• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,385
Moja ti je preporuka da kupiš gotove ferode vec nalijepljene ili ak znas da netko radi ferode i montira ih da ih on nalijepi i nanita.
Ja nisam zadovoljan sa ferodama koje si moras sam nanitati jer cesto rupe ne pašu kak se spada pa treba bušiti nove ili sama feroda ne sjedi kak spada...

@senpai osjeti se pumpa 25mm naročito kod podizanja težih tereta, a snage nikad dosta(na kraju krajeva sa većim promjerom cilindra lakše je pumpi). Odizanje prednjeg kraja se rješava utezima u prednjim kotačima ili dodatnim utezima na prednjem kraju ;)
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Šaraf tj. pin za podešavanje ću pokušati nabaviti, ako ne uspijem, odrezati ću glavu na nekom dužem normalnom šarafu i napraviti novi navoj za njega.
kakv šeraf za podešavanje? kaj je to? jeli to zvijezda koju stiska opruga pa ju vrtiš sa šerafcigerom?


Prema svemu sudeći, problem bi mogao biti u sadašnjim paknama. Nije da traktor ne koči, stane on, ali ja bih volio da to bude još bolje. Vjerojatno ću "riskirati" 200-300 kn pa kupiti nove pakne i federe. Imate li preporuku, uzeti samo obloge pa ih sam staviti s nitnama (nisam baš siguran da imam alat za to, mogu li to nekako priručno odraditi?) ili kupiti komplet paknu s podnožjem?
Evo u prilogu par fotki kako sadašnje pakne izgledaju.
View attachment 54346 View attachment 54347 View attachment 54348
ja sa slike vidim da su te pakne trvde. gle probaj skinuti obloge sa pakni(buši zakovice, fleksaj, sekačem seci tvoj problem) i ako ti se mrve pakne onda su one jako stare.
sused je jednom stavio pakne zaljepljene. kada je to mijenjal te pakne kaže da je nemoguče skinuti te obloge kada su zaljepljene.
zakovice znaju nekada biti problematične zbog rupa. ali lako probušisiš paknu. veči problem je kaj moraš imati tehniku stavljanja zakovica.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
kakv šeraf za podešavanje? kaj je to? jeli to zvijezda koju stiska opruga pa ju vrtiš sa šerafcigerom?
Snimka zaslona 2022-11-04 201003.jpg

Sad kad sam gledao na slikama, i meni se čini da su tvrde, kao da vidim više detalja nego uživo. Čini se da je vrijeme za nove pakne, vjerojatno komplet, ne bih se ipak upuštao u samostalno nitanje tog prilično bitnog dijela.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,730
Pročitao sam komentare, a usput pogledao i par videa i na jednom sam našao točno moj slučaj ;-) Inače znam kako bi trebale kočiti i kako se podešavaju pakne preko onog zupčanika, a kako s tim podešavanjima nisam uspio dobiti ono što sam očekivao, pitao sam tu. Znači, osovina koja od smjera traktora ulazi u trombl treba imati hod gore dolje, tako da je to kod mene u redu. Šaraf tj. pin za podešavanje ću pokušati nabaviti, ako ne uspijem, odrezati ću glavu na nekom dužem normalnom šarafu i napraviti novi navoj za njega.
Prema svemu sudeći, problem bi mogao biti u sadašnjim paknama. Nije da traktor ne koči, stane on, ali ja bih volio da to bude još bolje. Vjerojatno ću "riskirati" 200-300 kn pa kupiti nove pakne i federe. Imate li preporuku, uzeti samo obloge pa ih sam staviti s nitnama (nisam baš siguran da imam alat za to, mogu li to nekako priručno odraditi?) ili kupiti komplet paknu s podnožjem?
Evo u prilogu par fotki kako sadašnje pakne izgledaju.
Skini pakne dole i odnesi Joži COMET izrada i obnova lamela, kvačila i kočionih pakni vl. Josip Rački, Jastrebarsko
Nisam siguran dal je sused prošle godine platil tokarenje doboša i ljepljenje pakni 300 ili 400kn.
E da takvu oblogu kaj ti on metne ti nebuš kupil u dućanu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,988
@mika, nevezano za temu...jel spomenuti gospodin lijepi obloge na male konusne kuplunge za MTK?
Imal bi nekoliko za zamijeniti (ako se isplati jer je Novi oko 300kn).
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,730
To bi trebal nazvati i pitati, jednom sam se našel kod njega kad mu je čovek donesel paknice od tomosa pa se nisu mogli baš dogovoriti, čovek svom silom hoće da mu ovaj nalijepi a ovome se to nije dalo jer veli ispalo bu skuplje nek da kupi u dućanu. Sad kak su završili neznam, znam da mu je u jednom trenutku gazda daval 100 kn da si nek ide nekam u dućan kupiti pakne... :):hahah:
Možda ti se isplati ak tražiš kvalitetniju oblogu al ušparal nebuš puno, za primjer prije cca pakne za zetora imaš po 70-80kn i oko 120kn komad, meni je ovaj njegov materijal se pokazal puno bolji i od ovih skupljih i jeftinijih a kod njega je ljepljenje bilo 60kn prije godinu dana.
 
  • Like
Reactions: ZJ

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Jedno recimo banalno pitanje u vezi zadnje radne bijele lampe. Ima li neki propis u vezi tehničkog kako treba biti spojena? Da je stavim da se može uključiti neovisno o kontaktu, kad je kontakt ili tek kad se upale pozicije? Trenutno je nema na traktoru, kao ni žica pa ne mogu "reverznim inženjeringom" prokljuviti kako je u originalu.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,453
Kod mene je bila povučena žica + sa zadnje lampe, sa pozicije. - pol ide negdje na lim. E sad jel to po ps-u, ne znadem
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,988
Najčešće je na poziciju, s šalterom na lampi.
Možeš i direktno, iza kontakt brave, ali i da moraš vleći žicu od instrument ploče.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
Ja mislim da nekog propisa oko toga nema.

Ako je traktor bez kabine najjednostavnije je ukrasti struju iz pozicije na blatobranu i staviti lampu sa prekidačem.

Ako ima kabinu onda bi mogel malo biti problem upaliti pa je možda bolje povuči žicu sa brave.

Tvoj odabir.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
Na cuk šalter sam i mislil, ali ukrasti struju sa brave jer ako se zakopaš u osigurače i ideš odande mogel bi imati sto problema
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,385
Ja mislim da je u originalu bio prekidač na tabli sa instrumentima sa lijeve strane u razini kontakt brave.
Moraš povest računa da ti se ta lampa ne pali istovremeno kada i pozicija jer onda ne možeš proći tehnički jer sa stražnje strane ne smije ništa bijelo svijetlit osim ako nije svijetlo za tablicu.
Ja imam na 539 spojeno preko pozicije iz zadnjih stop lampi(instalacija je rađena nova u kućnoj radinosti!), prekidač je na radnom faru i to radi tako od kad znam za sebe preko 20 godina bez problema. Povedi računa samo da ne spajaš bas neki H3 radni far jer u suprotnom bi se mogla stopit instalacija ak je neka slabašna.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,920
Ja mislim da ih više ne proizvode. Recimo na mojem Torpedu ima, ne znam da li je dolazila i na IMT-U u originalu, u svakom slučaju bilo je zgodno rješenje tada.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Prekidač na instrument tabli postoji, ali mi je muka kad se sjetim onog kupusa od žica ispod table, odmah me vrat zaboli i prije nego počnem svijati glavu da vidim nešto unutra. Ako ima neke žice na sebi pokušati ću dokučiti kamo idu, a ako nema onda ću podesiti da se može upaliti nakon davanja kontakta. Inače sam konformist, pa pokušavam sve podesiti kako je i u originalu, ali ako procijenim da će biti previše provlačenja žica ispod volana, moguće da ću ipak ići na opciju spajanja s pozicije i dodavanja prekidača na lampu. To se neće vjerojatno nikad koristiti, ali ako je u originalu postojala ili treba za tehnički, onda ću je svakako staviti. Staviti ću 1.5 kvadrata žicu iako vidim na lampama koje se prodaju, neke tanke konce 0.75 valjda.
 

Mihael1982

Novi član
Tu od
20 Sij 2018
Poruka
27
IMG_20221113_133313.jpg
Pozdrav, na koju se remenicu odnose obrtaji označeni na traktometru. Na remenicu na radilici ili remenicu na vratilu kardana? Hvala na odgovoru.
 

Prilozi

  • IMG_20221113_133313.jpg
    IMG_20221113_133313.jpg
    35.5 KB · Pregleda: 5

Najnoviji postovi

Na vrh