• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
strongboy kaže:
zdravo :) juce sam kupio ulje koje cu sipati u traktor sledecih dana.
Moj je savjet mjenjaj, glavno da je novo ..obavezno filter .
SAE 30 je ok gradacija ..
Nemoj pretjerivati ,to je samo obicni stari traktor s puno mana ..uf! svašta pišem ,necu više .
Sretno..
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Cim sam kantu vidio, najezio sam se...

Nemoj na ulju sparati, a kako vidim po pakiranju da i proizvodjac na njamu spara, tako da ono... ne bih ja to sipao u traktor...
bobo :lol: najlakse se prodaje losa roba u lepoj ambalazi ;) ,tako da ambalaza nije presudna.a i kad bi bila ambalaza lepsa i prijatnija za oko,kako bi namamila kupca, onda bi bila skuplja i sama ambalaza,sto bi nepotrebno povecalo cjenu samog proizvoda .ja sam se rukovodio po tome da mi moj prijatelj(drug jos iz prvog razreda osnovne skole)koji je vlasnik ducana auto djelova i rezervnih djelova za traktore,ne bi podvalio ;) .a na kraj krajeva samo me jednom moze pravariti i nikad vise. :lol: .ok pozdrav ;)
 
B

Bobo

Guest
Ziva istina.

Ali kad bi se po tvojem vodili, nitko ziv ne bi kupovao ulja u lijepoj ambalazi... Sto se traktora tice, za sad su mi se INA ulja pokazala kao vrlo dobra i mijenjam ulje svakih 200 radnih sati tako da ono... Nekako ne bih vjerovao u nemastovito zapakiran proizvod, no to sam ipak samo ja.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
A vjerujes IMT-u koji je daleko od lijepo zapakiranog proizvoda :) Govorim to zato sto sam cuo da npr. vrlo popularnoi ne bas nepoznati i ne bas najjeftiniji ;) proizvodjac ulja Castrol uopce nema svoje rafinerije vec kupuje ulja od drugih proizvodjaca i samo ih prepakirava
 
B

Bobo

Guest
I to je istina...

Castrol i njemu slicni imaju posebna ulja za europske standarde, a druga ulja za "istok"... Oznake su iste, a razlika je nebo i zemlja... TO je jednostavno tako...

INA, u drugu ruku ima svoja ulja, kakva su takva su i dokazala su se, bas kao i IMT... Uzmi za primjer neki drugi traktor u IMT cjenovnom rangu (kinezi i kompanija) pa ces vidjeti na sto ciljam...

Uglavnom, ja da imam moguscnosti sipati INA ulja u traktore, sipao bih ga (kao sto i radim) i ne bih za neku mizernu ustedu htio riskirati neko ulje za koje nisam cuo... Kao sto rekoh, nije mi puno dati 200Kn za ulje i filter svakih 200 radnih sati jer to i nije neki veliki trosak... A da zbog kojekakvog da ne kazem "lijevog" ulja nakon 5-6 godina moram praviti generalku... Neka hvala.


Smiljane, reci mi da li bi ti htio u svoj 539 sipati ovo ulje ili INA super?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Tocno govoris i 100% se slazem. Malo sam se salio.
A sad ozbiljno: slazem se sa kupovinom robe sa imenom (svejedno jel' to traktor, auto, kompjutor, ulje ili naocale) ali samo do odredjenih granica, najcesce limitiranog razlokim u cijeni, odnosno iznosom kojega si netko (ili neciji posao) moze/zeli priustiti. Ako je nesto duplo ili vise skuplje ili apsolutni iznos nije zanemariv onda biram jeftinije. Druga je stvar kod relativno malih iznosa kao sto je ovdje rijec o ulju. 200 kn vise ili manje nece puno promijeniti na stvari ....
Dati 10, 20 ili 50 tisuca Eura za traktor pa onda gledati dali je ulje godisnje skuplje ili jeftinije 200 kn (ili 30 Eura) i nije neka racunica
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Jos da dodam... osim u situacijama kada je kvaliteta "brand name" proizvoda neupitna i zahtjevana, ali toga ima sve manje i manje
 
S

strongboy

Guest
malo ste me krivo razumeli ;) .ina 3 ulje nisam hteo jer sam u ranijim postovima citao da je najlosije ulje koje ste mogli naci u hrvatskoj.pa zasto bi onda to isto ulje INA-3 bilo boljeg kvaliteta kod nas u makedoniji.e sad.ina super-5 je bolje,al je gradacije 20-50.a napomenuo sam da ne zelim tu gradaciju ulja ,jer uopste ne radim traktorom tokom ljetnih vrucina,tako da po mojem ubedjenju to je ulje suvise gusto,za jesenjim i prolecnim radovima kada je vreme hladnije.nije u opste problem cjena.razlika je i onako veoma mala.kod nas je ina super-5 nesto iznad 2 eura po litar.tako da ne radi se o cjeni i ustedi :) ,vec o tome da upotrebim ulje koje ce odgovarati vremenskim uvjetima.jer nije svejedno dali tratorom vise radis po vrucini ili po kisovitim i hladnijim danima.trazio sam iskljucivo ulje sae-30.i nasao sam ina-3 i ovo.odlucio sam se za ovo,ne da bih ustedeo vec zatoa da ulje bude odgovarajuce sezoni u kojoj ce traktor raditi.naravno da tu ide i filter ;) .pozdrav i nadam se da ste me razumeli ;) (trudim se da svoje razmisljanje iznesem na hrvatskom jeziku) :) .pozz jos jednom.
 
B

Bobo

Guest
Ma sve je u redu... Mozda je to tvoje ulje i bolje od INA super 3, ali ja mu nekako ne bih vjerovao jer se kod mene Super 3 pokazao kao izuzetno dobro ulje koje mijenjam na 200 radnih sati... Ulje u 539 uredno bude i preko zime i po ljetu i nikad nikakbih problema s njim... Kad 539 dodje s generalke, i u njega cu sipati super 5, da ne moram kupovati 2 vrste ulja.
 
S

strongboy

Guest
videcu kako ce se pokazati,dal ce ga motor mozda trositi i koliko....ni ja neznam kakvo je u praksi.jedino ,to sto mi je prijatelj rekao da je dobro.a sad..ko ce ga znati :scratch .ma isprobacu vise vrsta dok ne dodjem do najboljeg ;) .tako i u mom autu.probao sam shell,i to veoma skupo ulje,onda sam probao neko full sintetic ROWE,onda neko ulje ARAL 5-40,oko 11 eura litar...al najbolje se pokazalo castrol magnatec .i ostao sam na njega.tako i sa traktorom...videcu kako ce se pokazati ovo ulje,pa ako nije bas ok, idem na drugu marku :lol: .pozz
 
S

strongboy

Guest
juce sam bio kod majstora,zbog slabih kocnica.pisao sam u ranijim postovima.majstori su uradili bas kao sto je bobo rekao.skinuli su kotace,ocistili obloge kocnica,(rekli su da su dobre i da nisu puno istrosene), dotegnuli na taj zvezdasti vijak,namontirali tockove, al kocenje se nije poboljsalo.(mozda sasvim malo,ali neznatno).sad pitam i trazim savet, kako i sta da preduzmem da bi kocnica bila dobra.rucna radi super.kad malo jace povucem kotaci smrznu.al kad pritisnem noznom kocnicom, pa makar i iz sve snage,traktor jedva stane...evo slike zahvata :roll:
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
evo i plugove sto sam kupio.(vidi se namontiran dodatak koji sitni i ramva preorani deo zemlje.dotjera pomocu lancima).
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Koliko vidim da su ti obloge na kocnicama jos dosta dobre, bas kako su ti i majstori rekli... Nego, zanima me kakve pedale kocnica imas, te kakve poluge idu od pedala do bubnjeva. Ako mi to poslikas, 100% cemo pronaci zasto traktor tesko staje. Ovako ti ne mogu nista reci, posto vidim da su kocnice dobre i to bi moralo stajati ludo...
 
S

strongboy

Guest
ok,poslikacu sve to. a sa majstorima smo gledali i razmisljali...i dosli smo do zakljucka da su sipke koje pvlace pedale kocnica, suvise nisko postavljene na lostu koji aktivira kocnicu.sipke koje su postavljene na rucnu kocnicu si znatno vise(na samom vrhu losta),tako da se rucnom kocnicom ostvaruje veca vucna sila na lostu.a nozne su na pola te visine.pa ma koliko snazno pritiskao papuce, jednostavno sila pritiskla je premala da povuce lost bar onom jacinom kojom taj isti los povuce rucna kocnica.al da bi me bolje razumeo, poslikat cu sve to i bit ce jasnije.mi smo za probu otkacili sipku rucne i na njenom mesto postavili sipka nozne kocnice,i traktor se skoro ukopao.naravno stisnuo sam jace(po navici :roll: ).al tada se kotac "smrzo" :).to je bilo samo za probu i nakon sto smo to probali, vratili sipke svaku na svoje mesto .....ok pozdrav pa ... stavit cu slike uskoro.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
pa vjerojatno je nešta d papučita i tu, ako ti ručna radi dobro...
 
B

Bobo

Guest
Strongboy: Savrseno te kuzim, i bas sam to htio predloziti da napravis... Rucnu kocnicu stavi na ona mijesta na pola poluga i problem rijesen...

Rucnu kocnicu ces malo jace povlaciti i to je to ;)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
pa to su mehanicke kocnice i nemos ocekivaat previse od njih, pogotovo ak kocis pod teretom
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
ali mislim d bi trebale močć blokirat točak, đaba kočnica ako nemoš blokirat točak...-
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
petar kaže:
pa to su mehanicke kocnice i nemos ocekivaat previse od njih, pogotovo ak kocis pod teretom
ja imam na 540 isto mehaničke kočnice i koče ko lude..
na lijevu sam stavim nogu več koči,a desna ide malo teži ali zakoči i nema problema s njima ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh