku i menjali lanac nov. veruj mi da je nov duzi od starog.do kraja je spaner doteran da bi zategao. zato ga obicno pecnem tacku sa co2 da nemoze vise nazad [da se otpusti] i vise nema problema. to sam video od jednog starog mehanicara .
Kam si pecnul tacku ako je lanac bil predugačak?
Nemoj ljude nagovarati na nekaj kaj nikako nevalja, taj napinjač ima dvostruku ulogu. Istina je da se s vremenom poderu zubiči na njemu i da zna zbog toga preskočiti, ali ruku na srce taj lanac se mjenja samo kad se generalka radi, a u međuvremenu se niko ni ne sjeti da postoji.
Jednom prilikom sam naletel na bisera koji ga je nategnul ko sivonja i tu ga učvrstil da nemože ni sim ni tam.

Ja nikad nisam naletel na slučaj da je novi lanac dulji od starog, a vjeruj mi kad bi ih poštukal kolko sam ih nametal bil bi to dugačak lanac i to jaaaaako dugačak.

Evo slika jednog od njih, novog i starog, a ti probaj utvrditi koji je koji.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kad normalno naspanujes lanac[ne da se pretegne] stavi se mali odsecak da nemoze da otpusti nazad. taj odsecak se pecne na dva mesta .jbg. kad nikad nisam slikao sto sam radio. nezezam se. to sam ovde video kod jednog bas dobrog mehanicara jer su pretezno sa 533 balirali. samo na tim je bio problem je dolazilo do otpustanja lanca a ono spaner preskoci i vrati se nazad.on je to smislio i pokazao mi i tako ih resava. prosle godine smo menjali na 533 lanac i lancanike kad se vec sve radi. spaner kod starog lanca je bio otprilike na 2/3 zubica na zatezacu. stavimo nov on je dosao do kraja samo zub osto. skinemo uporedimo kao na toj slici , nov duzi od starog nekih 5mm. tad sam i zvao ovog mehanicara da vidimo sta da radim i on mi pokaze za ovaj sistem pa nek ide dok ide. jos kupljen lanac pod originalni sto je najcudnije. kod nas se mnogo mulja sa delovima. ovo na spaneru se nevari za deo u sredini koji spanuje .on mora da amortizuje udarce lanca. znam na sta si mislio. to parce se postavi sa leve strane gledajuci spaner i za dva mm da nedodiruje deo koji spanuje. znaci sluzi da nemoze skroz da iskoci nazad pa otpusti lanac skroz.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,309
Znam ja Vica kak vi to delate, ali za mene to nije posel.

Ako se na vreme promjeni španer i lanac onda nisu potrebne nikakve ekzibicije oko švasanja po španeru.
Nekad kad se vršil remont toga djela išli su novi i lančanici i lanac sa španerom, a danas jedva lanac.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Znam ja Vica kak vi to delate, ali za mene to nije posel.

Ako se na vreme promjeni španer i lanac onda nisu potrebne nikakve ekzibicije oko švasanja po španeru.
Nekad kad se vršil remont toga djela išli su novi i lančanici i lanac sa španerom, a danas jedva lanac.

Još se tak radi ne isplati se skidati cijeli prednji kraj samo za lanac koji će zvrckati po pohabanim lančanicima:icon_hang:
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Znam ja Vica kak vi to delate, ali za mene to nije posel.

Ako se na vreme promjeni španer i lanac onda nisu potrebne nikakve ekzibicije oko švasanja po španeru.
Nekad kad se vršil remont toga djela išli su novi i lančanici i lanac sa španerom, a danas jedva lanac.

ima iznimaka :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,309
Još se tak radi ne isplati se skidati cijeli prednji kraj samo za lanac koji će zvrckati po pohabanim lančanicima:icon_hang:
Deni na auto kartu šestar, ubodi na svoju kučnu adresu i razvuci ga na 5 cm.
Nacrtaj kružnicu na karti i u tom krugu buš mogel na prste nabrojiti gospodarstva u kojima je u zadnjih 10 let na 533 mjenjan kompletni razvod.
Uostalom, Picek ti je preko plota, pitaj njega, pa još ide.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Deni na auto kartu šestar, ubodi na svoju kučnu adresu i razvuci ga na 5 cm.
Nacrtaj kružnicu na karti i u tom krugu buš mogel na prste nabrojiti gospodarstva u kojima je u zadnjih 10 let na 533 mjenjan kompletni razvod.
Uostalom, Picek ti je preko plota, pitaj njega, pa još ide.

Koliko ja znam kod mene ima samo 4 kom 533 od toga samo jedan radi malo teže poslove Picek samo vozi malu prikolicu drva iz šume prema tebi no tjera ga ko vrag svoju mater i ide li ide pohvala majstoru koji je radio motor :drink: Vozi ga mladi Picek naravno kad on sjedne na njega odmah sjedaju gume:D:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
http://www.imt.co.rs/index.htm

Proizvodni program tvornice IMT (Industrija mašina i traktora) su traktori, traktorski priključci, motokultivatori i kosilice. Najučestaliji traktori su modeli IMT 533 i IMT 539 koji se proizvode kao replike Massey Ferguson-a, pa se često nazivaju Ferguson.

Ovo sam nasel kad sam nekaj kopal po netu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514

Evo s cim sam se zabavljao veceras, ko je strucniji neka me ispravi. Moze posluziti i za druge traktore.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051

Evo s cim sam se zabavljao veceras, ko je strucniji neka me ispravi. Moze posluziti i za druge traktore.

Daj malo opisi kaj je to,lose se vidi na slici.:(think):
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Sema el. Instalacije na 539. Radio sam iz glave pa neznam jel 100% tocna. Skroz lijevo je akumulator, onda dolazi anlaser, alternator, kontakt brava, brava paljenja i ispod su osiguraci. Ne mogu uploadt vecu sliku od 2 mb pa sam morao smanjit rezoluciju. Probat cu skenirat pa onda stavit.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sema el. Instalacije na 539. Radio sam iz glave pa neznam jel 100% tocna. Skroz lijevo je akumulator, onda dolazi anlaser, alternator, kontakt brava, brava paljenja i ispod su osiguraci. Ne mogu uploadt vecu sliku od 2 mb pa sam morao smanjit rezoluciju. Probat cu skenirat pa onda stavit.

Mislim da si pogodil al strucnije ce ti objasnit netko elektro struke!:eek:::(handshake):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mislim da si pogodil al strucnije ce ti objasnit netko elektro struke!:eek:::(handshake):

Kod večine traktora koji nema comp kreneš od automata anlasera (živa struja) jedna žica do brave od brave do osiguraća od osigurača do prekidaća o dprekidaća do potrošaća i da bi imao filanje od automata anlasera do alternatora osiguraš da nigdje ne zapinje po pokretnim djelovima i vozi :icon_thumright:
 

loryen

Novi član
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
13
Poštovani,
Imam nekoliko pitanja za Vas, jer vidim da ste prošli sito i rešeto sa traktorima, za razliku od mene, koji imam tek 7 g. iskustva na IMT 533. Inače, obrađujem cca 4h, i uspijem što na zemlji, što u šumi, cjepači, cirkulari itd, napraviti godišnje cca 350 h rada. Imam i ugrađeno vitlo na njemu od jačine 3 t, te posebno zakačim dasku u 3 točke, utezi naprijed 200kg, i tada dolazi do izražaja kao šumski traktor. Pitanje je, što mislite o tim utezima, jer sam dosta čuo i pročitao da je to prevelika opasnost za njega, čak da se zna slomiti traktor...
Drugo pitanje je da li je znatno veća razika 533 od 539? Vučem i balirku MASSEY FERGUSON za kvadratne bale, i nedostaje mi malo duplo kvačilo, ali. uhvatio sam ruku i ritam, pa mi i ne treba. I zadnje pitanje je razlika IMT 533 od UNIVERZALA 445, kažu da je po svemu kvalitetniji i da manje priklizava zbog prenosa. Hvala
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Poštovani,
Imam nekoliko pitanja za Vas, jer vidim da ste prošli sito i rešeto sa traktorima, za razliku od mene, koji imam tek 7 g. iskustva na IMT 533. Inače, obrađujem cca 4h, i uspijem što na zemlji, što u šumi, cjepači, cirkulari itd, napraviti godišnje cca 350 h rada. Imam i ugrađeno vitlo na njemu od jačine 3 t, te posebno zakačim dasku u 3 točke, utezi naprijed 200kg, i tada dolazi do izražaja kao šumski traktor. Pitanje je, što mislite o tim utezima, jer sam dosta čuo i pročitao da je to prevelika opasnost za njega, čak da se zna slomiti traktor...
Drugo pitanje je da li je znatno veća razika 533 od 539? Vučem i balirku MASSEY FERGUSON za kvadratne bale, i nedostaje mi malo duplo kvačilo, ali. uhvatio sam ruku i ritam, pa mi i ne treba. I zadnje pitanje je razlika IMT 533 od UNIVERZALA 445, kažu da je po svemu kvalitetniji i da manje priklizava zbog prenosa. Hvala

533 je jako dobar ako znas njegove granice i znas ga koristiti.
200kg je puno i sjebat ce mu cjeli prednji kraj,do 100kg ok al lagano i polako onda i trajat ce.
Nema velike razlike,jedino kaj ima bolji sus i malo vise snage i dobru speru dok kod vecine 533 ne radi ili ak radi malo ne.
533 dajes gas na klapni na usisnoj grani a na 539 direkt na bos pumpi.
U tezini su tu negdje.
Pa koja je godina tvoj da nema duplo kvacilo 68god?
 

Najnoviji postovi

Na vrh