• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,788
Ako je anlaser odraditi ću ovo i valjda bude ok.
Ako ovako pristupiš remontu svojeg anlasera, kako pokazuje ovaj Yubito filmaš, radije idi u prvu krčmu, napij se, kartaj i sve tako nekako...

Na gledanje tog "nastavnog filma" ponukali su me komentari uvaženih forumaša @MUHA i @vlč.puknuti , inače ja to ne bi pogledao pa da vrag vraga jebe, na Yubito filmu.

Ne želim ponavljati mišljenja od cijenjenih forumaša, ali ovo bi dodao, kao nastavno na njihove komentare:

- Taj tip, o ispravnom remontu elektropokretača nema pojma, on je samo umišljeni i nadobudni fanatik, koji Vam pokazuje gluposti, zašto?, pa da Vam ukažem na samo par detalja:
- Tip nema pojma da mu dva šarafa (M4) drže nosač četkica i jedini su zaslužni za dobru vodljivost s masom unutar anlasera, jer da ima pojma ne bi višekratno nacukavao i silom nastojao skinuti "zadnji dekl", poklopac s stražnjim ležajem / piksom za rotor, te ujedno nosačem nosača četkica,
- Kao majstor filmaš, udara /tuče po PVC drški šarafcigera, da otpusti šaraf na automatu, nema pojma da postoji šarafciger po kojem se može tuči, bez da se raskoli rukohvat šarafcigera, ai učinak je puuuuno bolji, bez amortizacije plastike,
- Ide Vam pokazati kako se testira / ispituje automat, da li kao dobro poteže kotvu. Budala, da imalo zna, znao bi da mu je taj automat motan s dva paralelna namota lak žice, jedan je tanji (njemu kod probe na funkciji) a drugi je žica mnogo debljeg presjeka, te od priključka 50, ide na el. motor (stator) priključak označavan kao 30A, kako bi struja koja prolazi tom debelom žicom ostvarila potezni moment zajedno s tankom žicom i savladala feder, ali i napravila ako treba pomak zupčanika, tek toliko da se dogodi uzubljivanje zuba u međuzublje, da ne tuče zub na zub,
- Prilikom filmskog seta, pokazao je da mu se bakreni šarafi na automatu "klimaju" dok u njih udara bakrena brika. Taj problem nije otklonio do kraja "reparature",
- Vidio sam da s terolitkom brusi zube od zupčanika anlasera. Ja sam doživio penziju, popravio sam više od 1000 koje kakvih anlasera, nikada niti jednom nisam brusio zube. Bilo je da su kolege zamijenili vijenac / zupčanik zamašnjaka, pa i ja zupčanik, ili bendiks, ali ovako brusiti nikada,
- Za kraj je pokazao kako je stvorio prostor oprugama/federima koji pritiskaju četkice i žicama / finožičanim pletenicama, da mogu iči još malo dublje, tek toliko da ostvare dodir s kolektorom, kojeg je iza toga obrađivao na tokarskom stroju. Zna da su mu četkice kratke i još ga za potrebe filmašenja vrti na drepanku/drepangu... Kaj god.

Eto dragi Svi, ovakav Vam je filmek i savjet "čistokrvno s*anje" i nemojte si sami sebi "pos*ati svoju imovinu", nemojte to nikada kopirati.

Radije Vi napište 101 pitanje ovdje na forum, uvijek se bude netko našao tko je stručan i tko Vam bude dao ispravne upute, odnosno, ako procijeni da netko nešto ama baš ništa ne kuži, bude Vam i to rečeno. Netko Vam to bude rekao / napravio na fini način, a netko neotesano, kako to najčešće uspijem napraviti ja.
Ah hebat ga sad, takav sam kakav sam. :ppozdrav:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,032
Majstori, več dugo nisam razdvajao 539, pa i zašto tražim service manual sa dimenzijama na koju dimenziju naštelovati pracne kod kvačila. Isto me zanima jer želim staviti grafitne špage, koliko jih skratiti kad jh uvaljam u kučište ove špage?
Šarafe capica štelaš kak ti je kolega @Petretic549 opisal, a drugi stepen štelaš na 1,4 ako ideš na nove capice, bolcne i nosače. Može i na manje ako ima lufta kojekud.
Grafitna špaga se ne skračuje, treba ju uprešati u polutke. Današnje su tak kak jesu pa nisu na mjeru, ako ih više ne možeš uprešati i prisiljen si skračivati, ostavi sa svake strane maksimalno milimetar, najbolje za debljinu skalpera, a to je cca 0,5 mm
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,788
E moj dragi @Kapetan_broda_Kupljenec , ja da imam mladenačko zdravlje i ovu pamet, onda bi to i bilo nekaj i nekak.
Ranije je bilo mladi-ludi, sada je vremešni i beskorisni 🙃🤓.
Za peneze sam prestal delati, fuš, pred cca 20 let. Pametnjakoviči su mislili da me mogu zajebavati, a obitelji sam sve više falel. Tak da sam postal recimo niškoristi 🙃🤓😂
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
232
Prilično šizofren drugi video. Prvi je ok. Glavno da je on popravio. Kut kamere totalno pogrešan u ključnim detaljima za nekog tko prvi put spaja struju na anlaser. Loše.
 

Deych

Novi član
Tu od
8 Ožu 2015
Poruka
17
MUHA, hvala na odgovoru. znači na 1,4, ne na 2+0,08 -0,02 kao u priročniku za 542. pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Meni je bitno da sam saznao iz ovog videa gore ako je tip u pravu da za nedostatak snage anlasera obično budu krive loše četkice.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,788
Nisi još ništa saznao... Još ne uspijevamo od tebe dobiti suvisle i jasne odgovore, na pitanja za defektažu, svima nam je još jako mutno, sve to tvoje i tebi i nama drugima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,032
Neki dan sam susjedu popravljao ovo zlo od anlasera. Stari su anlaseri suho zlato prema ovome...
Ti sa reduktorom su strvarno teško smeče. Nema kaj, brzo on vrti pa motor lakše uhvati samo kaj to veselje nažalost dugo ne traje.

Ove današnje kopije starih sporih anlasera nisu puno bolje.
Iskra je nekad bila u rangu Boscha ili Lucasa, a od kad se zovu Letrika počeli su isto teško smeče prodavati.
Ovo je slika jednog takvog anlasera kojeg je proizvela Letrika (bivša Iskra) i koji je na traktoru bil cca godinu i pol dana.
Traktor čovjeku služi kao auto i svaki dan je u pogonu. Znači ima minimalno dva anlasanja dnevno, motor pali mo metak, ali mislim da ipak nije smel nakon tak kratkog vremena poderati četkice.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,032
Čime da to očistim, benzin?
Ovo je pitanje za milon dolara.
Na forumu sam pročital da benzin nagriza lak.... ulje ga nije nagrizlo tak da neznam. Odluka je na tebi.
Da je moj ja bi ga potopil u benzin ili ivasol i voda....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,032
Ne kontam, koga nisi stigel piatati?
Ja si razmišljam da je žica lakirana i voda joj nebi smela štetu napraviti. Naravno da nakon pranja treba ispuhati i posušiti.

Onog gore sa slike sam ja samo ispuhal i salpelom počistil između lamelica
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Odakle je ulje ušlo to je pitanje. Jel moglo ući ako curi na crijevu koje ide na sat od temperature ulja ili je semering neki otišao? Jer ovo je baš puno ulja unutra bilo.

Samo vodu ne..djelove s namotajem samo obriši/ ispuši..ostalo možeš benzinom
A wd 40?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne kontam, koga nisi stigel piatati?
Onoga koji me je šlopil za vuho .


Voda je vodić..rotor i stator se ispitiva na 220v. Ima film mislim na ovoj temi..na mjestu gdje se preko vode uspostavi luk propali i sve možeš baciti u smeče.
 
Na vrh