• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Ne, jer ne znaš omjer frekvencije signala iz alternatora i frekvencije (brzine vrtnje) motora.
Naime, programirati ga možeš bez signala ako znaš koji mu je prijenosni omjer, ali to ne znaš dok ga ne odrediš.

Uvijek se to namješta prije ugradnje, može i s “privremenom” instalacijom, a onda ga, namještenog, ugradiš.
Dakle, kupil si onog od 85mm (jer 52mm se namješta žicom).
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Tahometar je fi 85 mm i ima samo taj jedan gumb za namještanje. Ne kontam kaj mu u onoj tablici znači broj polova (poles 4,6.8,10,12) i kaj mu znači ono namještanje broja H-0096.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Piše tipično namještanje.
U navedenoj uputi dan je primjer signala s bobine benzinca.
4 cilindra, 4t ima dva impulsa po okretu radilice.
Da bi pokazival ispravno, treba upisati omjer H=96.

Slično je i s alternatorom:
Poles: broj polova na alternatoru, H je omjer impulsa i pokazivanja. 12 polova znači 6 impulsa po okretaja rotora.

Moglo bi se izračunati, ali moraš izmjeriti prijenosni omjer remenica i prebrojiti polove na alternatoru.

Napisal sam ti najjednostavniju metodu, kojom sam se i sam služil, negdje u ožujku, kad smo pripisivali 52mm instrument na jedan traktor.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Do koliko taj tvoj pokazuje.; do 3 ili 4.000 o/min?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Pokazuje do 3000 okretaja. Koliko alternator ima polova nemam pojma. Mogu samo prebrojiti broj lopatica na ventilatoru :cry:. Ako i doznam koliko ima polova onda ne znam kako odrediti broj H koji treba upisati. Gledam po internetu, ali nigdje nema ništa slično objašnjeno. Traktor ima njegov njegov sat koji pokazuje okretaje, ali je pitanje koliko je to točno. Zato sam i kupil ovaj jer sam mislil da bude to rješenje, ali, kak to obično biva, iz jednog problema nastanu dva. Bolje da sam držal ruke v džepu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Nisi pogriješil, ali postoji procedura, kak i za sve drugo u životu.
Zato smo ovdje da razmijenimo iskustva. Osim toga, nudim ti pomoć. Jedina naknada su lijepa riječ i stisak ruke.
Nemoj sad odustati (y)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Jedina naknada su lijepa riječ i stisak ruke.
Nema toga kod Ljeske.
Ja sam imal čast biti na tom dvoru i dočekala me vrpa raznoraznih kolača punjenih raznim filama, sokiči, limuniči......
Kaj misliš zakaj bi ja htel biti vođa puta i član ekipe?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Hvala lijepa. Sad delam kučište za njega jer ga nemam gdje smjestiti. Onda ga budem spojil na traktorovu instalaciju i pokušal ga poštelati.Ako zapnem, a najvjerojatnije budem, onda zovem u pomoć.
Svi ste dobrodošli, čim nas je više bude veselije :love: :ppozdrav:
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,233
Nema toga kod Ljeske.
Ja sam imal čast biti na tom dvoru i dočekala me vrpa raznoraznih kolača punjenih raznim filama, sokiči, limuniči......
Jasno se isčitava da odmah letvicu visoko dižeš.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Nema toga kod Ljeske.
...
Kaj misliš zakaj bi ja htel biti vođa puta i član ekipe?
Nisam ni sumnjal...no to je ionak običaj na selima ;)
Sumnjam da bi drugač bilo i na se navrne bez povoda.

@lijeskakc, kaj misliš imati i originalnoga?
Možeš ga slobodno spojiti i probati, ne bu se niš dogodilo.
Ja bi ga radije najprije izbaždaril, da ga se ne mora ponovno skidati.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Mislim ostaviti i originalnoga jer ništa ne smeta, barem tak mislim. Radi se o Zetoru 6911, a on ima sve skupa (obrtaji, radni sati, pritisak ulja, temperatura...), Budem tak složil da se bude mogel skinuti zajedno sa kučištem koje je u izradi. Bude trebalo odšarafiti 2 pleh šarafa i moglo se bude poštelati sa zadnje strane instrumenta.
 
  • Like
Reactions: ZJ

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
I Lijeska je u kaljuži. Počelo je rezanje, a to se uglavnom dela klečeći. Pokora za sve ono loše kaj sam napravil u životu. :cry:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Za tebe znam da si u gradu al kakova je kaljuža poslije radova skoro ko na selu,a za lijesku neznam gdje je :unsure:
Sam bog da je tak ;)

I Lijeska je u kaljuži. Počelo je rezanje, a to se uglavnom dela klečeći. Pokora za sve ono loše kaj sam napravil u životu. :cry:
Ma bitno da je živ i da se javil ;)
Jel pokaživa instrument ili je zgorel kod probe?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Za sad još ništa. Proba nije napravljena. Nisam kučište dovršil, a nisam ni siguran da li alternator na Zetoru ima izlaz W. Gledal sam, ali ne vidim točno oznake. Nije valjda da W izlaza nema. To je alternator koji ima na sebi ugrađen regler.
 

Najnoviji postovi

Na vrh