• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Nabaviti federe??? :unsure:, zadnjih par godina i profesionalno, preko službe nabave u firmi, je jako teško išla nabava nekakvih rezervnih dijelova - federa / opruga.
Ja se uvijek snalazim "iz svojeg otpada, furde", uvijek kopam po svojim starim kutijama i tako.
Ne mogu ti preporučiti nikakvo pametno rješenje nego "improviziraj, nađi nešto slično", a onda računaj na činjenicu da je feder - feder...

iz nekakvog starog bendiksa...
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,600
Ovi postoječi koje sam rastavil su sve drugo nego feder obični drot razvlače se ko guma a i nekakvi su kockasti :unsure:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Trebalo bi biti dobro samo mora biti kvalitetan materijal za piksu
Nemora biti nešto tvrd, već se poveća površina ova piksa je 40 mm duga. Znači duplo duža od postojećeg nosača, a trenutna debljina je 7mm, tako da će da potrajeee.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Ovi postoječi koje sam rastavil su sve drugo nego feder obični drot razvlače se ko guma a i nekakvi su kockasti :unsure:
Moj je stav da nija presudan "oblik" nego funkcija. Namotaj od žice od nekakvog dobrog federa - feder kakav ti treba. Morao bi "šljakati". Oblik federa je da nam zakomplicira život i popravak, ponavljam se: feder je feder samo je funkcija bitna (tlačni, vlačni...)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,159
Trebalo bi biti dobro samo mora biti kvalitetan materijal za piksu


Površina i debljina je nebitna.
Nije đabe proizvođač to zamislil da nije okruglo, baš me zanima kak bu kočilo nakon piksiranja ;)

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,159
Udari prsten prema zupčaniku bendixa, iza toga izvadi osigurač.
A koju šemu imaš kad vračaš prsten na osigurač?
Kod mene to obično bude kojekakva kliješta, kombinirke, pajseri. tiha misa... i onda samo iznenada uskoči.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Skinul sam bendix, stavil bum novoga kad ga kupim.
Kad probam anlaser na šrafštuku sve radi normalno, na traktoru klik klik nemre uskočiti. A valjda je to zbog poderanih zubi, badava sam i novi automat kupoval i bravu paljenja, kutiju osigurača i kajjaznam kaj sve nisam zmenil tijekom zadnjih 4-5 let i problem s klikanjem se samo pogoršava
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
A koju šemu imaš kad vračaš prsten na osigurač?
Kod mene to obično bude kojekakva kliješta, kombinirke, pajseri. tiha misa... i onda samo iznenada uskoči.
Isto tak, kombinirke između bendiksa i prstena, šarafciger, napnem i klik. To je sve.
 

MaliMravac

Aktivni član
Tu od
3 Lis 2023
Poruka
142
Skinul sam bendix, stavil bum novoga kad ga kupim.
Kad probam anlaser na šrafštuku sve radi normalno, na traktoru klik klik nemre uskočiti. A valjda je to zbog poderanih zubi, badava sam i novi automat kupoval i bravu paljenja, kutiju osigurača i kajjaznam kaj sve nisam zmenil tijekom zadnjih 4-5 let i problem s klikanjem se samo pogoršava

Možda da otpelaš majstoru anlaser da provjeri kaj se događa?
Ili te negdje muči kakav kontakt?
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Možda da otpelaš majstoru anlaser da provjeri kaj se događa?
Ili te negdje muči kakav kontakt?
Nema se kaj puno "događati" u anlaseru nije to takav kompleksni uređaj. Radi bez greške na šrafštuku. Četkice nisu poderane, kolektor je ok. Kontakte po traktoru sam ganjal lani pa ništ.
Možda mu mesing pikse promijenim ak ih najdem u dućanu. Malo ko da imaju lufta...
velim zubi vijenca zamajca su potrošeni, ali to bu moralo čekati neka druga vremena
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Skinul sam bendix, stavil bum novoga kad ga kupim.
Kad probam anlaser na šrafštuku sve radi normalno, na traktoru klik klik nemre uskočiti. A valjda je to zbog poderanih zubi, badava sam i novi automat kupoval i bravu paljenja, kutiju osigurača i kajjaznam kaj sve nisam zmenil tijekom zadnjih 4-5 let i problem s klikanjem se samo pogoršava
Ne mogu tvrditi, jer nisam vidio kako izgleda zupčanik tvojeg zamašnjaka motora i zupčanik na anlaseru, da postoji mogućnost, da anlaser ne može ubaciti svoj zupčanik u zupčanik zamašnjaka, jer su zubi na zamašnjaku oštečeni, razbijeni, naštahani, poderani. Ako je tak' slabo bude pomogla zamjena bendixa, jer budu novi zubi od zupčanika bendiksa još i teže uzubljivali se u zamašnjak.
Ako još nije do kraja uništen, probaj popraviti zupčanik zamašnjaka turpijanjem, čišćenjem inače, ne bu' dobro.

PS
Sad sam pročitao tvoj opis anlasera, nemoj brzopleto i olako donositi svoje stavove, može ti anlaser pomjerati vijuge itekako. Zato, polako 🤣😈🥂
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Površina i debljina je nebitna.
Nije đabe proizvođač to zamislil da nije okruglo, baš me zanima kak bu kočilo nakon piksiranja ;)

Ja sam zadivljen tehničkim rešenjima proizvođača imt . Kako su taj sistem pakni odradili, kočnica ko mlijko, nikad ne šklecaju pakne u hodu naprijed nazad, kad ih podesiš po 10 g, koče kad stigneš kočnicu samo preletiš preko volana.
A tek kako su riješiti upravljački mehanizam glavu volana, gurajuće spone kako samo dobro drži špuru, a luft volana ne postoji. Nikad mi nije bilo jasno zašto su na poslednje serije ugradili servo volan.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Kupil sam indijski Emtrak bendix, zubi su mu na vrhu malo nakoso napravljeni možda bu to pomoglo kod uzubljivanja. Mislim da original Iskra su bez tih kosina.
Još poturpijati malkoc zube zamajca, mislim da je to dobra ideja.
Za vikend bu se znal rezultat.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,159
Ja sam zadivljen tehničkim rešenjima proizvođača imt . Kako su taj sistem pakni odradili, kočnica ko mlijko, nikad ne šklecaju pakne u hodu naprijed nazad, kad ih podesiš po 10 g, koče kad stigneš kočnicu samo preletiš preko volana.
A tek kako su riješiti upravljački mehanizam glavu volana, gurajuće spone kako samo dobro drži špuru, a luft volana ne postoji. Nikad mi nije bilo jasno zašto su na poslednje serije ugradili servo volan.
To nisu tehnička riješenja proizvođača imt, to je samo njihova kopija.
Na starijoj brači to sve kaj si navel radi i dan danas. Zašto?
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,600
I ja sam brusil zube na zamašnjaku sa bijaksom jer su bili oštećeni i novi bendiksi za sad je u redu
 
Na vrh