• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
marko hurlimann xa86 kaže:
kad se ti točak zatrese s nogom se upreš u krajnik s kabine i gotovo nema da se trese :mrgreen:
djeluje 100%...
He,he dobra stara :lol:

@strongboy , kada središ spone (ako je potrebno ) pripazi kod montaže da budu približno iste dužine,možda je samo greška u tome kaj je netko mjenjao kuglu pa ju je navrnuo do kraja u "cjev" ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
dado 1 kaže:
je,je marko je u pravu,tako ja liječim tu bolest na svom 533,a i na rakovici mi je tako bilo dok nisam sredio puž volana
ako upreš u desni krajnik malllo volan držiš lijevo i nema trešenja ide ko mina :mrgreen:
i moj 540 je isto bolan na trešenje ;)
 
S

strongboy

Guest
ok.hvala vam na savetima ;) .bas mi je danas i jedan prijatelj otkrio tu caku-upiranje nogom u taj krajnikiz kabine :lol: .dok ga sredim posluzicu se time.al naviko sam se da koristim noznu turazu,pa kad bi desnom nogom upro u krajnik, onda bi otpustio turazu.onda bi traktor usporio,i lufta bi nestala :lol: .ok ipak hvala vam ;) .nego dal neko zna koje bi vrednosti trebali imati prednji kotaci.ili recimo dal neko moze izmeriti rastojanje prednjih kotaca spreda i pozadi (od krajne ivice tockova a u visini osovine-centar kotaca).tada bi znao priblizno koliki bi trebao biti soodnos,t.j razlika te dve mjere.ako neko od vas ima imt 542 super.a moze da posluzi i imt 540.mislim da su sasvim isti sto se tice gabarita.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
strongboy kaže:
.nego dal neko zna koje bi vrednosti trebali imati prednji kotaci.ili recimo dal neko moze izmeriti rastojanje prednjih kotaca spreda i pozadi (od krajne ivice tockova a u visini osovine-centar kotaca).tada bi znao priblizno koliki bi trebao biti soodnos,t.j razlika te dve mjere.ako neko od vas ima i .
@bobo ti je objasnio na 17. strani na ovoj temi
 
S

strongboy

Guest
puknuti kaže:
strongboy kaže:
.nego dal neko zna koje bi vrednosti trebali imati prednji kotaci.ili recimo dal neko moze izmeriti rastojanje prednjih kotaca spreda i pozadi (od krajne ivice tockova a u visini osovine-centar kotaca).tada bi znao priblizno koliki bi trebao biti soodnos,t.j razlika te dve mjere.ako neko od vas ima i .
@bobo ti je objasnio na 17. strani na ovoj temi
da...to je samo jedna stranica ispred ove 18-te ;) .al to objasnenje je bilo za imt 549.a kolko znam bobo ima imt 549 dupla vuca i objasnio mi je kako je to na njegovom traktoru,sto je ipak dosta razlicito nego kod 542-ke i to sa jedne vuce(zadnje).
ako sam bio malo dosadan sa mojim pitanjima, ok.sory i povlacim se.hvala ti i na tolku pomoc.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
A ako trese točak pri vožnji, i to se da riješit jeftino.
Navari se jedan dio u mehanizmu volana, i opet nabacaš totmasti i ulja i peri deri.
Kad budem to u proljeće radio poslikam
 
B

Bobo

Guest
Strongboy, iz knjizice sam ti prepisao podatke za 549 bez prednje vuce... tako da je onih 2-4mm ispravan odnos i tako nastimaj tockove.

Sto se tice krajnika spone, odvrni onu jabucicu sto je mjenjana, jer je ona 100% uvrnuta skroz do kraja u sipku.
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Strongboy, iz knjizice sam ti prepisao podatke za 549 bez prednje vuce... tako da je onih 2-4mm ispravan odnos i tako nastimaj tockove.

Sto se tice krajnika spone, odvrni onu jabucicu sto je mjenjana, jer je ona 100% uvrnuta skroz do kraja u sipku.
ok tako cu da ih nastimam.hvala ti ;)
 
S

strongboy

Guest
pitam vas za savet a u vezi prednjih kotaca...ako ste procitali predhodne postove znate o cemu je rec.... e sad-kad sam smanjio razliku u razmaku prednje strane i zadnje strane prednjih kotaca, javila se jos veca lufta...jos pri brzinu od 15-tak km/h prednjica bi pocela da zanosi ljevo-desno,kotaci da igraju a sve se to oseti na volanu.(pre korekcije mogao sam da idem i preko25 km/h kad bi jedan kotac poceo da igra).danas sam opet skratio sipku koja ide od volana do kotaca, uvrcuci jabucicu u sipku.sada mogu da idem oko 20-tak km/h.i opet pocinje tresenje prednjice zanoseci ljevo-desno.razgledavao sam jabucice i sipke sve do volana...primetio sam da jedan saraf nije dotegnut do kraja.nisam imao tako velik kljuc da ga pritegnem .sta mislite....jel je moguce da zbog toga sto ovaj saraf ( na slici ) nije dotegnut kako treba(moze da ide jos 3-4 mm do sajbne da se dotegne) ,imam toliku luftu na prednjim kotacima koja se javlja pri brzinama vecim od 20 km/h ??? :scratch ,i uopste...sta mislite da je razlog za to?sta bi trebao da preduzmem i da popravim da bi se resio te lufte, kako bi mogao iskoristiti brzinu u transportu sto mi 5-to stepeni menjac omogucuje...?znaci lufta pocinje tako sto prvo malo pocne da igra desni tocak, da bi sa poivecanjem brzina kretanja pocne i drugi,da bi onda pocelo zanosenje prednjice levo-desno sto se oseti i kao udaranje na volanu...
pozdrav.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Hm, stari je to riješio promjenom aksijalnog ležaja, piksi i navarivanja unutar mehanizma volana. Šta je navario neznam, budem pito. Isto je prvo desni baco a zatim i ljevi točak. Meni se to događalao i pri manjim brzinama 12 km/h. Sad je sve ok, dokle neznam, volan je to počeo na manje od 500h, skoro pa novi, tako da se radi o velikoj nekvaliteti.....
 
S

strongboy

Guest
moj ima oko 2000 rh.bas ga pitaj kako je sredio to...a i neki drugi savet je dobrodosao.da najprije dijagnosticiramo u cemu je problem....pa da znam sta je po sredi.jer me majstor moze izigrati..posto se ja nerazumem ba su ovo. ;)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
1. dotegni tu veliku maticu, i provjeri jel ima tu lufta.
Ima negdje postavit radionički priručnik za 540,542
 
B

Bobo

Guest
Prije dotezanja tog velikog sarafa, najprije ga odvrni i pogledaj da li su zubci za osovini i na ruci u dobrom stanju, tj. da se oni nisu rasklimali, pa da ti se tu luft pojavljuje. ako su zubci u dobrom stanju, dotegni tu maticu i nadaj se da ce se problem rjesiti.

Uvjek se pocne prije desni tocak tresti, pa ako se to ne popravlja, od vibracije se krene tresti i lijevi, a kad se lijevi krene tresti, onda se pravi remont puza volana...

Meni se na 539 puz dva puta rasuo. u obadva puta se vreteno pojelo, jer se nije nikad ulje sipalo u puznicu. drugo vreteno je stavljeno polovno, jer se tad nije bilo pri novcima, a trebali smo traktor, izdrzalo je jako kratko vrijeme, te je trece (ono sad na traktoru) stavljeno novo, ali se radio i kompletan remont puza, jer je stvarno bio dotrajao. Sad mu je vrijeme da se opet nesto postelava, jer se pod tezim prikljuccima trese desni tocak...
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
496
Imas izgleda totalno rasturen volan.Tresenje je neko smanjio skracivanjem spona.Tako prednlji kotaci stalno idu ukoso i spone su pod stalnim opterecenjem pa nema tresnje , ali jede gume .

Ja sam svog 533 rasturao radi tresnje , i problem nastaje na vise mjesta .Dotegnes maticu ispod volana , ako kod okretanja primijetis da se volan prvo dize ili spusta, prije opterecenja.
Zracnost puza i matice isto daje povecani prazni hod ,ali se volan ne dize i ne spusta .Poderani zlijebovi , kuglice -treba mjenjati komplet jel su puz, matica i kuglice upareni .(Ili bi bar trebali biti :( )

Dalje mozes pogledati zracnost matica puza - lijevi segment .tu se da podesiti skidanjem podloznih plocica.

Onda zracnost u piksama segmenata -ak segmenti imaju previse hoda promijenis pikse. Vidi se na poklopcima sa strane ak ih uspijes skinuti jel rukavci secu u piksama.

Glavni problem je iztrosenost zupcanika na segmentima - blokiras lijevo rame i probas koliki je prazni hod desnog ramena dok je volan okrenut u pravac tj, na sredini .Negdje do dva milimetra je u redu .Ako je vise probaj oce li se smanjiti kad je volan smotan u krajnji lijevi ili desni polozaj .Povecan hod samo u sredini znaci da su otisli segmenti volana , odnosno istrisili se zubi na zupcanicima u polozaju u kojem su najcesce - sredina .

Konstrukcija je takva da puz volana preko matice okrece lijevi segment direktno pa se lijeva strana obicno ne trese . Desna strana ide preko zupcanika na segmentima i oni se sa vremenom izlizu bas u srednjem polozaju pa pocinje tresenje prvo desnog kotaca.Kad zavibrira onda pocinje tresti i lijevog ,svaki udarac jos vise ostecuje zupcanike i svremenom se sve razbije.

Ona matica steze rame na segment , mislim da je dosjed konusan i nazubljen ,obicno se vrlo tesko skine, pa vidis jel i tu ima lufta .

Kao sto vidis , ne izgleda bas jeftino :(

I da , podigni prednji kraj kad isprobavas zracnost da mozes klimati ramena bez opterecenja.
 
S

strongboy

Guest
volan ,sam onako kad traktor stoji,pa i u voznji,ima mnogo malo lufta.recimo...ima prazni hod od najvise 5 do10-tak centimetara..a mozda ni toliko...al svo to tresenje i zanosenje se javlja kad traktor ubrza...da bi bio puz volana, po mom bi trebalo imati vecu luftu na volan :scratch .al opet s druge strane nema ni toliku luftu na piksnama u rukavcima...kad na primer, rukama zelim da malo okrenem kotac,i ne primeti se luvta...sasvim malo.bio sam kod trgovaca sto prodaju delove i preporucili su mi neke majstore...jedan je moj skolski drug...idem sada do njega , pa da vidim sta ce on reci.o svemu cu vas obavestiti ;) .mozda ce to i nekom drugom pomoci....inace vreteno za volan je oko 25 eura...a taj lezaj (kod nas ga nazivaju BURENCE),kosta oko 13 eura.....
ok.pozdrav i hvala vam.
 
B

Bobo

Guest
Ako ti je kolega majstor, neka ti to sve pregleda kako treba pa ces vidjeti je li do vretena i "burenceta" ili je nesto dalje...

Ako je komplet vretena tako jeftin, onda je to OK, jer kad smo mi to mjenjali, nije se moglo nabaviti ni po pribliznoj cjeni...
 

toky09

Član
Tu od
28 Pro 2008
Poruka
59
Ja imam 549 i zanima me promijenio sam sbe pikse na rukavcima ali me ubija kada skrećem i kada idem u rikverc ruke polomiti majstor je gledao kaže sve valja a on nemože skratati moraš se uprti kao "konj" a na vojanu nemam ni milimetra lufta zna li tko štaje neka mi javi
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
tokarpz kaže:
Ja imam 549 i zanima me promijenio sam sbe pikse na rukavcima ali me ubija kada skrećem i kada idem u rikverc ruke polomiti majstor je gledao kaže sve valja a on nemože skratati moraš se uprti kao "konj" a na vojanu nemam ni milimetra lufta zna li tko štaje neka mi javi

Kad podmazuješ prednje rukavce digni traktor na dizalicu tako da traktor ne stoji na rukavcu.... Jel imaš ulja u volanu....
 
B

Bobo

Guest
Problem je sto nemas ni milimetra lufta... lufta na mehanickom volanu MORA BITI nekih 15° jer kako vidim da je kod tebe u putu "napeta" situacija. Rastavi ga, ocisti ga, pregledaj stanje unutra, naspi ulja i onda probaj. U puzu se djelovi moraju slobodno kretati. kolegin 549 sam vozio bez hidro volana i motam ga dlanom u mjestu kao da servo ima.

Jos jednom da napisem, da lufta na mehanickom volanu mora biti, jer drugacije ces se teliti dok skreces.
 
Na vrh