• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,903
Nekad su se ti vijci - kontakti - mogli kupiti i zamijeniti!
Probaj maticu malo spljoštiti ili dvije gore!
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
229
Da, ovo djeluje baš nekako mlitavo. Kako se može uploadati video na forum da stavim kako se kod mene vrti? Jedino ako plus neće mrmljati da je od 533 sa šelnama :)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
@Gustavo
Idemo ako si voljan nas dva ispočetka:
1. Izvadi oba dvije kleme dolje s akumulatora.
2. Sa šmirglom malo očisti stupiće akumulatora, tako da oba dva budu čisti. Malo naulji motornim uljem ili na tanko prijeđi s masti za podmazivanje oba dva stupića, kao LIS-2 itd.
3. Ako su kleme sa šarafima fiksirane na krajeve kablova, skini oba dvije dolje, počisti mjesta stezanja kablova i bakrene završetke kablova koji se stežu u kleme.
4. Nakon toga provjeri da li su na drugom kraju tih kablova jako dobre i ispravne kabel stopice, te provjeri njihove spojeve između stopica i kablova.
5. Očisti šmirglom mjesto gdje je minus kabel spojen na šasiju traktora. Prije stezanja mjesto spoja malo naulji motornim uljem ili na tanko prijeđi s masti za podmazivanje.
6. Ako je tvoj akumulator dobar i tvoj anlaser ispravan, nakon ovakve pripreme kablova i mase, tvoj traktor mora zavrtjeti i kresnuti kao mina. Ne smije više raditi trtrtrtr da vrag jebe vraga.

PS
Pogledao sam taj tvoj snimak kako anlaser vrti. Kao prvo, trebao si nam snimiti kako ga aktiviraš, da i mi vidimo kako uključi zupčanik i kako krene.
Vidim komentar od gosp. @MUHA, majstor je i vidio je i naslušao se stotina anlasera kako vrte i kako ne vrte.
Ja ti budem samo rekao da je taj tvoj anlaser, jedan solidan tip anlasera, za razliku od ovih "novotarija" brzih anlasera s reduktorima, koje ja smatram lošim čekičarima...
@DGimt
Čitam i tvoj komentar dok u pozadini tipkam :LOL: :hahah:, fučka se meni, ali ipak drukčije vrti ovakav, a drukčije tvoj stari dobri na šelne. Samo ti stavi svoj video, samo naprijed (y)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Evo pogledao sam tvoj filmek, dopusti mali komentar.
Pravilnije bi ti bilo da imaš žicu 50 odspojenu, u zraku. Spojiš kleme plus, na šaraf, minus tako kako si spojio i na akumulator. Tada prisloni žicu 50 na plus i isprobavaj.
Vidim da ti zupčanik izleti i počne vrtnja, ali ti pritom zupčanik malo prošeta naprijed nazad, ne puno, ali malo prošeta. Imaš akumulator od 55Ah, moguće je da mu je osjetan pad napona kod aktivacije glavnih špula. Nisi mjerio kako se ponaša napon i struja? Ili jesi, ako jesi kolike su im vrijednosti?

I da to su baš ti produžni kablovi kleme koje je nekome i @MUHA spomenuo da su to igračke, ja također tvrdim to su igračke, a ne kablovi za paljenje automobila ili traktora.

PS
A nemaš šrauštuk, za probu, nego stolac, ako imaš deni ga u šrauštuk...
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
229
Slažem se s komentarom, to je snimak od prije cca 8 mjeseci, sad je već sve tako gore na traktoru, radi, nema opcije za ponovni detaljniji prikaz. Sad po zimi se nisam baš bavio praktičnim dijelom, još moram završiti dio svjetala, pa kad završim, u planu mi je izmjeriti napon u mirovanju, paljenju i radu.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Sve pritegao, još jedino ne znam gdje se minus spaja na šasiju, minus kabel mi se jako grije dok okreće? Istopile se ručke na minusu?
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
229
Nema "minus" kabela. Minus je šasija traktora, a onda i kućište anlasera kad se zašarafi na šasiju. Ako se kabel grije onda imaš negdje preveliki otpror, možda loš kabel, možda loš spoj na tom šarafu ili loš kabel? Ako kažeš da je akumulator nov i ispravan (napunjen do kraja?) onda nema druge nego eliminacija jednog po jednog mogućeg problema. Sad treba prvo vidjeti dal je kabel dovoljno kvalitetan? U stvari, plus je napisao cijeli postupak. Bilo bi dobro da imaš barem kakav voltmetar za izmjeriti napon akumulatora kad je odspojen i kad uključiš anlaser...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Sve pritegao, još jedino ne znam gdje se minus spaja na šasiju, minus kabel mi se jako grije dok okreće? Istopile se ručke na minusu?
Nema veze što si sve pritegnuo, ako je između kabla i kleme ili stopice blato, oksid, smeče, tad nema dobre vodljivosti. Napravi čiščenje kako sam ti napiso svega po redu.
Ako ne znaš gdje ti je spojen kabel na masu, na traktoru, jednostavno idi prstima i pogledom po njemu, od kleme akumulatora dok ne dođe negdje na šasiju.
Ako ti se kabel jako grije, moguće je da ima premali presjek, ili je loš spoj.
Kao zadnje možda anlaser troši suviše jaku struju, radi nepoznatih otpora, pa vrti sporije.
Nema "minus" kabela. Minus je šasija traktora, a onda i kućište anlasera kad se zašarafi na šasiju. Ako se kabel grije onda imaš negdje preveliki otpror, možda loš kabel, možda loš spoj na tom šarafu ili loš kabel? Ako kažeš da je akumulator nov i ispravan (napunjen do kraja?) onda nema druge nego eliminacija jednog po jednog mogućeg problema. Sad treba prvo vidjeti dal je kabel dovoljno kvalitetan? U stvari, plus je napisao cijeli postupak. Bilo bi dobro da imaš barem kakav voltmetar za izmjeriti napon akumulatora kad je odspojen i kad uključiš anlaser...
Kak nema minus kabela, nema bežični skok struje s kleme akumulatora na šasiju, daj se malo skuliraj po ovom pitanju.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
229
Autor upita nam je malo štur u opisivanju problema, pa sam na prvu zaključio da pita kamo se spaja žica od minusa na anlaser, a ne minus akumulatora na šasiju.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Evo, vidiš komad minus kabla, znači to je kabel, samo je kratki, do šarafa na šasiji.
kab.jpg
kab 2.jpg
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Slažem se sa svim što je napisao kolega @plus i lijepo opisao proceduru, samo pitanje za kolegu kad kaže da je nov akumulator, da li je napunjen skroz ili već jedno vrijeme tako isprobavate i svaki put ga sve bolje ispraznite? Ja sam dosta puta palio traktor bez akumulatora i auto produžnim kablovima ali su mi kablovi 50 ili možda čak i više kvadrata, ide to bez problema ali s onim kablovima što imaju 2,5 kvadrata licne ne. A nažalost takve prave kablove imaju rijetki.
 

Deych

Novi član
Tu od
8 Ožu 2015
Poruka
17
Majstori, več dugo nisam razdvajao 539, pa i zašto tražim service manual sa dimenzijama na koju dimenziju naštelovati pracne kod kvačila. Isto me zanima jer želim staviti grafitne špage, koliko jih skratiti kad jh uvaljam u kučište ove špage?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Slažem se sa svim što je napisao kolega @plus i lijepo opisao proceduru, samo pitanje za kolegu kad kaže da je nov akumulator, da li je napunjen skroz ili već jedno vrijeme tako isprobavate i svaki put ga sve bolje ispraznite? Ja sam dosta puta palio traktor bez akumulatora i auto produžnim kablovima ali su mi kablovi 50 ili možda čak i više kvadrata, ide to bez problema ali s onim kablovima što imaju 2,5 kvadrata licne ne. A nažalost takve prave kablove imaju rijetki.
Ma bio je akumulator i gore pa opet trrrrr, kupio sam novi punjač i pun je akumulator, negdje je neki otpor tj vjerojatno u anlasera jer i skinut slabo vrti, slijedi rastavljanje nema druge. Očišćeno je sve još taj minus da vidim gdje je spojen.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,709
Sve pritegao, još jedino ne znam gdje se minus spaja na šasiju, minus kabel mi se jako grije dok okreće? Istopile se ručke na minusu?
Ako nije neko premještao onda je minus spojen na kučište volana s lijeve strane ispod akumulatora
 

Najnoviji postovi

Na vrh