• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Ako imas dvije bravice, onda je lijeva kontakt bravica, i preko nje palis svijetla, a desnom palis traktor.

na desnoj imas polozaje S,N,H,HS I oni znace START, NULTI POLOZAJ, GRIJAC, PALJENJE S GRIJACEM


Kad traktor palis, po ljetu ga pali polozajem "S", a po zimi daj gas do pola, kljuc u "H" polozaj 10-ak sekundi i onda ga samo skroz okrenes u "SH" polozaj, da grijac radi prilikom paljenja.

Trebas imati plocicu na traktoru "STARTOVANJE PRI HLADNOM VREMENU" a ja cu ti ju za svaki slucaj sutra uslikati. Sve je lijepo objasnjeno...
.Ima dve bravice(leva kontakt gde se pali svetlo,i desna brava gde se startuje).levu sam vec prostudirao ;) ,al na desnoj nema nikakvih oznaka...verovatno su se izbrisale.ili pak ja ne mogu da ih uocim.inace postoji plocica gde je objasnjeno startovanje po hladnom vremenu.al je problem u tome sto ja nemogu da vidim te oznake na bravu za startovanje.ako mozes uslikaj bravo sa oznakam(ili naknadno napisi na sliku gde koja oznaka stoji).hvala ti.
 
S

strongboy

Guest
evo mene opet :) iako ne pisem na postove, ipak redovno pratim sto se desava na forumu.zeleo bih da pitam.koliko bi trebao biti pritisak u gumama na imt 542?pre neki dan sam ga vozio po asvaltu i nekako imao sam osecaj da su gume previse napumpane.traktor kao da poskakuje. a pokusao sam dostici i maximalnu brzinu u 5-toj brzini,i obrtomer je pokazivao tek nesto iznad 2000 obrtaja u minuti(negde oko 2070-tak obrtaja).da nije mozda to zbog duze sajle sto sam stavio na obrtomer,(jer je stara pukla,pa u radnju su mi dali sajlu od imt 539 koja je bila duza za 10-15 cm od originalne).i jois nesto... rekli su mi da trebam naspeti ulje u bosh pumpi.koja je procedura u tome?ja cu slikati bosh pumpu da vidite o kojoj je pumpi rec.aha i jos nesto ;) .kako da izmerim jel dovoljno ulja u menjacu i koje ulje da dolijem.joooj toliko imam da pitam :lol: .dali se ulje ina delta 5 moze koristiti za sve sezone u godini?znaci da poednostavim :) :1-pritisak u gumama;2-kako dostici tih 2250 okretaja u minutu na obrtometru;3-ulje u bosh pumpi;4-ulje u mjenjacu;5-ulje u motoru. hvala vam.
 
B

Bobo

Guest
Dakle, idemo redom:

1. Pritisak u gumama bi trebao biti u zadnjim gumama 1 bar, a u prednjima 1.6 bara

2. Vjerovatno je problem u sajli, ili traktor nije vozen kako treba, vec je "utusen", pa ce s vremenom kako s njim budes radio kazaljka dostizati sve vece i vece vrijednosti. Jos pogledaj kad je rucica gasa na max, da li se na pumpi visokog pritiska jos moze pomicati "klackalica". Ako moze, imas previse lufta u polugama za gas, i stoga manji okretaji...

3. Uslikaj Bosch pumpu, ali je to najvjerovatnije ovakva, posto se rotacione podmazuju preko goriva, pa nemaju ulje u sebi... Odvrni i "crveni" i "plavi" vijak. Na crveni toci motorno ulje sve dok ne krene cisto ulje curiti tamo gdje je bio "plavi" vijak. Vrati oba vijka na mijesto i to je to. Ulje u pumpi mjenjas kad i ulje u motoru.
Obrisan neispravan link.

4. Ulje u mjenjacu se na IMT 539 moglo pogledati tako da je na deklu s desne strane bila postavljena mjerna sipka, ne znam kako je to rijeseno na tvom traktoru... Dakle, poklopac gdje se pali kardan, pa sa suprotne strane. Nemam sliku koja bi to dobro prikazala... Ulje u mjanjac ide INA TRANSHIDROL 85. Ako imas mogucnosti, ispusti svo ulje iz mjenjaca i pregledaj ga kakvo je, ako je lose, zamijeni sve. U mjenjac ide 32l ulja...

5. DA, mozes koristiti INA SUPER 5 ulje u svim vremenskim uvjetima...
 
S

strongboy

Guest
danas sam izmjerio pritisak u gume.al vrednosti su u Mpa.a bobo mi je te vrednosti izneo u barima.pa evo slike mog merenja.Bobo, reci mi koliki treba da bude pritisak u gume u Mpa.ovo je pritisak prednje gume Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. a ovo je pridizak zadnje gume Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. a evo slike prikolice koju sam kupio pre dva tri dana.platio sam je 450 eura.ima kiper ,neke vece gume od uobicajene,ali i pored toga kad je prikacim z atraktor, stoji u horizontalan polozaj,i nije nagnuta ka traktoru zbog vecih guma .al nema zadnju kanatu :) .mislim da vredi za te pare. Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. .a sto se tice pumpe za gorivo , ista je kao na bobinom traktoru. Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. pozdrav.
 
M

Mata imt 540

Guest
evo da ja pomognem malo ako ču se dobro izjasniti .....dakle rijeć je di izmjerit ulje u ljenjaću kak je bobo već rekao da je to sve isto :) pa stoga ovako s desne strane di je ono za ukljućivanje kardana nekih 10 ili 15 centimetara prema naprijed ima jedan šaraf ide imbus unutra i njega odvrneš i onda prićekaš ako ti poćne curit onda znaći da ga ima dosta a ko ne curi onda ga treba dolijat i opet gledaš na taj šaraf kad poćne curit ulje prema van zavrneš šaraf i to je to .....i onda samo pići :) nadam se da sam pomogao nekak :)
 
S

strongboy

Guest
Mata imt 540 kaže:
evo da ja pomognem malo ako ču se dobro izjasniti .....dakle rijeć je di izmjerit ulje u ljenjaću kak je bobo već rekao da je to sve isto :) pa stoga ovako s desne strane di je ono za ukljućivanje kardana nekih 10 ili 15 centimetara prema naprijed ima jedan šaraf ide imbus unutra i njega odvrneš i onda prićekaš ako ti poćne curit onda znaći da ga ima dosta a ko ne curi onda ga treba dolijat i opet gledaš na taj šaraf kad poćne curit ulje prema van zavrneš šaraf i to je to .....i onda samo pići :) nadam se da sam pomogao nekak :)
o k;) hvala ti.sutra idem na selo(jer mi traktor tamo stoji) i pogledacu da viudim dali cu uociti taj imbus saraf. napravicu kako si mi objasnio.jos jednom hvala ti.pozz.
 
M

Mata imt 540

Guest
ma nema problema ako još mogu kak pomoči nema problema tu sam :) samo da Imt radi ko violina :) ajde pozzz
 
B

BobanNB

Guest
@strongboy

Ajd i ja malo da se uključim u ovu temu. Pošto i ja imam imt542, u principu kod svih manjih IMT-a pritisak u prednjim gumama treba da je od 1,6-2,2 bara, u zavisnosti gde više voziš traktor, ali otprilike ti je najbolje na 2 bara, a zadnje gume pošto vidim da ćeš vući prikolicu jednoosovinku onda ih naduvaj na 1,2 bara, da se zadnje gume ne bi puno savijale i lomile od težine prikolice i tereta koji nosiš, i puno kraće trajale(uglavnom ispucaju kad su mekše naduvane).

A za ulje u pumpi visokog pritiska, sipaj oko 3-4 dl ili više, ako je ispravna na zadnjoj strani do bloka motora ima cevčica kroz koju izbaci višak ulja. I to nečekaj od menjanja do minjenja ulja u motoru, već malo češće čini, otprilike na svakih 6 nedelja ili kad se setiš.

I još da nabacim, pošto vidim da se raspravljalo o potrošnji dizela izmedju 542 i 539, veruje mi da 539 ništa ne troši manje od 542, a 539 ima manji učinak.

Pozzz svima do sledećeg pisanja, nisam često u mogućnosti da sednem za komp, nedaju mi deca.
 
S

strongboy

Guest
BobanNB kaže:
@strongboy

Ajd i ja malo da se uključim u ovu temu. Pošto i ja imam imt542, u principu kod svih manjih IMT-a pritisak u prednjim gumama treba da je od 1,6-2,2 bara, u zavisnosti gde više voziš traktor, ali otprilike ti je najbolje na 2 bara, a zadnje gume pošto vidim da ćeš vući prikolicu jednoosovinku onda ih naduvaj na 1,2 bara, da se zadnje gume ne bi puno savijale i lomile od težine prikolice i tereta koji nosiš, i puno kraće trajale(uglavnom ispucaju kad su mekše naduvane).

A za ulje u pumpi visokog pritiska, sipaj oko 3-4 dl ili više, ako je ispravna na zadnjoj strani do bloka motora ima cevčica kroz koju izbaci višak ulja. I to nečekaj od menjanja do minjenja ulja u motoru, već malo češće čini, otprilike na svakih 6 nedelja ili kad se setiš.

I još da nabacim, pošto vidim da se raspravljalo o potrošnji dizela izmedju 542 i 539, veruje mi da 539 ništa ne troši manje od 542, a 539 ima manji učinak.

Pozzz svima do sledećeg pisanja, nisam često u mogućnosti da sednem za komp, nedaju mi deca.
hvala ti:)mozes li mi reci kolki bi to pritisak bio u Mpa?jer je merac koji imam oznacen megapaskalima.1,5 bara priblizno 2Mpa?ok ipak hvala ti :) .a deca ko deca ;) oni imaju prednost na komp-u ;)
 
S

strongboy

Guest
Zlatko kaže:
1MPa =10 bar
Kod tebe:
Prednje 2,2 bar
Zadnje 2,4 bar
Pozdrav
sad si me totalno zbunio :scratch :lol: ako je 1Mpa=10 bar,onda su gume kod mene napumpane na 2,2Mpa,sto bi bilo jednako 22 bari ;) .nesto si pogresio, ili sam ja krivo protumacio ;) .kod mene su trenutno 2,2 Mpa prednje,i 2,4Mpa zadnje.....
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
ma tvoje gume nebreju biti više od 4 bara napunpane jer pukneju..a 22 bara nešto ste pobrkali budem ja pogledao sutra koliko je 1mb bara...
ps.:gume pumpaš tako da ti one lijepo stoje na traktoru i nisu prepunpane..
 
M

Mata imt 540

Guest
ja znam za ovo ali nisam sto posto siguran 1 bar je 100 kpa ali nemojte me držat za riječ :) i ja bi mogao sutrapogledat i po vašim pričama svoje zadnje bi trebao popumpat jer su na 1,2 bara
 
B

Bobo

Guest
Zlatko kaže:
1MPa =10 bar
Kod tebe:
Prednje 2,2 bar
Zadnje 2,4 bar
Pozdrav

Ovo ne da je previse, nego ono...
 
S

strongboy

Guest
:roll: ccccc.prevideo sam :roll: gume mi nisu napumpane 2,2MPa vec 0.22Mpa. :lol: sad mi je jasno gde sam se zabunio ;) ok hvala vam :) .sad je lako preracunati Mpa u barima,pod uslovom da je zlatkova uporedna tabela tacna.naravno zlatko ima pravokad mi je napisao da su prednje 2.2,a zadnje 2.4 bara ;) (namucio sam vas sa ovim) ;) .pozzz.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
inače ja sam jučer pregledavao gospodraski list gdje piše da je za cestovnu vožnju max 1.-1.8 a za radove u polju oranje,sjetva... 0,6-0,8 bara...tak da neznam zašto ti punpaš na 2.2 i 2.4 :scratch
 
S

strongboy

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
inače ja sam jučer pregledavao gospodraski list gdje piše da je za cestovnu vožnju max 1.-1.8 a za radove u polju oranje,sjetva... 0,6-0,8 bara...tak da neznam zašto ti punpaš na 2.2 i 2.4 :scratch
tako su bili napumpani od kad sam ga kupio.al sam osetio da su malo previse napumpane jer je voznja i po asvaltu bila neugodna.traktor je i male neravnine po asvaltu prenosio na sjedalo ;). ok.ispuhacu ih malo.a inace 1.-1.8 i 0.6-0.8 bara su i za prednje i za zadnje gume?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
hm neznam sad ja mislim da da..... probaj napunpat na 0.6-0.8bara pa češ vidjet kako ti se gume ponašajuj..
za zadnje sam siguran da moraju tak biti napunpane a prve pošto ti nemaš vučne mislim nemaš prve velike kotače probaj uskladiti sa zadnjima..
 

Najnoviji postovi

Na vrh