• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
366
Da al mislio sam ako ulje iz motora ne cirkulira kroz bosch pumpu ono se neće razrjeđivat s naftom ako propuste elementi il šta već. Znači sistem bi bio kao na starim 533 sa AC pumpom na bosch pumpi da se ulje unutra mjenja s vremena na vrijeme. Centralno podmazivanje zaštopat. 533 s tim sistemom napajanja gorivom nema šanse da ulje uđe u karter, ali kod 539 bi opet mogla nafta kroz semering na bosch pumpi, ali vjerojatno beznačajno jer u bosch pumpi tad nebi bilo ulja pod tlakom.

http://www.njuskalo.hr/traktori/traktor-imt-533-motor-ko-oglas-12076228

traktor-imt-533-motor-ko-slika-38022410.jpg
 

davor83

Član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
88
Skinuo sam dinamo sa mog IMT533 i stavio alternator, Iskrin, mislim da je sa Yuga 55. Kupio sam nov akumulator 110Ah 850A. Stavio sijalicu za pobudu i upalio traktror, sijalica se nakon par sekundi ugasila i mislim da je to to.

Mjerio sam napon na akumulatoru prije i poslije paljenja i iznosi 12,5 prije i 12,7V poslije. Znači mjerio sam napon kad sam skinuo akumulator sa traktora. U radu traktora napon na akumulatoru je 13,6 V.

Dok je traktor radio odpojio sam kleme sa akumulatora i mjerio napon na njima: na 500 obrtaja napon je 10,5V. Na 1500obrtaja napon je 16,5V. I da napomenem još jednom dok je akumulator na traktoru napon je 13,6 V bez obzira na broj obrtaja.

I da dodam da sijalica za pobudu lagano tinja kad je gas vracen do kraja, dok se ručica gasa pomjeri za milimetar sijalica se gasi.

Pitanje je je li sve sto sam nabrojao normalno, posebno ovaj napon u rasponu od 10 do 16V dok je akumulator skinut?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
To je to, ali nemoj u radu otpajati akumulator.
Hoče diode vrisnut.
 

AMIR1

Član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
98
Dali mi neko može reći na koji i naj lakši način se može raskolpiti korpa od IMT 533 ??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Samo je jedan načn, nekome težak, a nekome lak.
Traktor na pola, šarafe M6 u korpu, korpa dole s zamajca, bolcne van i ravnomjerno otpuštat šarafe sa kojma si ju pritisnul.
 

AMIR1

Član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
98
Jel misliš na na tri rupe na korpi sto imaju. Jel tu treba zavrnuti tri šarafa pa, ravnomjerno da se vadi ill ??
 

AMIR1

Član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
98
Rasklopio sam danas korpu. U njoj imaju svi djelovi, obje lamele nisu u lošem stanju potrošene su možda do pola, ali opet nije radilo kak treba, radilo je kao jednostepeno. Pa dali mi neko moze reći koji bi to bio kvar na korpi, nije valjda da moram mjenjat kompet korpu?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Bolcni 9 kom. zajedeni.Spojke(osmice) 3kom.zajedene rupe.Capne 3kom. zajedene rupe.Ako zajedenost pređe normalu nemozes nastelati dvostepeno kvacilo.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Koliko treba bit odmaknut druk lezaj od one 3? kod mene je na 539 odmaknut mozda 1.5cm i mislim da mi zbog toga ne ubacuje lijepo kardan a inace za vikend sam prestelo ona tri sarafica na 1.4mm( cini mi se da je muha ubacivo te slike sa spijunom) Kontam ga na onoj polugi pomac prema naprijed toliko da samo ne dira lezaj. Hoce li onda ona viljucka sto gura druk lezaj dovoljno moci gurnuti lezaj?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Bude, ne brini.
Ali, ona zajeđenost bolcna, capica i nosača capica i samog poklopca kvačila (donja ploča se nkad ne podere) (o kojm je Lisnk pisal u postu prije) diktira naštelanost od 1,4 mm.
Znači, ako je na tim pregibima lufta štelamo na manji zazor.
 

AMIR1

Član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
98
Jel mi može neko to bolje pojasnit kako se našteluje taj drugi stepen. Ako ima neka slika ili nešeto što bi to mogao bolje skontat.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Kod mene onaj saraf sto steze(cini mi se kljuc 19) nemoze da stegne dovoljno onu osovinu i tu mi nastaje problem znaci ja nategnem sve to lijepo i stegnem kolko mogu al cim ga optereti ono se vrati na isti polozaj kao prije. A morat cu rasklopit to i malo pregledat osovinu mozda malo i darnut elektrodom da malo dobije gruboce da ima za sta da zapne. A probo bi ja njega i ovako da vidim hocel odvajat al mi alnaser izgleda zasteko. Znaco spojim akumulator a on ni da zavergla. Lampica se ne gasi, probano i direktno ( nije brava pokvarena) izgleda da se nesto otpojilo ili u automatu zapelo. Nisam imo vremena pa kad ovo sve rijesim ako ne bude dovoljno odvajo idem na manji razmak na onim sarafima. Jel mi greska mozda bila sto sam moro sastavit 2 listica da dobijem 1.4mm jer mi je spijun do 1mm? skoro sam ga nabavio iz kine za 2 € :icon_e_sad:
@AMIR - http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?p=804508 saraf pod plavom strelicom
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh