• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Muha je stavio sliku.Da jos ti malo pojasnimo teoretski...
Trebaju ti dva kljuca 14 i jedan kljuc 17.Na podizac stavis kljuc 14 i otpustis maticu kljuc 17.Tad vijak kljuc 14 mozes odvrtati ili zavrtati i samim tim stelas zazor..Pazi da nakraju ne pretegnes maticu kljuc 17 jer tad moze da se desi da pukne podizac na navoju...Uh vec mi se zamantalo od kljuc ovaj kljuc onaj.Mislim da nisam gdje pogresio..:(sweat)::icon_scratch::icon_pray:
 
Posljednje uređivanje:

AMIR1

Član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
98
Uredu je sve to ali koliki treba da bude zazor i na čemu se mjeri, na ventilima ili na podizacima ? Oko toga mi malo pojasnite.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,075
MA tko još ima dinamo i regler na 533?
Legenda čija je slika posla.

Uredu je sve to ali koliki treba da bude zazor i na čemu se mjeri, na ventilima ili na podizacima ? Oko toga mi malo pojasnite.
Na podizačima. 0,30.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ma ne treba to, nego onako zidarski odmjeri... metar vamo ili tamo - nebitno. :(giggle):

Ljudi obično idu u srednju školu, ako žele postati mehaničarima. Tamo ih nauče stezati glavu, pronaći ventile na motoru i te iste podesiti.

Imaš na netu za skinuti radionički priručnik za IMT 540-549, motor je jako sličan ovom tvojem. Osim razvoda motora (lanac) no dok to pregledaš puno stvari će ti biti jasnije.

Evo ti link gdje ga možeš pregledati online, a za skinuti na kompjuter potraži na Googleu. Neću staviti link za skidanje dokumenta jer vodi na drugi forum.

Ovo ti je online, klikni na link: http://www.scribd.com/doc/46751872/radionicki-prirucnik-540-549#scribd

:icon_pidu:
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Evo ti slicica iz knjige ako imas problema sa download-om prirucnika...Mislim da ce ti sad biti jasnije...Za stelanje ti trebaju mjerni listici koji imaju oznaku debljine.Jos se zovu ventiler,spijun itd...Pokusaj malo bolje da gledas slike i citas objasnjenja koja ti mi pisemo...Ako sad neskontas okani se mehanike.Lako mozes napraviti karambol koji moze da te kosta vise nego da zoves majstora..
screen-shot-02-25-15-at-.png
 

AMIR1

Član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
98
LISNIK hvala ti puno. Skonto sam bio i kad mi je @Muha pisao al sad mi je još jasnije. Hvala ti još jednom!! :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dragi7

Član
Tu od
28 Sij 2015
Poruka
48
Pozdrav Muhi Puknutom Lisniku i svim ostalim forumašima jer ste super ekipa. Jedno za Vas vjerujem lagano pitanje a za mene nauka . Planiram preštelat ventile na mojem motoru IMR M33/T , znam da se štela na 0,30 na hladno a 0,25 na toplo. Imali li nekakva preporuka dali je bolje štelat kad je motor hladan ili topal ili je sve isto . Naravno zazori se poštuju obzirom na stanje motora dali topal ili hladan.I još jedno podpitanje da li se na isti zazor šteluju i usisni i izduvni ventili.:icon_thumright:
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ja licno to vise volim stelati na hladno.Bar se tako necu opeci na auspuh i sl..IMT je zahvalan traktor.Odlicno podnosi sve vrste majstora,ulja,zazora itd...Kroz rad sam nailazio na zazore ventila i do 3mm i opet su ti motori radili ...Obicno stelam ventile na vecini motora koje nepoznajem 0,30 malo tvrđe .Kad bi ganjao tih 5 stotih dijelova mm onda bi koristio pored mjernih listica i komparater..
 

dragi7

Član
Tu od
28 Sij 2015
Poruka
48
Lisnik zahvaljujem na odgovoru . Ne znam da li znaš radi se o motoru koji je ugrađen u brod i ja sam ga kupio (brod i motor) prije 3 godine a brod i motor su 1989 godište i ja mislim da sigurno 15-tak godina ventili nisu štelani i sad ću ih preštelati. Javim se šta sam zatekao kolike zazore pa da vidimo kako taj motor se ponaša nakon toliko godina ne štelanja ventila. Dobro nije tu puno sati rada možda 2000. Inače motor radi odlično nemam primjedbe ali moram ga malo prekontrolirat jeli tako.Ulje se mjenja redovito kao i filteri .:icon_wink:
 

Romano

Novi član
Tu od
4 Pro 2014
Poruka
14
Znaci jako slabo je delala hidraulika...i odjednom je prestala skroz...probat cu provjeriti filter i gumice na samoj pumpi...mozda je nekaj od toga....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,075
I još nesšto, dali me neko može reć dali treba novu Korpu naštelovat?
Treba
Znaci jako slabo je delala hidraulika...i odjednom je prestala skroz...probat cu provjeriti filter i gumice na samoj pumpi...mozda je nekaj od toga....
533 nema filtera, jakoooo rijetki.
Kreni od o-ringa na cjevi prije nego pumpu rastaviš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh