• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
B

Bobo

Guest
Gle ti njega... Dvobrazni plug i ore u 2. brzini s njim... Tu duhana nece bit ni pola ko sto moj bude... NI POLA

Toliko plitko ne zaoravam strnjake poslije zetve, a kamo li oranje za duhan...

Kod mene to ide jednobraznjakom na 35cm i jos se stajnjak zaorava, a ovo ja za duhan preplitko...
 
S

strongboy

Guest
hehe..da si imao prilike videti nas ovogodisnji duhan...a njivu sam orao s tomicom.to tako orem vec 21 godinu.a tomica moze orati u najboljem slucaju 20tak cm.e sad da jos nesto pojasnim...prilep (moj grad) je poznat po proizvodnju duvana.prilep i citava njegova okolina je duvanski kraj.u prilepu postoji jedini INSTITUT DUVANA na balkanu.iz tog instituta poticu mnoge sorte duvana koje su poznate sirom sveta.ok toliko o tome ;) .mi,a i svi ostali u mom kraju,koji se bave proizvodnjom duvana, proizvodimo aromaticne sorte duvana.kod te sorte stabljike su manjeg rasta(poredjenja radi, nesto iznad koljena) a listovi su im manji nego kod krupnolisnih sorti.samim tim mnogo je teze za proizvoditi aromaticni duvan negoli krupnolisni.inace nas kraj nije pod sitemom navodnjavanja,pa jedino polivanje je sneba.ove godine je bila katastrofalna susa, pa su nam prinosi (ovo kazem u globali) prepolovljeni.prva kisa je pala pred jesen,duvan naglo poceo d araste i da baca listove al vec je vreme odmaklo...sunca je sve manje,pa je susenje nekvalitetno.usput da kazem i to da nas duvan se susi na suncu...ali i u najboljim godinama, jedna porodica (2-3je odraslih)moze da proizvede 700 do 1700 kg duhana tokom jedne rekolte.znam ja da krupnolisnom duhanu treba dublje oranje, al aromaticnom je dovoljno 20-25 (+ - 5cm sto zavisi od same njive),sto ustvari i jeste optimalna dubina 10" plugova.a kad je zemlja jako suha onda ni toliko, jer u suprotnom,naprave se tolike grduve da je nemoguce bilo sta saditi.inace, to sto sam orao i jeste strnjak ;).da jos i ovo kazem..do sada nisam nikad vidio da kod nas neko ore jednnobrazdnim plugom.a kad bi posao po placevima gde se prodaje poljoprivredna oprema, nema jednobrazdnjaka ni za videti... a kamo li ga za kupiti.a dvobrazdne i vise brazdne plugove-koliko hoces.nacin obradjivanja zemlje je razlicit u razlicitim krajevima(recimo hrvatska i makedonija)...sve zavisi od kultura koje se gaje i uslovi za tu proizvodnju.
 
S

strongboy

Guest
puknuti kaže:
oranje ko oranje ,pricekaj proljece pa ce duhan reci dali je bilo dobro i kvalitetno
kod nas ima puno ljudi koji ne oru njive na jesen , vec im je prvo oranje za duhan u proljece.pa sad ti vidi sta ce reci duhan sa ovim jesenjim oranjem ;).jednom je jedan covek posadio duvan na samo jednim oranjem..mislio sam sta li ce ta njiva da rodi..al godina je bila idealna u pogledu padavina, pa se njegov duvan uposte nije razlikovao od ostalih duvana koji su imali tri oranja pre sadnje...sa ovim ne kazem da je to ispravno,jesenje oranje ne moze da zameni niti jedno drugo,al kod nas kazu da sve zavisi od godine(dal ce biti kise.ako bude bice duhana,ako ne bude, onda polovicno).mozda vam zvuci cudno al takva je situacija ovde.
 
B

Bobo

Guest
AHA, ne sadite onaj klasicni duhan kao ja (Burley)...

Ako su stabljike do koljena, onda nema ni velikog korjena, jel tako? Samim time bi mu onda i 25cm moglo biti dovoljno.

Istina je i sto kazes da ovisi od zemlje do zemlje...

Duhan kakav ja sadim bude kvalitetniji na dubljem oranju i to jedno oranje godisnje. Poslije zetve sam poorao plitko i posijao repicu za zelenu gnojidbu, te cu kad se vrijeme smiri baciti stajnjak tamo i oranje jednobraznjakom na nekih 30-35cm. Da radim kao ljudi iz tvog kraja, duhan ne bi daleko dogurao...


Svaka cast i zamlji i traktoru ako sa 2x10" mozes orati 2 brzinom. Kod mene je tako jako jako tesko moguce na dubini vecoj od 10cm.
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
AHA, ne sadite onaj klasicni duhan kao ja (Burley)...

Ako su stabljike do koljena, onda nema ni velikog korjena, jel tako? Samim time bi mu onda i 25cm moglo biti dovoljno.

Istina je i sto kazes da ovisi od zemlje do zemlje...

Duhan kakav ja sadim bude kvalitetniji na dubljem oranju i to jedno oranje godisnje. Poslije zetve sam poorao plitko i posijao repicu za zelenu gnojidbu, te cu kad se vrijeme smiri baciti stajnjak tamo i oranje jednobraznjakom na nekih 30-35cm. Da radim kao ljudi iz tvog kraja, duhan ne bi daleko dogurao...


Svaka cast i zamlji i traktoru ako sa 2x10" mozes orati 2 brzinom. Kod mene je tako jako jako tesko moguce na dubini vecoj od 10cm.
tacno tako.aromaticni duhan nema veliki koren kao krupnolisni.ako je vlaga u gornji sloj zemlje onda ima sasvim plitki koren(kad kad ga moze i vetar prisloniti na jednu stranu, sasvim do zemlje.,a ako je vlaga u nizim delovima zemlje, onda i koren ide dublje u potrazi za vlagom.
kod nas taj duhan, krupnolisni, sto sadite vi, odgajivao je samo duvanski kombinat.i to u velikim parcelam.dokle ti oci mogu da dogledaju...kozna koliko stotina ili hiljada hektara.a u nekim delovima makedonije, i individualni poljoprivrednici odgajaju takav duvan.al ovde kod nas u prilepu niko.mozda je sve to zbog zemlje i sastav zemle.jer aromaticni duhani trebaju specificni sastav zemlje, kako bi zadovoljili stroge zahteve svetskog trzista .a i nacin proizvodnje mukotrpan...to su sasvim razliciti nacini proizvodnje...nakon susenja,treba proci neki period fermentacije,kako bi duvan dobio zlatno zutu boju, a u nekim krajevima kao rumeno zutu boju,pa da se otpocne sa rucnom manipulacijom(kalapljenje duvana u balama od oko 15,20 pa i 30 kg),da bi se na kraju, kad ga odneses na otkupni punkt, bio izlozen strogim klasifikacijama(oko 5-6 klasi sa velikim razlikama u ceni).to kalapljenje duvana pocinje u decembru i traje do februara,marta...a za to vreme traje i otkup.inace sto se tice oranja, 25 cm je i vise nego dovoljno.a oranje u drugoj brzini je lako za traktor,bar za ovaj moj.(mislim i nije tako tesko jer traktor ni u drugoj brzini ne dimi, i prima gas jos vise),al me jedino strah da ne udarim plugom u neki kamen sto je u zemlji.jer udariti podzemni kamen(a ima ih puno) tom brzinom(oko 9-10km/h),sigurno ce prouzrokovati stetu ili na plugu ili na traktoru.a moguce je i da se covek povredi od naglog ukopavanja traktora...ovo kazem jer sam misljenja, da kad bi povecao broj obrtaja,t.j. brzinu kretanja u drugoj brzini, da bi traktor jos bolje iskoristio svoj obrtni momenat, i jos lakse vukao plug.a ovako kad orem drugom brzinom idem sa oko 1600-1700 obrtaja.a kad orem prvom brzinom, onda idem 1700-1800 pa i 1900 obrtaja.a tada je brzina kretanja oko 6,5-7km/h.(da budem jasniji, sudar vecom brzinom i sudar sa manjom brzinom(u slucaju sidar skamenom), nece prouzrokovati iste posledice...) ;)
 
B

Bobo

Guest
Za ovaj nacin susenja znam, kod nas ljudi duhan nizu u vjence, a ja imam stroj- pomicnu traku koja siva vjence od 2m i tako ih vjesam na zrak da se susi. Neki od proizvodjaca odmah cim objese jednu berbu, "ogrnu" supu najlonom ili ceradom, tako da sunce ne tuce direkt u listove, vec da se oni "upare". Taj postupak se kod nas zove štavljenje i duhan dobije vrlo lijepu zlatno-zutu boju i kad ga odgrnes, na zraku se susenje dovrsi i duhan bude odlican. mi smo lijeni da takvo sto radimo, ali kakve su vrucine kod nas krenule, list se prebrzo osusi, pa bude kao vojnicko odjelo :( nagodinu cemo i mi zatvarati pojedine djelove supe, kako bi se list ujednaceno osusio.



A ako traktoru nije tesko, ne dimi, prima gas, onda svaka cast, to je neka vrlo vrlo lako obradiva zemlja, a ako je jos rodna, onda blago tebi... Iskreno, da imam svu takvu zemlju, orao bi s 3x10" plugom, ali u 1. brzini, tako da brzina kretanja bude otprilike 7km/h...

Stvarno se ne mogu iscuditi da mozes tako lijepo orat... Cuo sam za svakakvu zemlju, ali ovo tvoje...
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Za ovaj nacin susenja znam, kod nas ljudi duhan nizu u vjence, a ja imam stroj- pomicnu traku koja siva vjence od 2m i tako ih vjesam na zrak da se susi. Neki od proizvodjaca odmah cim objese jednu berbu, "ogrnu" supu najlonom ili ceradom, tako da sunce ne tuce direkt u listove, vec da se oni "upare". Taj postupak se kod nas zove štavljenje i duhan dobije vrlo lijepu zlatno-zutu boju i kad ga odgrnes, na zraku se susenje dovrsi i duhan bude odlican. mi smo lijeni da takvo sto radimo, ali kakve su vrucine kod nas krenule, list se prebrzo osusi, pa bude kao vojnicko odjelo :( nagodinu cemo i mi zatvarati pojedine djelove supe, kako bi se list ujednaceno osusio.



A ako traktoru nije tesko, ne dimi, prima gas, onda svaka cast, to je neka vrlo vrlo lako obradiva zemlja, a ako je jos rodna, onda blago tebi... Iskreno, da imam svu takvu zemlju, orao bi s 3x10" plugom, ali u 1. brzini, tako da brzina kretanja bude otprilike 7km/h...

Stvarno se ne mogu iscuditi da mozes tako lijepo orat... Cuo sam za svakakvu zemlju, ali ovo tvoje...
i kod nas se to zove stavljenje.a imam rodjake u bitolju i oni tamo proizvode krupnolisni duhan.al ga oni probadaju nekim iglama onako kako im padne pri slaganju listova, i onda ga ubacuju u velikim susaram.to su peci na naftu ili struju, ne znam tacno na cega rade , al znam da zagrijavaju te peci na odredjenoj temperaturi i duhan je za veoma kratkog vremena potpuno suh.a sto se tice zemlje,imamo svakakvih njiva.od vakve kao na klipu veoma lake, do veoma teske.al bilo koju od tih tezih, moze se bez problema orati u prvoj brzini.za duvan je kao stvorena.al na primer zitarica je mnogo slabija u prinosu nego kod vas. a i druge kulture:kukuruz,suncokret..a sve zbog toga sto kraj u koje je moje selo nije pod hidrosistemom.ali i zbog same zemlje...,nije bas rodna.a da..:) isto je zemlja dobra za lubenice ;) al kad je godina sa vise padavina...al kako ide vreme sve su susnije godine...
 
S

strongboy

Guest
zelim da pitam ako mi neko zna odgovoriti.mislim da sam to negde procitao po forumu, al nikako ne mogu da nadjem... :scratch ,pa bih pitao.prednji kotaci na moj IMT 542,izgledaju mi suvise okrenuti jedno drugom.neznam kako da to objasnim :scratch ,al recimi kad bi svaki kotac isao neovisno od drugog, onda bi im se tragovi negde ispred ukrstili...nadam se da me razumete sta hocu da kazem.mjerio sam vanjske strane(od jednog do drugog kotaca) sa prednje strane, i ta se dimenzija razlikuje istim merenjem sa zadnej strane.razlika je u nekih od prilike15tak cm.moze li mi neko reci kako trebaju izgledati pravilno centrirani predni kotaci.jer imam nameru da produzim malo jednu jabucicu jednog kotaca,kako bi bili malo manje okrenuti jedan drugom.al mi jedan drug kaze da ne treba to i da je tako normalno.al ja ipak mislim da su malo previse okrenuti...koje bi vrednosti trebalo biti za pravilno nacentrirani prednji trap IMT-a 542.havla.pozdrav.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ja sam negdje na forumu čuo da bi trebali bit malo okrenuti ejdan prema drugome...a sad dal je kod tebe puno il dosta neznam...
 
B

Bobo

Guest
@strongboy:

Za IMT 549 taj podatak iznosi 2-4mm da gledaju jedan prema drugom.

Znaci kad mjeris najuze mjesto u odnosu na najsire. Jasno da ce uze biti ispred.


To ti ponajvise sluzi da kad smotas volan u nekom smjetu i kad vozis, da se sam vrati na pravac, a i traktor bude okretniji i upravljiviji tako. Takodjer se tako najmanje trose prednje gume.
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
@strongboy:

Za IMT 549 taj podatak iznosi 2-4mm da gledaju jedan prema drugom.

Znaci kad mjeris najuze mjesto u odnosu na najsire. Jasno da ce uze biti ispred.


To ti ponajvise sluzi da kad smotas volan u nekom smjetu i kad vozis, da se sam vrati na pravac, a i traktor bude okretniji i upravljiviji tako. Takodjer se tako najmanje trose prednje gume.
ja sam mjerio u visini centra kotaca sto bi od prilike bilo po sredini tocka.mjerio sam sa prednje i sa zadnje strane.razlika je od prilike 15 centimetara vise kad sam izmjerio sa zadnje strane prednjih kotaca.ti mi kazes da kod tvog je ta razlika 2-4 mm.a kod mene je ta razlika 15 cm.ne znam kako i gde da proverim jel to centrirano kako treba.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, otpusti krajnike spona i "skracuj" spone malo jednu, malo drugu, sve dok ne dobijes zadovoljavajuci rezultat.

Dobro si mjerio, samo je 15centimetara ne puno, vec PUNO PREVISE... kad smotas puni u bilo koju stranu, vanjski tocak trpi velika opterecenja pri skretanju...
 
S

strongboy

Guest
u pravu si.kad smotam puni, onda vanjski tocak skoro kao da gura zemlju.a i kad idem vecom brzinom po asvaltu jedan od tockova (desni), pocinje da ima lufta.mislim da je i to posledica stalnog pritiska kotaca na rukavac i vec pocinju da se ostecuju piksne.a to sto kazes da skracujem spone :scratch ,mislim da treba da ih produzujem.jer da bi kotac skrenuo ka traktoru,spona ga mora povuci odnosno smanjiti svoju duzinu.i obrnuto da bi kotac isao od traktora mora spona da ga gura sto fakticki bi doslo kao da se spona produzila.kako su kod mene oba kotaca previse okrenuta prema traktoru,ja bih trebao da sipke produzim kako bi prednji deo tocka bio malo udaljeniji od prednjeg kraja traktora.pokusacu da izmerim kod nekog drugog IMT-a 542.al nema drugi 542 u mom selu...ok.sad i onako se nemoze nista raditi traktorom jer je jaka zima.pokusacu to da sredim kad se malo otopli.
hvala ,pozdrav.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Da trebaš ''produžit'' spone, bobo se zeznuo malo. Tako je to kad piješ i tipkaš, znam po sebi....
 
B

Bobo

Guest
petar kaže:
Da trebaš ''produžit'' spone, bobo se zeznuo malo. Tako je to kad piješ i tipkaš, znam po sebi....


Istina, istina...

Produziti spone, smanjiti pice... I ja sam krivo razumio upute ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Bojim se da je tu lufta ,i to puno :scratch ..
@strongboy kako stoji kotaci kad ideš u natrag (rikverc ) ? Da li se poravnaju ili ostaju isto kao kad ideš natrag ?
Mast je skupa ,ali je melem za novcanik .
Savjet za sve
Kad mažete prednji kraj ljubimca ,obavezna na dizalicu, da su prednji kotaci u zraku !
 
S

strongboy

Guest
kotaci stoje uvek isto bilo d aidem napred ili u rikverc,uvek imaju isti polozaj.pri umjerenim brzinama nema lufta.al kad idem po asvaltu i kad predejem recimo 1800-2000 obrtaja a 5-tom brzinom, onda pocinje jedan tocak da ima luvta.osetim ga i na volanu.onda samo malo oduzmem gas, i tocak se smiri.danas sam pazljivo pregledavao prednjicu, i uocio sam da je jedna jabucica menjana.i u odnosu na drugu, je sasvim uvucena u sipku koja ide od volana.a ova ta druga, sdruge strane je malo izvucenija.kad malo otopli, izvadicu oba rukavca od oba kotaca, i odnecu ih na piksiranje, i onda cu to od prilike nastelovati.siguran sam da ce biti bar 90% bolje nego sto je sada ;) .imam oko i oset za to ;) .inace ja ne stedim mast:) uvek podmazijem.cak i vise nego sto je dovoljno ;) al nisam znao da treba podignuti prednjicu.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
kad se ti točak zatrese s nogom se upreš u krajnik s kabine i gotovo nema da se trese :mrgreen:
djeluje 100%...
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
je,je marko je u pravu,tako ja liječim tu bolest na svom 533,a i na rakovici mi je tako bilo dok nisam sredio puž volana
 
Na vrh