• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
A

AGRIPLUS65

Guest
vise vrijedi 5 brzina jel je to kod nas jedino dobro za transport u ostalom poslu je k....
sad bas ne kuzim vise to ispada da je 540 proizvedeno 5 posto a 542 95 posto ?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
zašto mi hidraulika podrhtava, kad je hladan jako, a dok se zagrije skoro pa se ni ne primjeti??
jel to do lošega ulja ili možda pumpa pri kraju?
moje mišljenje je da je do ulja, jer kad se zagrije gotovo ni nema podrhtavanja..
jel se taj neki sigurnosni ventil može očistiti bez da se raskapa hidraulika ili se mora raskopat??
 
B

Bobo

Guest
Dobro sumnjas, ulje je mozda prljavo pa se spena zaglavila u ventilu i on zeza... To se nama dogodilo jos dok sam djete bio, kad smo radili hidrauliku na 539, pa nova pumpa stavljena a staro ulje samo kroz dvije gaze procjedjeno... kad se samo sjetim sto smo s tim traktorom radili...

No uglavnom spena se provukla (ostala na zupcanicima, sta ja znam gdje) i zaglavila se u ventilu i hidraulik podrhtavao... dosao majstor, i kolik ose sjecam da nije ulje ni ispustao, vec je to od oka radio i odglavio pumpu... Ulje zamjenjeno tek ove godinekad je 539 na generalki bio...
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Dobro sumnjas, ulje je mozda prljavo pa se spena zaglavila u ventilu i on zeza... To se nama dogodilo jos dok sam djete bio, kad smo radili hidrauliku na 539, pa nova pumpa stavljena a staro ulje samo kroz dvije gaze procjedjeno... kad se samo sjetim sto smo s tim traktorom radili...

No uglavnom spena se provukla (ostala na zupcanicima, sta ja znam gdje) i zaglavila se u ventilu i hidraulik podrhtavao... dosao majstor, i kolik ose sjecam da nije ulje ni ispustao, vec je to od oka radio i odglavio pumpu... Ulje zamjenjeno tek ove godinekad je 539 na generalki bio...

čekaj, znači moram skidat poklopac da bi došao do toga ventila??:scratch
ulje je staro, nikada nije ni mjenjano, ali ga planiram promijeniti prije početka oranja...
usput, i hidraulika mi skroz polako diže, tek kad nabijem gas onda ide brže, ali to bi moglo biti do gumica na onoj cjevčici, jel tako?:scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,690
čekaj, znači moram skidat poklopac da bi došao do toga ventila??:scratch
ulje je staro, nikada nije ni mjenjano, ali ga planiram promijeniti prije početka oranja...
usput, i hidraulika mi skroz polako diže, tek kad nabijem gas onda ide brže, ali to bi moglo biti do gumica na onoj cjevčici, jel tako?:scratch
Da se dojti do sigurnjaka kad se skine ovaj poklopac. Malo je zaje... ali se da. Moraš ispustiti barem 10 l ulja jer bu inače curelo kad skineš poklopac.
Samo se bojim da sa njim nebuš riješil ništ.
Probaj provjeriti o-ringe na cijevi, možeš i ulje (mada mislim da nije ni to), a ako nebu pomoglo pripremi tisučaka za reparaturu pumpe.
Ja mislim da je prije do razvodnika ili do ventiliča na pumpi koji se nalaze u komori ventila i do njih se nemože dok pumpa nije vani.




Uploaded with ImageShack.us
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
pokušavam napraviti donju poteznicu od komada željeza kaj imam doma, jedino bih kupio ploču kaj ide na traktor...
e sad, zanima me jel bi bilo dovoljno jako i nebi puklo u vožnji da se napravi ovako,


Uploaded with ImageShack.us

znači, poluga ide direkt na pločevinu na traktoru, bez onoga komada kaj imaju orginal ploče, veže se preko ona dva klina kaj imaju na ploči i više ništa...

jel bi to držalo tako ili treba još kakvo pojačanje bliže mjestu gdje se kači prikolica?
ako da, jel ima tko kakvu ideju kak to napravit?:scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,359
Mrki, taj ti poteznice NIJE predviđen za vertikalni teret. S takvom kukom možeš vuči tanjurače, balirku, kola, dvoosovinsku prikolicu...a nikako jednosovinsku. Pogotovo ne o ovim krakom od 300mm daleko od točke ovjesa.
 
B

Bobo

Guest
Mrki, nemoj se s time igrati... original IMT poteznica je radjena od "federa" i ona upija udarce a debela je valjda 50mm, ako ne i vise i opet se dogodi ljudima da odvale ili vijke s traktora (iscupaju plucu) ili "onaj dodatak" kako ti kazes sav izvitopere. ja sam silom-prilika jedne godine na klatecoj poteznici vozio sve zrno na silos, a bilo je tu dosta vozikanja, pojacao sam taj nosac poteznice vijcima i polako i odvezao sam, no da nije tih vijaka bilo, sad bi moja poteznica dodirivala zemlju.

nabavi si negdje neku kuku za vucu prikolice, nije to neka velika investicija, a puno znaci i za komfor u voznji, a i za sigurnost na cesti.

Dakako, sve ovisi kolike terete mislis prevoziti na toj poteznici, ali od 2m drva veceg tereta nemoj tovariti na nju, jer se lako moze dogoditi nezeljeno...

Na klatecoj, kako i ZJ kaze, mozes vuci, tegliti sto god zelis od vucnih prikljucaka, cak i berac kukuruza, no to su pod opterecenjem sve male brzine i nema opastnosti da ce nesto se odvaliti. ja na svojoj poteznici vucem berac, vuceni malcer i koleginu djubrateru sto ima rudu okrenutu dolje. Drugo nista...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Imam ti ja jednu kompletenu donju poteznicu a netreba mi, stoji vec jako dugo malte ne nova. Vidjecu s bratom mozd bi je i prodali
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
ZJ, Bobo hvala na savjetima, znači niš onda nebum delal..:(
a kaj, onda ja nemrem voziti jednoosovinku ni na orginalnoj običnoj IT poteznici?
recimo, težina prikolice + jedno 3tone na njoj, to poteznica nemože durat?:scratch
znači, na ovakvoj..


Uploaded with ImageShack.us
nemogu nigdje naći podatke kolika bi bila max dopuštena vertikalna težina na ovakvu poteznicu, a da se može bez straha vozit i po lošijim poljskim putevima...

kaj onda mora biti ona automatksa kuka ako hoću veće terete vozit?:scratch

@kićo
ajde pitaj brata jel za prodat i javi mi koliko traži na pp.
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Mrki, najveci proble u cjeloj prici je taj sto tezinu koja se iza zakopca, pozetnica donekle jos i trpi, pitanje je nosaca poteznice, dakle oce "rame" u koju poteznica ulazi. Original su tu sva obicna klina koji poteznici ne daju da se klima lijevo-desno. njih zamjeni vijcima i vuci 3 tone kud god zelis, samo polakse. ja na svojoj dovezao 1.5t kreca u sumskoj prikolici na dvije palete ibar gas, dosao kuci, vidim da se "okvir" poteznice spustio preko 1cm i poteznica je pocela klimati gore-dolje u svom nosacu, sutradan sam kupio dva velika sarafa i podotezao ju i nema vise mrdanja. iduci teret koji je nosila je bilo dvije palete gnojiva, i kad sam dosao kuci, odmah kontrola vijaka i oni su bili OK, ali (uvijek taj proklati ALI) pocela mi se ona ploca koja je zasarafljena na traktor od tereta motati i tu sam definitivno odustao od klatece poteznice kao sredstva za vucu jednoosovinske prikolice.

Dvije palete gnojiva:


Ovdje se vide vijci koji su zamjenili klinove, kako se nosac poteznice ne bi izvijao prema dolje:


Ako bolje pogledate, vidi se da se ploca pocela motati prema dolje, jer se boja pocela ljustiti s nje na spoju s traktorom. ovo potvrdjuje cinjenica da su se klinovi za montazu poteznice jedva umetali (stavis jedan normalno, drugi tuces cekicem) prije ove voznje, sve poslije toga ide rukom, bez ikakvih problema. ocito su majsotri varioci odradili los posao prilikom varenja poteznice, a ja sam ju ovim "preopterecenjem" ispravio ;)
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Mrki88 može na ovoj poteznici da se vuče jednoosovinka ali nije preporučljivo iz razloga što možeš lako da počupaš one šafove iz kućišta diferencijala jer oni nose sav teret kada je ova poteznica zakačena, a kada ih počupaš onda je to zajebancija samo takva i plus košta dosta love, moj ti je savet da kupiš onu automatsku kuku za vuču jednoosovinki jer je to naj bolje i naj jeftinije rešenje. Toliko od mene i poz
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
238
Kod mene se na takvu poteznicu godinama vozilo 3-4 tone terete bez problema, ali i bez divljanja. Jednoosovinka prikolica od 3 tone s nastavcima puna do vrha kukuruza, berač jednoredni, cisterna 2500 litara, nikad problema, sad u berbi kukuruza u 5 tona nosivosti jednoosovinku istrpao mi je iz burgoina desetke dvije kible više naprijed na traktor i tu se malo uvinula ali kad je istovaren teret vratila se u normalu. Eto moje iskustvo s takvom ko na ovim slikama posljednjima. Automatska ima prednost što se dio težine prenosi na hidraulik pa manje trpe šarafi kojima je ploća pritegnuta na traktor tj. ona vanjska dva koja nose većinu tereta. S tim da pod takvim teretom ja ne jurim ne divljam i ne radim gluposti uglavnom se dosta polako vozim.
 
B

Bobo

Guest
Pazi, ljudi svasta rade i sa svacime se bave, ali na poluautomatskoj kuki s krizem donji sarafi UOPCE ne drze teret, vec sigurnosni klin na krizu, sam kriz, te flahovi koji spajaju kriz s kukom... ploca samo trpi teret na "povlacenje" dakle drzi kuku da se ne izvlaci ispod traktora i nista vise...

ja takve kuke imam na obadva traktora i nikad problema nije s njima bilo.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Mrki88
Ova donja poteznica definitivno NIJE za vuči jednosovinke.
Ja sam to privremeno riješio ovako:
Ali to nije riješenje,i pravim si donju poteznicu za steyr-a,drugačiju ,za vuču jednoosovinke.
A ovo ču ostavit za vuču balirke,jer za to je odlična.
Jer kada vučeš sa njom jednoosovinku,jako se savija,bojim se da nepukne,sve živo škripi,stvarno me strah vozit se tak s njom.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
@Bobo
ok za te šarafe, to sam već vidio kod puno ljudi...
ali sam vidio kod jednoga čovjeka, on je sebi napravil ovak


Uploaded with ImageShack.us
znači navaril je dva flaha na ploču i oni idu na ove šarafe gore, i kaže da odkad to ima, nema nikakvih problema sa poteznicom, a majstor vozi berač T-40 sa punim bunkerom po jako lošem putu nekih 150metara , jer mu je tak bliže, neg da vuče prikolice, mada mi to nije jasno...
jednom sam ga bio vidio kad je isto tako vozio, i pukla mu je ploča, tčnije šarafi kaj ju drže, i od onda je ovak napravil i kaže da nema nikakvih problema, a stvarno ne štedi traktor...
prema tome, mislim da bi to bilo dovoljno pojačanje da se ploča ne mota, a i ako nešto pukne, prvo bi otišli ovi gore šarafi, a onda još nije kritično i može se stat na vrijeme....
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
238
Ma inače original šarafi kolko se ja sjećam za šarafit prihvatu ploću su sa onim navojem na oba kraja jedan kraj se ušarafi u traktor a drugi pritegne s maticom odozdola. Ja sam uzeo sebi klasični šaraf skroz na knap u rupe s ploćicom normalno i odgovarajuća kvaliteta i tvrdoča šarafa mora bit i prihvatna ploća se ni ne miče niti povija. Pod velikim teretom se uvije malo ona cijev od vuće ali kad se makne teret ne primjeti se da se svinula, a nju sam maksimalno uvukao ispod traktora da nije preduga poluga na koju se oslanja teret. U biti problem je kod ove s poteznicom što je praktično sav teret na dva zadnja šarafa i ovo kako je čovjek dodao oslonac na šarafe sa ploće je jako dobra ideja po meni.
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Bolje je rešenje da se na lomljivi klin stave dve čaure pa da se za njih zavare dva flaha, flahovi se zavare na ona dva šafa što je bobo stavio, i onda nemaš nikakvih problema, sa donjim šafovima na kućištu, ni sa kukom neće donja strana da se krivi.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Hebi ti to na IMT-u, na 560 orginal je pokidana, pa napravljena jača, pa i nju polomili, i odtad oprez, u biti nediram taj traktor.
Na ursusu to bilo masivno u 3pm, na zekanu isto slaba, pa sad stavljena kraća i jača :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Kod nas je na 539 to takodjer bio problem,jer vuče i berač,i balirku i po potrebi kipericu.Pucali su šarafi u kućištu,navoji se počupali i sl.Sad je tokar urezao navoj za šaraf m18,a uz donju smo stavili i poteznicu za vuču prikolica,koja ide od gornjeg klina do donjeg ispod kardana.Oni koji znaju kakve su IMT original poteznice podesive po visini znaju o čemu pričam.Tako da donja poteznica je pridržana dijelom i s tom gornjom jer obje idu na isti klin ispod kardana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh