• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
E

emsa

Guest
lufta mi ima mal 1 mm na onim gore zupcima gdje se natice ona velika spona i gdje se zavrce matica ona velika a prednji mi trap ima dosta lufta a prvo mi se mota lijevi tocak pa onda desni mal ide nazad pa tok trap ne naide dole do dna :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
 
E

emsa

Guest
aaaa trese mi se pri vecoj brzini na 1600 1700 obrtaja i odma se zatresuuu :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Mal tu mal tam i to ti je na kraju sve u kur.... I još na kraju tok :scratch

Prvo trebaš riješiti prednji trap. Što bi značilo centralni bolcn ( to bi bil onaj tok) , pa onda provjeriš ležajeve na prednjim kotačima, pa onda luft na rukavcima ako ga ima , a onda bumo vidli u kom smjeru pemo dalje da te jeftinije izađe ;)
 
S

strongboy

Guest
zdravo.evo i mene ;) .retko se ulogujem,al redovno pratim "zbivanja" na forumu.ovih dana sam kosio roto kosom.kosio sam nekoliko sata(4-5 sata),skoro punim gasom oko 2000 obrtaja motora.kad sam zavrsio sa kosnjom i ostavio traktor u leru, primetio sam da signalna lampica ulja u motoru slabo zari(svetluca po malo)kad bih i samo dodirnuo pedalu gasa ona bi ugasila,al opet u leru malko svetluca.jel to normalno pri duzeg opterecenja traktora.do sad nisam primetio na primer prilikom oranja.a kazaljka za temperaturu vode pokaziva normalnu temperaturu,tacnije najvise jedne trecine zelenog polja.pa vas sad pitam jel to normalno. pozdrav iz makedonije ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Normalno baš i nije.
Najbolje bi bilo da probaš izmjeriti pritisak, a ako nemaš sa čim naj jeftinija varijanta ti je da promijeniš indikator ulja.
Da ti nije možda premali broj obrtaja ;)
 
S

strongboy

Guest
mislim da u leru radi na 600 obrtaja,nesto mozda manje ili malo vise..ne secam se bas tacno,(zvuk rada motora je bas pravilan...da ne kazem ko sat :lol: .al inace nikad ne svetli,sta vise to ne svetli nego onako slabo zari.opet da kazem da se to dogadja samo posle duzeg opterecenja i to po najvecoj vrucini i pri konstantnim maksimalnim brojem okretaja motora kako bi kosnja bila sto ucinkovitija,jer je sad trava malo,kako da kazem zrelija,sa manjim procentom zelene mase.recimo,danas u podne pokosim a sutra u podne je seno vec presirano...a inace nikad ne zari ni u leru ni u brzini 8) .i traktoru ne manjka snage.uvek i pri blagim stiskom na pedalu za kas,veselo razigraju njegovi konji 8).da nije mozda ulje za menjati.ima oko 160 rh.ulje je 20/50 GALAX srpsko,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
600 obrtaja je premalo.
Snaga motora i pritisak ulja nemaju nikakve veze jedno sa drugim.
Za nijedan motor nije dobro da radi dugo na leru.
Ako te to smeta digni mu malo broj obrtaja na pumpi, a ako ti je to problem imaš ručni gas.
 
S

strongboy

Guest
ma ne smeta mi jer se do sad dva puta samo desilo da zazari signalna lampica pritiska ulja.i to, kako sam napomenuo samo posle duzeg opterecenja i ostavljanja u leru(dok okrenem roto kosu za transport).inace ne svetli nikada.samo sam hteo da pitam i saznam nesto u vezi toga.ipak hvala na odgovorima ;)
 
T

TINKO

Guest
vi recite šta god očete ali ja mislim da je 542 zapravo isti kao 539 samo što ima + 300 kila i 5 brzina
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
misli ti šta god hoćeš, ali ako ima 300kg više i 5 brzina, nije isti... :scratch
 
T

TINKO

Guest
da ali iste su snage i 539 je bolji orač jer brže ore i manje troši
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
da,da, sve je to u redu, manje troši, ali neznam zašto je bolji orač, zato što zanemarivo brže ore?? :scratch

e pa, ja i susjed skupa orali njegovu njivu, 2 rali, on sa 533 i imt 10 cola, a ja sa 542 i 10 cola (naravno, 2 brazde i jedan i drugi), malo bilo mokro i to koliko je on brže išao, ja sam ga sve stizao koliko je on više proklizivao po travi, čak sam morao i stajati...
nafte sam potrošio malo više od njega, ali sam posao napravio puno lakše, jer kako sam plug naštimao na početku, tako sam išao do kraja, dok je on stalno dizao i spuštao plug jer mu taj mali, lagani ferkić malo-malo proklizava...

isto tako, išao on čupati jedan stari šljivik, jedno 10-ak šljiva, ali je samo išao i ubrzo se vratio.. :lol: ,

brzo je došao k meni i pitao me jel bi ja probao počupat te šljive, njegova igračka nemože jer se diže prednji
kraj... :lol:
naravno, sve sam ih počupao... 8) :D

jedanput sam ja orao s njegovim 533, dok je meni hidraulika bila u kvaru, lagan volan, okretati se na uvratinama milina, mala potrošnja, ali pusti plug dublje, a malo uzbrdo, odma se guši motor, vrte gume, nemože povuć....

Bobo je jedanput napisao da je 542 totalni promašaj naspram 539, a ja se neslažem s tim, imam ga godinu i pol i jedino što mu zamjeram je malo teži volan, ali kad je podmazan i sve kako treba(što kod mene nije), nije ni on tako težak...

još je moj razjeban do jaja, ali nebih ga mijenjao ni za jednoga 533 ili 539....
 
T

TINKO

Guest
to da se propinje i guši sa 10 cola pričaj nekome drugom , moj stari ore sa 539 sa 12 cola i traktor mu se nije propinjo a kamoli gušio i to što kažeš lagani ferkić , pa razlika je samo 300 kila.

pogledaj ovaj video imt 539 ore sa tri brazde

http://www.youtube.com/watch?v=YdUGVMlu6lU



a da nepričam o tome koliko je imt 539 okretniji
 
T

TINKO

Guest
a i osim toga velika je razlika u imt 539 i 533 a pritom nemislim samo na snagu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
TINKO kaže:
a i osim toga velika je razlika u imt 539 i 533 a pritom nemislim samo na snagu
Nego :scratch
 
T

TINKO

Guest
539 je nešti i teži nego nego 533 i ima puno modernijih dijelova , motori su im veoma različiti.

šta si ti mislio da su to isti traktori :lol: :lol: :lol:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Pa da. Ja sam mislil da 539 ima kompresor i šperu, a 533 ne :oops: :madmana:
 
B

Bobo

Guest
I dalje ja stojim kraj toga da je u radu na zemlji, znaci oranje, tanjuranje, drljanje bolji traktor od 542, dok ga ovaj silji po komforu i transportnoj brzini, te vecem izboru brzina za rad s NPR beracem kukuruza...

Gledaj ovako, radio sam i s 533 i s 539 u oranju i razlike su i vise nego ocite... 533 je naspram 539 najblaze receno, motokultivator s 4 tocka, i tu ne pretjerujem previse, bar po mojim iskustvima...

Lijen, slab, a inace uredan traktor, dok 539 da je ne znam kakav uvijek lijepo prima gas i snaga se bolje osjeti nego kod 533.

Oranje s 539 i propinjanje pri istom sam i ja dozivio i to mali milijun puta, nikakva strana pojava to nije, pogotovo uzbrdo u tezoj zemlji... Propet ce se on samo tako, IAKO ce radije proklizati, jer je lagan, nego se propeti...

nekome 542 pase, kao Mrkiju, ali meni i ljudim ovdje se nikako nije pokazao kao dobar za teze poslove na zemlji.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Bobo kaže:
I dalje ja stojim kraj toga da je u radu na zemlji, znaci oranje, tanjuranje, drljanje bolji traktor od 542, dok ga ovaj silji po komforu i transportnoj brzini, te vecem izboru brzina za rad s NPR beracem kukuruza...

Gledaj ovako, radio sam i s 533 i s 539 u oranju i razlike su i vise nego ocite... 533 je naspram 539 najblaze receno, motokultivator s 4 tocka, i tu ne pretjerujem previse, bar po mojim iskustvima...

Lijen, slab, a inace uredan traktor, dok 539 da je ne znam kakav uvijek lijepo prima gas i snaga se bolje osjeti nego kod 533.

Oranje s 539 i propinjanje pri istom sam i ja dozivio i to mali milijun puta, nikakva strana pojava to nije, pogotovo uzbrdo u tezoj zemlji... Propet ce se on samo tako, IAKO ce radije proklizati, jer je lagan, nego se propeti...

nekome 542 pase, kao Mrkiju, ali meni i ljudim ovdje se nikako nije pokazao kao dobar za teze poslove na zemlji.

dobro, svatko ima pravo na svoje mišljenje...
ne ponižavam nikoga, ali meni se i dalje više dopada moj 542 od 539...

prvo, ima tvornički nožni gas, koji mu je veliki plus, a ovdje kod mene nikome nije palo na pamet da si složi na 539 nožni gas... pa preporodili bi se...

drugo, ima masivniji prednji trap koji mu daje veću težinu naprijed i imaš manje straha da će ti se u brijegu dići prednji kraj i ploviti po zraku ( u to sam se uvjerio ovog ljeta kada smo sijeno vozili, ista prikolica, ja sa svojim, prijatelj drugi dan sa svojim 539, moj se nekak drži, al njegov jedva da dodirne pod...

treće, ima veći izbor brzina za rad sa određenim priključcima, kao i što sam kažeš...

to sam do sada, u ovih godinu dana koliko ga imam zaključio da su mu prednosti, ali naravno ima i mana, a meni najviše smeta težak volan i mali okret volana...

ja sam za 542!!! :heart:
 
Na vrh