• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 558

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Je, al je delano na način kak je Puknuti rekel, a ne bormašinom iz ruke.
BMJOJA je dal jedino pravo rješenje.
Mi stavljamo na kotaće trafo kotlova okrugle kajle, tj, zbuši se, nareže navoj m8 ili 10, zatiraš nutra špic šaraf, 2-3 točke kirnerom i gas. Spoj je između bronćane pikse i kotaća.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Semerinzi idu novi, već je rekao. Ako su sjedišta kuglica jako poderana čak se može dogoditi da svaki put blokira kotač nekontrolirano čim dotakne kočnicu, tako je bilo na susjedovom 558 dok nismo stavili novi mehanizam.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

To bi se lako moglo događati, i ja osobno kad bi išel ovo raskapat i slagat stavil bi nove diskove bez ikakvih tokarenja i kemijanja.



Ako se kajla klimala onda je utor stradal i po visini i po širini na Rakovici je to riješila elektroda za gus kompletno rastavljanje i strojuna obrada osovine i spone .

Da, treba skinuti dole obadva komada i dati meštru da to sredi jer nikakve okrugle kajle i kemije ne budu tu puno pomogle. Znam iz iskustva. Cak znam da su majstori i varili, ali opet nije držalo.

Jednostavo oba komada dole i k majstoru da to napravi kak treba.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Kawač, znaš li koliko put se okrenu ti kotači na trafoima?
Ak je sreće, onda jednom u 50 let, a nije onda par put...tak da bi duralo i da nema kajle.
 
Posljednje uređivanje:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
One poluosovine su dosta bitna stvar, ovako bi isto trebalo raditi normalno ali možda postoji opasnost da okrene?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Evo jedne slike s 558:



Traktor je 1976. godina, a vura je krepala negdje 88e ili 89e. Još je vozil negdje do 92e ili 93. kad je ostal bez vode na tanjuranju. Majstor koji je tanjural ga je tak pregrijal da je pod punim gasom krepal. Pošto ga anlaser nije mogel zavrtiti(pretpostavljam da su se klipovi toliko raširili)nagrabili su vodu iz kanala i na šlepanje ga upalili. Nakon toga više nije na kljuc uopce palil, samo na šlepanje, i tak je još sezonu završil. Nakon toga je napravljena generalka i do dan danas radi, a kolko je sati napravil posle generalke ni bog ne zna. Puši na odušak ko lokomotiva, šprica ulje na mjerac, curi na sve strane, baca ulje u auspuh, ali ono kaj je najinteresantnije pali ko metak. Po najvecoj zimi reže bez grijaca(grijac uopce nije spojen) samo tak.

Uglavnom spreman je za generalku, a ujaku ga je žal raskapati kad još tak dobro pali.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
710
Evo što se dogodilo s jednom lamelom ( ona koja je bliže kotaču - vanjska), zaokružilo ju je ... Kao što je rekao zoki ticić.
E sad.. dali je do lošeg materijala srca lamele ili prevelikog lufta...



 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Srce lamele ti je mekanije od poluosovine .Kad staviš novu lamelu to bu išlo još oho.Ja nisam do sad videl sitne zube na poluosovini.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kolega je trebal desnu poluosovinu za 560 njemu je lamela pojela zube na poluosovini od 558 mu nije pasala zubi (kroneri) koji idu u diferencijal su bili različiti pa možda po tome 558 ima dvije vrste poluosovina , zubi kaj idu u lamele su bili isti .
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Mislim da po novom zakonu svi koji su proizvedeni prije 1983. netrebaju ni luk ni kabinu.

Ne znam da li je naknadno netko ovo komentirao. Navedeno je netocno. Podatak nisam azurirao zadnje dvije godine, no ne vidim razloga izmjenama jer takva vozila se i dalje reg.na taj nacin.
Ako netko ima dokaz promjene zakona iz 2010 god.neka nam to navede ovdje. Zakon je opisan u NN 51/2010.
Osobno sam prosao to sve i "rekla,kazala-susjed ovako,onako" ne vjerujem. Kako je netko dosao do rjesenja, osim opisanog u NN je nebitno. Bitno je sto pise pod stavkom "datum prve rege". To ce gledati policajac ako zakon iz 2010.god.nije izmjenjen. Ako je doslo do promjene onda pronadimo NN kao dokaz.
Pausalni pregled nam nece pomoci.

Zakon vrijedi za cijelo podrucje RH...ove opservacije oko zupanija i sto gdje vrijedi nemaju temelja.

Dakle, uvjet je registracija, a ne proizvodnja do odredenog datuma. Provjeru napravite u policijskoj upravi, a ne u stanici za tehnicki pregled. Manje cete se setati.

Svi traktori koji su registrirani prije 01.01.1983.god. ne moraju imati zastitni luk pri registraciji.
Dokaz registracije se treba zatraziti u nadleznoj policijskoj upravi. Postoji arhiva reg.vozila.
Slijedi upis u prometnu i to vrijedi za svaki slijedeci tehnicki.

Ovo pisem dobronamjerno jer je analogno zakonu o regi donesen i zakon o prekrsajima...pa bi se moglo dogoditi da vam policijski djelatnik to uoci i posalje vas na izvanredni...(dalje prepustam vasoj masti sto ce se dogoditi).

Jedan link kao pomoc... (pisem bez kopiranja,pa molim pogledajte opis zakona ili upisite u trazilicu ako ne automatizira)
link : www.cvh.hr/sluzbene-obavijesti/2010/iii-9,-broj-1351-12010/
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Godišnje imam 7 do 8 registracija od toga 4 traktora i uvijek pitam kaj ima novo za traktore svaki put imaju neke izmjene stakla . zaštitni luk ,žice se nesmiju vidjeti bez bužira, treba nekaj mjeriti itd tak da više nisi pametan kaj opet treba . Za sad svi traktori imaju kabine (jedna ručni rad) i stakla (jedno zadnje stavljam na dva) i baš me zanima kaj bu opet novog evo idem več u 8 mjesecu :(whew):.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Upravo zato i pisem ovo kolega. :)
Vase iskustvo potvrduje cirkus provedbe HR zakonodavstva. Ljudi pricaju da ih zaustavljaju zbog prikljucaka i sl. Carina pita sto se nalazi u posudi za hranu u automobilu.
Zastitimo se sami kada vec suradujemo na forumu. Ne moramo svi cekati da netko prvi na..... (strada) pa da se korigiramo.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Trenutno nije na snazi ovaj propis da je uvjet prva registracija prije 01.01.1983, nego proizvodnja prije tog datuma. To je promjenjeno prošle godine. Znam jer sam vidio crno na bijelo. Prijatelj mi radi na tehnickom i pokazivao mi prirucnik i uputu po kojoj rade.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Pa to je i logičnije nego datum registracije.
Naš Štore je kupljen '81. godine, a registriran je tek '87.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Logicno je, ali još pretprošle godine se gledal datum prve registracije. I ja sam spalil na živce jer mi je 558 76. godina a prva registracija mu je iza 83.

A HR zakoni i logika baš i neidu ruku pod ruku. Isto kao što su majstori s instituta zakljucili da IMT 533, 539.... Ursusi 330, 335, 355.... Zetori..... I svi ostali moraju imati ugrađen pojas da se možeš svezati. E sad kak budeš to napravil nisu objasnili, ali moraš imati pojas. Isto tako moraš imati na traktoru sigurnosni trokut(ne onaj za spora vozila, neo baš sigurnosni), prvu pomoc, reflektirajuci prsluk, set žarulja.... To je sve u pripremi, također sam sve vidio crno na bijelo, ali još nije stupilo na snagu.

Di bum ja na ferku sve to držal nitko se nije setil, ali moral bum imati...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kaj da vam lažem, kad sve znadete! Dok ti zakone kroje likovi iz bajke koji misle da bik daje mljeko, a krava čokoladu u renfuzi, nikad nebu dobro. Samo stalno nešt propisuju, a logika u propisima je nešt di je Bog davno rekel laku noć.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Tak je to kad imaš monopolista, a uz to privatnu firmu s državnim ovlastima.
Izmišljaju kak da si prigrabe više novaca.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Trenutno nije na snazi ovaj propis da je uvjet prva registracija prije 01.01.1983, nego proizvodnja prije tog datuma. To je promjenjeno prošle godine. Znam jer sam vidio crno na bijelo. Prijatelj mi radi na tehnickom i pokazivao mi prirucnik i uputu po kojoj rade.

To je svakako jednostavnija opcija ako su promijenili.
Bilo bi korisno to vidjeti u NN. Prirucnik nije zakon. U njemu bi trebalo biti navedeno izdanje NN.
Vec sam objasnio zasto. Ceskati se mozemo samo mi nakon respresije organa reda. ;)
Sto se tice logike HR zakona...oni su takvi jer se prepisuju (doslovno!!!) od zakona EU. Cesto bez lingvisticke prilagodbe...a o duhu jezika nema niti govora.
Kako onda ocekivati isto u tehnickim rjesenjima ?! To zahtijeva strucnost, rad, odgovornost prilagodbe...sve ono sto je u vecini drzavnih sluzbi nepoznato...

Da li imas informaciju sto je sve od ovih potrebnih zastita (pojas, prva pomoc) potrebno imati ove godine na tehnickom ?
 
Posljednje uređivanje:

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Za ovu godinu ne znam jer nisam pital. Imam registraciju negdje u 10 mjesecu i znam da me sigurno bude docekalo neko iznenađenje....
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
...da ne "meljem" samo o zakonima... :)

Problem na imt 558.
Curi ulje na vratilu (gdje se ukopca kardan..ne znam da li sam dobar izraz upotrijebio). Kada se ukloni zastitna "casica" i stavi kardan za rad sa prikljuckom curi ulje. Ulje curi bez obzira da li je vratilo u pogonu ili ne.
Naravno..kada je casica gore ne curi.
Zanima me sto sve treba rastavljati da bi se popravio kvar. Sto je uzrok kvara?
Molim sve koji znaju za komentare i rjesenja. Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh