• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
S

strongboy

Guest
evo.poslikao sam sipke koje povlace polugu kocnica,levog i desnog kotaca.na slike se vidi da su sipke nozne kocnice suvise nisko postavljene na poluzi.a to sto kazes bobo, da zamenimo sipke,postavljanjem nozne na visu, a rucne na nizu rupu, nemoze,jer se sipke ukrste i nemogu se postaviti na nijednu rupu.sad sam mislenja,da izbusim nove rupe,tik uz ove gornje ,i nozne sipke postavim vislje nego sto su do sada bile.tada bi pritiskanju papuce kocnica delovao vecom snagom na lostu.a razmisljali smo i o tome da navarimo dodatak na najvisi deo losta,kako bi tamo premestili rucne sipke a na njihovo mesto postavili nozne,ali smo od toga odustali jer zavareni deo moze svremenom da popusti...evo slike:
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
pozdrav
 
B

Bobo

Guest
AHA, dakle, takav sistem imas...

Slazem se da je pametan potez izbusiti nove rupe sto vislje moguce i tako povecati kocionu silu.
 
S

strongboy

Guest
hmmm :scratch .to je izgleda najbolja varijanta.al kad ovako pazljivije gledam sistem, tu polugu sa sipkama,dodjem do zakljucka da mozda....kad pritisnem pedalu kocnica,da sipka toliko povuce lost,da on jednostavno zapne(dodje do kraja onog dela gde klizi u gornoj sipci....sta znam .al sve mislim da je to razlog.e sad, najverovatnije treba jos postelati gurtne na taj zvezdasti vijak koji si mi ranije pokazao, a koji se vidi i na mojim zadnjim slikama.pokusacu da ga zategnem, da gurtne mnogo ranije pocnu sa kocenjem, kako bi lostu bio skracen put, a samim tim, ne bi dolazio do suprotnog kraja na praznom hodu gornje(rucne )sipke.sta mislis o tome bobo?i dali se mogu okretati ti zvezdasti vijci a da ne skidam opet kotace?pozz
 
B

Bobo

Guest
Pa, ti zvjezdasti vijci se stelaju plosnatim sarafcigerom bez skidanja kotaca... Imas s nutarnje strane male poklopce koje otvoris i sarafcigerom stelas kocnice... Bila bi ludost skidati kotace samo da kocnice stelas, zar ne?
 
A

Alen

Guest
Bobo kaže:
Bila bi ludost skidati kotace samo da kocnice stelas, zar ne?

To ti samo misliš.... Na nekima moraš i kabinu skinut.... Pogodi na kojem. :blackeye
 
B

Bobo

Guest
Alen kaže:
Bobo kaže:
Bila bi ludost skidati kotace samo da kocnice stelas, zar ne?

To ti samo misliš.... Na nekima moraš i kabinu skinut.... Pogodi na kojem. :blackeye


Niti ne jednom jedinom IMT-u ne mioras skidati nista da bi postelao kocnice... MOZDA kod uskih vocarskih, no ne bih rekao...
 
A

Alen

Guest
Bobo kaže:
Alen kaže:
Bobo kaže:
Bila bi ludost skidati kotace samo da kocnice stelas, zar ne?

To ti samo misliš.... Na nekima moraš i kabinu skinut.... Pogodi na kojem. :blackeye


Niti ne jednom jedinom IMT-u ne mioras skidati nista da bi postelao kocnice... MOZDA kod uskih vocarskih, no ne bih rekao...

Nisam ni rekao na IMT-u....
 
S

strongboy

Guest
evo da se opet javim :) .nije me bilo neko vreme... ;) ok... pre neki dan sam promenio ulje(naravno i filter) u motor traktora.ono o koje sam pisao u nekom od ranijih postova u ovoj temi.ne bih pisao o ovome,al cudno mi je to sto novo ulje , SAE-30,ovo koje sam sipao, je previse gusto....do sad sam u svoj tomo vinkovic u ovih dvadeset i vise godina sipao svakakva ulja, al ovako gusto ulje do sad nisam video.boja mu je tamno zelena(tamno maslinasta).al ajde boja...i neka druga ulja imaju neku zelenkastu nijansu...al zasto tako gusto :scratch .jedva sam ga sipao .sad kad upalim traktor,na pocetku zvuk mu je neravnomeran, da bi se za oko pola minuta ujednacio.a sa starim uljem je zvuk bio ujednacen od samog starta.juce sam orao(po prvi puta :) ,i super je isao).traktor super vuce,i ne oiseca dvobrazdni plug koji je dosta duboko isao u zemlju.nema nikakvog dima iz auspuha.(snimio sam i video klip od mog prvog oranja :) i pokusacu da ga prikacim).ukratko,zelm da pitam jel ima ko slicna iskustva sa ovim,i zeleo bih da cujem sta vi mislite o ovome...a da.sipao sam i ulje u bosh pumpi.uradio sam kako mi je bobo objasnio,odvrnuo sam ta dva sarafa,iz mesta gde je bio donji saraf, isteklo je oko 50-100 grama ulja.sipao sam odozgo,al kako sam sipao,odozdo je odmah teklo novo ulje....pa sam donji saraf prisrafio,i sipao odozgo u bosh pumpi.sipao sam skoro pola litre,i pritegnuo i gronji sarav(poklopac).onda je visdak ulja iskapao iz cevcice sa zadnje strane.sipao sam obicno motorno ulje.nisam od ovog gustog.tako da taj neravnomeran zvuk posle startovanja motora, nije posledica novog ulja u bosh pumpi...Ok pozdrav
 
B

Bobo

Guest
Pazi ovako...

Kako mi se cini da me oko ulja u bosh pumpi nisi razumio. Staro ulje iz pumpe ispustis, ili sipas dok na donji saraf ne pocne curiti novo ulje. Dakle, kad na donji saraf krene curiti, ulja je u pumpi dovoljno. ja malo jos nadospem jer mi je pumpa losa i ne mjenjamo bas cesto ulje u njoj ;)

A sto se tice nemirnog rada motora, to sam ti i goorio kad kupujes neka tamo ulja za koje dosta ljudi na forumu nikad niti nije culo... Od prvog dana mi je ulje bilo sumnjivo, tako da ono... neuravnotezen rad motora nejvjerovatnije od tog sto je ulje pregusto, i tesko mu je teci kroz pumpu i kanale za podmazivanje, i ono se po hladnom mozda previse stegne. Kad se motor za 2-3 minuta zagrije, ulje se razrijedi i rad motora se ujednaci...

Lijepo ti kazem dok jos nije kasno da se okanes nekih sumnjivih proizvoda, i da na ulju ne sparas.
 
S

strongboy

Guest
a kako moze da bide toliko gusto da mu je gradacija SAE-30 :scratch .bez razlike na proizvodjaca,ipak bi gradacija ukazivala na neke standarde....ok slazem se stobom.mozda sam pogresio sa tim uljem.prodavac mi je rekao da je ulje ok...e sada ako me zahebo.... :scratch ...ok razmislicu i mozda cu promeniti ulje.ako promenim ulje, da opet i filter zamjenim?
 
B

Bobo

Guest
filter samo skini i isprazni , te ga vrati nazad na traktor...

Sto se standarda tice, kad imas onako nikako upakiran proizvod s kojeg etiketa moze i otpast, a ionako sumnjivo izgleda... ne biih ja to kupovao ni za lance mazat ;)

A trgovac ko trgovac, nije niti jednom za vjerovati. njima je bitno samo prodati
 
S

strongboy

Guest
sutra cu da odem do trgovca,da mi malo objasni tu gustinu ulja ;) .a inace....etiketa ne moze otpasti :lol: ,nastampana je na ambalazi ;) .a to da ce po hladnom biti jos gusce, to me najvise i zabrinjava.jer kad je ovako gusto na +18,kakvo li ce tek biti na -10 ili -15...prava mast.mozda se zapitas sta cu raditi na -15 :lol: .uglavnom transport.al povremeno.
 
B

Bobo

Guest
Trgovac ce ti samo reci da mu se nitko nije zalio na to ulje, i tako ces mu opet povjerovati i krecemo ispocetka... Njemu je bitno da si napravi prometa i to je ta stvar...

Kupi si ina super 5 i toci ga u traktor i nemas brige nikakve. To je provjeren proizvod i tu greske nema. Vidim cak da ni ti nemas u njega povjerenja, cim ga nisi sipao u bosch pumpu. To mi dosta govori ;)
 
S

strongboy

Guest
od pocetka se slazem stobom.. ;) .al ajde pomislio sam :ne ce me valjda moj drug prevariti:)u svakom slucaju promenicu ulje( ili INA 5,ili INA 3)...uglavnom ovo bugarsko ulje ce verovatno ici u koritu vazdusnog filtera :lol: .tu ce se pokazati u najboljem svetlu ;) .a ovo ce mi biti za pamet :) .da drugi put otvorim oci, a zatvorim usi :lol:(kad trogovac prica) .ujedno bice mi drago, ako se i neko drugi, sto procita ovo, nauci na tudju (u slucaju moju) gresku ;) .....
 
B

Bobo

Guest
Nije tebe on isao prevariti, nego je to trgovac kao i svaki drugi i ti si u njegovoj trgovini jednak sa svim ostalim musterijama. On to ulje nabavlja za neke vrlo jeftine pare, a ljudima prodaje pod neko vrlo kvalietno...

Imam ja takvih poznanika koliko oces, ali imamm i jednog koji mi za auto dijelove uvijek da nekog popusta i za njega znam da me ne bi htio s necim tako ozbiljnim kao ulje smatrati ravnim ostalim mustarijama. reci ce mi da to nije bas neko ulje ovo ono i da je bolej da uzmem neku provjerenu robu...
 
S

strongboy

Guest
danas sam bio kod trgovca gde sam kupio to ulje.ispricao sam mu da mi je ulje sumnjivo...rekao mi je da mu odnesem ostatak ulja ,a bas sam isao na selo i uzeo sam kantu sa preostalim uljem.kad ga video, rekao je da to ne sme tako da bude i da po prvi put vidi da ulje moze biti takvo.odmah je uzeo drugu kantu i otvorili smo je.ulje je bilo bas onakvo kakvo treba da bude.puno je rjedze a i boja mu je puno svetlija,onaku zuckasta,kao i sva druga ulja.bas kao i ja, i on se nije mogao nacuditi zasto je to ulje takvo.naravno,dao mi je to drugo ulje(kanticu od 10 litara) bez pogovora.hteo je da mi da i novi filter,al nisam hteo da mu uzmem,posto cu upotrebiti taj isti sto sam sada stavio.e sad ja razmisljam sta bi mogau da bude posredi svega ovoga,i mislim da se radi o pogresnoj ambalazi.mozda je ova ambalaza(kantica), zalutala u proizvodnoj traci i napunjena je nekim drugim uljem.tvornica sto proizvodi i pakuje ova ulja (gledao sam na internetu njihov sajt),ima siroku paletu proizvoda,pocev od motorna ulja,razne masti za lezajeve,antifriza,pa sve do najrazlicitije autogalanterije...i jedino objasnjenje po meni je to da je kantica kao prazna zalutala na nekoj drugoj traci gde se pakuje neki drugi tip ulja.a posto je na ambalazi predhodno naslikana etiketa sadrzaja ambalaze,nije se moglo znati da je u ovoj kantici sasvim drugi tip ulja...posto ce mi to problematicno ulje ostati kad ga ispustim iz motora(jer trgovac mi je rekao da ce ulje reklamirati sa ostatkom u kanti i da ne trebam ga vracati),pitam se kakvo je to u stvari ulje,i za sta bi se moglo upotrebiti.izrazito je gusto i tamno zeleno-maslinaste boje.....
 
B

Bobo

Guest
Ako ima jaci miris, onda bi to moglo biti ulje koje se koristi u mjenjacima, jer INA Transhidrol ima bas specifican, jak miris. Ne znam kako je kod ostalih proizvodjaca...

Sto se tice greske s uljem, to se u INI ne moze dogoditi i ti si opet pristao da ti trgovac da ulje od istog proizvodjaca. I dalje se tjesis i na jedo uho unutra, na drugo van...

Imas dobar traktor, u vrlo solidnom stanju i u njega si sipao pogresno ulje, pitaj boga kakvo... I opet si odlucio da uzmes ulje istog proizvodjaca, iako si se na njemu opekao...


Mislim, nije da te nagovaram bas na INA ulja, tvoji su novci, tvoj je traktor, radi sto zelis s njim i u njega sipaj sto god hoces, ali ja mislim da takav potez nije mudar...
 

Najnoviji postovi

Na vrh