• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
S

strongboy

Guest
danas sam radio traktorom,drljao sam vec ranije izoranu njivu.pripremam je za setvu deteline(lucerke).pre kraja,trebalo je jos jedan put da prodjem i da zavrsim sa drljanjem,kad,traktor je poceo da se gusi,nije primao gas,ili bi radio pod mali gas a kad bi dodavao, nije ga primao i gusio se,i najzad ugasio se.kad se ugasio cuo sam kao da se gorivo vraca u rezervoar.nisam znao sta bi to moglo da bude.sacekao sam malo,misleci da se mozda nije pregrejao motor.al nije bilo to jer je kazaljka za temperaturu u kabini pokazivala zeleno(na pocetku zelenog polja).posle nekog vremena uspeo sam da ga upalim,i polako stignem kuci.sta bi to moglo da bude???predpostavljam da su u pitanju filteri goriva.....jednom mi se to dogodilo i na tomo vinkovic,promenio sam mu filter goriva i sve se sredilo.pa nadam se da je i sada to... sta mislis ti bobo?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
možda se nešta zaštopalo u dovodu goriva, ako se gorivo vratilo...
 
B

Bobo

Guest
Sto se ulja tice, U knjizici od 549 pise ovako: BEOGRAD NAFTAGAS: Galax super S-3 zamjena svakih 200 radnih sati, Galax super 15W40 zamjena svakih 250 sati i Galax MHT, zamjena svakih 250 sati

A sto se goriva tice, najvjervatnije su filteri, ali pri vecem gasu bi traktor trebao raditi, jer ne treba filterima deset sekundi da se zaprljaju toliko da se traktor ugasi, vec se postupno osjeti gubitak snage, pogotovo pri nizim okretajima. Mozda si utocio neko prljavo gorivo unutra i sad crkava.

Najprije pogledaj imas li u taloznoj casici vode, i je li sito na casici prljavo. Ako je gorivo cisto, mijenjaj filtere.
 
S

strongboy

Guest
stekao sam los utisak kod tebe :roll: ma ne sipam svasta u svoj traktor ;) ako ti kazem da je moj tvoma vinkovic koji ima skoro 22 godine i na kojem sam ja prvi koji je sjeo i vozio ga(jer smo ga kupili novog),i vozim ga jos,pritom na plugove potrosio dva para daske koje su u medjuvremenu zbog istrosenosti vec dva puta obnavljane,a traktorcic je jos uvek kao nov(kad kazem kao nov,mislim daleko u boljem stanju nego 10-15 godina noviji traktori TV),mozda ces promeniti mislenje o meni ;) .inace to ulje koje mi je bilo zamjenjeno,ispustio sam iz motora na 542,i sipao to galax.a inace traktor sam kupio sa punim rezervoarom i do sad jos nisam sipao nikakvog goriva.naravno sipacu dizel koji ima na pumpama,a u retkim slucajevima mozda upotrebim (kod nas ga zovemo extra lesno,to je isto kao D2 samo sto je crvenkaste boje ,nekad manje nekad vise obojeno,verovatno zbog akcize...koristi se za grijanje domova,a puno ga koriste i za automobile i traktore...).e...malo sam skrenuo od teme :) .inace u tu plasticnu prozirnu casicu,ima puno prljavstina...kad napumpas na onu polugicu do nje, sve se razmuti i to je odvratno i gledati...sad cu da mu kupim i gumicu i novo sitce sto ide u njemu i zameniti ih.kupio sam i oba filtera iako su mi rekli kad sam ga kupio,da mu je jedan filter goriva promenjen.zamjenicu ih oba.e sad kolko cu da uspem u tome jer ne znam redosled po kojem trebam to da obavim-neznam...al potrudicu se.a traktor , ako se secas,pricao sam ti da od ranije ne moze da dostigne 2250 obrtaja,da je dostizao samo nesto malo vise od 2000,al da je kad kad i dosegnuo 2250...a kad sam drljao osetio sam da nesto nije kako treba...slabije je reagovao na dodavanju gasa....a i zvuk mu nije bio isti...i najzad eto...stao je:)mada je opet krenuo ;) .juce ga pogledao jedan mehanicar i rekao je da mu je blokiran dovod goriva i da su u pitanju filteri...pa videcu..sad bas idem na selo da to sredim.moram pre podneva jer su najavili kusu za posle podne,a jos nemam garazu za traktor...ok pozdrav :) (nadam se da nisam oduzeo previse prostora u postu).
 
B

Bobo

Guest
Redoslijed radnji ti je zavrtanje rezervoara da gorivo ne iscuri van iz njega, ili da ispraznis rezervoar ako ti pipa na njemu ne valja. pripremi se jer je ovo jako prljav posao. Odvrni filtere (s dolje strane ima vijak) i skini i casicu te na njoj promjeni sito. Pretpostavljam da si kupio obadva "fina" filtera, a ako nisi, prije stavljas "grubi" pa onda "fini" te otvori pipu na rezervoaru da se filteri napune gorivom. kad krene na AC pmpi curiti van, stavi casicu i nadaj se da neces morati ozracivati motor.

Obrisi sve sto je zamazano gorivom, da se uvjeris da nigdje ne curi van i to bi trebalo biti TO...

nije strasan posao, ali se zaprljati moras. Ako ne ti, traktor sigurno ;)
 
S

strongboy

Guest
ma ja cu to raditi sa medicinskim rukavicamA :lol: .u zdnje vreme uvek koristim te rukavice.jer u protivnom me nemoze nista isprati :lol: .a ovako zavrsim skinem bacim a moje ruke ciste...cistije nego pre ;)a sto ti je to prozracivanje motora ?verovatno mislis na ispustanje zraka od sistema za gorivo...mozda ce to u svakom slucaju trebati da obavim...ali videcu kako ce biti..mozda i ne trebam.jednom se s tomicom tako namucio.cjeli dan sam se zivcirao.i slucajno dodje jedan prijatelj i to mi sredio za 2 minuta :roll: a ja izgubio cjeli dan.al ajde da sad krenem najzad.usedeo sam se pred kompu, a ceke me prljav posao ;) .pozz
 
B

Bobo

Guest
Ne prozravicanje rezervoara, vec ozracivanje motora...

Dizel motori ne vole zrak u sustavu napajanja gorivom. Posto otvaras sistem (skidas filtere i stavljas nove, mjenjas sito na casici...) moze doci do pojave zraka u sistemu, i traktor ce trokirati, tj, nece dobro raditi, i gubit ce snagu. Ovo je moguce da se dogodi, ali ako filtere napunis gorivom nakon stavljanja i ako napunis casicu kad ju budes montirao, mislim da ne bi trebalo biti problema.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Ma nije problem ni odzračit, kakvu imaš pumpu(slika)?
Ak nikako neide onda popustiš one metalne cijevi što vode gorivo do dizni.
 
B

Bobo

Guest
Ima linijsku pumpu...

Ja uvijek ozracujem motor na taj nacin da odvrnem jednu ,a popustim drugu visokotlacnu cijev. Kad se traktor kako-tako upali, najprije vratim onu prvu na mijesto, i onu otpustenu dotegnem i nikad greske... Ozracim ga za 2 minute ;)
 
S

strongboy

Guest
zamenio sam filtere...nisu bili bas nesto zaprljane al ipaknisu bili ni cisti ;) .prvo sam morao isprazniti rezervoar jer mi nije radila slavina,onda sam rastavio tu slavinicu i ocistio je podmazao navoj uljem i razradio,onda sam skinuo casicu,ocistio je,zamenio gumicu i sito,onda jedan po jedan filter...nasuo sam gorivo u rezervoar.onda sam odvrnuo crevo sto ide od filtera u bosh pumpu i pumpao dok nije procurila nafta.napumpao jos nekoliko puta i opet pricvrstio crevo.upalipo traktor i ....radi ko sat :lol: .onda sam jednu po jednu cev(ima ih tri)na bosh pumpi olabavljao,kako bi izasao eventualno primljeni zrak i opet pritezao.onda sam ga provozao po asvaltu i ide super.ide do 2200obrtaja.sve sam to uradio za 1sat i 20-tak minuta.ja sam se bojao da cu ga unerediti, a to...ja pravi majstor ;) .hvala ti bobo na savetima.u mnogome si mi pomogao.pozz.a da te jos nesto pitam...kazaljka na pokazivaca napunjenosti rezervoara za gorivo...kad nema kontakt,pokazuje na nula.kad dam kontakt-pokazuje pun rezervoar.kad sam ispustio svo gorivo iz rezervoara, dao sam kontakt i opet je pokazivalo pun rezervoar...pronasao sam jednu crvenu zicu odspojenu od gornju stranu rezervoara.spojio sam je, al opet isto.kad dam kontakt uvek pokazuje da je rezervoar pun do vrha :scratch a inace pada na nuli kad nema kontakta.sta mislis?
 
B

Bobo

Guest
Cestitam na uspjehu! Ja gorivo ne pumpam rucno, puno mi je to posla. Ja kad namontiram filtere, odvrnem slavinu i napunim ih. Potom napunim i casicu, te i nju zavrnem i onda samo odvrnem dvije od 3 metalne cjevcice, i verglam dok se ne "javi. potom zavrnem cjevcice i posao obavljen ;)

Sto se kazaljke za gorivo tice, imas na vrhu rezervoara 6-7 malih vijaka koji drze mjerac na rezervoaru. odvrni ih i izvadi plovak van. On na svom mehanizmu ima malu zavojnicu i ona se moze olabaviti, te plovak zna zapeti na MAX. polozaju. Tako je kod mene bilo cim sam traktor kupio, te sam taj kvar otklonio na taj nacin da sam MAX polozaj plovka spustio, tako da ne silazi sa zavojnice, te sad kazaljka ne ide skroz gore preko MAX, vec kad je pun, bude par mm prije gornjeg polozaja i stalno je ispravna.

Zice svakako moraju biti spojene. Koliko znam da su tamo dvije zice. jedna je signal od plovka, dok bi druga trebala biti od lampice za rezervu :scratch Nisam 100% siguran, ali na IMT je poznata boljka da mjerac zapne na MAX polozaju. kad kontakt iskljucis, on pada na MIN. polozaj, jer nema struje u sebi. Kad das kontakt, kazaljka skoci gore, sto znaci da je ispravna i da samo moras odglaviti plovak.
 
S

strongboy

Guest
juce sam otvorio rezervoar i izvadio plovak...i nije mi bas jasna ta spravica:)evo poslikao sam je, al po nekoj mojoj logici u ovaj mehanizam nedostaje (bar se meni tako cini,a sdruge strane ne vidim zasto bi neko cackao po njemu i izvadio neki deo),nesto sto bi pokretalo te polugice...cccc nece da se startuje program za prebacivanje slike :scratch .ok postavi cu je sledeci put...
 
B

Bobo

Guest
Kod mene je slican, ali drugaciji sistem...

Ovaj klizac sto ide gore-dolje po toj zavojnici se u krajnjem gornjem polozaju zna zaglaviti i stalno pokazuje da je rezervoar pun.
 
S

strongboy

Guest
ma najcudnije je to sto,bilo da je zica koja ide od ovog meraca do kazaljke u kabini,isklujucena ,bilo da je spojena ,kazalka uvek pri kontaktu pokazuje pun rezervoar a kad je kontakt iskljucen -prazan rezervoar.kazalka reaguje samo kad se ukljuci kontakt,i to ide do maksimum,i kad se kontakt iskljuci, pada na nulu.ne reaguje na to dali je zoca na rezervoaru spojena ili odspojena....nadam se da si me razumeo ;) malo mi je tesko da to objasnim na hrvatski... ;)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Zato što se dira sa masom pa je otpor 0, i pokazuje pun rezervar, ili je otpor beskonačan (nedira se nigdje s masom) pa pokazuje pun. Jedno od toga je, sad koje točno neznam, nisam nikad restavljo to pa... Al radi na tome principu, znači potenciometar u rezervaru kojeg pomiče plovak, pomicanjem se mjenja otpror (a time i napon), a instrument u kabini je običan voltmetar baždaren tako da pokazuje količinu goriva. Jednostavno :D

A ispitueš jel radi, tako da mičeš klizač na potenciometru i trebala bi se micati kazaljka, ako neradi, potraži jel to ta žica koju si uštekavo, da li ona vodi do te kazaljke, i da li je negdje prekinuta ili je s nje skinuta izolacija od vibracija. Nije teško, možeš to sam
 
S

strongboy

Guest
sve sam pokusao...i odspajao i spajao zice i premestao...cak je jednom pocela ,kazalka rezervoara da pada ka nuli,al zato ,kazaljka temperature bi pocela da ide do maximum,a sve to kad bih ukljucio svetla...ma sigurno se radi o masi nekoj...al ja nemogu da otkrijem gde se javlja ta masa.najverovatnije je u samoj instrument tabli...mislim da to ipak treba da pogleda autoelektricar.a svakako cu posetiti auto elektricara,jer mi ne rade zmigavci,nemam zadno osvetlenje,i jos da se namesti brisac vetrobranskog stakla.tako... da sredice ga majstor ;) .pozz
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto se tice mjeraca goriva, bio skoro kod susjeda da mi nesto napravi. Kaze on, nema problema, samo da vidim dali imam goriva u traktoru i uzme stap, odvrne poklopac, gurne stap u rezervoar i pogleda koliko ima goriva. Brzo, jeftino i efikasno ;)
 
S

strongboy

Guest
Smiljan kaže:
Sto se tice mjeraca goriva, bio skoro kod susjeda da mi nesto napravi. Kaze on, nema problema, samo da vidim dali imam goriva u traktoru i uzme stap, odvrne poklopac, gurne stap u rezervoar i pogleda koliko ima goriva. Brzo, jeftino i efikasno ;)
ma da :lol: ja tako merim u svoj tomo vinkovic.al verovatno cu morati i na imt-u. ;) .bio sam u jedan ducan gde prodaju delove za traktore, i trgovac mi je rekao da ce mu stici i meraci goriva.e sad ako su isti kupicu ga svakako.al ako ne...stap :lol: .mada ja merim sa metalnom zicom(malo debljom).napravi cu precizan merac od zice...obelezicu ga sa podelcima, kako bi znao kolko litara ima goriva i koliko litara mi je na primer trakor potrosio, recimo u oranju ili u transportu... ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh