• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,926
@mario1511 kao što ti je forumaš @vlč.puknuti opisao, da bi ampermetar nešto mjerio, nebitno da li trenutno pokazuje u jednu ili drugu stranu od nultog položaja, mora biti spojen u seriju između trošila i akumulatora, odnosno između generatora struje (alternator ili dinamo).
Ako je tako, dok pališ traktor preko kontakt brave i s ključem bravice grijača i anlasera, ampermetar bi morao pokazati protok struje, mrdnuti kazaljku od nultog položaja. Ukoliko bi to išlo na + stranu, samo zamijeniš žice na priključcima ampermetra, da ide u kontra stranu. Tada bi generator u radu morao pokazivati da puni, gašenjem kontrolne lampice i otklonom kazaljke ampermetra. To je sva mudrost.
Ako kontrolka svijetli ili jako tinja, daj popraviti generator.
Odoh ja u bolji život, tijekom dana se naluknem što budeš natipkao. 🥂
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,502
Onu sliku kaj sam ja stavil spajanja žica između anlasera i alternatora zaboravi jer to je 539, a on nema ampermetra
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,926
@MUHA može on imati tako spojeno, direktno, s alternatora na anlaser, ali tada ne smije tražiti informaciju o punjenju na ampermetru, nego samo na kontrolki. Ja znam da ti to znaš, ali eto, moramo se ponavljati "za svakog novog traktoristu", što je tu je. Ljudima se neda prvo istraživati problematiku radije iznova pokrenu po tko zna koji put istu temu...
Ne zamjeri mi na ovom komentaru.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
750
Ne pokazuje ništ, a nema nikaki izvod sa ampermetra do alternatora
Sa plus pola akumulatora ti ide žica na neki osigurač. Sa druge strane osigurača ti ide žica na ampermetar. Sa ampermetra žica ide na kontakt bravicu, oznaka na bravici 30. Sa oznake na bravici 30 ide žica na B oznaku alternatora. D pobuda, sa oznake 15/54 na kontakt bravici ide na osigurač, bilo bi dobro da ima osigurač, sa druge strane osigurača ide na kontrolnu žaruljicu. Ako se ne želi stavljat osigurač na pobudu, onda sa kontakta 15/54 ide na kontrolnu žaruljicu. Sa drugog kontakta kontrolne žaruljice punjenja ide na D kontakt alternatora. Alternator se vijcima šerafi u metalni nosač koji je spojen na metalnu šasiju i tu ima minus od akumulatora. To je na traktoru imt 533 spojeno i radi. Gdje je problem kod tebe, jesu li iste oznake na kontakt bravici...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,502
@MUHA može on imati tako spojeno, direktno, s alternatora na anlaser, ali tada ne smije tražiti informaciju o punjenju na ampermetru, nego samo na kontrolki. Ja znam da ti to znaš, ali eto, moramo se ponavljati "za svakog novog traktoristu", što je tu je. Ljudima se neda prvo istraživati problematiku radije iznova pokrenu po tko zna koji put istu temu...
Ne zamjeri mi na ovom komentaru.
Ma nema brige.
Rekel je jedan moj prijatelj: život je kratak, a igra je brza.

Znam da smo prežvakali te teme punoooo puta ali isto tak mi je jasno da nemaju baš svi volje čitati naše rasprave koje nemaju kraja, a u zadnje vrijeme ni ne pripadaju temama i odu dve, tri stranice u krivom pravcu, pa se ljudi ne snalaze i jednostavnije im je postaviti pitanje ispočetka.

Tak i sad ovaj moj post ;)
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Problem ovog foruma je da nema zasebnih tema nego sve ide u jednu svaštaru pa je neke probleme teško pratiti. Iako se s kolegom plusom ne slažem o načinu odnosa prema "korisnicima", slažem se kad kaže da je potrebno što jasnije i detaljnije opisati problem jer inače gubimo previše vremena na traženje detalja. Imali smo već par upita o alternatorima i teško je pratiti jel to dodatno pitanje od starog člana ili novo pitanje od novog. Ovdje smo sad već od upita o dvije žice došli na proširenje prema ampermetru, žaruljici i instalaciji pa u stvari ne znam više koji je problem i što na to odgovoriti.
Inače što se tiče moje sheme: to je shema koju sam napravio na bazi svoje instalacije i opreme koju ima moj 533. Znači da se podrazumijeva da je za njeno shvaćanje i korištenje potrebno barem neko osnovno elektro znanje kako bi se mogla prilagoditi za neku drugu malo drugačiju situaciju i da se razumijeva da u njenom opisu nisam mogao ići do najsitnijeg detalja jer bih tako napravio samo nepotrebnu zbrku. Svatko treba sam procijeniti ima li ili nema to osnovno znanje. Ako nema, predlažem svakako odlazak stručnom autoelektričaru.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Hoću zamjeniti bravicu za paljenje,znači stara je na dugme tako i grijač..na svakom tom prekidaču su bile po dvije žice...na prekidaču za grijač je išla žica sa grijača i sa alansera(slika) ali sa prekidača za paljenje je išla žica sa bravice kontakta 30 a druga vodi prema alanseru ili alternatoru al nemogu skužiti gdje točno kad su žice upetljanje i u omotane ..na novoj bravici su tri stopice 19,15/54 i 50 ..gledo sam šemu što je postavita u grupu al me buni moja instalacija kako to da izvedem..

Da prebacim na kontakt bravici žicu sa 30 na 15 i provučem na bravicu paljenja 15/54 ,pa sa grijača na 19 i od alansera direkt na 50 ?? ler prekidač nije u funkciji .
 

Prilozi

  • IMG_20230913_220536.jpg
    IMG_20230913_220536.jpg
    11.7 KB · Pregleda: 11

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Hoću zamjeniti bravicu za paljenje,znači stara je na dugme tako i grijač..na svakom tom prekidaču su bile po dvije žice...na prekidaču za grijač je išla žica sa grijača i sa alansera(slika) ali sa prekidača za paljenje je išla žica sa bravice kontakta 30 a druga vodi prema alanseru ili alternatoru al nemogu skužiti gdje točno kad su žice upetljanje i u omotane ..na novoj bravici su tri stopice 19,15/54 i 50 ..gledo sam šemu što je postavita u grupu al me buni moja instalacija kako to da izvedem..

Da prebacim na kontakt bravici žicu sa 30 na 15 i provučem na bravicu paljenja 15/54 ,pa sa grijača na 19 i od alansera direkt na 50 ?? ler prekidač nije u funkciji .
Sad sam spojio ali mi grijač ne radi, tj nema struje
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
imaš 4 žice , daj kontakt , na dvije od tih žica bude plus (ispitaj s kontrolnom lamicom).
Sad makni kontakt i na žici na kojoj nestane struje spoji na 15/54 .
Drugu na kojoj je vjerojatno još plus izoliraj .
Jednu od preostale dvije žice spoji na 19 , daj kontakt , okreni bravicu na grijanje ,ako grijač dobije plus ostaje tako , drugu spoji na 17 /50 .
Ako ne grije nego krene anlaser zamjeni žice

brojčane oznake su s ove šeme ,
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
E sad, bez nekakve fotke kako je to sad s tim prekidačima, nastavak teksta se temelji na pretpostavci. Pretpostavljam da si imao dva tipkala i na oba je dolazio plus od nekud, a onda si pritiskom na tipku, taj plus proslijedio dalje, s paljenja na automat anlasera, a s tipke grijača na grijač. Ako je to sve funkcioniralo na taj način, onda sad u biti iskoristiš kao dovod plusa na novu bravu samo tu žicu koja je s, pretpostavljam, kontakt brave dolazila na prekidač paljenja. To bi bila oznaka 15 ili 54 na bravi paljenja. A onda na bravi paljenja na kontakt 19 spojiš žicu koja je sa tipke grijača išla na grijač. U tom slučaju ti druga, dolazna, žica koja je do sad išla na prekidač grijača ne treba. Treba je nekako zablindirati ili izolirati da ne dođe na masu. A na izvod 17 ili 50 na bravi paljenja spojiš žicu koja je od tipke paljenja išla na anlaser. PS, u biti vlč.puknuti je opisao isto ovo, samo na malo praktičniji način.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
E baš tako na svako tipkalo je bio plus..
Na jedan od tih tipkala je plus išo sa alansera a drugi plus je išo sa bravice ,tj plus sa ampermetra je išo na bravicu spojen na 15 ali i ta je uvik živi plus i sad odspojim tu žicu a onda kontakt bravica nema struje..
Probao sam spojiti plus na 19 ali grijač bi stalno radio
 

Prilozi

  • IMG_20230913_194530.jpg
    IMG_20230913_194530.jpg
    19.5 KB · Pregleda: 8
  • IMG_20230913_195550.jpg
    IMG_20230913_195550.jpg
    28.3 KB · Pregleda: 8

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Čekaj, jel žica s ampermetra dolazi na kontakt bravicu na kontakt 15 ili 30? Jer 30 je "ulaz", a onda kontakt bravica to dalje raspoređuje ovisno jel dan kontakt i na kojoj poziciji je kontakt ključ. Ovo prvo tipkalo je znači bilo za paljenje, s tim da je logičnije govoriti da je plus išao s kontakt bravice preko tipkala na anlaser, a ne obrnuto.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Dolazila je na 15 i prebacivao sam na 30 al je lampica od alternatora stalno svjetlila i bez kontakta (znači ključ van kontakt bravice)pa me to bunilo ..a ta lampica je bila spojena na drugom 30 i umisto 54
Uglavnom sad je što se tiče paljenja i grijača sve uredu..sad samo onaj stalni plus moram izolirati.
Očigledno da je netko prije spajao kako mu palo na pamet.

Na redu su mi sad svjetla,žmigavci al vidim da će bit još veći problem al ne odustajem kad sam već krenuo da prepravljam instalaciju🙂
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Da, baš sam mislio napisati da mi se čini da bi to trebalo malo detaljnije pogledati što je gdje spojeno jer mi djeluje da nisu sve žice bile baš gdje treba. Ako je žica s ampermetra dolazila na 15 kontakt brave i s njega spojeno na bravu paljenja, onda si na njoj imao stalni plus i mogao zaverglati traktor bez kontakt ključa i brave 😬
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Bit će red čupati žice koje budu viška tj koje su presječene i bez funkcije
Ma skroz mi je čudno, zato imam veliku volju se igrat i tražiti da napravim kako bi trebalo biti.
Tako da će sigurno biti još pitanja kad naletim na problem😅
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Šta bi trebalo ovdi biti spojeno?
I još jedno pitanje..kada spajam stop svjetlo mora li biti stalan plus na toj žici,pa onda ide na prekidač i sa prekidača do lampe?
 

Prilozi

  • IMG_20230916_175234.jpg
    IMG_20230916_175234.jpg
    26.5 KB · Pregleda: 21
  • IMG_20230916_175143.jpg
    IMG_20230916_175143.jpg
    24.5 KB · Pregleda: 21

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,600
S jedne strane od tud ide dalje zica u uticnicu za prikolicu...tj s lijeve...a s.desne strane nemas nista tu spojeno...
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Aha,spojio sam vidim da radi pa sam mislio da je neka masa a znači ide u utičnicu za prikolicu a tog ni nemam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh