• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
Ja isto tak pri paljenju izbacim oba mjenjaca u ler bas zato da ne krci,tak da mi taj prekidac i ne igra neku ulogu,al svejedno mislim da je dobro da je on spojen .
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
Kolege HITNO mi je jer mi je traktor rastavljen moram mjenjat jedan zupčanik u getribi raskalan je traktor skinuta šalt hebla i vilice e sad ako tko može objasniti kako da najgornju osovinu izvadim vidim da ima neke segere e sad šta treba skinut da ide van da mogu taj zupčanik skinuti i promjeniti???
 
Posljednje uređivanje:

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Imaš slike i detaljni opis rastavljanja mjenjača!

Možeš samo pričekati da po tome snime film... :icon_e_biggrin:

Ako ti iz toga nije jasno, a pisano je za priučene mehaničare koji su u stanju bar prepoznati dijelove... bolje da to ne rastavljaš.
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
ma gle trebam samo informaciju što drži gornju osovinu koji zeger i gdje stoji priručnik sam pregledao i ne pronalazim to i pitao sam tu jer je to možda netko radio i zna svaku sitnicu o tome šta drži gdje i kako a ti si mehaničar možda i radio si to kad tako osuđuješ pitanje?



imaš moje traktore po forumu šta sam radio i šta radim nisam se susreo s imt getribom i pitam nekog iskusnog šta je tu loše?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Da radio sam to...

Na 539, 540, 549 i 560 i na 577.



nitko ništa ne osuđuje no ako ti ne piše tu ne znam gdje bi drugdje našao točan opis i redosljed rastavljanja tog mjenjača.
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
potrudio sam se detaljno proučiti priručnik ali problem je što ga nemogu skinuti a na stranici su slike vrlo male tako da nemogu sve prepoznati, inaće radim torpeda zetora čak i rusa a imt mi nije dolazio s problemima sa getribom pa nisam upoznat sa svime, eto već mi ova slika puno znaći jer vidim da moram s prednje strane skidat, nisam glup samo učim. Hvala
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Mora traktor napola .Skida se poklopac mjenjaca.Mozes rastaviti komplet mjenjac od kucista dif. ili samo skinuti poklopac hid..Skidas spojnicke ,skidas reduktor brze-spore i skidas vilice za saltanje.Kad skines spjnicke iza imas zeger koji drzi sihron na gornjem vratilu.Njega moras skinuti..Tad gornje vratilo izbijas prema nazad i zupcanici su slobodni za vađenje.To ti je otprilike to..
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
e super evo tu se vidi i koji zupćanik je dobio...

ako bi mogli označiti na slici di je zeger ali mislim da znam na koji mislite...
 

Prilozi

  • DSC00290.jpg
    DSC00290.jpg
    44.8 KB · Pregleda: 234

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Da jos nadopunim.Zegeru nemozes prici dok neskines i lezaj ispod spojnickih.Odvrnes cetiri vijka kljuc 17.Skines poklopac .Tad dva vijka uvrces u dvije rupe sa navojem M10 na kucistu lezaja.Prethodno skines zeger ispred lezaja.ta dva vijka ti sluze kao radapciger.Kad skines kuciste sa lezajem moras gurnuti puno vratilo(kardansko) prema nazad.Da bi to odradio mora mjenjac biti skinut skroz sa traktora ili izvađena hidraulicna pumpa.Zatim skines zeger sa supljeg vratila i povuces zupcanik napred.Tad gore iza spojnickih povuces naprijed zupcanik.Iza njega ima podloska.Kad nju skines vidjeces zeger koji moras skinuti da bi izbio gornje vratilo.
Mislim da ces skontati .
i00925-kopija.jpg
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Skini si taj priručnik s neke druge stranice... odnosno foruma :(giggle): a imaš i za 558-560.

Ako imaš u pdf formatu slike su ok, zato mi je bilo čudno kako ne vidiš. Možeš skinuti i s Scribd-a no trebaš biti registriran. ako ti se neda zezati s tim deaktiviraj u svojem internet pregledniku addon koji ti automatski otvara pdf i pri tome ti ovu datoteku s Scribda skida na harddisk...

Tako ja radim dok mi nešto nabrzinu zatreba, neda mi se gnjaviti s registracijom na Scribd. :icon_weed:

Poskidaj si radioničke upute, poskidaj par kataloga i postao si IMT mehaničar.
Sorry zbog nesporazuma, nedavno se tu pojavila nekolicina "mehaničara" s čudnim pitanjima pak ti je to... :icon_e_confused::icon_e_confused:. :icon_e_confused:
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
znaći moram i na zvonu kalat jer kao što vidiš samo sam iza kalao...?


i da motohod nema frke ljudi smo ;)
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
evo vidi se šta sam skinuo
 

Prilozi

  • DSC00292.jpg
    DSC00292.jpg
    47.5 KB · Pregleda: 1,244
  • DSC00296.jpg
    DSC00296.jpg
    36.2 KB · Pregleda: 533

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Hajmo ovako.Slike su iz prirucnika al ce pomoci.Prvo skines spojnicke ,reduktor i vilice za saltanje..To bi treebao znati ako se imalo razumijes.Zatim skines poklopac ispod spojnickih(4 vijka kljuc 17).Skines zeger ispred lezaja Onda u dvije rupe sa navojem uvrces malo duze vijke M10.Oni ti sluze kao radapciger.
screen-shot-03-09-15-at-.png

Kad si skinuo kuciste sa lezajem gurnes vratilo prema nazad da oslobodis zupcanik.Izvadis zupcanik prema gore.
screen-shot-03-09-15-at-.png

Iza imas suplje vratilo na kojem skidas zeger.Zatim gurnes zupcanik ka naprijed.
screen-shot-03-09-15-at-.png

Izvadis zupcanik 5 brzine.Povuces ga ka naprijed i izvuces gore.
screen-shot-03-09-15-at-.png

Skidas odstojnu podlosku iza koje je zeger koji isto moras skinuti.Tad skidas sihron i zupcanik 4 brzine.
screen-shot-03-09-15-at-.png

Lagano izbijes vratilo ka nazad i zupcanici gornjeg snopa su slobodni .Za izbijanje vratila trebao bi imati komad mesinga ili nekog slicnog mekseg metala. Obrati paznju kako je koji dio okrenut.Posebno pazi na sihron.On nemoze da se okrece kako hoces.:icon_thumright::(whew)::(whew)::(sweat):
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
Evo upravo sam promjenio zupčanik 45 zubi onaj sa ogrlicom za vilicu, hvala na ilustraciji spasio si me! E sad sam kupio usput i nove federe i šiljke, ali ne znam koliko treba biti kuglica onih što su boćno? Nekako mi se čini da fali na reduktoru a on je htio iskakati?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Kakav je zupcanik u donjem snopu kad je taj gornji tako ostecen.Kuglice trebaju biti dvije.Tu jos mora biti stift(osovinica) u srednjoj sipki za saltanje. Reduktor jel iskace iz brzi ili spori.Kuglice nemaju veze sa iskakanjem reduktora.
i01579-kopija.jpg
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
Skuzio sam ovo s kuglicama i stavio nove federe i one šiljke, iskako je iz brzih ali nisam vidio da i iz sporih tek je kupljen traktor, sve je uredno i sastavio sam getribu potpuno sutra ide gore, a taj zupčanik je netko nadovarivao pa su popucali ti bjesni zubi za čudo svi ostali zupčanici nemaju tragova, zašto iskaće reduktor bio je potrošen onaj šiljak šta sam mjenjao sa federima da li je do toga?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Pregledaj gornje vratilo.Ako su osteceni zubici na vrhu(oznaceno sa crvenim x-icima) mora iskakati iz brzih.Usput treba zamjeniti i spojku koja uklapa na vratilo.
dsc06910-kopija.jpg
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
Nije bilo tragova po zubićima tako da mislim da bi trebalo biti uredu, puno hvala na pomoći!
 

Najnoviji postovi

Na vrh