• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
super!!! :evil: znači,moram otvarati mjenjač i izvaditi taj komadić zupčanika koji je pukao dok ga nije diglo ulje da mi ne napravi još veće sranje... :twisted: :twisted:
 
B

Bobo

Guest
Ne, nego moras otvoriti mjenjac i pregledati najprije kako izgledaju svi zupcanici unutra... to ti je iber, sat vremena posla i to mozes i sam napraviti...

Vjerovatno je jedan okrhnut cim ravnomjerno lupka, i to se dogadja samo u drugoj brzini. Taj okrhnuti zupcanik mjenjaj, jer da moze raditi tako falican neko dulje vrijeme, nekako sumnjam...
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Bobo kaže:
Ne, nego moras otvoriti mjenjac i pregledati najprije kako izgledaju svi zupcanici unutra... to ti je iber, sat vremena posla i to mozes i sam napraviti...

Vjerovatno je jedan okrhnut cim ravnomjerno lupka, i to se dogadja samo u drugoj brzini. Taj okrhnuti zupcanik mjenjaj, jer da moze raditi tako falican neko dulje vrijeme, nekako sumnjam...

da,lako ga je otvoriti, nedavno sam zekana 4718 otvarao i mjenjao zupčanik 4. brzine,pa mi je prilikom toga pao šarafciger na dno getribe kojega sam teškom mukom izvadio(dosta je usko za gurnuti ruku),a taj komadić zupčanika što se je otkrhnuo moram izvaditi jer može napraviti još štete ako ga digne ulje...
za sada izbjegavam drugu brzinu,ali moram to srediti čim prije...
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
Re: rucni gas

kak vidim ima srucnjaka na forumu

dali neko zna kak da postelam rucicu gasa na 542, jer se rucica vraca sam u lergas.

dam gas rucni i nakon 20sec. ona se opetvrati nazad. jeli se moze negde postelati otpor ali da jos mogu onda i dat gasa.
 
B

Bobo

Guest
Treba biti jedna gumena plocica koja je stisnuta federom uz metalnu plocicu, i na taj nacin, perko otpora trenja, se rucica za gas fiksira u odredjenom polozaju... Ako je nekome smetalo sto rucica gasa skripi kad se mice, pa podmazao tu gumu, treba ju zamjeniti ( pranje ne pomaze, i sam sam se opekao na ovome) i na taj nacin rijesiti problem. Ako pak nije ta gumena plocica podmazivana namjerno, moguce da je do nje na ovaj ili onaj nacin doslo nekog ulja ili masti, pa se sama podmazala... Opet slijedi zamjena doticne.

Treci slucaj moze biti da se jednostavno potrosila, i tu je lijek sabijanje te opruge, da se poveca otpor trenja izmedju gumene i metalne plocice.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Evo ja danas prvi put orao sa svojim 542 (odnosno,prvi put uopće orao :D ),pobrali pšenicu i ječam pa sam ga išao isprobati... plug je IMT 12 cola dvobrazni,vukao sam ga u prvoj normalnoj i lijepo je išao,a nisam gas do kraja ni dodavao... poorao sam nekih ral zemlje i potrošio mi je cca 0,5l ulja(nemogu točno reći dok se ne ohladi),znam da je puno,ali i tako ga mislim generalno urediti sljedeće godine... nažalost nemam slika,mqalo mi je mobitel u banani... :D
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
daniels kaže:
a nisi oral sa onim svojim plugom?

nisam ni probal, vuko ga je šogor sa zetorom 4711 i lijepo ide,samo neide duboko, do 20cm i dalje ne....
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Mrki88 kaže:
daniels kaže:
a nisi oral sa onim svojim plugom?

nisam ni probal, vuko ga je šogor sa zetorom 4711 i lijepo ide,samo neide duboko, do 20cm i dalje ne....

ide al flexerica mora delat ja sam dobil 24cm i da traktor ne kopa al sam se nahebo dok sam to dobil.
a i dogovoril sam IMT-ov 10" pa se više ne zamaram njim.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
kaj flexerica točno mora raditi?? šta treba odrezati,naoštriti ili nešto treće?? :scratch
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
e dečki,da vas nešto pitam....
kada sam oprao traktor bivasolom,primjetio sam pukotinu na ispod sjedala na poklopcu od hidraulike... nije velika,ali mene opet živcira... :twisted: :twisted: kak bi se to moglo začepiti, jel se može to dobro zavariti običnim elektrodama ili se može naći nekakav materijal u trgovini koji bi se mogao nanijeti na tu pukotinu da je začepi?? :scratch
mislio sam je začepiti kitom,ali neznam jel kit podnosi temperaturu dobro...
 
B

Bobo

Guest
Znaci, cujes neko lupanje kad podignes hidraulik do kraja?

Kad ce ljudi vise nauciti... Gornji granicnik, a samim time i krajnji gornji polozaj podiznih poluga ti nije dobro postelan i kad ih dignes do kraja, poklopac hidraulika puca, ili u boljem slucaju pucaju sarafi koji ga drze.


Poklopac trebas skinuti dolje, odnijeti kod majstora da ga poravna, i da ga dobro zavari. Vari se gusenom elektrodom, polako i smireno, uz zagrijavanje samog poklopca, kako var ne bi kasnije pucao...


Puno srece ti zelimi, a takvih slucajeva sam vidio u zivotu i previse, i svi su uspjeli popraviti, pa ces tako i ti.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Poslikaj da se vidi, ako je pukao baš pokloac :oops: kit nepomaže.. Ako digneš nešto teže može ga odvalit do kraja.. Ili je traktor silovan na hidrauliku ili graničnik nije dobro poštelan.. Nije mi jasno kako to ljudi uspiju sjeb... ako je graničnik dobro naštelan, mi smo svašta radili u šumi i stvarno je izdržljiv..

edit: evo bobo ti je rekao..
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
da,čujem lupanje,ali samo kada dižem nešto teže, od tanjurača do jednoosovinke sa 2 tone pšenice dok je dižem na kuku...

i meni se čini da gornji graničnik nije dobro poštelan,jer kada sam dizao sunce,topling mi je htio otkinuti onu klupicu kaj imam iza za sjediti,pa od onda pazim kada dižem priključke...

da,baš je poklopac pukao,i to kod jednoga šarafa sa kojim se zašarafljuje poklopac... danas sam orao i primjetio sam to puknuće i tamo mi je mrlja od ulja...
 
B

Bobo

Guest
Ako je puno pukao, svakako nosi majstoru da zavari. Pogotovo ako nisi vican varenju.

Svakako postelaj gornji granicnik tako, da kad je komanda za dizanje podignuta skroz, da rukama jos mozes malo poluge podoci... Inace treba mjeriti 28cm od gornje podizne ruke (viljuske) do onog "slomljenog" klina, da je to pravilno, al moj nacin je jednostavniji i efikasniji...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
aj pitam ovdje kad se radi o poklopcu.
kod skidanja poklopca jel treba na kaj pazit da ne polomim koju polugu ili nekaj ispod poklopca.
ak ima ko kakvu sliku ili mu se da objasnit.
ono nejde a ja ko sivonja oču ga dič.idem sutra čahure promjenit,pogledat jel još kaj treba,
danas sredil prvi kraj,a sutra hidrauliku.
konačno sam ugradil i termometar.
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
ovako to izgleda naopako
ova je takođe varena ali je od 560

vgjy9x.jpg


2usha91.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
A kojim putem dolazi ulje do poklopca?
 
B

Bobo

Guest
Ah, gdje ide cjev s pumpe...

Na prvoj slici, jedna od gornjih desnih rupa... Ulje ulazi pod onaj mali poklopcic na poklopcu hidraulika...

 

Najnoviji postovi

Na vrh