• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
Hauba dole, rezervar dole, kaj je i logički....
Ako imaš kompresor treba ga skinuti. Da bi ga skinul najbolje je skinuti i hladnjak.
Za kompresor skinuti treba skinuti usis i tlak, lajtunge sa glave, lajtung podmazivanja i tri šarafa sa zadnje strane na poklopcu (najbolje skinuti sva 4 i prebrtviti poklopac) i jedan sprijeda dole desno.
Može se skinuti i samo glava i cilindar, ali sto komplikacija koje mi se neda objašnjavati jer je ovo jednostavniji postupak.
Kad skineš kompresor skineš poklopac kojeg drži 6 vijaka M6.
Unutra u sredini na zupčaniku je matica za ključ 19, to otpustiš i paziš da ti ne opadne u razvod, pogotovo elastična podloška koja je ispod matice.
Na pumpi skineš polugu gašenja i polugu gasa te šuplje vijke dolaza i povrata nafte.
Lajtunge koji idu prema dizama si predpostavljam več skinul jer nosiš i dize....
Pogledaš dali postoji tvornička zabilješka između pumpe i poklopca, ako nema zabilježiš položaj.
Skineš one tri matice M8 i pripadajuče podloške.
Jedan nek pridržava pumpu, a ti trkneš nečim mekanim u onaj šaraf gde je bila matica za ključ 19. Slobodno ju naheftaš gore pa trkneš po njoj da ne sjebeš navoj.
Skineš maticu do kraja i pomalo izvadiš pumpu van pazeči da ti kajla sa osovine ne ispadne u razvod.
Izvadiš kajlu, počepiš rupe, opereš pumpu i dize i odneseš bošisti.

Mislim da nisam ništ zaboravil.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,490
1. Skineš dizne, pripadajuće cijevi okreneš prema van i vratiš dizne.
2. Zakurblaš i gledaš stvaraju li dizne isti oblik magle. Ako stvaraju sve u redu.
3. Ako neka dizna flisa/kaplje zamijeniš mjesta sa drugom. Ako ta i dalje flisa - neispravna ta dizna.
4. Ako ispravna dizna, koja je stvarala maglu na drugom mjestu, ne stvara maglu na novom mjestu - neispravna pumpa!
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,096
Hauba dole, rezervar dole, kaj je i logički....
Ako imaš kompresor treba ga skinuti. Da bi ga skinul najbolje je skinuti i hladnjak.
Za kompresor skinuti treba skinuti usis i tlak, lajtunge sa glave, lajtung podmazivanja i tri šarafa sa zadnje strane na poklopcu (najbolje skinuti sva 4 i prebrtviti poklopac) i jedan sprijeda dole desno.
Može se skinuti i samo glava i cilindar, ali sto komplikacija koje mi se neda objašnjavati jer je ovo jednostavniji postupak.
Kad skineš kompresor skineš poklopac kojeg drži 6 vijaka M6.
Unutra u sredini na zupčaniku je matica za ključ 19, to otpustiš i paziš da ti ne opadne u razvod, pogotovo elastična podloška koja je ispod matice.
Na pumpi skineš polugu gašenja i polugu gasa te šuplje vijke dolaza i povrata nafte.
Lajtunge koji idu prema dizama si predpostavljam več skinul jer nosiš i dize....
Pogledaš dali postoji tvornička zabilješka između pumpe i poklopca, ako nema zabilježiš položaj.
Skineš one tri matice M8 i pripadajuče podloške.
Jedan nek pridržava pumpu, a ti trkneš nečim mekanim u onaj šaraf gde je bila matica za ključ 19. Slobodno ju naheftaš gore pa trkneš po njoj da ne sjebeš navoj.
Skineš maticu do kraja i pomalo izvadiš pumpu van pazeči da ti kajla sa osovine ne ispadne u razvod.
Izvadiš kajlu, počepiš rupe, opereš pumpu i dize i odneseš bošisti.

Mislim da nisam ništ zaboravil.
Ovo u udžbenike iz tehničke kulture. Pa da si deca v osnovnoj školi pročitaju i nek malo razmisle o tome..
Muha svaka čast na odgovoru 👏👏
 

Kiši

Novi član
Tu od
21 Kol 2024
Poruka
9
Traktor je rastavljen:eek:
Pumpa je imala oznaku!
Kućište samih dizni je bilo dosta zapaljeno i začepljeno jel očito prilikom promjene dihtunga glave "majstor" nije to vidio.

Neplaniram sam isprobavat dizne!
Popodne ih vozim na Breganu kod jednog navodno dobrog bošiste sad ćemo vidjet kak će bit.

Sad sam ručao i vraćam se nazad na podešavanje ventila pa da vidimo šta i kako.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
1. Skineš dizne, pripadajuće cijevi okreneš prema van i vratiš dizne.
2. Zakurblaš i gledaš stvaraju li dizne isti oblik magle. Ako stvaraju sve u redu.
3. Ako neka dizna flisa/kaplje zamijeniš mjesta sa drugom. Ako ta i dalje flisa - neispravna ta dizna.
4. Ako ispravna dizna, koja je stvarala maglu na drugom mjestu, ne stvara maglu na novom mjestu - neispravna pumpa!
Slažem se, samo kaj ne možeš ispitati je količina goriva koju diza daje (možeš i to, ali treba u apoteku po menzure...) i ono najbitnije ne možeš, a to je koliko regulator smiruje rad motora, a kolega upravo s tim ima problem.

Traktor je rastavljen:eek:
Pumpa je imala oznaku!
Kućište samih dizni je bilo dosta zapaljeno i začepljeno jel očito prilikom promjene dihtunga glave "majstor" nije to vidio.

Neplaniram sam isprobavat dizne!
Popodne ih vozim na Breganu kod jednog navodno dobrog bošiste sad ćemo vidjet kak će bit.

Sad sam ručao i vraćam se nazad na podešavanje ventila pa da vidimo šta i kako.
Ne krivi majstora jer gnjezdo for komore bude uvijek začepljeno i puno gareži ;)

Voziš kod Marka?
 

Kiši

Novi član
Tu od
21 Kol 2024
Poruka
9
Neznam kako se zove nego mi je rođak preporučio Rašić mu je prezime.

Popodne idem skupa kod njega ili rođak odleti možda sam ovisno koliko posla će bit s fergijem!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,490
Slažem se, samo kaj ne možeš ispitati je količina goriva koju diza daje (možeš i to, ali treba u apoteku po menzure...)
Ovo je bio naputak za "lajbeke", a daljnje ispitivanje sa menzurama je za majstore!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
Neznam kako se zove nego mi je rođak preporučio Rašić mu je prezime.

Popodne idem skupa kod njega ili rođak odleti možda sam ovisno koliko posla će bit s fergijem!
To je taj Marko

Ovo je bio naputak za "lajbeke", a daljnje ispitivanje sa menzurama je za majstore!
Čak je i Almir složil aparat za dize ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
Dobraaaa, možeš dvije istovremeno ispitati :ROFLMAO:
Imal sam davnoooo nekaj slično proizvedeno od jednoklipca.

Nego, neznam jel si poznaval Poldrugača? I njemu je sve trebalo.....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
Jel dobar bošista ili ne!

Još uvijek mogu odustati ako je loš majstor.
Neznam, kolega je nosil kod njega i bil je zadovoljan.
Vidim da se reklamira po fejsu, a kak to obično bude ima zadovoljnih i nezadovoljnih mušterija pa tak i komentara.
Kolko sam shvatil stoji iza svog posla, a to je najbitnije.
 

Kiši

Novi član
Tu od
21 Kol 2024
Poruka
9
Evo skinuo sam i poklopac ventila i očistio sve okolo dobro ispuhao jer je bilo naslaga od ulja i ventili su dosta loši treba obavezno podešavanje.

Zanima me jako i sa či.e isprati blok motora "sistem hlađenja".

Jer zbog pogrešnom održavanja je i došlo do stradavanja dihtunga glave.
Naime djed je radio na željeznici i uvijek je sa posla donosio ulje za motor i antifriz i filtere i mjenjal često osim tog antifriza.

Antifriz je konkretno uvijek dolijevao nikad mijenjao,i s godinama se tu nakupilo dosta smeća i naslaga i smanjilo protok vode i dovelo do kuhanja 2 puta i tu je konkretno valjda načelo dihtung i onda je tek iduće proljeće vrisnuo.

Tako da me zanima kako da isperemo sistem hlađenja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
Naime djed je radio na željeznici i uvijek je sa posla donosio ulje za motor i antifriz i filtere i mjenjal često osim tog antifriza.
Ah te dobre stare firme i odnosi iz njih. Za sve ljude je bilo i nikad nije falelo.....

Zanima me jako i sa či.e isprati blok motora "sistem hlađenja".
Ako je samo talog onda je dovoljno isprati vodom par puta kompletan sistem. Možeš dodati malo dimera ali treba dobro više puta isprati.
Ako je hladnjak loš bolje da ga dimer pojede nego da ti u najkritičnijem trenutku procuri. Ako je dobar ništ mu nebu ni ako puno dimera staviš.
Ako je kamenac unutra onda nema pomoči.
 

Najnoviji postovi

Na vrh