• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Ja sam iz Zagorja, radim u Zg tako da mi se na žalost ne isplati niti naručivati niti putovati negdje dalje radi par metara bužira. Mislio sam da toga ima negdje na potezu kojim se krećem, ali kontaktirao sam sve što sam mogao naći preko neta kao i par ovdje spomenutih. Svi koji su Zg i bliža okolica, ne drže to. Bit će bez toga. Za žmigavce i instalacije ispod volana imam 3 x 1.5 i za to sam nabavio od poznanika tanji bužir kojeg je od nekud imao doma, a za natrag ću povući jedan kabel 5 x 1.5 bez bužira.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Nazovi Hubzina, vidi kaj ima pa odluči. Mogu ti to kupiti i donesti do Zagreba tijekom slijedećih 10-tak dana, skupa s termobužirima ak ti trebaju za pojedine žice (do indikatora tlaka ili osjetnika temperature...)
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Nazovi Hubzina, vidi kaj ima pa odluči. Mogu ti to kupiti i donesti do Zagreba tijekom slijedećih 10-tak dana, skupa s termobužirima ak ti trebaju za pojedine žice (do indikatora tlaka ili osjetnika temperature...)
Hvala, ali ne bih htio gnjaviti za 2-3 metra bužira. Ovo mi je ionako plan završiti do proljeća, pa možda i naletim do tada na nešto. U stvari, danas sam raspetljavao šumu ispod upravljača pa sam skužio da čak neću ni trebati previše bužira. Dio žica je čak i dobar. Istina da su relativno krute i s godinama oblikovane, ali im je izolacija dobra pa sam zamijenio samo jednu važniju trasu i par signalnih za osvjetljenje koje su popucale. Odgovara mi polakši tempo, da svaki dan napravim neku sitnicu jer u hodu moram smišljati kud provući i gdje najefikasnije spojiti vodove koji su nedostajali. Sad sam si napravio i pripremu za žmigavce, to još sutra ubacim i onda sam se izvukao ispod instrument table, dalje će biti lakše, manje klaustrofobično.
Pokušavam iscrtati i shemu po dijelovima, pa ako ću se na kraju i sam snaći u njoj, ukalupiti ću je u jednu cjelinu. Otprilike ovako (ima u njoj 2-3 greške u nazivima).
 

Prilozi

  • WhatsApp Image 2022-11-18 at 19.56.19.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-18 at 19.56.19.jpeg
    35.3 KB · Pregleda: 65
  • WhatsApp Image 2022-11-18 at 19.56.20.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-18 at 19.56.20.jpeg
    45.1 KB · Pregleda: 66
  • WhatsApp Image 2022-11-18 at 19.56.21.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-18 at 19.56.21.jpeg
    50.1 KB · Pregleda: 68

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Ja kupovao onaj negorivi rebrasti bužir mislim da je 20 mm u Pevexu
Ako je iz Pevexa, to je vjerojatno onaj "obični" građevinski, nisam siguran koliko je taj postojan na UV i ostale stvari koje se mogu pronaći u radnim uvjetima traktora.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Još dva pitanja. Onaj lajtung koji vodi od gornje strane rezervara prema grijaču, kako on dobiva naftu kad nafta za "normalan" rad ide slobodnim padom dolje pipicom ispod rezervara, a ovo je iznad sredine rezervara? I drugo, strujno. Spojio sam novi indijski prekidač za žmigavce, onaj koji ispod ima hrpu izvoda i signalna lampica na prekidaču svijetli konstantno kad se da kontakt. Plus na lampicu sam doveo s izvoda C s automata koji ima 3 pina (ulaz +, izlaz +, C kontrolna). Moja logika je bila da će lampica biti ugašena dok se ne uključi lijevi ili desni žmigavac i tad će žmigati. Na prekidaču ima jedan izvod koji dobiva kontakt na način da je spojen s lijevim izlazom kad se da desni žmigavac te je spojen s desnim izlazom kad se da lijevi žmigavac. Ako ste uspjeli shvatiti opis, zanima me što se spaja na tu stopicu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Onaj lajtug kojeg spominješ ako vodi sa gornje strane rezervara prema grijaču je neko krivo spojil.
Lajtung za grijač ide sa filtera goriva, a na rezervar se spaja povrat iz boš pumpe i sa diza.

Kaj se prekidača tiče takve nekakve slične probleme sam i ja imal.
Nekak sam to spojil, ali kak stvarno se ne sječam, moral bi razmišljati.
Možda najbolje da probaš kolegi @plus pp poslati. Siguran sam da bu on rješenje stepel iz rukava
 

mic_hael7187

Član
Tu od
21 Ožu 2022
Poruka
83
Dečki Imam problem sa zrakom na imt 539 kad se zrak u boci napuni na oko 5 bar i traktor se ugasi zrak krene izlazit na dnu boce, jeli u pitanju onaj ventil ili nešto drugo.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,411
jeli u pitanju onaj ventil ili nešto drugo
Ako je na dnu boce može biti ventil,a može biti i trula boca,jer sav kondenzat pada na dno i tu se zadržava i tako s vremenom truli i korodira dok ne oslabi dovoljno da pritisak izbije van. Možda ćeš moći tako vidjeti a možda ju moraš i skinuti da bi utvrdio što je na stvari.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,120
Ako ima kod rezervoara razvodnik ko i 539, možda je i dobro spojeno ShieldSquare Captcha
Moj 533 ima takav razvodnik i na njega je spojen grijac.

Još dva pitanja. Onaj lajtung koji vodi od gornje strane rezervara prema grijaču, kako on dobiva naftu kad nafta za "normalan" rad ide slobodnim padom dolje pipicom ispod rezervara, a ovo je iznad sredine rezervara? I drugo, strujno. Spojio sam novi indijski prekidač za žmigavce, onaj koji ispod ima hrpu izvoda i signalna lampica na prekidaču svijetli konstantno kad se da kontakt. Plus na lampicu sam doveo s izvoda C s automata koji ima 3 pina (ulaz +, izlaz +, C kontrolna). Moja logika je bila da će lampica biti ugašena dok se ne uključi lijevi ili desni žmigavac i tad će žmigati. Na prekidaču ima jedan izvod koji dobiva kontakt na način da je spojen s lijevim izlazom kad se da desni žmigavac te je spojen s desnim izlazom kad se da lijevi žmigavac. Ako ste uspjeli shvatiti opis, zanima me što se spaja na tu stopicu?
A da na lampicu spojis.minus?
Kad se upali zmigavac onda ti lampica dobije plus kroz salter i zatvara strujni krug prema minusu te se upali kad i zmigavac.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Ako lampica ima dva priključka, spoji ju između R i L kontakta. Sigurno bude žmigala sve dok su žarulje ispravne.
20221120_130542.jpg
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,936
...svaki dan napravim neku sitnicu jer u hodu moram smišljati kud provući i gdje najefikasnije spojiti vodove koji su nedostajali. Sad sam si napravio i pripremu za žmigavce, to još sutra ubacim i onda sam se izvukao ispod instrument table, dalje će biti lakše, manje klaustrofobično.
Pokušavam iscrtati i shemu po dijelovima, pa ako ću se na kraju i sam snaći u njoj, ukalupiti ću je u jednu cjelinu. Otprilike ovako (ima u njoj 2-3 greške u nazivima).
Još dva pitanja.
...drugo, strujno. Spojio sam novi indijski prekidač za žmigavce, onaj koji ispod ima hrpu izvoda i signalna lampica na prekidaču svijetli konstantno kad se da kontakt. Plus na lampicu sam doveo s izvoda C s automata koji ima 3 pina (ulaz +, izlaz +, C kontrolna). Moja logika je bila da će lampica biti ugašena dok se ne uključi lijevi ili desni žmigavac i tad će žmigati. Na prekidaču ima jedan izvod koji dobiva kontakt na način da je spojen s lijevim izlazom kad se da desni žmigavac te je spojen s desnim izlazom kad se da lijevi žmigavac. Ako ste uspjeli shvatiti opis, zanima me što se spaja na tu stopicu?
Pozdrav,

Imam nešto znanja iz auto elektrike i budem ti pokušao biti sada od koristi, dakle - nisam tu da te zajebavam!
Iskreno želim da ti pomognem i da ti osobno iz ove eventualne rasprave nešto usvojiš, naučiš. Nemam pojma da li imaš i da li znaš koristiti univerzalni mjerni instrument, kao ni da li imaš probir štift / ispitnu lampicu.
Za razgovor je potrebno najmanje dvoje, dakle spreman sam i želim s tobom razgovarati sve dotle dok ti ne složiš sebi funkcionalne žmigavce na traktor. NISAM SPREMAN za nešto poput načina: postavim "pitanje", koje zakuha kašu, a onda nestanem, bez da sam drugima dao povratnu informaciju, takav pristup ne poštujem, iako je netko, nije bitno tko, ovdje na forumu, u jednoj drugoj temi bio napisao da se kao na forumu može raditi drugome sve i svašta, "trkeljati bez veze, popljuvati ga itd. i slično". E s takvim se načinom ja ne slažem. Život je ozbiljan i nikoga ne mazi, zato ipak budimo ozbiljni.


Uočio sam iz tvojih postova da ti znaš postaviti fotografiju na ovaj forum.

Nije mi poznato zašto nisi, ali te sada ja molim: "postavi ovdje jasnu fotografiju stražnje strane tog tvojeg indijskog prekidača za žmigavce, jer na Internetu je dostupno bezbroj vrsta tih prekidača, s koje kakvim izvedbama".

Završio si svoj post rečenicom : ako ste uspjeli shvatiti opis... Evo, ja sam malo prije otišao u garažu i stavio na hrpu nekoliko automata za žmigavce.

IMG_20221120_094527.jpg

Dopusti mi malo stručne slobode da ti pokažem na primjeru, da to tako napisano nikome nije dovoljno "za ozbiljan ulazak u problematiku i defektažu": primjer - uzmi Unimer, ili ako ga nemaš uzmi "probir štift" / ispitnu lampicu za 12V i ispitaj gdje ti na "ovaj automat" za žmigavce dolazi napajanje iza osigurača (15/54), a gdje je izlaz prema prekidaču, te napiši da li "u stanju mirovanja" na izlazu iz automata za kontrolnu žaruljicu postoji prisutan plus, ili ga nema. NAMJERNO ne ukazujem na koji od ovih automata mislim, tek da ti i svi skužite da nije baš tako jako lako, drugome u svojoj glavi, napraviti "vizualizaciju tuđeg opisa, nečega", ono što je pjesnik htio reči. Ali, ako staviš sliku, ona govori barem nekome tko pozna temu više od 1000 slova.

Dakle, tvoj problem s šalterom je zapravo jednostavan, ali da ja sad ipak ne žurim pred rudo. Ponovo te molim: postavi fotku stražnje strane tvojeg prekidača za žmigavce i skicu kako si to spojio.
Iskreno se nadam nekakvoj tvojoj konkretnoj reakciji, fotografiji, skici.
Želim da ti pomognem!
Lp

PS
Kolega @ZJ je postavio jednostavnu i funkcionalnu shemu rješenja rada kontrolne žaruljice. Uz takvo rješenje postoji još i nekoliko drugih, vezano uz takav prekidač za žmigavce.
 

mic_hael7187

Član
Tu od
21 Ožu 2022
Poruka
83
Ako je na dnu boce može biti ventil,a može biti i trula boca,jer sav kondenzat pada na dno i tu se zadržava i tako s vremenom truli i korodira dok ne oslabi dovoljno da pritisak izbije van. Možda ćeš moći tako vidjeti a možda ju moraš i skinuti da bi utvrdio što je na stvari.
Vjerovatno je ventil jer boca nije trula skinut ću ga i probat rastavit.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Ako ima kod rezervoara razvodnik ko i 539, možda je i dobro spojeno ShieldSquare Captcha
539 sa klipnom pumpom garant nema razvodnika.
Sa roto neki imaju, a neki ne.

Moj 533 ima takav razvodnik i na njega je spojen grijac.
533 ima svaki.
Taj razvodnik (u praksi lončič) služi da bi grijač iz njega uzimal naftu slobodnim padom.
To kaj ga biseri naopak spoje pa na gornju stranu stave grijač je drugi par opanaka
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Nisam ni rekao da imam komplicirani problem. Očito ću morati promijeniti ton pisanja jer ispada da se zafrkavam ako nisam smrtno ozbiljan u postu. Elektrotehnika mi je osnovna struka, imam sve osnovno što je potrebno za izmjeriti ili isprobati što je gdje spojeno i radi li. Također mislim da sam do sad dao povratnu informaciju za sve što sam ovdje pitao, a ako je i nisam, onda je to još u fazi izrade ili popravka i nije gotovo. Stvar je u tome da ne znam sva pravila za svaku oznaku na pojedinom elementima. Konkretno me zanima oznaka C na automatu za žmigavce. Da li je na tom kontaktu stalni plus ili prekida u ritmu žmigavaca? Staviti ću i fotku automata i prekidača.

automat.jpg
Fotka je od starog automata, ali novi je identičan.
 

Prilozi

  • prekidač.jpg
    prekidač.jpg
    41.1 KB · Pregleda: 43
  • Prekidač žmigavaca indijski.jpg
    Prekidač žmigavaca indijski.jpg
    27.6 KB · Pregleda: 46

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Što se tiče lajtunga iz rezervara, odnosno prema grijaču, ovakva je situacija. Iz rezervara ide jedan lajtung na nešto što je kao neki razdjeljnik (?). S gornjeg izvoda ide lajtung na vrh drugog filtera nafte, a s donjeg izvoda ide crijevo na grijač.
 

Prilozi

  • lajtung 1.jpg
    lajtung 1.jpg
    51 KB · Pregleda: 30
  • lajtung 2.jpg
    lajtung 2.jpg
    55.6 KB · Pregleda: 30

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,936
Elektrotehnika mi je osnovna struka, imam sve osnovno što je potrebno za izmjeriti ili isprobati što je gdje spojeno i radi li. Također mislim da sam do sad dao povratnu informaciju za sve što sam ovdje pitao, a ako je i nisam, onda je to još u fazi izrade ili popravka i nije gotovo. Stvar je u tome da ne znam sva pravila za svaku oznaku na pojedinom elementima. Konkretno me zanima oznaka C na automatu za žmigavce. Da li je na tom kontaktu stalni plus ili prekida u ritmu žmigavaca? Staviti ću i fotku automata i prekidača.
Super,
Evo da ne bude nikakvih sumnji, ja sam sad otišao u garažu i za ovu prigodu otvorio i fotografirao "istovrsni automat žmigavaca" iznutra.
Dakle na tvojem automatu za žmigavce je plus oznaka 15/49. Izlaz iz automata za žmigavce prema šalteru i žaruljama je oznaka 49A. Kontrolna žaruljica dobiva struju samo u trenucima dok kotva privuče taj kontakt.
IMG_20221120_195726.jpg
IMG_20221120_200753.jpg
IMG_20221120_200907.jpg

Čak sam prije par minuta (dok mi se baterija mobitela nije malo napunila da imam blic ;)) malo i prolistao stare postove na ovom forumu vezano baš na tu problematiku, ;) od jednog izuzetnog forumaša @puknuti, dosta je tu toga i vrlo jasno ljudima napisao kolega @ZJ, pa da ja ne ponavljam njihove riječi.

@puknuti je dao nekome od forumaša odličan savjet, nešto kao ne oslanjaj se na Internet i sve to, uzmi probnu lampicu pronađi i onda spoji.

Moj ti je savjet za šalter, nađi s unimerom središnji kontakt (ne vidim baš oznake na tvojoj priloženoj fotki šaltera), definiraj koji je izvod za lijevi, a koji izvod zadesni žmigavac. Te tri žice spoji.
Provjeri da li grlo žaruljice kontrolne lampice ima spoj sa masom, ili sa srednjim izvodom od automata. Ili možda ima oba dva konakta otvorena, pa ako ima za tebe je najjednostavnije da si spojiš kako ti je @ZJ sugerirao.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,936
Što se tiče lajtunga iz rezervara, odnosno prema grijaču, ovakva je situacija. Iz rezervara ide jedan lajtung na nešto što je kao neki razdjeljnik (?). S gornjeg izvoda ide lajtung na vrh drugog filtera nafte, a s donjeg izvoda ide crijevo na grijač.
Gorivo.jpg
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Stavio sam i shemu tog šaltera. Znači ima stopicu za ulaz sa automata 49a, ima dvije stopice za desni žmigavac, dvije stopice za lijevi žmigavac, dvije stopice za žaruljicu te ima jednu stopicu koja kad uključim desne žmigavce, ima spoj s lijevim žmigavcem (ali samo sa desnom stopicom sa sheme) te ima spoj s desnim žmigavcem (isto samo ovim s desne strane sheme), kad uključim lijeve žmigavce. Žarulju sam spojio na masu zajedno s kućištem automata te drugi kraj žaruljice na C oznaku automata. Po logici, (barem mojoj), žaruljica ne bi smjela svijetliti kad je prekidač u neutralnom položaju jer je netko može zamijeniti za kontrolnu lampicu alternatora (provjereno na mojem starom :). Jer kad je prekidač u neutralnom položaju to je isto i kao da je odspojen od automata. Ovih dana to ne mogu provjeravati, pa kad ulovim vremena ispitati ću to još jednom.
 
Na vrh